Jump to content

Πρόβλημα με νερό? Δηλητηριαση?


Recommended Posts

Καλημερα και χρόνια πολλά σε όλους

Ξεκίνησα πριν 20 μέρες εστησα ένα ενυδρείο που είχα αφήσει πριν χρόνια 120λιτρα γλυκού νερού αφού το καθάρισα με αρκετό νερό στην αυλή...

Υπόστρωμα έβαλα 3 πόντους ζεόλιθο με κοκκομετρια 1-2,5 (μου το πρότεινε φίλος που χρησιμοποιεί ζεόλιθο ως υπόστρωμα χωρίς πρόβλημα) και 4 πόντους άσπρο χαλαζιακο χαλικι

Φίλτρο enheim classic 250 με σιποραξ μπίλιες σφουγγάρια κλπ

Θερμοκρασία 26

Φώτα 2Χ18 watt για 10 ώρες ημερησίως.

Χρησιμοποίησα μπολι με προσθήκη νερού από ένα δεύτερο στρωμένο ενυδρείο που λειτουργώ χρόνια χωρίς προβλήματα και πρόσθεσα υγρά βακτήρια και σε κάψουλες Bactozym της tetra και κάθε 3 μέρες άλλαζα την τροφή σε ένα δυκτακι που είχα μέσα στο νερό.

Μέσα εδώ και 5 μέρες πρόσθεσα 2 ρίζες Αφρικής αφού της έκανα 2 νερά με βραστό νερό (οι οποίες έχουν πιάσει άσπρο μύκητα και πολλές φουσκαλες, θεωρω φυσιολογικά), 2-3 πέτρες μη ασβεστολιθικές και 2 φυτά για ξεκίνημα (anubia nana, microsorum pteropus narrow) πάνω σε πέτρα και στη ρίζα αντίστοιχα.

Τοποθέτησα και ενεργό άνθρακα για 10 μέρες για απορρόφηση τυχόν παλαιότερων υπολειμμάτων φαρμάκων ή χρωριου

Σε κάποια φάση (στις 15 μέρες)πρόσθεσα 5 νέον τετρα (για να έχουν κάτι να βλέπουν και τα παιδιά μου να χαίρονται).Σε εκείνη τη φάση είχα μόνο τεστ σε στικς και οι μετρήσεις μου ήταν οκ, μόνο λίγα νιτρικά μου εμφανίζει αλλά πιστεύω με αλλαγές νερού τα έριξα σύμφωνα με το τεστ. Μετά από 2 3 ώρες τα ψαράκια άρχισαν να κολυμπούν ζαλισαν και να τα παρασέρνει το νερό.Τα βράγχια τους έγιναν κόκκινα και συνήθως είναι στον πάτο κρυμμένα ενώ δε μπορούν να κολυμπήσουν φυσιολογικά.Παραδοξως ζούνε αλλά υποφέρουν, είναι θέμα χρόνου.

Αφού πήρα υγρά τεστ οι μετρήσεις μου προχθές ήταν αμμωνία 0 και νιτρώδη 0, έγινε αλλαγή νερού 30% και νόμιζα πως ήταν έτοιμο το νερό και απλώς τα νέον στρεσαριστηκαν και αντιδρούσαν έτσι.

Χθες έβαλα 10 zebra danio (με επριξαν οι μικρές ήθελαν να δούνε οπωσδήποτε ψάρια μέσα στο ενυδρείο). Αρχικά όλα καλά κολυμπούσαν σε κοπάδι κλπ.Το πρωί που ξύπνησα μετά από 7 ώρες η ίδια εικόνα.(2 κολλημένα στο φίλτρο, 2 κρυμμένα στις ρίζες, 3 κολυμπάνε ακόμη σχετικά καλά και 3 παρασερνονται από το νερό). Όλα είναι με κόκκινα βράγχια και ζαλισαν άλλα ζωντανά ακόμη.

Στην επιφάνεια παρόλο που το spay bar αναταράξεις έντονα παρατηρώ ύπαρξη πολλών φουσκάλων.

Είμαι έτοιμος να το ξεστησω και να το ξεκινήσω από την αρχή αλλά πριν το κάνω μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του τι μπορεί να πάει στραβά;

Μήπως φταίει ο ζεόλιθος που χρησιμοποίησα;Ο φίλος μου λέει ότι τον χρησιμοποιεί χωρίς προβλήματα, έχει να χάσει ψάρια χρόνια.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Μιλανιο
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τοξικό έχεις μέσα. Τι είναι αυτό; Ψάξου στα υλικά που έβαλες και από πού τα πήρες.

 

Αλλαγές νερού και άνθρακα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα, καλή χρονιά και καλώς ήρθες!

 

Επειδή δεν γνωρίζω τίποτα περί ζεόλιθου αλλά παρ'όλα αυτά έκανα μια μικροέρευνα σου βάζω ένα θέμα που είχε συζητηθεί παλιότερα στο φόρουμ και ίσως σε βοηθήσει.

 

Από αυτά που καταλαβαίνω είναι ότι η χρήση του είναι προσωρινή και επίσης ότι επηρεάζει την βιολογία. Εγώ στην θέση σου θα τον έβγαζα αλλά ας σου πουν καλύτερα οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα σχετικά με ζεόλιθο...ο φίλος μου που ασχολείται με υδροπονικές είναι γνώστης και ένας συνχομπιστας τον χρησιμοποιεί χρόνια σαν υπόστρωμα χωρίς πρόβλημα

Ακόμη και να μου έχει απορροφήσει όλη την αμμωνία και να μην κάνει κύκλο το άζωτο δεν βλέπω πρόβλημα...αφού ούτε νιτρώδη έχω ούτε πολλά νιτρικά (τα οποία ίσως προέρχονται από το νερό που έβαλα για μπολι από το άλλο ενυδρείο)

Ο άνθρακας πόσες μέρες χρειάζεται για να δράσει;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Μιλανιο έγραψε:

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα σχετικά με ζεόλιθο...ο φίλος μου που ασχολείται με υδροπονικές είναι γνώστης και ένας συνχομπιστας τον χρησιμοποιεί χρόνια σαν υπόστρωμα χωρίς πρόβλημα

Ακόμη και να μου έχει απορροφήσει όλη την αμμωνία και να μην κάνει κύκλο το άζωτο δεν βλέπω πρόβλημα...αφού ούτε νιτρώδη έχω ούτε πολλά νιτρικά (τα οποία ίσως προέρχονται από το νερό που έβαλα για μπολι από το άλλο ενυδρείο)

Ο άνθρακας πόσες μέρες χρειάζεται για να δράσει;

 

Ο ανθρακας μεσα σε 24 ωρες πρεπει να "ρουφηξει " καποιες ουσιες(οργανικες,καποια χημικα, φαρμακα). Αλλα δεν δεν απορροφαει νιτρικα,αμμωνια, φωσφορικα(μονο πολυ μικρες ποσοτητες). Αν θελεις κι αλλη ταλαιπωρία, μπορεις να συνεχιζεις με ζεολιθο κ.α.

Λεω να ξεστησεις το ενυδρειο και να το φτιαξεις απο την αρχη ,οπως πρεπει (χωρις ζεολιθο). Να το στρωσεις, και μετα ψαρακια.

P.S. και εμεις εχουμε παιδια, που μας ζητανε να βαλουμε pseudotropheus demasoni(πχ) με guppy και νεον τετρα .... Απλα πρεπει να  εξηγήσεις,οτι το ενυδρειο πρεπει να ωριμασει και μονο μετα μπορουμε να  βαλουμε τα ψαρακια μεσα , οτι καποια ψαρακια δεν μπορουν να ζουν μαζι . Το περασαμε και εμεις :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ο ανθρακας μεσα σε 24 ωρες πρεπει να "ρουφηξει " καποιες ουσιες(οργανικες,καποια χημικα, φαρμακα). Αλλα δεν δεν απορροφαει νιτρικα,αμμωνια, φωσφορικα(μονο πολυ μικρες ποσοτητες). Αν θελεις κι αλλη ταλαιπωρία, μπορεις να συνεχιζεις με ζεολιθο κ.α.

Λεω να ξεστησεις το ενυδρειο και να το φτιαξεις απο την αρχη ,οπως πρεπει (χωρις ζεολιθο). Να το στρωσεις, και μετα ψαρακια.

P.S. και εμεις εχουμε παιδια, που μας ζητανε να βαλουμε pseudotropheus demasoni(πχ) με guppy και νεον τετρα .... Απλα πρεπει να  εξηγήσεις,οτι το ενυδρειο πρεπει να ωριμασει και μονο μετα μπορουμε να  βαλουμε τα ψαρακια μεσα , οτι καποια ψαρακια δεν μπορουν να ζουν μαζι . Το περασαμε και εμεις :)

 

Με αμμωνία 0 

Νιτρώδη 0

Νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα

Όλα αυτά μετά από 20 μέρες λειτουργίας με ταισμα και βακτήρια

Αν δεν βάλεις σε τέτοιες μετρήσεις ψάρια πότε θα βάλεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον ζεόλιθο αλλιώς μπορείς να βάζεις μέσα ψάρια μέχρι να δεις πότε δεν θα σου γυρνάνε ανάποδα. 

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε

Θα ξανασταθεί το ενυδρείο από την αρχή

Τι προτείνετε για απολύμανση;

Σκέφτομαι Χλωρίνη σε αναλογία 1-10 και μετά καλό ξέπλυμα+βράσιμο υλικών φίλτρων και διακοσμησης+μπόλικο αντιχλωριο στο νέο νερό.....

Ή απολύμανση με betadine αραιωμένο με νερο+ βράσιμο υλικών κλπ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος και η ταχύτητα που έχασες τα ψάρια δεν δείχνει ανάγκη για απολύμανση οπότε την χλωρίνη την βρίσω περιττή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Ψαναστηστο και αν πηρες ολα τα ψαρια απο το ιδιο καταστημα δοκιμασε να ψωνισεις και απο αλλου...

Ο ζεολιθος ειναι μια χαρα για υποστρωμα κατα την ταπεινη μου γνωμη αλλα θελει τον χρονο του για να λειτουργησει σωστα.

Καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Μιλανιο έγραψε:

Με αμμωνία 0 

Νιτρώδη 0

Νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα

Όλα αυτά μετά από 20 μέρες λειτουργίας με ταισμα και βακτήρια

Αν δεν βάλεις σε τέτοιες μετρήσεις ψάρια πότε θα βάλεις;

 

Εκτος απο αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα υπαρχουν πολλες δηλητηριωδες ουσιες. Αν τον ζεολιθο πηρες απο μαντρα, ποιος ξερει τι ρουφηξε εκει στην αποθηκη. Μπορει κανα ποντικοφαρμακο να ειχαν διπλα. Λεμε τωρα...

Κατι ειχε.Αλλιως γιατι να ψοφανε τα ψαρια με τετοιες μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εκτος απο αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα υπαρχουν πολλες δηλητηριωδες ουσιες. Αν τον ζεολιθο πηρες απο μαντρα, ποιος ξερει τι ρουφηξε εκει στην αποθηκη. Μπορει κανα ποντικοφαρμακο να ειχαν διπλα. Λεμε τωρα...

Κατι ειχε.Αλλιως γιατι να ψοφανε τα ψαρια με τετοιες μετρησεις;

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό...αγοράστηκε χύμα από μάντρα που πουλάει αποκλειστικά ζεόλιθο και έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν μολυσμένος.Ξεπλυθηκε βέβαια με νερό αλλά έπρεπε ίσως να τον αποστειρωσω πρώτα... σημαντική παράλειψη μάλλον

Επιπλέον είχα τοποθετήσει αρχικά 2 ξύλα mopani που είχα παρατήσει στην αυλή εδώ και 3-4 χρόνια τα οποία πρώτα τα έβρασα ομως, δε νομίζω ότι η μόλυνση προήλθε από εκει

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Μιλανιο έγραψε:

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό...αγοράστηκε χύμα από μάντρα που πουλάει αποκλειστικά ζεόλιθο και έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν μολυσμένος.Ξεπλυθηκε βέβαια με νερό αλλά έπρεπε ίσως να τον αποστειρωσω πρώτα... σημαντική παράλειψη μάλλον

Επιπλέον είχα τοποθετήσει αρχικά 2 ξύλα mopani που είχα παρατήσει στην αυλή εδώ και 3-4 χρόνια τα οποία πρώτα τα έβρασα ομως, δε νομίζω ότι η μόλυνση προήλθε από εκει

 

Μετα το βρασιμο δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...