Jump to content

Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Αστρωτο ενυδρειο εχω βαλει 3 φορες βακτηρια και η αμμωνία έχει πάει στο 0.50....

 

Πόσο καιρό τρέχει; Βακτήρια κάθε πόσο ρίχνεις και τι άλλο έχεις κάνει; Ψαράκια δεν έχεις πάρει ακόμα ελπίζω, ε;

Link to comment
Share on other sites

4 μερες εχω βαλει φυτα 2 μερες εχει τα ψαρια τα οποια εχουν καλη συμπεριφορα ομως και ειναι αρκετα κινητικα εχω βαλει και τις 3 μερες βακτηρια

Έγινε επεξεργασία - Πάνος Χαραλαμπόπουλος
Link to comment
Share on other sites

λίτρα και αριθμός ψαριών? Από βιολογικό υλικό πόσο έχεις? εγώ να σου πω πότε δεν έστρωσα ενυδρείο αλλά πάντα έβαζα ελάχιστα ψάρια στην αρχή και έχω πολλα λίτρα . προς θεού δεν λέω πως είναι σωστό αυτό άλλα εβαζα υπερδοσολογια βακτηρίων και τάιζε κανονικά χωρίς πρόβλημα και αμμωνία. ίσος με υπερδοσολογια βακτηρίων πέσει? παρακαλώ να πουν και οι ποιο έμπειροι

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

λίτρα και αριθμός ψαριών? Από βιολογικό υλικό πόσο έχεις? εγώ να σου πω πότε δεν έστρωσα ενυδρείο αλλά πάντα έβαζα ελάχιστα ψάρια στην αρχή και έχω πολλα λίτρα . προς θεού δεν λέω πως είναι σωστό αυτό άλλα εβαζα υπερδοσολογια βακτηρίων και τάιζε κανονικά χωρίς πρόβλημα και αμμωνία. ίσος με υπερδοσολογια βακτηρίων πέσει? παρακαλώ να πουν και οι ποιο έμπειροι

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

470 περιπου μια κυψελη να το πω; ενα σακουλακι τελοσπαντων εχω αγορασει και ενα δευτερο. τα ψαρια συνολο ειναι 5 2 γατοψαρα 3 καρδιναλιοι

.

Έγινε επεξεργασία - Πάνος Χαραλαμπόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

470 περιπου μια κυψελη να το πω; ενα σακουλακι τελοσπαντων εχω αγορασει και ενα δευτερο. τα ψαρια συνολο ειναι 5 2 γατοψαρα 3 καρδιναλιοι

.

 

Τα λίτρα σου είναι αρκετά ωστόσο είναι υπερβολικά νωρίς για να στρώσει το φίλτρο σου. Το γεγονός ότι ξεκίνησε τόσο γρήγορα ο κύκλος και μετράς αμμωνία οφείλεται στην ύπαρξη ψαριών, διαφορετικά θα μετρούσες μηδέν λογικά. Τώρα, σε ό,τι αφορά τα ψαράκια είναι νωρίς για να καούν εντελώς γι'αυτό και τα βλέπεις να συμπεριφέρονται μια χαρά. Λογικά βασανίζονται όμως και κατά τη γνώμη μου κακώς έβαλες ψαράκια. Το πιο σωστό είναι να βρεις μπόλι το συντομότερο, αύριο αν είναι δυνατόν και να ταΐζεις ελάχιστα. Η υπερδοσολογία βακτηρίων μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα οπότε δεν τη συνιστώ (άσε που για 470lt θες μια περιουσία αν ρίχνεις κάθε μέρα). 

 

Επομένως, για να μη μακρυγορώ, χρειάζεσαι μπόλι ΑΜΕΣΑ, ελαττώνεις τάισμα και ρίχνεις βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Ποια βακτήρια χρησιμοποιείς και τι φίλτρο έχεις; Για 470lt μια χούφτα βιολογικό υλικό είναι σταγόνα στον ωκεανό, ειδικά αν αυξήσεις τον αριθμό των ψαριών. Στη θέση σου θα έβαζα τουλάχιστον 4-5lt Siporax κατ'ελάχιστο, ανάλογα και το φίλτρο βέβαια.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπολιάσει φίλτρο ή είναι ολοκαίνουργιο? Η αμμωνία είναι το πρώτο στάδιο του κύκλου και πιθανότατα θα μετρήσεις παραπάνω. Εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις βακτήρια κάθε μέρα και σε δέκα μέρες κάνεις τεστ για νιτρώδη.  Με λίγα λόγια βακτήρια μέχρι να δεις νιτρικά. Επίσης βάλε κ άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης έστω και προσωρινά να τραβήξουν θρεπτικά μην έχεις άλγες με το καλημέρα. 

@kostas3 Εντάξει και εγώ θα διαφωνήσω με το ηθικό του θέματος "στρώσιμο με ψάρια" αλλά αφού πρακτικά δουλεύει κανένα πρόβλημα. 

@ataktoulis Δεν νομίζω να εννοεί 470 λίτρα ο φίλος μας. Δεν κολλάει με το σακουλάκι.... :lolu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

ριών, διαφορετικά θα μετρούσες μηδέν λογικά. Τώρα, σε ό,τι αφορά τα ψαράκια είναι νωρίς για να καούν εντελώς γι'αυτό και τα βλέπεις να συμπεριφέρονται μια χαρά. Λογικά βασανίζονται όμως και κατά τη γνώμη μου κακώς έβαλες ψαράκια. Το πιο σωστό είναι να βρεις μπόλι το συντομότερο, αύριο αν είναι δυνατόν και να ταΐζεις ελάχιστα. Η υπερδοσολογία βακτηρίων μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα οπότε δεν τη συνιστώ (άσε που για 470lt θες μια περιουσία αν ρίχνεις κάθε μέρα). 

 

Επομένως, για να μη μακρυγορώ, χρειάζεσαι μπόλι ΑΜΕΣΑ, ελαττώνεις τάισμα και ρίχνεις βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Ποια βακτήρια χρησιμοποιείς και τι φίλτρο έχεις; Για 470lt μια χούφτα βιολογικό υλικό είναι σταγόνα στον ωκεανό, ειδικά αν αυξήσεις τον αριθμήμτων ψαριών. Στη θέση σου θα έβαζα τουλ

jebao 403 φιλτρο βακτήρια είναι της jbl μου ειπαν στο καταστημα να βάλω βακτηρια και να ριξω μετά τα ψάρια γι αυτό το έκανα.

μπόλι έχω ζητήσει αλλά δεν μου απαντάει κανείς δυστυχώς.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Έχεις μπολιάσει φίλτρο ή είναι ολοκαίνουργιο? Η αμμωνία είναι το πρώτο στάδιο του κύκλου και πιθανότατα θα μετρήσεις παραπάνω. Εγώ θα έλεγα να συνεχίσεις βακτήρια κάθε μέρα και σε δέκα μέρες κάνεις τεστ για νιτρώδη.  Με λίγα λόγια βακτήρια μέχρι να δεις νιτρικά. Επίσης βάλε κ άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης έστω και προσωρινά να τραβήξουν θρεπτικά μην έχεις άλγες με το καλημέρα. 

@kostas3 Εντάξει και εγώ θα διαφωνήσω με το ηθικό του θέματος "στρώσιμο με ψάρια" αλλά αφού πρακτικά δουλεύει κανένα πρόβλημα. 

@ataktoulis Δεν νομίζω να εννοεί 470 λίτρα ο φίλος μας. Δεν κολλάει με το σακουλάκι.... :lolu:

δεν το εχω μπολιασει εχω κανει αγγελια δεν εχω παρει απάντηση δυστυχως αν μπορεί κάποιος από εσας να με βοηθήσει περιοχή ίλιον είμαι οταν είπα σακουλάκι εννοώ  τοσα κεραμικά έβαλα στο φίλτρο 

Έγινε επεξεργασία - Πάνος Χαραλαμπόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν το ενυδρείο είναι 470 λίτρα? Εγώ μετά χαράς να σου δώσω αλλά θα είναι το 1/20 της χωρητικότητας του βιολογικού υλικού που παίρνει το φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει και μπόλι να βρεις (εύχομαι άμεσα) θα χρειαστείς όπως σου είπα άλλα 4lt για πλάκα (νομίζω χωράει τόσο αν υπολογίσω με βάση τις διαστάσεις του). Είναι ελάχιστο το υλικό ακόμη και εάν ήταν στρωμένο

Link to comment
Share on other sites

ναι 

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Όπως και να'χει και μπόλι να βρεις (εύχομαι άμεσα) θα χρειαστείς όπως σου είπα άλλα 4lt για πλάκα (νομίζω χωράει τόσο αν υπολογίσω με βάση τις διαστάσεις του). Είναι ελάχιστο το υλικό ακόμη και εάν ήταν στρωμένο

τι εννοεις 4lt βιολογικο υλικο τα κεραμικα δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

ναι 

τι εννοεις 4lt βιολογικο υλικο τα κεραμικα δεν ειναι;

 

Ναι, το μακαρόνι εννοώ, τα κεραμικά "δαχτυλίδια". Αν δεις σε διάφορα μαγαζιά το πουλάνε και χύμα, είναι μισή τιμή από ό,τι το συσκευασμένο και είναι το ίδιο πράγμα. Αλλιώς δε γίνεται να έχεις ισχυρή βιολογία. Βασικά τα καλαθάκια σου άδεια είναι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

οχι εχω στο πανω μερος σφουγγαρι με υαλοβαμβακατο ενα πανω στο αλλο στο δευτερο υαλοβαμβακα και στρο τριτο κεραμικο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Εγώ θα έβαζα, σφουγγάρι τέρμα κάτω (δεν ξέρω ακριβώς πως είναι το φίλτρο σου) αν γίνεται εκτός καλαθιού, φουλ Siporax σε όλα τα καλαθάκια και υαλοβάμβακα τέρμα πάνω. Πόσα ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις τελικό αριθμό; Το φίλτρο σου πάντως είναι οριακά μικρό για τα λίτρα σου και σίγουρα στο μέλλον θα χρειαστείς 2ο ή ένα μεγαλύτερο. Πάντα προτιμώ την ύπαρξη 2ου φίλτρου σε περίπτωση που το ένα τα φτύσει για οποιοδήποτε λόγο..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

βασικα εκανα λαθος υπολογισμους 407 ειναι το καθαρο αρκετα μικρα και δισκους δεν ξερω αριθμο αλλα μπορει να μεγαλώσει και άλλο

Έγινε επεξεργασία - Πάνος Χαραλαμπόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

βασικα εκανα λαθος υπολογισμους 407 ειναι το καθαρο αρκετα μικρα και δισκους δεν ξερω αριθμο αλλα μπορει να μεγαλώσει και άλλο

 

Οπότε θα χρειαστείς πολύ καλή βιολογία, ειδικά για τους Δίσκους γεγονός που συνεπάγεται την ανάγκη για μεγαλύτερο φίλτρο ή 2ο. Πάντως ξεκίνα με μπόλι, γέμισε παράλληλα όλα τα καλάθια με βιολογικό υλικό και κάνε συχνές μετρήσεις. Με το μπόλι λογικά σε 2 μέρες θα είσαι οκ προς το παρόν με τόσα λίγα ψαράκια. Αλλά είναι βασικό να πάρεις και μπόλι και επιπλέον υλικό

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν μου απανταει ωστε να βρω μπόλι 

Μπόλι μπορώ να σου δώσω εγώ.:)

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Περιοχη;;;

 

Μαγευτικό Μενίδι.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

χαχα διπλα ειμαστε πότε μπορείς;

 

Αύριο. Σου στέλνω πμ.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο. Σου στέλνω πμ.[emoji4]
απλό άλλα ρε παιδιά γι'αυτό μου αρέσει το site . υπάρχει και απτή βοήθεια . δε θέλω να το μεγαλοποιησω αλλά έτσι πάει μπροστά το πράμα πως να το κάνουμε

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...