Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Δηλαδή το πήρατε και το βάλατε κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο;;;

 

Ναι. Το έπιασα με την απόχη για να μη ρίξω νερό του πετσοπ στο ενυδρείο και το έβαλα μέσα. Αυτό το ασημί κι ένα άλλο πορτοκαλί με άσπρη ουρά (φαίνεται σε φώτο που έβαλα χτες προχτές) το οποίο είναι μια χαρά. Τώρα τα παρακολουθώ κανένα τέταρτο και κατέβηκαν από την επιφάνεια προς τη μέση του ενυδρείου και κολυμπάνε και τα 3 ζωηρά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τη βγάλει τώρα αλλά ένα ισχυρό στρεσς το τράβηξαν και σίγουρα θα χρειαστούν προσοχή. Θα πρότεινα να βάλεις καμία βιταμινούλα Sera Fishtamin για να πάνε λίγο καλύτερα. 

Ρίξε μία ματιά εδώ: 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Δεν ξέρω αν τη βγάλει τώρα αλλά ένα ισχυρό στρεσς το τράβηξαν και σίγουρα θα χρειαστούν προσοχή. Θα πρότεινα να βάλεις καμία βιταμινούλα Sera Fishtamin για να πάνε λίγο καλύτερα. 

Ρίξε μία ματιά εδώ: 

 

 

 

 4 μέρες μετά θυμήθηκε να στρεσαριστεί??!?!? Για όνομα δλδ! Λες να σκότωσα τα ψαράκια μου από την άγνοια μου?!?! Πήγαμε στο πετσοπ δίπλα και παρακαλέσαμε τον υπεύθυνο για τα ψάρια να πεταχτεί 2 λεπτά στο κλείσιμο. Σε κανένα 10' τον περιμένουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο άνθρωπος και τα είδες σεινάμενα κουνάμενα να κολυμπάνε σα τα παλαβά. Τα έδωσε και λίγο φαγητό και όρμηξαν σα να τα έχω νηστικά μια βδομάδα. Μας είπε οτι του φαίνονται μία χαρά.. Ακόμη και το ασημί δε φαίνεται να έχει κάτι. Αμάν ρε παιδιά... Με το σκύλο δεν είχα τέτοιες περιπέτειες.. Αυτά τα ψαράκια με έχουν φάει την ψυχή μήπως είναι κρύο το νερό, μήπως είναι ζεστό, γιατί κολυμπάει έτσι, γιατί κοιμάται γιουβέτσι. Θε μο γίνομαι Ελληνίδα ψαρομάνα!!! :AAGGGHHH:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Ήρθε ο άνθρωπος και τα είδες σεινάμενα κουνάμενα να κολυμπάνε σα τα παλαβά. Τα έδωσε και λίγο φαγητό και όρμηξαν σα να τα έχω νηστικά μια βδομάδα. Μας είπε οτι του φαίνονται μία χαρά.. Ακόμη και το ασημί δε φαίνεται να έχει κάτι. Αμάν ρε παιδιά... Με το σκύλο δεν είχα τέτοιες περιπέτειες.. Αυτά τα ψαράκια με έχουν φάει την ψυχή μήπως είναι κρύο το νερό, μήπως είναι ζεστό, γιατί κολυμπάει έτσι, γιατί κοιμάται γιουβέτσι. Θε μο γίνομαι Ελληνίδα ψαρομάνα!!! :AAGGGHHH:

Και που σαι ακόμη..όταν μεγαλώσουν και θα θέλουν διαβασμα...εεε μεγαλύτερο ενυδρείο να δεις!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και που σαι ακόμη..όταν μεγαλώσουν και θα θέλουν διαβασμα...εεε μεγαλύτερο ενυδρείο να δεις!!!

Ε όχι και μεγαλύτερο ενυδρείο? Νομίζω για τα 80 τετραγωνικά σπίτι που έχω τα 260λίτρα είναι το ταβάνι. Αν χρειαστούν όντως περισσότερα από 260 λίτρα 3 χρυσοψαράκια ε θα ψαξω να βρω κάποιον με λίμνη εδώ στη Θεσσαλονίκη να τα χαρίσω ή θα τα πάω στη λίμνη της Δράμας που ελευθέρωσε ο κουμπάρος μας το Κόι του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Ε όχι και μεγαλύτερο ενυδρείο? Νομίζω για τα 80 τετραγωνικά σπίτι που έχω τα 260λίτρα είναι το ταβάνι. Αν χρειαστούν όντως περισσότερα από 260 λίτρα 3 χρυσοψαράκια ε θα ψαξω να βρω κάποιον με λίμνη εδώ στη Θεσσαλονίκη να τα χαρίσω ή θα τα πάω στη λίμνη της Δράμας που ελευθέρωσε ο κουμπάρος μας το Κόι του.

Καλα να σαστε και αν σας αρέσουν τα χρυσόψαρα σίγουρα θα πατε σε μεγαλύτερο γιατί πολύ απλά δεν θα μείνεις στα 3 ψαράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλα να σαστε και αν σας αρέσουν τα χρυσόψαρα σίγουρα θα πατε σε μεγαλύτερο γιατί πολύ απλά δεν θα μείνεις στα 3 ψαράκια!!!

 

Κοντοχωριανέ δε με βαστάει το πορτοφόλι μου για μεγαλύτερο προς το παρόν. Σκέψου οτι είναι και το πρώτο μου ενυδρείο αυτό! Ε σε 10 χρόνια μπορεί να έχει πάει ο βασικός κάτι παραπάνω από 500 ευρώ καθαρά και να το σκεφτώ για μεγαλύτερο :P 

Έγινε επεξεργασία - VforVictory
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 3η μέρα σήμερα που το ασημί χρυσόψαρα πέφτει για ύπνο συνέχεια στο πλάι. Σήμερα το είδα να κοιμάται στον πάτο του ενυδρείου. Λέω πάει.. Μας άφησε χρόνους. Και με το που λέω "Καλημέρα ψαράκια" σηκώθηκε και κολυμπάει με τα άλλα σαν χαζό... Δε ξέρω πια τι να σκεφτώ!? Είναι καλά ή είναι άρρωστο? Είναι απλά ένα βλαμμένο χρυσόψαρο? ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΌΠΟΥ ΒΡΕΙ?!?!?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος VforVictory έγραψε:

Παιδιά 3η μέρα σήμερα που το ασημί χρυσόψαρα πέφτει για ύπνο συνέχεια στο πλάι. Σήμερα το είδα να κοιμάται στον πάτο του ενυδρείου. Λέω πάει.. Μας άφησε χρόνους. Και με το που λέω "Καλημέρα ψαράκια" σηκώθηκε και κολυμπάει με τα άλλα σαν χαζό... Δε ξέρω πια τι να σκεφτώ!? Είναι καλά ή είναι άρρωστο? Είναι απλά ένα βλαμμένο χρυσόψαρο? ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΌΠΟΥ ΒΡΕΙ?!?!?

 

Καλημέρα. Το ψαράκι ΔΕΝ κοιμάται, απλά δεν είναι καλά. Κάνουμε ΠΑΝΤΑ προσαρμογή γιατί το νερό του πετ έχει διαφορετικές παραμέτρους με την πιο απλή να είναι η θερμοκρασία. Εγώ φοβάμαι πως δε θα την παλέψει. Τα αποτελέσματα του στρεσς ή μιας ασθένεια δεν εμφανίζονται σε 1 μέρα για να απαντήσω και σε προηγούμενη ερώτησή σου. Βιταμίνες πήρες;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχε στο νου σου, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (που το απεύχομαι) να μην αφήσεις το ψαράκι για ώρα στο ενυδρείο για να μη σου ανεβάσει αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Επίσης, έχε στο νου σου, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (που το απεύχομαι) να μην αφήσεις το ψαράκι για ώρα στο ενυδρείο για να μη σου ανεβάσει αμμωνία.

Σήμερα θα πάρω βιταμίνες και σπιρουλίνα. Το ψαράκι μου έχει φάει την καρδιά. Εκεί που κολυμπάει μια χαρά μαζί με τα άλλα πάει και ξαπλώνει. Σήμερα είδα κι άλλη "περίεργη" συμπεριφορά. Εκεί που κολυμπούσε κοντά στην επιφάνεια σταμάτησε να κολυμπάει κι άρχισε να βυθίζεται. Όταν ακούμπησε τον πάτο σα να ξύπνησε κι άρχισε πάλι να κολυμπάει ζωηρά προς τα πάνω. Αυτό το κάνει σήμερα μόνο. Από το πρωί το έχω πιάσει 4-5 φορές να το κάνει.  Προσπαθώ να ανεβάσω βιντεάκια στο youtube για να σας παραθέσω μπας και με διαφωτίσετε. Προς το παρόν κατάφερα να ανεβάσω μόνο ένα που το δείχνει ξαπλωμένο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που βυθίζεται και ξανακολυμπάει στην επιφάνεια... Παιδιά μήπως να βάλω τα ανεμιστηράκια να δουλέψουν? Μήπως φταίει το νερό που έχει φτάσει 23 βαθμούς (έχουμε ζεστό σπίτι)? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν θέμα με 23 βαθμούς τα Χρυσόψαρα, μην ανησυχείς. Το ψαράκι βαριανασαίνει. Εγώ θα έδινα βιταμίνες κι δε θα τάιζα. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά φοβάμαι πως δε θα σωθεί. Μακάρι να πάει καλά..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αλήθεια έχω απελπιστει. Το ψαράκι όταν δεν είναι ξαπλωμένο και δεν κάνει τέτοια περίεργα (να σταματάει το κολύμπι και να βυθίζεται) είναι μια χαρά. Κολυμπάει μαζί με τα άλλα, τρώει, παίζει.. κάνει μακροβούτια στο βυθό και ξανανεβαινει στην επιφάνεια. Ως τώρα δεν έχω βρει κανέναν που να μου πει με σιγουριά τι έχει το ψαράκι μου. Άλλος λέει νυκτική κύστη. Άλλος λέει είναι στρεσσαρισμενο. Άλλος μου λέει ότι έχει δει χρυσόψαρα να ξεκουράζονται έτσι ξαπλωμένα. Δε ξέρω τι να κάνω [emoji19][emoji19][emoji19][emoji19]

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Παιδιά αλήθεια έχω απελπιστει. Το ψαράκι όταν δεν είναι ξαπλωμένο και δεν κάνει τέτοια περίεργα (να σταματάει το κολύμπι και να βυθίζεται) είναι μια χαρά. Κολυμπάει μαζί με τα άλλα, τρώει, παίζει.. κάνει μακροβούτια στο βυθό και ξανανεβαινει στην επιφάνεια. Ως τώρα δεν έχω βρει κανέναν που να μου πει με σιγουριά τι έχει το ψαράκι μου. Άλλος λέει νυκτική κύστη. Άλλος λέει είναι στρεσσαρισμενο. Άλλος μου λέει ότι έχει δει χρυσόψαρα να ξεκουράζονται έτσι ξαπλωμένα. Δε ξέρω τι να κάνω emoji19.pngemoji19.pngemoji19.pngemoji19.png

Παντως εγώ από τα ελάχιστα που ξέρω να ξαπλώνει δεν έχω δει κανένα χρυσόψαρο..  

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη σημάδι ότι το ψαράκι δεν είναι καλά είναι το ραχιαίο του πτερύγιο που θα έπρεπε να είναι σηκωμένο αν ήταν καλά ενώ τώρα φαίνεται σχεδόν "κολλημένο". Επίσης, αν είχε νηκτική κύστη θα ήταν συνέχεια πλαγιασμένο.. Μην ταΐζεις, δώσε βιταμίνες και ό,τι γίνει, αν και δε νομίζω να σωθεί δυστυχώς. Μην απογοητεύεσαι, όλοι χάσαμε ψαράκια στην αρχή για διάφορους λόγους. Απλά την επόμενη φορά να κάνεις καλή προσαρμογή, είναι πολύ βασικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ένα ακόμη σημάδι ότι το ψαράκι δεν είναι καλά είναι το ραχιαίο του πτερύγιο που θα έπρεπε να είναι σηκωμένο αν ήταν καλά ενώ τώρα φαίνεται σχεδόν "κολλημένο". Επίσης, αν είχε νηκτική κύστη θα ήταν συνέχεια πλαγιασμένο.. Μην ταΐζεις, δώσε βιταμίνες και ό,τι γίνει, αν και δε νομίζω να σωθεί δυστυχώς. Μην απογοητεύεσαι, όλοι χάσαμε ψαράκια στην αρχή για διάφορους λόγους. Απλά την επόμενη φορά να κάνεις καλή προσαρμογή, είναι πολύ βασικό.

Αν υπάρχει τρόπος να το σώσω πες μου! Όσο πάει και χειροτερεύει. Όταν μένει ακίνητο βυθίζεται κι όταν είναι ξαπλωμένο βαριανασαίνει! Μου είπαν κάποιοι άλλοι συνχομπίστες από ομάδα του φβ να βάλω epsom salt και αεραντλία στο ενυδρείο μου. Θα σωσει το ψαράκι μου? Αν ναι να πάω τώρα κιόλας να αγοράσω!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δύσκολα θα σωθεί αλλά προσωπικά θα το πάλευα. Αρχικά, αν έχεις δυνατότητα να το απομακρύνεις από το ενυδρείο, μετέφερέ το σε ένα δοχείο από τα Jumbo (30lt περίπου 10€). Πάρε ένα εσωτερικό φιλτράκι αντί για αεραντλία και βάλε Siporax από το εξωτερικό φίλτρο. Η προσθήκη αλατιού πιθανώς να βοηθήσει (Api Salt) στην αναλογία λίτρων/γραμμαρίων που αναφέρει το προϊόν απλά μετά θα πρέπει να αφαιρείς λίγο λίγο με τις αλλαγές. Αν φτάσουμε εκεί θα το αναλύσουμε. Ρίξε και βιταμινούλες, μην ταΐζεις καθόλου και μακάρι να τα καταφέρει. Μετρήσεις από το νερό υπάρχουν; Εννοείται αν το μεταφέρεις γεμίζεις νερό από το υπάρχον ενυδρείο (δε χρειάζεται προσαρμογή) και εύχομαι να σωθεί. Μία προσπάθεια να το σώσεις πάντα είναι καλή. Πάντως αν δεν τα καταφέρει μην απογοητεύεσαι, όπως έγραψα και πριν όλοι τα περάσαμε αυτά στην αρχή. 

Ίσως βοηθούσε και η χρήση Esha 2000 αλλά εγώ δε θα χρησιμοποιούσα στη φάση αυτή φάρμακο. Το εγχείρημα θα κοστίσει περίπου 35€ για δοχείο, φίλτρο και αλάτι απλά πρέπει να βιαστείς για να προλάβεις ανοιχτό πετ. 

Εύχομαι να πάει τέλεια!! Τα άλλα 2 είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις αλάτι δεν το ρίχνεις απευθείας, αλλά το λιώνεις σε ένα ποτηράκι πρώτα να γίνει ένα με το νερό. Το προσθέτεις σιγά σιγά μακρυά από το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Αν πάρεις αλάτι δεν το ρίχνεις απευθείας, αλλά το λιώνεις σε ένα ποτηράκι πρώτα να γίνει ένα με το νερό. Το προσθέτεις σιγά σιγά μακρυά από το ψαράκι.

Έστειλα τον άντρα μου να πάρει epsom salt και αεραντλία. Θα τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο. Ούτε άλλο φίλτρο έχω ούτε άλλο δοχείο τόσο μεγάλο εκτός από μία λεκάνη για ρούχα.. Το ψαράκι μου εκεί που λέμε πάει θα πεθάνει με το που το πειράζω λίγο σηκώνεται και κολυμπάει! Θέλει να ζήσει! Πρέπει να το βοηθήσω! Δε θέλω να μου πεθάνει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος VforVictory έγραψε:

Έστειλα τον άντρα μου να πάρει epsom salt και αεραντλία. Θα τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο. Ούτε άλλο φίλτρο έχω ούτε άλλο δοχείο τόσο μεγάλο εκτός από μία λεκάνη για ρούχα.. Το ψαράκι μου εκεί που λέμε πάει θα πεθάνει με το που το πειράζω λίγο σηκώνεται και κολυμπάει! Θέλει να ζήσει! Πρέπει να το βοηθήσω! Δε θέλω να μου πεθάνει... 

 

Βάλε αν θέλεις μία γενική φωτογραφία του ενυδρείου να δούμε και τα άλλα 2 ψαράκια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Βάλε αν θέλεις μία γενική φωτογραφία του ενυδρείου να δούμε και τα άλλα 2 ψαράκια..

Έβαλα την αεραντλία αλλά το ψαράκι μου το ασημί τελικά το πήγα στο πετ σοπ. Με λυπήθηκε ο υπέυθυνος για τα ψάρια έτσι όπως με είδε σε έξαλλη κατάσταση και μου είπε να του πάω το ψάρι να το βάλει σε καραντίνα και να του κάνει θεραπεία. Αυτά είναι τα 2 μου άλλα ψαράκια που έμειναν μέσα στο ενυδρείο και χαίρονται με τις μπουρμπουλήθρες..

 

 51344517_1934560743339744_6659810051915513856_n.thumb.jpg.fae0210620c657e112c0a94b5c5806c9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Θα τα βοηθήσει λογικά η καλύτερη οξυγόνωση. Το ένα από τα 2 το αγόρασες μαζί με το ασημί, σωστά; Στο 1ο είχε γίνει προσαρμογή ή ούτε σε εκείνο;;

Όλα καλά θα πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...