Jump to content

Τροφή


Andreas TD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση, στους μονομάχους, σαν σαρκοφάγα που είναι, μπορώ να δώσω έντομα; η απορία μου δημιουργήθηκε βλέποντας ένα μικρό ιπτάμενο έντομο να κυκλοφορεί κοντά στο ανοιχτό ενυδρείο..όπου στιγμιαία σκέφτηκα να το ρίξω μέσα σαν πηγή πρωτεινης...δεν το έκανα τελικά αλλά είπα να ρωτήσω μήπως και δεν κάνει για κάποιο λόγο,  που δεν σκέφτομαι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος φόβος είναι να είναι να έχει κάποιο παθογόνο το έντομο και να το μεταφέρει στο νερό/ψάρι. Αλλιώς μια χαρά μπορείς, όπως είπες είναι πολύ καλή πηγή πρωτεΐνης!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DeLk said:

Ο μόνος φόβος είναι να είναι να έχει κάποιο παθογόνο το έντομο και να το μεταφέρει στο νερό/ψάρι. Αλλιώς μια χαρά μπορείς, όπως είπες είναι πολύ καλή πηγή πρωτεΐνης!

Αυτό φοβάμαι και εγω καμιά αρρώστια ή κανα παράσιτο...αλλά μετά σκέφτκμαι ότι στη φύση θα το τρωγε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andreas TD said:

Αυτό φοβάμαι και εγω καμιά αρρώστια ή κανα παράσιτο...αλλά μετά σκέφτκμαι ότι στη φύση θα το τρωγε...

Και ίσως πέθαινε :) Πάντα υπάρχει το ρίσκο. Και αποικία να ξεκινήσεις με πχ κουνούπια ή μύγες το ίδιο είναι.. Από εκεί και πέρα είναι πόσο σίγουρος νιώθεις ότι αυτό που δίνεις είναι safe!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DeLk said:

Και ίσως πέθαινε :) Πάντα υπάρχει το ρίσκο. Και αποικία να ξεκινήσεις με πχ κουνούπια ή μύγες το ίδιο είναι.. Από εκεί και πέρα είναι πόσο σίγουρος νιώθεις ότι αυτό που δίνεις είναι safe!

Κατάλαβα δεν θα του δώσω τίποτα ότι πιασει μονος του :sword:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω οτι βρω σπιτι να περπαταει η να πεταει ριχνω μεσα στο ενυδρειο :D

Το ιδιο κανουν και τα παιδια μου. Μεχρι και τα μυρμήγκια απο το μπαλκονι.... μεχρι στιγμης ολα καλα.

Βεβαια υπαρχει περιπτωση να περασε καποιο κουνουπι πρωτα απο μια μολυσμενη με κατι λιμνη....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, natateo said:

Παιδια, εγω οτι βρω σπιτι να περπαταει η να πεταει ριχνω μεσα στο ενυδρειο :D

Το ιδιο κανουν και τα παιδια μου. Μεχρι και τα μυρμήγκια απο το μπαλκονι.... μεχρι στιγμης ολα καλα.

Βεβαια υπαρχει περιπτωση να περασε καποιο κουνουπι πρωτα απο μια μολυσμενη με κατι λιμνη....

Πως το κατάλαβες ότι ήταν μολυσμένο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Πως το κατάλαβες ότι ήταν μολυσμένο ;

Δεν θα καταλαβεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν 10 λεπτά, το μέλος Honda xr650r έγραψε:

kalispera stin omada simera mpika edw na sas pw egw to rixnw mosxarisio kima einai kalo? kai an nai poses fores thelei tin bdomada eyxaristw

 

Καλησπέρα

Μη γράφεις γκρίκλις :ninja:

Μοσχαρίσιο κιμά ρίχνεις στον μονομάχο σου;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλησπέρα

Μη γράφεις γκρίκλις :ninja:

Μοσχαρίσιο κιμά ρίχνεις στον μονομάχο σου;;;

ΝΑΙ 2ΦΟΡΕΣ ΣΕ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΠΕΤΑΕΙ ΑΠΟ ΧΑΡΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ Η ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν το ειδα απο καπου απλα διαβασα οτι θελει πρωτεινη εκτος  απο την στανταρ τροφη του που εχω μια της τετρα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Honda xr650r έγραψε:

δεν το ειδα απο καπου απλα διαβασα οτι θελει πρωτεινη εκτος  απο την στανταρ τροφη του που εχω μια της τετρα

υπαρχει κινδινος?

 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω.. περίμενε να το δουν κ άλλοι να σου πουν.. τροφές πάρε κ άλλες, όχι μόνο μία, για να έχει ποικιλία..

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πολλους, που ταιζουν τα ψαρια με μοσχαρισιο κιμα (πιο πολυ μοσχαρισια καρδια κατεψυγμενη). Το θεμα ειναι , οτι λερωνει πολυ το νερο και μπορει να εχεις και αυξηση αμμωνιας.

Και να μην παρακανεις με ταισμα εννοειται. Πανω απο 2 φορες την εβδομαδα μην δινεις.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Ήξερα για την καρδιά,σε δίσκους βέβαια, αλλά για κιμά σε μονομάχο :wacko:

Ωμό το δίνουμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν  πολλες κοντρες για  αυτο το θεμα (ταιζμα ψαριων με μοσχαρισιο κρεας (καρδια)).

Σαν συστατικο, μοσχαρισια καρδια υπαρχει σε πολλες τροφες για δισκους, πχ http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=discus-balance

http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=discus-balance-red

https://diskuszucht-stendker.de/en/Diskus-Futter/Fuetterung_und_Futter/

Το θεμα ειναι οτι μπορεις ευκολα να αγοραζεις και ποιοτικη κατεψυγμενη τροφη και ζωντανες τροφες.

Μοσχαρισιος κιμας απο κρεοπωλειο περιεχει πολλα λιπαρα και δεν ειναι καταλληλη τροφη για τα ψαρια γενικα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...