Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος VforVictory έγραψε:

Παιδιά όλα καλά με το θέμα ενυδρείο! Μέχρι τέλος της εβδομάδας θα έχω σίγουρα! Τώρα αν μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι άλλο.. Εσύ @ataktoulis που έχεις και κόλλημα με τα χρυσόψαρα. Το ψαράκι μου ήταν έτσι από την 1η μέρα.. Στην αρχή νόμιζα οτι είναι η ιδέα μου. Αλλά 4 μέρες τώρα που το παρατηρώ μου φαίνεται σαν χτυπημένο.. Να ανησυχώ? Να μάλωσε με κάποιο άλλο ψαράκι όταν ήταν στριμωγμένο στο petshop ή μπορεί να είναι άρρωστο?

50057679_544847799330844_6217173252125491200_n.png

 

 

Εννοείς τα 4-5 σημάδια που φαίνονται σαν να λείπουν λέπια;

Δε νομίζω πως είναι από "μάχη" πάντως.. Αν θέλεις βάλε μία πιο κοντινή φωτογραφία.

Τέλεια νέα για το ενυδρείο. Τι βρήκες τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis το πιο πιθανό είναι να καταλήξουμε σε στρωμένο ενυδρείο 260lt που έχει ήδη ένα χρυσόψαρο μέσα από έναν κύριο που το πουλάει και για καλή μας τύχη μένει κοντά. Θα πάμε από βδομάδα να το δούμε και να κανονίσουμε τη μεταφορά. Τώρα για το Jolly (έτσι το ονομάσαμε [emoji4] ) σου ανεβάζω 2 φωτό και αύριο θα προσπαθήσω για πιο κοντινές. Νομίζω ότι την πρώτη μέρα δεν ήταν τόσο έντονα τα σημάδια (δε λειπανε τόσα λέπια). Επίσης έχει και από την άλλη πλευρά ένα μικρό σημαδακι το οποίο νομίζω ότι δεν υπήρχε ( ή δε φαινόταν??) την πρώτη μέρα. Δεν υπάρχει τπτ μέσα στη γυάλα για να τραυματιστεί. Γενικά είναι πολύ ζωηρό και δραστήριο και τρώει με όρεξη.0c55fb4199038a8e84db4282e4e2deaf.jpge919d08121791918293a250cd0c5097b.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου ποσο συχνα κανεις σ΄αυτα τα 5 λιτρα;

Το ψαρι πως συμπεριφερεται; Τρωει κανονικα; Ξυνεται; Ειναι ζωηρο;

Απο φαρμακα για ενυδρειο εχεις κατι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου ποσο συχνα κανεις σ΄αυτα τα 5 λιτρα;
Το ψαρι πως συμπεριφερεται; Τρωει κανονικα; Ξυνεται; Ειναι ζωηρο;
Απο φαρμακα για ενυδρειο εχεις κατι;
 
 
Καλημέρα. Αλλάζω το νερό μέρα παρά μέρα περίπου. Το ψαράκι μου τρώει με όρεξη και κολυμπάει ζωηρά. Θέλω να πιστεύω ότι ως το Σάββατο το μεσημέρι που θα φέρουμε το ενυδρείο θα την παλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα. Μπορεις να παρεις Melafix API, ειναι "ελαφρυ" φαρμακο. Προσεξε, αν δεις φλεγμονη (κοκκινα, αιματηρα σημαδια)στο δερμα η καποια αλλα συμπτωματα, τοτε θα επρεπε να παμε σε πιο "δυνατα" φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Χτες φέραμε το ενυδρείο! Το στήσαμε, το γεμίσαμε και τώρα τακτοποιούμε λίγο τα φυτά του (οι προσπάθειες να τα φυτέψουμε έχουν στεφθεί με απόλυτη αποτυχία γιατί είναι ψηλό το ενυδρείο, κοντοί εμείς και δε μπορούμε να ανοίξουμε σωστές τρυπούλες στο χαλικάκι για να μπούνε καλά οι ρίζες τους μέσα). Αυτή τη στιγμή είναι ακόμη θολό το νερό. Η ερώτηση μου είναι: Το χρυσόψαρο πότε το βάζω μέσα? (Υπενθυμίζω οτι το ενυδρείο δούλευε κανονικά και είχε και χρυσόψαρο μέσα μέχρι χτες το μεσημέρι που το κάναμε τη μετακόμιση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλημέρα και καλορίζικα!!

Τι φίλτρο έχει το νέο ενυδρείο και τι υλικά έχει μέσα ??

 

Φίλτρο δε ξέρω (στο βάζω φωτό - sorry είμαι άσχετη.. νέα στο σπορ βλέπεις) Από υλικά είχε ένα ξύλο στο οποίο πάνω τύλιξα  όλα τα moss γτ δε μου άρεσαν χύμα μέσα στον ενυδρείο και κατά τα άλλα έχει διάφορα φυτά (βάζω φωτο). Επίσης αν ξέρεις με ποιο τρόπο να φυτέψω τα φυτά... Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα ως τώρα αλλά είναι αδύνατο -λόγω βάθους- να χρησιμοποιήσουμε και τα 2 μας χέρια ταυτόχρονα οπότε δεν έχουμε καταφέρει τίποτα :/ 

IMG_20190127_130351.jpg

IMG_20190127_130507.jpg

IMG_20190127_130523.jpg

IMG_20190127_130548.jpg

IMG_20190127_130607.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η θολούρα οφείλεται στην ανακατωσουρα των υλικών του βυθού τα οποία να υποθέσω οτι δεν ξεπλύθηκαν πριν μπουν μέσα.

Για να καθαρίσει σύντομα αν έχεις ένα μικρό φιλτράκι βάλε μέσα ενυδρειακό βαμβάκι και βαλτο να δουλεύει

και ανθρακα προληπτικά.

Το μεγάλο φίλτρο που έχεις το άνοιξες μήπως το άνοιξες να το καθαρίσεις και να δεις τι υλικά έχει μέσα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Βασικά η θολούρα οφείλεται στην ανακατωσουρα των υλικών του βυθού τα οποία να υποθέσω οτι δεν ξεπλύθηκαν πριν μπουν μέσα.

Για να καθαρίσει σύντομα αν έχεις ένα μικρό φιλτράκι βάλε μέσα ενυδρειακό βαμβάκι και βαλτο να δουλεύει

και ανθρακα προληπτικά.

Το μεγάλο φίλτρο που έχεις το άνοιξες μήπως το άνοιξες να το καθαρίσεις και να δεις τι υλικά έχει μέσα?

Φυσικά και ξεπλύθηκαν. Και το χαλίκι (μου 'πεσε η  μέση με το αναθεματισμένο) και τα φυτά. Αλλά είχε ήδη μέσα στον πάτο 2 δάχτυλα μαυρίλα και είπαμε να μη τη βγάλουμε για να μη χαθεί η βιολογία (?!) - μπορεί να κάναμε και βλακεία, ε? Μικρό φιλτράκι δεν έχω. Όχι δε το άνοιξα το φίλτρο  να δω τι έχει μέσα, ο άντρας μου το άνοιξε και λέει έχει σφουγγάρι και κεραμικά (?). Μας είπανε οτι το φίλτρο  καλό θα ήταν να το καθαρίσουμε σε κανένα μήνα από τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει κεραμικά(βιολογικό υλικό) πιθανόν να σημαίνει οτι είναι και στρωμένο.

Βέβαια αυτό μόνο με μετρήσεις θα φανεί...

Την μαυρίλα καλό θα ήταν να την βγάζατε αλλά τώρα δεν πειράζει.

Ελπίζω τουλάχιστον τα σφουγγαρια να ήταν σχετικά καθαρά. . .

Αν έχεις ενυδρειακό βαμβάκι τύλιξε τουλάχιστον την είσοδο του φίλτρου για να φύγει η θολούρα πιο γρήγορα.

 

Στο φυτεμα δυσκολευεσαι γιατί είναι χοντροκοκκο το χαλίκι σου απ`οτι μπορώ να διακρίνω αλλά θα τον βρεις τον τρόπο.

Στην κρυπτοκορινα(αν βλέπω καλά) που έχεις στον αέρα κόψε τις ρίζες αφήνοντας 2-3 δάχτυλα από αυτές και φυτεψε την στο

μεσαίο μέρος του ενυδρείου και προς τα πίσω.Γενικά οτι ξερα φύλλα έχεις τα αφαιρείς.

Για το καθαρισμό του φίλτρου δεν μπορούμε να πούμε έτσι αόριστα σε έναν μήνα αν δεν ξέρουμε σε τι κατασταση είναι εσωτερικά

αυτήν την στιγμή. . . Οπότε μόνο ο άντρας σου που το είδε μπορεί να κρίνει.

Υπόψην στο καθαρισμό του φίλτρου το βιολογικό υλικό το ξεπλένουμε με νερο ενυδρείου αλλά αυτό το συζητάμε και πάλι όταν έρθει η ώρα.

 

Στο αρχικό σου ερώτημα λοιπόν περί ψαριού. . .

Επειδή στα 5λίτρα που βρίσκεται τώρα σίγουρα δεν είναι και οτι κάλυτερο θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις λίγο από το νερό που έχει μέσα

το δοχείο και σταδιακά να προσθέτεις σε αυτό νερό από το μεγάλο ενυδρείο και εντός μιας ώρας περίπου να το μεταφέρεις στο μεγάλο.

Καλό θα είναι να μην ταίσεις για 1-2 μέρες...

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος VforVictory έγραψε:

Καλημέρα παιδιά! Χτες φέραμε το ενυδρείο! Το στήσαμε, το γεμίσαμε και τώρα τακτοποιούμε λίγο τα φυτά του (οι προσπάθειες να τα φυτέψουμε έχουν στεφθεί με απόλυτη αποτυχία γιατί είναι ψηλό το ενυδρείο, κοντοί εμείς και δε μπορούμε να ανοίξουμε σωστές τρυπούλες στο χαλικάκι για να μπούνε καλά οι ρίζες τους μέσα). Αυτή τη στιγμή είναι ακόμη θολό το νερό. Η ερώτηση μου είναι: Το χρυσόψαρο πότε το βάζω μέσα? (Υπενθυμίζω οτι το ενυδρείο δούλευε κανονικά και είχε και χρυσόψαρο μέσα μέχρι χτες το μεσημέρι που το κάναμε τη μετακόμιση).

Το χαλικι ειναι 2-3 εκ. μονο, για αυτο δεν κραταει τα φυτα. Βαλε ακομα, να ειναι 6-7 εκ (πισω) και 2-3 εκ (μπροστα). Κριπτοκορινα εχει μεγαλες ριζες, κανε οπως λεει ο rastaman - κοψε τις ριζες, αφηνεις μονο 4 εκ και μετα φυτευεις. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo  και @rastaman ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και το ενδιαφέρον!!! Ήρθε ο άνθρωπος από τον οποίο το αγόρασα (μένει κοντά μας) και μας τα φύτεψε τα φυτά. Βάλαμε και το ψαράκι μέσα. Τώρα θα περιμένουμε να φύγει τις επόμενες μέρες η θολούρα για να κάνουμε και λίγο καθαριότητα (έχει στο βυθό κομματάκια από φυτά και ρίζες που κόπηκαν). @natateo το χαλίκι είναι περίπου 3,5-4 εκατοστά. Απλα ξεκινάει κάτω από το μέταλλο και δε φαίνεται. Ασε που δεν είναι καλά στρωμένο. Από τη μία μεριά έχει πάνω από 6 εκατοστά και από την άλλη γωνία 3,5 περίπου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η παρέα μεγάλωσε! Κάναμε και στο pet shop της γειτονιάς μας τεστ το νερό μας και όλα είναι εξαιρετικά! Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, τις πληροφορίες και το χρόνο που αφιερώσατε!

 

IMG_20190128_201907hm.thumb.jpg.1fcc1a15ff3819ba269fa0b36adbb519.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεστε!!!!!!!!!:thumbsu: Πολυ ομορφα ψαρακια και ενυδρειο!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντήρα δεν τον χρειάζεστε, τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού  ψάρια, τσάμπα κατανάλωση ρεύματος. Σοτυς πόσους βαθμούς το έχετε;

 

Να τα χαίρεστε. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντήρα δεν τον χρειάζεστε, τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού  ψάρια, τσάμπα κατανάλωση ρεύματος. Σοτυς πόσους βαθμούς το έχετε;
 
Να τα χαίρεστε. 
Τον θερμαντήρα τον είχαμε βάλει μόνο την πρώτη μέρα που δεν ήταν τα ψάρια μέσα γτ το νερό ήταν παγωμένο. Απλά στη φωτό είχε ξεμείνει μέσα σβηστός [emoji39]d08b6cc4ada4a0cc7d55808ff9de75b5.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,ειστε ωραιοι.Να τα χαιρεστε.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

19a790575038433481a8010af50343a5.thumb.jpg.2afee024537c57acc880828edbfbb21e.jpg

 

Παιδιά έχω αγχωθεί λίγο. Στην αρχή γέλασα (το πρωί). Αλλά τώρα άρχισα να ανησυχώ. Είναι η 3η φορά μέσα στη μέρα που το ένα ψαράκι μας κοιμάται  (?). Έχετε ξαναδεί ψάρι να κοιμάται έτσι? Κούνησα το κερατόφυλλο και χρειάστηκε 30''-1' για να ξυπνήσει καλά καλά και να αρχίσει να κολυμπάει ζωηρά. 

IMG_20190131_201300.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

19a790575038433481a8010af50343a5.thumb.jpg.2afee024537c57acc880828edbfbb21e.jpg

 

Παιδιά έχω αγχωθεί λίγο. Στην αρχή γέλασα (το πρωί). Αλλά τώρα άρχισα να ανησυχώ. Είναι η 3η φορά μέσα στη μέρα που το ένα ψαράκι μας κοιμάται  (?). Έχετε ξαναδεί ψάρι να κοιμάται έτσι? Κούνησα το κερατόφυλλο και χρειάστηκε 30''-1' για να ξυπνήσει καλά καλά και να αρχίσει να κολυμπάει ζωηρά. 

IMG_20190131_201300.jpg

 

Πολύ φοβάμαι πως δεν κοιμάται. Από φαγητό πώς πάει; Τρώει κανονικά; Όταν "ξυπνάει" κινείται κανονικά ή σπασμοδικά και μετά αράζει πάλι; Αν μπορείς βάλε μία πιο κοντινή φωτογραφία. Έχει σημάδια; Κολυμπάει "ευθεία";

Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis 

 

 κολυμπάει ζωηρά και ευθεία.. Δεν πάει πλαγιαστά δλδ. Αλλά να από την ώρα που ανέβασα τη φώτο, τώρα πήγε και ξαναξάπλωσε δλδ. Και παρατηρώ οτι ένα άλλο από τα ψαράκια μου είναι συνέχεια κολλημένη η μούρη του στην επιφάνεια. Όλα τα φυτά είναι αληθινά. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει οξυγόνο? Ειδικά αυτό το ασημί 3 μέρες έχω που το αγόρασα. Να τα παρατάισα? 2 φορές τη μέρα τους ρίχνω από 1 flake το καθένα τους περίπου. Αχ δεν ξέρω τώρα αγχώθηκα παραπάνω. Τι να κάνω?!?!?IMG_20190131_204837.thumb.jpg.5f4278a9606732393442a48fa4cf73ba.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

@ataktoulis 

 

 κολυμπάει ζωηρά και ευθεία.. Δεν πάει πλαγιαστά δλδ. Αλλά να από την ώρα που ανέβασα τη φώτο, τώρα πήγε και ξαναξάπλωσε δλδ. Και παρατηρώ οτι ένα άλλο από τα ψαράκια μου είναι συνέχεια κολλημένη η μούρη του στην επιφάνεια. Όλα τα φυτά είναι αληθινά. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει οξυγόνο? Ειδικά αυτό το ασημί 3 μέρες έχω που το αγόρασα. Να τα παρατάισα? 2 φορές τη μέρα τους ρίχνω από 1 flake το καθένα τους περίπου. Αχ δεν ξέρω τώρα αγχώθηκα παραπάνω. Τι να κάνω?!?!?IMG_20190131_204837.thumb.jpg.5f4278a9606732393442a48fa4cf73ba.jpg

 

 

Φαίνεται να πλαγιάζει πάντως. Τι προσαρμογή έκανες πριν το βάλεις στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis Δεν έκανα κάποια προσαρμογή γτ το ενυδρείο ήταν στρωμένο. Μας έκαναν και το νερό μας τεστ στο πετσοπ με υγρά τέστ και ήταν τέλειο. Το πήραμε την Δευτέρα το απόγευμα και μέχρι χτες βράδυ ήταν μια χαρά. Σήμερα πρωί το είδαμε πρώτη φορά έτσι ξαπλωμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...