Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εγω ειχα πει στην φαρμακοποιο και μου ειχε φτιαξει το διαλυμα στις αναλογιες που ηθελα. Εσυ τις ειπες? Τι αναλογια στο εφτιαξε?

Δεν καταλαβα οτι έπρεπε να ζητήσω αναλογίες από τη φαρμακοποιό. Νόμιζα το αγοράζω έτσι έτοιμο και ο άντρας μου δε με πήρε τηλ. Απλά μου ήρθε με αυτό στο σπίτι. Τέλος πάντων απ' ότι βλέπετε και στις φωτο το ψαράκι μου είναι σε άθλια κατάσταση τα μάτια του.. Εγώ το έβαλα σε αναλογίες που είπε η @natateo και θα δείξει, τι να πω? Αυτά τα ψάρια μου πια είναι καταδικασμένα.. Απ' όσα κι αν τα σώσω μάλλον είναι της μοίρας τους αν πεθάνουν σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Δεν καταλαβα οτι έπρεπε να ζητήσω αναλογίες από τη φαρμακοποιό. Νόμιζα το αγοράζω έτσι έτοιμο και ο άντρας μου δε με πήρε τηλ. Απλά μου ήρθε με αυτό στο σπίτι. Τέλος πάντων απ' ότι βλέπετε και στις φωτο το ψαράκι μου είναι σε άθλια κατάσταση τα μάτια του.. Εγώ το έβαλα σε αναλογίες που είπε η @natateo και θα δείξει, τι να πω? Αυτά τα ψάρια μου πια είναι καταδικασμένα.. Απ' όσα κι αν τα σώσω μάλλον είναι της μοίρας τους αν πεθάνουν σύντομα...

Παιδια, ελειπα σημερα σχεδον ολη μερα. Τωρα γυρισα. Πριν να ξεκινησουμε μια θεραπεια, παντα κανουμε αλλαγη νερου.Esha μαζι με methylene στο ιδιο ενυδρειο δεν κανει, ομως ενα μπανακι γινεται να κανεις στο ψαρακι σε καραντινα.

Κανονικα στα φαρμακεια φτιαχνουν δυαλυμα 1%. Ομως αυτο πρεπει να γραφει πανω στο μπουκαλακι.

Αν και τα δυο ματια "φουσκωσαν" , υπαρχει υποψια για dropsy. Τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα και το αρρωστο ψαρακι καλυτερα να μεταφερεις σε καραντινα μονιμα, να μην τρωει τζαμπα τα φαρμακα και το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια, ελειπα σημερα σχεδον ολη μερα. Τωρα γυρισα. Πριν να ξεκινησουμε μια θεραπεια, παντα κανουμε αλλαγη νερου.Esha μαζι με methylene στο ιδιο ενυδρειο δεν κανει, ομως ενα μπανακι γινεται να κανεις στο ψαρακι σε καραντινα.

Κανονικα στα φαρμακεια φτιαχνουν δυαλυμα 1%. Ομως αυτο πρεπει να γραφει πανω στο μπουκαλακι.

Αν και τα δυο ματια "φουσκωσαν" , υπαρχει υποψια για dropsy. Τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα και το αρρωστο ψαρακι καλυτερα να μεταφερεις σε καραντινα μονιμα, να μην τρωει τζαμπα τα φαρμακα και το αλλο.

Σε καραντίνα του έκανα το μπάνιο.. Αλλά το ενυδρείο έχει ακόμη esha μεσα παρά την αλλαγή νερού, σίγουρα. Δεν έχω βάλει άνθρακα δλδ. Σκέφτομαι να βάλω αύριο άνθρακα και να το αφήσω να τρέχει καμία 20 μέρες. Δεν ξαναρίχνω τίποτα. Αν είναι να πεθάνουν θα πεθάνουν. Θεωρητικά με τόσα φάρμακα που έχουν φάει 15 μέρες τώρα θα έπρεπε να είναι μία χαρά αλλά βλέπω μου βγάζουν τη μία αρρώστια μετά την άλλη. Τα μάτια του δεν είναι πρησμένα ή φουσκωτά. Το έψαξα δλδ και το dropsy. Απλά έχουν φούσκα γύρω γύρω η οποία στο ένα μάτι (αυτό που ήταν από χτες έτσι) έχει καλύψει και το μάτι ενώ στο άλλο είναι ακόμη μόνο από πάνω (νομίζω...). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι δεν σε καταλαβαινω. Εγω μπορει να τα ειχα παρατησει πριν απο εσενα. Καλη τυχη!!!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Σε καραντίνα του έκανα το μπάνιο.. Αλλά το ενυδρείο έχει ακόμη esha μεσα παρά την αλλαγή νερού, σίγουρα. Δεν έχω βάλει άνθρακα δλδ. Σκέφτομαι να βάλω αύριο άνθρακα και να το αφήσω να τρέχει καμία 20 μέρες. Δεν ξαναρίχνω τίποτα. Αν είναι να πεθάνουν θα πεθάνουν. Θεωρητικά με τόσα φάρμακα που έχουν φάει 15 μέρες τώρα θα έπρεπε να είναι μία χαρά αλλά βλέπω μου βγάζουν τη μία αρρώστια μετά την άλλη. Τα μάτια του δεν είναι πρησμένα ή φουσκωτά. Το έψαξα δλδ και το dropsy. Απλά έχουν φούσκα γύρω γύρω η οποία στο ένα μάτι (αυτό που ήταν από χτες έτσι) έχει καλύψει και το μάτι ενώ στο άλλο είναι ακόμη μόνο από πάνω (νομίζω...). 

Καλυτερα μια θεραπεια να απεχει 5-7 ημερες απο την αλλη. Ανθρακα δεν βαζω, κανω αλλαγες 20-30% καθε δευτερη μερα για μια εβδομαδα. Το ψαρακι τρωει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα μια θεραπεια να απεχει 5-7 ημερες απο την αλλη. Ανθρακα δεν βαζω, κανω αλλαγες 20-30% καθε δευτερη μερα για μια εβδομαδα. Το ψαρακι τρωει;

Τρώει και κολυμπάει... προς το παρόν.  Οπότε αν κάνω κάθε δεύτερη μέρα αλλαγή 30% δε χρειάζομαι άνθρακα? Γιατί το fungus μου το έκαναν με το που έβαλα τον άνθρακα. :/

Link to comment
Share on other sites

@natateo @christos efthimiou  ρε παιδιά να σας βγάλω μία φωτο όλο το ενυδρείο? Παίζει να φταίει π.χ. η moss ή τα φυτά ή το υπόστρωμα? Μήπως να πλύνω το ενυδρειακό βαμβάκι και το σφουγγάρι σε νερό του ενυδρείου και να πετάξω όλα τα άλλα που εχει μέσα το φίλτρο και να βάλω καινούρια? πρώτα μου πεθαίνει το ένα ψαράκι που ξάπλωνε πάνω στο κερατόφυλλο, μετά μου παθαίνουν τα άλλα 2 ick, μετά που βγάζει το ένα fungus και τώρα αυτό με τις φούσκες.. Τι σκατά? Γιατί όλα αυτά μαζεμένα σε ένα ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο και άριστες μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος VforVictory έγραψε:

Τρώει και κολυμπάει... προς το παρόν.  Οπότε αν κάνω κάθε δεύτερη μέρα αλλαγή 30% δε χρειάζομαι άνθρακα? Γιατί το fungus μου το έκαναν με το που έβαλα τον άνθρακα. :/

Κανε μονο αλλαγες, δωσε βιταμινες. Το μπανακι μπορεις να συνεχισεις. Το νερο για μπανακι αλλαζεις καθε μερα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος VforVictory έγραψε:

@natateo @christos efthimiou  ρε παιδιά να σας βγάλω μία φωτο όλο το ενυδρείο? Παίζει να φταίει π.χ. η moss ή τα φυτά ή το υπόστρωμα? Μήπως να πλύνω το ενυδρειακό βαμβάκι και το σφουγγάρι σε νερό του ενυδρείου και να πετάξω όλα τα άλλα που εχει μέσα το φίλτρο και να βάλω καινούρια? πρώτα μου πεθαίνει το ένα ψαράκι που ξάπλωνε πάνω στο κερατόφυλλο, μετά μου παθαίνουν τα άλλα 2 ick, μετά που βγάζει το ένα fungus και τώρα αυτό με τις φούσκες.. Τι σκατά? Γιατί όλα αυτά μαζεμένα σε ένα ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο και άριστες μετρήσεις?

Δεν εχουν σχεση τα φυτα και σφουγγαρια με ich. Τις αρρωστιες εφερες εσυ με τα κανουργια ψαρακια....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν εχουν σχεση τα φυτα και σφουγγαρια με ich. Τις αρρωστιες εφερες εσυ με τα κανουργια ψαρακια....

Δεν εισαι μονος,που την πατησες ασχημα...

Μια φορα αγορασα νεον τετρα, που ειχαν και ich kai columnaris(ο πετσοπας ειπε οτι κατι επαθε το συστημα φωτισμου και δεν αναβουν λαμπες στα ενυδρεια - δεν ειδα το τι ειχαν τα ψαρακια....). Παλευα αρκετο καιρο. Ξερω ποσο κουραστικο ειναι. Απλα απο τοτε δεν παιρνω απ΄αυτο το πετσοπ τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν εισαι μονος,που την πατησες ασχημα...

Μια φορα αγορασα νεον τετρα, που ειχαν και ich kai columnaris(ο πετσοπας ειπε οτι κατι επαθε το συστημα φωτισμου και δεν αναβουν λαμπες στα ενυδρεια - δεν ειδα το τι ειχαν τα ψαρακια....). Παλευα αρκετο καιρο. Ξερω ποσο κουραστικο ειναι. Απλα απο τοτε δεν παιρνω απ΄αυτο το πετσοπ τιποτα.

Εννοείται θα πάω σε άλλο πετ σοπ να αγοράσω ψάρι αν κάποια στιγμή στρώσει επιτέλους η φάση. Από αυτό δίπλα από το σπίτι μου θα αγοράζω ό,τι άλλο χρειάζομαι εκτός από ψάρια. Σκέφτομαι να πάω στον Αμαζόνιο.. που μου φαίνονται και πιο εξειδικευμένοι στα ψάρια.. Δε ξέρω τι να πω. Αυτά τα 2 ψαράκια που έβαλα προφανώς είχαν της Παναγιάς τα μάτια πάνω τους (όταν τα αγόρασα φαινόντουσαν μία χαρά τπτ περίεργο). Απλά στεναχωριέμαι διπλά γτ αυτό με τις φούσκες στα μάτια τώρα είναι το πρώτο που πήραμε και για χάρη του αγοράσαμε και ενυδρείο. Είναι δλδ το ψαράκι για το οποίο πρωτομπήκα εδώ μέσα και έκανα αυτό το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Αμαζόνιο καθόλου, εγώ ψωνίζω από Άβυσσο. Μακρυά από Quiko πάντως γιατί το 20% των ψαριών σε ΟΛΑ τα ενυδρεία τους είναι ψόφια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εσείς πηγαίνετε στα μαγαζιά και βλέπετε τί παίρνετε, τί να πούμε εμείς στην επαρχία που παραγγέλνουμε ονλάιν κ δεν ξέρουμε τί θα παραλάβουμε :bigemo_harabe_net-81:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Δεν ξέρω για Αμαζόνιο καθόλου, εγώ ψωνίζω από Άβυσσο. Μακρυά από Quiko πάντως γιατί το 20% των ψαριών σε ΟΛΑ τα ενυδρεία τους είναι ψόφια

Από Quicko τα πήρα και τα 3 :( Εντωμεταξύ το ψαράκι μου χειροτερεύει. Τώρα είναι ληθαργικό και έχει κατεβασμένο και το ραχιαίο του πτερύγιο συνέχεια. Οι φούσκες γύρω από τα μάτια του δεν φαίνεται να υποχωρούν. Πραγματικά καλύτερα να πέθαινε.. Δε μπορώ να το βλέπω να βασανίζεται. :'( 

Έγινε επεξεργασία - VforVictory
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τουλάχιστον εσείς πηγαίνετε στα μαγαζιά και βλέπετε τί παίρνετε, τί να πούμε εμείς στην επαρχία που παραγγέλνουμε ονλάιν κ δεν ξέρουμε τί θα παραλάβουμε :bigemo_harabe_net-81:

Ναι.. είδα κι εγώ τι πήρα. Χέσε με.. Θα μου πεθάνουν όλα τα ψαράκια και θα μείνω με ένα ενυδρείο άδειο :bigemo_harabe_net-99:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονή, να ακολουθείς πάντα τις οδηγίες των φαρμάκων κ τις συμβουλές εδώ.. τα έχω περάσει και ξέρω πώς είναι.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος VforVictory έγραψε:

Από Quicko τα πήρα και τα 3 :( Εντωμεταξύ το ψαράκι μου χειροτερεύει. Τώρα είναι ληθαργικό και έχει κατεβασμένο και το ραχιαίο του πτερύγιο συνέχεια. Οι φούσκες γύρω από τα μάτια του δεν φαίνεται να υποχωρούν. Πραγματικά καλύτερα να πέθαινε.. Δε μπορώ να το βλέπω να βασανίζεται. :'( 

 

Και δεν το έλεγες από την αρχή; Ειλικρινά δεν έχω δει πιο παρατημένα μαγαζιά. Ακόμη και το κεντρικό τους στη Γεωργικής Σχολής είναι τόσο απεριποίητο που απορείς πως είναι δυνατόν να συμβαίνει. Συμπλήρωση νερού απευθείας με λάστιχο από τη βρύση, τα ψόφια κολλημένα στα φίλτρα κοκ.. 

Αν βρεθείς ποτέ ανατολικά πήγαινε στην Άβυσσο, ο Χρήστος είναι σπαθί και εάν δει κάτι ύποπτο δε σ'αφήνει να το επιλέξεις. Άσε δε που όποτε πας καθαρίζει τα ενυδρεία του. Δε θέλω να διαφημίσω ούτε να δυσφημίσω κανέναν αλλά ώρες ώρες ειλικρινά εξοργίζομαι γιατί η αδιαφορία τους και πολλές φορές η άγνοιά μας κάνουν εκρηκτικό συνδυασμό για προβλήματα και για να ξενερώνει κανείς. Από ποικιλία μην περιμένεις τίποτα στην Άβυσσο αλλά θα πάρεις εγγυημένο πράγμα από γνώστη και μερακλή. Και εμένα άλλος μου τον σύστησε ( @panos nts ) και να είναι καλά το παιδί.

Κατά τα άλλα κάνε ό,τι μπορείς και μακάρι να σώσεις τα ψαράκια σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ταπεινα 1000 συγνωμη για την τοσο καθυστερημενη μου απαντηση- συμμετοχη στον αγωνα που δινεις με τη βοηθεια των παιδιων για να σωσεις τα ψαρακια σου.. δυστυχως δεν μου εχει τυχει κατι αντιστοιχο για να μπορεσω να βοηθησω.. αυτο που θελω σου πω ειναι  μην απελπιζεσαι κ μην αφηνεις τον πανικο να σε κυριευει..μην τα παρατας.. ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων κ κανε οτι καλυτερο μπορεις..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

ταπεινα 1000 συγνωμη για την τοσο καθυστερημενη μου απαντηση- συμμετοχη στον αγωνα που δινεις με τη βοηθεια των παιδιων για να σωσεις τα ψαρακια σου.. δυστυχως δεν μου εχει τυχει κατι αντιστοιχο για να μπορεσω να βοηθησω.. αυτο που θελω σου πω ειναι  μην απελπιζεσαι κ μην αφηνεις τον πανικο να σε κυριευει..μην τα παρατας.. ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων κ κανε οτι καλυτερο μπορεις..

Κανείς δεν ξέρει να μου πει τι είναι αυτές οι φούσκες στα μάτια του. Πήγα και σε άλλο πετ σοπ να ρωτήσω. Ούτε αυτός εκεί ήξερε τι μπορεί να είνα. Σήμερα ήταν καλύτερα και το πρωί και από την ώρα π γύρισα από τη δουλειά κολυμπούσε και έφαγε κανονικά. Τώρα πάλι είναι ληθαργικό (σα να κοιμάται στέκεται σε ένα σημείο δλδ). Οι φουσκάλες είναι τα ίδια με χθες, η πρώτη που είχε ίσως λίγο χειρότερα.. δε μεγάλωσε αλλά μου φαίνεται οτι έγινε πιο άσπρη. Δε το ξαναβάζω σε methylene γτ χτες μετά την καραντίνα ήταν σε άθλια κατάσταση.. Ξάπλωσε για 1 λεπτό κάτω στον πάτο και μετά σηκώθηκε και πήγε πάλι σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου και έμεινε εκεί σα να κοιμάται (δεν κολυμπούσε δλδ).

Έγινε επεξεργασία - VforVictory
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το καημένο δε θα τη βγάλει. Το κακό είναι ότι ταλαιπωρείσαι εσύ και το ψαράκι πιθανόν υποφέρει. Μακάρι να πάει καλά..

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα τι έχει το ψάρι μου. Ψάξε ψάξε στο google κάτι βρήκα τελικά.  Σας βάζω φωτο από άλλα ψάρια που βρήκα που μοιάζουν να έχουν το ίδιο θέμα με το δικό μου. Λέγεται cloudy eye. Πάλι πετ σοπ αύριο.. .Να δω τι θα πρέπει να ρίξω πάλι στο ενυδρείο... Αν κάποιος άλλος το έχει δει και ξέρει τι να κάνω, όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. @natateo @gyristroula @thedrowningman @christos efthimiou @ataktoulis

Anakin eye 5-5-07 DSC09348.jpg

cloudy-eye-300x225.jpg

dev7cm0efewz (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Σίγουρα είναι αυτό; έλεγε για θεραπεία; 

Είναι 99%. Μοιάζει τρομερά με το φιλμ που έχουν τα μάτια του.  Διάβασα για melafix αλλά αναρωτιέμαι.. μετά από τόσα φάρμακα που έχει φάει το ενυδρείο, σηκώνει κι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι βρήκα κ εγω,  αλλαγές νερού λέει και μέλαφιξ. Είναι σίγουρα αυτό όμως;  το δικό σου ξεκίνησε σαν φουσκα πάνω από το μάτι του, όχι ότι θόλωσε ξαφνικά το μάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...