Jump to content

Skoti CrS nano tank


Skoti

Recommended Posts

Καλημέρα στις κυρίες και τους κυρίους,

 

μιας και βρήκα λίγο χρόνο ας παρουσιάσω κι εγώ το δικό μου ενυδρειάκι που λίαν συντόμως θα φιλοξενήσει γαρίδες red crystal.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν κι επειδή είμαι αρκετά αρχάριος στο κομμάτι των γαρίδων, οποιαδήποτε παρατήρηση/άποψη/ΚΡΑΞΙΜΟ είναι άκρως καλοδεχούμενο..  ;) 

Για πάμε.. 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασπόνδυλα και συγκεκριμένα γαρίδες(CRS) και λίγα σαλιγκάρια ramshorn

Γενικές Πληροφορίες

Συνολικά Λίτρα: 30 μικτά (γύρω στα 23-24 καθαρά)


Οργανισμοί: Red Crystal Schrimps
Φυτά: Anubias Barteri Nana , Echinodorus Grisebachii Bleherae , Aegagrophpila Linnaei , Microsorum windelov (crisped leaves)

Ψάρια: 5 white cloud tetra
Άλλα είδη: 3 Ramshorn Snails


Φόντο: Μπλε αφίσα
Πέτρες: Οχι
Ξύλα: Driftwood
Υπόστρωμα: Dannerle schrimp
Βυθός: Dannerle schrimp

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 * 3watt led (Λευκός,Κόκκινος,Μπλε)
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:Ενσωματωμένο εξωτερικό φίλτρο Boyu
Θέρμανση/ Ψύξη: 2 Ανεμιστηράκια για καλοκαίρι/50 watt Boyu για το χειμώνα
Λίπανση: Seachem flourish (ελάχιστο)
Παροχή CO2: Όχι
Διατροφή: Green Power Sticks , Nano Algae Wafers , Ocean Nutricion(για τα ψαράκια όσο θα είναι μέσα)


Παράμετροι
pH: 6,2-6,5
Γενική σκληρότητα (GH): 5,5-6,5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 0-1
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4): Δεν γνωρίζω(Με τεστ Salifert παίρνω μέτρηση 0)
Μέση Θερμοκρασία (°C): 22

Tds: 130-132

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορά τη βδομάδα 5 λίτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Bee Schrimp Mineral GH+ (Ιχνοστοιχεία για το συγκεκριμένο είδος γαρίδας)
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλάδεμα κάθε 20 μέρες

 

 

Να σημειωθεί ότι όλο το ενυδρείο είναι γεμισμένο με νερό αντίστροφης όσμωσης εμπλουτισμένο με τα ιχνοστοιχεία που προαναφέρθηκαν κι επίσης τα ψαράκια θα βγουνε μόλις παραλάβω τις γαρίδες.

 

Φωτογραφίες: 

 

20181220_174832.jpg

20181215_151223.jpg

20181215_151220.jpg

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Που εκρυψες τις γαριδες; :) Γα-ρι-δες! Γα-ρι-δες!

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο project για τις γαρίδες.

Το microsorum για να μην σαπίσει είναι προτιμότερο να μην το έχεις φυτεμένο.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Που εκρυψες τις γαριδες; :) Γα-ρι-δες! Γα-ρι-δες!

Ειμαι σε αναμονη να καλυτερεψει ο καιρος για να μπορω να μεταφερω γαριδες..

1 hour ago, SOTIRIS said:

Πολύ όμορφο project για τις γαρίδες.

Το microsorum για να μην σαπίσει είναι προτιμότερο να μην το έχεις φυτεμένο.:)

Σε ευχαριστω πολυ Σωτηρη για τη συμβουλη σου..Θα το κανω αυριο που θα κανω αλλαγη και θα ξανανεβασω φωτο να μου πειτε..Θεωρειται δυσκολο φυτο για τις παραμετρους που εχω; (χωρις διοξειδιο και παροχη αλλων λιπασματων). Δεν θελω να το φορτωσω με λιπασματα λογω γαριδων..Ειναι οκ οι επιλογες των φυτων;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Ειμαι σε αναμονη να καλυτερεψει ο καιρος για να μπορω να μεταφερω γαριδες..

Σε ευχαριστω πολυ Σωτηρη για τη συμβουλη σου..Θα το κανω αυριο που θα κανω αλλαγη και θα ξανανεβασω φωτο να μου πειτε..Θεωρειται δυσκολο φυτο για τις παραμετρους που εχω; (χωρις διοξειδιο και παροχη αλλων λιπασματων). Δεν θελω να το φορτωσω με λιπασματα λογω γαριδων..Ειναι οκ οι επιλογες των φυτων;

Μια χαρα θα ειναι Windelov κ.α  χωρις CO2. Για λιπασμα - αρχισα να ριχνω λιπασμα απο λιγο μετα απο 2 μηνες (και εγω με soil τις εχω). Με φυτα επιφανειας(πιστια) και μετριο φωτισμο εχω σταθερα μηδεν νιτρικα. Ριχνω  λιγο απ΄ολα και μικρο και μακρο.

Microsorum βαλε πιο πισω, να ανοιξει ο χωρος. Οταν θα μεγαλωσει, θα σου κλεισει ολο το τζαμι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το έδενα πάνω στο ξύλο ώστε να ανοίξει όλος ο χώρος μπροστά. Ετσι θα δείξει "πιο βαθύ" το scape,  και θα δημιουργηθεί και ένας κενός χώρος που θα μπορείς να βλέπεις τις γαρίδες όταν τρώνε και να παρατηρείς τον πληθυσμό τους. Από λιπάσματα αραιά και που, βάζε λίγο γενικό, και λίγο κάλιο που χρειάζεται το  microsorum.:)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να ξεχάσω τον @nicpapa τον οποίο ευχαριστώ θερμά και δημοσίως για τις γνώσεις που μου μετέφερε για ένα σωστό στήσιμο ενυδρείου από την αρχή έτσι ώστε να είναι έτοιμο να φιλοξενήσει το συγκεκριμένο είδος γαρίδας.

:peace2:

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν τα ψαράκια, πολλαπλασιάζονται με γοργούς ρυθμούς τα ramshorn και μπήκαν και οι πρώτες red crystal schrimps, προσφορά της εξαιρετικής για ακόμα μια φορά φίλης και συγχομπίστριας @natateo.

Φαίνονται καλά προς το παρόν και θα ακολουθήσουν και φωτό μόλις βγάλω καλή γιατί δε το χω και πολύ.

Είναι δέκα στον αριθμό και από ενημέρωση της Ναταλίας αλλά και από οπτικό τσεκάρισμα φαίνονται να είναι ηλικίας από 1 μέχρι 3 μήνες όλες.

Αρα με σύντομους υπολογισμούς θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 1-2 μήνες για πλήρη προσαρμογή στις συνθήκες του νέου σπιτιού αν και είναι πολύ κοντά με τις συνθήκες που βρίσκονταν καθώς επίσης και για να ενηλικιωθούν και να φτάσουν σε ηλικία αναπαραγωγής.

Από ζωντανά δεν έχω σκοπό να προσθέσω κάτι άλλο εκτός από κάποια κομμάτια ακόμα crs αν χρειαστεί και μερικά assasin snails αν δω οτι ο πληθυσμός των Ramshorn εμποδίζει την ομαλή αναπαραγωγή και πολλαπλασιασμό των γαριδών λόγω μη αρκετής ποσότητας άλγεων που χρειάζονται και τα 2 ζωντανά.

To be continued!!  ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...