Jump to content

ebay


christos efthimiou

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι μετά από πάρα μα πάρα πολύ καιρό να παραγγείλω από ebay.

 Διάβασα εδώ ότι προτείνετε από Ευρώπη καθώς δεν θα πληρώσω έξτρα φόρους κάτι που είναι πιθανό από Κίνα. Ισχύουν οι έξτρα φόροι και από Αμερική? Πώς μπορώ να υπολογίσω αυτούς τους έξτρα φόρους?Το ebay στους υπολογίζει? Αυτό που θέλω να πάρα κοστίζει περίπου 15 με 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι μετά από πάρα μα πάρα πολύ καιρό να παραγγείλω από ebay.

 Διάβασα εδώ ότι προτείνετε από Ευρώπη καθώς δεν θα πληρώσω έξτρα φόρους κάτι που είναι πιθανό από Κίνα. Ισχύουν οι έξτρα φόροι και από Αμερική? Πώς μπορώ να υπολογίσω αυτούς τους έξτρα φόρους?Το ebay στους υπολογίζει? Αυτό που θέλω να πάρα κοστίζει περίπου 15 με 20 ευρώ.

Νομιζω ο @Aquadominus ειχε παρε κατι για φωτιστικο απο κι. Ρωτησε τον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φόρους έχει μεταφορικά εάν λέει δωρεάν τα μεταφορικά δεν πληρώνεις κάτι αλλά μονο το ποσό αυτού που θέλεις να πάρεις......προχτές παρήγγειλα κάτι απο honk Kong με δωρεάν μεταφορικά. 

Link to comment
Share on other sites

Με πάρεις κάτι με μεγαλύτερη αξία 25€. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξέρω για πες για το τελωνείο ...το γράφει κάπου στο e bay αυτο η σου έρχεται έξτρα χρέωση όταν φτάσει?   

Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ποσά και κυρίως μικρά πράγματα είναι πιο δύσκολο να φας τελωνείο. Κάτι χαζομάρες τύπου ξύλα σπόρους κλπ κατά καιρούς ήρθαν χωρίς τελωνείο. Είναι πραγματικά στο έλεος του τελωνείου εδώ στην Ελλάδα από όσο έχω καταλάβει, δεν μπορεί να κάνει κάτι το ebay σαν υπολογισμό. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις και τον πωλητή, αν έχει ξαναστείλει Ελλάδα, αν υπήρχε θέμα με τελωνείο κλπ για να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Geo087 said:

Και αν σου έρθει τελωνείο που το πληρώνεις?  

Δεν είμαι σίγουρος γ αυτό, έχω διαβάσει ανά καιρούς ότι μένει στην Αθήνα στο τελωνείο και πρέπει να το πάρεις από εκεί,  πληρώνοντας το ποσό, αλλά περίμενε για κάποιον που να ξέρει καλύτερα, γιατί δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ποτέ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο όπου και πληρώνεις το κόστος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο Κινα και Αμερικη μεγαλα πραγματα και πανω απο 40-50 ευρω,τρως τελωνειο και δεν ξερεις και ποσο.Μπορει και οσο κανει αυτο που πηρες.

Απο Ευρωπαικη ενωση δεν εχει τιποτα.

Εγω που πηρα προσφατα φωτιστικο ενυδρειου απο Αγγλια πληρωσα μονο μεταφορικα.

Αν και απ οτι νομιζω μολις βγει η Αγγλια απο την ΕΕ,θα τρωμε τελωνειο και απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αφου απο αμερικη μου βγαινει στα 11με12 ευρω ενω απο αγγλια στα 15 ευρω. Μην μπω στην διαδικασια για εξω για 3 ευρω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Πίνακας με την τελωνειακή μεταχείριση των ταχυδρομικών αντικειμένων.pdf

 

Δες εδώ την τελωνειακή μεταχείριση όπως αναφέρουν τα ΕΛΤΑ στην ιστοσελίδα τους.

Μεχρι €22,00 περνάει ελεύθερα, απο εκεί και πάνω πληρώνεις τελωνείο.  Υπολόγισε ότι θα πληρώσεις ΦΠΑ όχι μόνο για την αξία του αντικειμένου αλλα και για το κόστος των μεταφορικών.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

Νομιζω ο @Aquadominus ειχε παρε κατι για φωτιστικο απο κι. Ρωτησε τον.

Εγώ πείρα απο ebay 3w High Power Led αλλά ήταν από Αγγλία οπότε δεν πέρασαν από τελωνείο. Ένα κουτάκι που πείρα από Καναδά με τις πλακέτες για τα Magnetic Stirrers έγραφαν πάνω 20 Ευρώ δεν πέρασαν από Τελωνείο ήρθαν σπίτι και μάλιστα έκαναν σχεδόν 10 ημέρες!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα 22 ευρω ισχυει και για ασια πλευρα και για αμερικη? Η μονο για αμερικη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα κατι απο ebay απο ταιβαν αξιας13 ευρω. Πως μπορω να μαθω ποιο courier εδω στην ελλαδα θαα μου φερει το πακετο? Μπορω να το βρω απο καπου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ λογικά 99%

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τελικα παρηγγειλα κατι απο ebay απο ταιβαν αξιας13 ευρω. Πως μπορω να μαθω ποιο courier εδω στην ελλαδα θαα μου φερει το πακετο? Μπορω να το βρω απο καπου?

Εγώ όσες φορές έχω πάρει κάτι από ebay ήρθε με το ταχυδρομείο μετά από καμιά εικοσαριά μέρες.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...