Jump to content

Ξέπλυμα βιολογικού υλικού


Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να καθαρίσω λιγάκι το Siporax. Στο ένα φίλτρο είναι λες και το έβαλα σήμερα, στο άλλο μαύρισε αρκετά. Δεν έτυχε ΠΟΤΕ να το καθαρίσω ουπτε κατά το παρελθόν και μου κάνει εντύπωση που έγινε τόσο καφέ-μαύρο.. Να πλύνω και από τα 2 καλαθάκια μαζί ή καλύτερα πρώτα το ένα και μετά από καιρό και το άλλο; Επίσης, όταν λέμε πλύσιμο τι εννοούμε; Απλά το βουτάω σε ένα δοχείο με νερό ενυδρείου ή χρειάζεται κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις ξεχωριστά τα δύο, όπως το περιέγραψες και μετά να περιορίσεις και λίγο το τάισμα για να μην επιβαρυνθεί το σύστημα!

Πάντα με νερό ενυδρείου, μη φανταστείς ότι θα τα κάνεις και καινούρια, απλά να αυξηθεί η ροή και να ξεμπουκώσει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις ξεχωριστά τα δύο, όπως το περιέγραψες και μετά να περιορίσεις και λίγο το τάισμα για να μην επιβαρυνθεί το σύστημα!

Πάντα με νερό ενυδρείου, μη φανταστείς ότι θα τα κάνεις και καινούρια, απλά να αυξηθεί η ροή και να ξεμπουκώσει! 

 

Ωραία!! Δεν παρατήρησα μείωση στη ροή, απλά το άνοιξα για να πάρω λίγο μακαρόνι για να στήσω καραντίνα και το είδα κάπως βρώμικο. Να το αφήσω λες μέχρι να δω ότι έχω θέμα με τη ροή; Το νερό ήταν καθαρό μέσα στον κάδο, όπως και τπ σφουγγάρι αλλά το υλικό λες και έπεσε λάσπη. Η αλήθεια είναι με την τροφή το παρακάνω ορισμένες φορές..

Πόσο καιρό κάνει να αποκατασταθεί η βιολογία χωρίς χρήση έτοιμων βακτηρίων;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλοί οι παράγοντες, το φορτίο που είχε πριν, πόσο ταΐζεις, θερμοκρασία κλπ. Αν το βλέπεις να μην έχει και τόσο θέμα καλύτερα να μη το πειράξεις θα έλεγα εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βιολογικό υλικό το καθαρίζω περίπου κάθε 2 μήνες με νερό ενυδρείου..Απλό ξέπλυμα χωρίς τριψίματα κτλ και δεν παρατήρησα ποτέ κάτι περίεργο μετά τον καθαρισμό του, απλά προσθέτω πάντα λίιιγα βακτήρια καθημερινά για μια βδομάδα.

Στην μία αλλαγή καθάρισε το ένα και στην επόμενη το άλλο χωρίς μεγάλες πιέσεις απλό ξέπλυμα και δεν θα χεις κανένα θέμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα στους 1,5- 2 μηνες απλο ξεπλυμα (εννοειτε με νερο ενυδρειου, χωρις φανατισμο).

Ποτέ δεν ριχνω βακτηρια. Μεσα σε 2 ημερες γινεται αναπληρωση απο το ιδιο το συστημα.

Τα βακτηρια στα σκεβασματα ειναι σε αδρανη μορφη και μεχρι να "ξυπνήσουν", θα περασουν μερες, αλλα η δικη μου άποψη - μην δινετε τζαμπα λεφτα για σκεβασματα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσακάλια είσαστε όλοι εγώ ντρέπομαι να πω κάθε πότε καθαρίζω το φίλτρο.

Βασικά το καθαρίζω όταν βλέπω ότι έχει πέσει η ροή...(θεωρητικά), αλλά συνήθως στα δικά μου ενυδρεία δεν βλέπεις ποτέ ροή οπότε μια όμορφη ήμερα  κάθε 1,5-2 χρόνια περίπου κάνω το αντίθετο από αυτό που λέει η Ναταλία δηλαδή κάνω  έναν φανατικό καθαρισμό κάτω από την βρύση  γιατί ποιος ξέρει πότε θα το ξανά ανοίξω το φίλτρο

 

Προσωπικά πάντοτε μα πάντοτε είχα και έχω λίγα ψάρια σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου για αυτό δεν μπουκώνει γρήγορα. Με το εντατικό πλύσιμο ποτέ δεν είχα προβλήματα  βιολογίας, μην ξεχνάτε πως τα βακτήρια δεν είναι μόνο στην εξωτερική επιφάνια των ηλικιών αλλά και στην εσωτερική και με ένα απλό έστω και εντατικό πλύσιμο δεν μπορείς να τα ξετρυπώσεις όλα, πάντοτε θα μείνουν τόσα που θα επαρκούν για την βιολογία του ενυδρείου + αυτά που έχουμε μέσα στο ενυδρείο, βυθός διακοσμητικά κτλ.. 

Τα γράφω αυτά για όσους κατά λάθος ή εσκεμένα ξεπληναν λίγο ή πολύ παραπάνω τα φιλτρα τους μην τους πιάνει πανικός και τρεχουν να βρουν μπόλια βακτήρια και άλλα ζουμιά που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Πάντος εσείς καλά κάνετε και φροντίζεται το ενυδρείο σας εγώ δεν το κάνω όχι για λόγους φιλοσοφίας αλλά για λόγους ''φιλοσοφημένης'' βαρεμάρας και συνέπειας :)

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Χρήστος said:

Τσακάλια είσαστε όλοι εγώ ντρέπομαι να πω κάθε πότε καθαρίζω το φίλτρο.

Βασικά το καθαρίζω όταν βλέπω ότι έχει πέσει η ροή...(θεωρητικά), αλλά συνήθως στα δικά μου ενυδρεία δεν βλέπεις ποτέ ροή οπότε μια όμορφη ήμερα  κάθε 1,5-2 χρόνια περίπου κάνω το αντίθετο από αυτό που λέει η Ναταλία δηλαδή κάνω  έναν φανατικό καθαρισμό κάτω από την βρύση  γιατί ποιος ξέρει πότε θα το ξανά ανοίξω το φίλτρο

 

Προσωπικά πάντοτε μα πάντοτε είχα και έχω λίγα ψάρια σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου για αυτό δεν μπουκώνει γρήγορα. Με το εντατικό πλύσιμο ποτέ δεν είχα προβλήματα  βιολογίας, μην ξεχνάτε πως τα βακτήρια δεν είναι μόνο στην εξωτερική επιφάνια των ηλικιών αλλά και στην εσωτερική και με ένα απλό έστω και εντατικό πλύσιμο δεν μπορείς να τα ξετρυπώσεις όλα, πάντοτε θα μείνουν τόσα που θα επαρκούν για την βιολογία του ενυδρείου + αυτά που έχουμε μέσα στο ενυδρείο, βυθός διακοσμητικά κτλ.. 

Τα γράφω αυτά για όσους κατά λάθος ή εσκεμένα ξεπληναν λίγο ή πολύ παραπάνω τα φιλτρα τους μην τους πιάνει πανικός και τρεχουν να βρουν μπόλια βακτήρια και άλλα ζουμιά που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Πάντος εσείς καλά κάνετε και φροντίζεται το ενυδρείο σας εγώ δεν το κάνω όχι για λόγους φιλοσοφίας αλλά για λόγους ''φιλοσοφημένης'' βαρεμάρας και συνέπειας :)

 

 

Συμφωνώ, υπάρχουν βακτήρια και στο κυρίως ενυδρείο. Επίσης αν με ένα ξέπλυμα εφευγαν όλα τα βακτήρια, είτε ειναι νερό ενυδρείου είτε όχι, δε θα χρειαζόμασταν τα σαπούνια :D

Απλά την εμπειρία και γνώσεις που έχεις εσύ δε νομίζω πως τις έχουν όλοι. Λίγο παραπάνω φαι, αντε και καμια βαριά αλλαγή νερού συνδυασμενη με τον καθαρισμο καξ το σύστημα εύκολα τουμπάρει, νομίζω αυτό θα έπρεπε να μείνει. Προσοχή μετά το καθάρισμα, ούτε εγώ

είμαι υπέρ των εξτρα βακτηρίων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ενυδρεία τουμπάρουν γιατί απλά είναι σαρδελοκουτια, το μάτι του χομπιστα δεν χορταίνει.

το έχω γράψει πάρα πολλές φορές εδώ και το ξανά γράφω, το μυστικό ενός επιτυχημένου και απροβλημάτιστου ενυδρείου είναι τα λίγα ψάρια. Ιδιαίτερα αν έχουμε φυτά και λίγα ψάρια καμιά φορά το φίλτρο μπορεί να είναι περιττό.

 

Είσαι αρχάριος, δεν ξέρεις πολλά, δεν ξέρεις που παν τα πέντε, δεν θες προβλήματα, φοβάσαι της διακοπές ρεύματος, δεν θες σκαμπανεβάσματα στις μετρήσεις, δεν θες αλγες, δεν θες να είσαι συνέχεια πάνω απο το ενυδρείο, δεν θες άγχος και έγνοια, δεν θες εντατική φροντίδα, δεν θες τακτικές αλλαγές νερού, δεν θες αρρώστιες και άγχος στα ψάρια, δεν θες φάρμακα βιταμίνες και τα συναφή,  . ΤΟΤΕ ΒΑΛΕ ΛΙΓΑ ΨΑΡΙΑ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Τα περισσότερα ενυδρεία τουμπάρουν γιατί απλά είναι σαρδελοκουτια, το μάτι του χομπιστα δεν χορταίνει.

το έχω γράψει πάρα πολλές φορές εδώ και το ξανά γράφω, το μυστικό ενός επιτυχημένου και απροβλημάτιστου ενυδρείου είναι τα λίγα ψάρια. Ιδιαίτερα αν έχουμε φυτά και λίγα ψάρια καμιά φορά το φίλτρο μπορεί να είναι περιττό.

 

Είσαι αρχάριος, δεν ξέρεις πολλά, δεν ξέρεις που παν τα πέντε, δεν θες προβλήματα, φοβάσαι της διακοπές ρεύματος, δεν θες σκαμπανεβάσματα στις μετρήσεις, δεν θες αλγες, δεν θες να είσαι συνέχεια πάνω απο το ενυδρείο, δεν θες άγχος και έγνοια, δεν θες εντατική φροντίδα, δεν θες τακτικές αλλαγές νερού, δεν θες αρρώστιες και άγχος στα ψάρια, δεν θες φάρμακα βιταμίνες και τα συναφή,  . ΤΟΤΕ ΒΑΛΕ ΛΙΓΑ ΨΑΡΙΑ.

Η μην τα βαζεις καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:hehe:

P.S. Δεν ηξερα οτι αυτη η αρρωστια ( ''φιλοσοφημένη'' βαρεμάρα) μπορει να επιρεαζει τοσο πολυ....:lmao:και σε ειχα για καλο παιδι...:hehe:

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...