Jump to content

Πρώτη δοκιμή με ταγκανικα


liakos7

Recommended Posts

Καλημέρα κύριοι,πρώτη φορά σε ταγκανικα κ πρώτη σε Αφρική γενικά.ειχα χρυσόψαρα κ χω ένα Αμαζονίου μεριά με σκαλαρια κτλ.χθες σε ένα rio 125,έβαλα 6 leleupi μικρά και 2 calvus!νερό μου πε(τον ξέρω τον άνθρωπο από κει ψωνίζω)ότι τα Χει σε 7.5ph,νερό βρύσης δηλαδή,στο Περιστέρι,άρα κ γω στο ν.ηρακλειο εκεί κυμαινομαι.ειχα περισσευομενες πέτρες λάβας,τις έσπασα,τις έπλυνα κ έφτιαξα βραχάκια.οπως θα δείτε στις φωτογραφίες έχω βάλει στην ουσία μόνο απ' τη μια μέρα πέτρες για να χουν απλά στο υπόλοιπο ενυδρείο,οι κρυψώνες είναι αρκετές για όλα τα leleupi,μιας κ χθες μπήκαν σε μια βάση όλα μέσα για εξερευνηση.για πείτε την γνώμη..αν είναι επαρκές η αν θέλει κ άλλες..κ αν ναι,πως που κτλ!ευχαριστώ...

IMG_20190109_234834.jpg

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι καλημέρα,

τσέκαρα λιγάκι και το θεματάκι που είχες με τα χρυσόψαρα.

Τί έκανες τελικά με την αλλαγή ψαροσύνθεσης από πλευράς συνθηκών νερού?

Τα έβαλες στο ίδιο νερό με το ίδιο φίλτρο και βιολογικό υλικό ή το καθάρισες εντελώς και το ξεκίνησες από το 0?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...άλλαξα 50-60 λίτρα,καθάρισα την άμμο όσο μπορούσα με αλφαδολαστιχο κ γενικά καθάρισα,τζάμια κτλ κ τα έβαλα,με το ίδιο βιολογικό,γιατί χρειάζεται άλλη βιολογία αν αλλάξεις ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλη βιολογία δεν χρειάζεται, η βιολογία θα προσαρμοστεί σιγά σιγά εκεί που πρέπει απλά σε ρώτησα διότι αν το πρόβλημα που έιχες δεν ήταν από ποιότητα νερού και ήταν από κάποιο μικρόβιο, αυτό το μικρόβιο ενδέχεται να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σου ακόμα.

Να το παρακολουθείς για να δεις μην παρουσιαστούν προβλήματα(ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα εννοείται)

Τα συγκεκριμένα ζωντανα είναι πανέμορφα και σου εύχομαι να τα δεις όπως θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

Με αγχωσες τώρα...κ πως θα το μάθω;;;;αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο θα επηρέαζε τις μετρήσεις του νερού;για όλα ήταν καλά(σήμερα θα ξανά μετρήσω μετά την χθεσινή αλλαγή κ την εισαγωγή των ψαριών)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταλάβεις κάτι από τις μετρήσεις σχετικά με μικρόβια δυστυχώς.

Μην αγχώνεσαι, τώρα ότι έγινε έγινε και απλά παρακολουθείς στενά ειδικά τον πρώτο καιρό.

Μην σε αγχώνει όμως, ότι προβληματάκι βλέπεις να το αναφέρεις στο θέμα σου όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μπορούμε να σε βοηθάμε..

Εύχομαι απροβλημάτιστα όμως να πάνε όπως θέλεις..

Και ηρεμία, το χόμπυ μας κάνουμε!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά..θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει θέμα με μικρόβια κτλ.απο θέμα πετρών όπως είδες είναι κομπλέ;στο ph της βρύση θα χω πρόβλημα;οι πέτρες λάβας δεν ανεβάζουν καθόλου το ph ε;θερμοκρασία 24-25;δεν έχω controller(τον έχω στο άλλο ενυδρείο)θερμοστάτη έχω τον μαμά της juwel,που για να πετύχω περίπου 25 μπορεί να τον βάλω κ στο 30!!!!ότι να ναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Σωστά..θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει θέμα με μικρόβια κτλ.απο θέμα πετρών όπως είδες είναι κομπλέ;στο ph της βρύση θα χω πρόβλημα;οι πέτρες λάβας δεν ανεβάζουν καθόλου το ph ε;θερμοκρασία 24-25;δεν έχω controller(τον έχω στο άλλο ενυδρείο)θερμοστάτη έχω τον μαμά της juwel,που για να πετύχω περίπου 25 μπορεί να τον βάλω κ στο 30!!!!ότι να ναι

Τι ph έχεις ..εμένα είναι κομπλέ με το νερό τς βρύσης άμα δν είναι μπορεί να χρειαστείς Ενυδρειακο αλάτι .. επίσης έχεις πολύ λίγες πέτρες πρέπει να κανείς περισσότερες σπηλιές εκεί πάνε και ξεκουράζονται τα ψαράκια σου και τελευταίο πρέπει να βάλεις και κοχύλια και μικρά αλλά και μεγάλα να μπορούν Μα έχουν τα λελεουπι πρόσβαση μέσα ..

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο 7.5 είναι νομίζω το ph στο νέο Ηράκλειο(Αθήνα).έχουν πολλές κρυψώνες..αλλά προσπαθήσω να βάλω λίγες ακόμα μέχρι να πάρω καμιά πέτρα ακόμα λάβας.κοχυλια από πού βρίσκω;για βοηθήστε...!είναι τα λελεουπι κοχυλοψαρα;τα calvus είναι πετρόψαρα;βλέπετε είναι νέος στην africa!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κοντά στο 7.5 είναι νομίζω το ph στο νέο Ηράκλειο(Αθήνα).έχουν πολλές κρυψώνες..αλλά προσπαθήσω να βάλω λίγες ακόμα μέχρι να πάρω καμιά πέτρα ακόμα λάβας.κοχυλια από πού βρίσκω;για βοηθήστε...!είναι τα λελεουπι κοχυλοψαρα;τα calvus είναι πετρόψαρα;βλέπετε είναι νέος στην africa!!

Καλό είναι να βάλεις νομίζω τα λελεουπι πηγαίνουν και στα κοχύλια έχει ένα μαγαζί στο περιστερι εγώ από εκεί τα πήρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες στην αφρικη!

Δεν ξερω τι θεματακι ειχες με τα χρυσοψαρα αλλα οι αφριμανες εινσι αρκετα ανθεκφικα ψαρια.Πετρες θελεις ακομη λιγες ειδικα οταν θα σχηματιστει ενα ή κ δυο ζευγαρια.Θα γινουν πολυ "περιοχικά".Γνωμη μου ειναι να βρεις κ να βαλεις ιδιες.Εχεις χρονο ακομη μεχρι να αρχισουν οι σοβαροι τσακωμοι.Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου;Μεγαλα κοχυλια γυρω στους 10 ποντους θα τα αγαπησουν κ οι καλβοι κ τα λελεουπι!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω πέτρα ίδια...απλά ο χαζός έχω κάνει τα κενά ανάμεσα στις πέτρες ανάλογα με το μέγεθος που είναι τώρα τα ψαράκια..όταν θα μεγαλώσουν λογικά θα χουν πρόβλημα.αν κ μου παν οι καλβοι αργούν να μεγαλώσουν κ τώρα είναι 2.5-3 εκατοστα.τις καινούργιες πέτρες θα τις στήσω με μεγάλα κενά.το ενυδρείο είναι το rio 125 81*36*50.μελλοντικα θα μπουν σε ένα rio 180 που χω με σκαλαρια κ Αρλεκίνους κτλ και τα σκαλαρια θα μπουν σε ένα πιο μεγάλο μάλλον 1.30μηκος που θα φτιάξω εγώ αλλά προς καλοκαίρι αυτά...μιας κ είναι μικρά ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Καλό είναι να βάλεις νομίζω τα λελεουπι πηγαίνουν και στα κοχύλια έχει ένα μαγαζί στο περιστερι εγώ από εκεί τα πήρα...

Ποιομαγαζι στο Περιστέρι;κ πόσο είχαν περιπου;μήπως θυμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

Κανε νταμαρια εσυ κ με το σκαψιμο ου θα ριξουν θα βολευτουν αυτα,μην σε αγχωνει αυτο.Να ξες οτι οι καλβοι ειναι δυνοι φονεις των νεογνων.Αν σε ενδιαφερουν οι γεννες ρεπει να τους απομακρυνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος garganik έγραψε:

Καλό είναι να βάλεις νομίζω τα λελεουπι πηγαίνουν και στα κοχύλια έχει ένα μαγαζί στο περιστερι εγώ από εκεί τα πήρα...

Ocean weave στο περιστερι αποθήκη είναι έχει πολύ ποικιλία και είναι και πολύ φθηνά αν πας να παρεις εκτός από μικρά που θα ρίξεις κάτω να παρεις και μεγάλα για να μπαίνουν μέσα και να γεννάνε ..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κ μετρήσεις κ όλα καλά...!!έκανα ένα ντουζ μετά τη δουλειά κ έκατσα μισή ώρα κ τα χαζευα..δεν τα χορταινα!είδα κ ένα ψιλοτσαμπουκα!!είναι φοβερά,πως μπαινοβγαίνουν στα βράχια!!χαλάρωσα τόσο πολύ που ξέχασα να ταισω τα σκαλαρια χρόνια!αύριο θα πάρω κ άλλες πέτρες ίδιες κ θα γεμίσω όλο το πίσω μέρος του ενυδρείου κατά μήκος.να ρωτήσω κ κάτι άλλο κάπου διάβασα πως δεν χρειάζονται μεγάλες αλλαγές νερού ισχύει;;πόσο δηλαδή;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Έκανα κ μετρήσεις κ όλα καλά...!!έκανα ένα ντουζ μετά τη δουλειά κ έκατσα μισή ώρα κ τα χαζευα..δεν τα χορταινα!είδα κ ένα ψιλοτσαμπουκα!!είναι φοβερά,πως μπαινοβγαίνουν στα βράχια!!χαλάρωσα τόσο πολύ που ξέχασα να ταισω τα σκαλαρια χρόνια!αύριο θα πάρω κ άλλες πέτρες ίδιες κ θα γεμίσω όλο το πίσω μέρος του ενυδρείου κατά μήκος.να ρωτήσω κ κάτι άλλο κάπου διάβασα πως δεν χρειάζονται μεγάλες αλλαγές νερού ισχύει;;πόσο δηλαδή;;

Το 1/3 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...