Jump to content

Ελαφρόπετρα ή ουπα?


christos efthimiou

Recommended Posts

Θελω να προσθεσω και αλλο βιολογικο υλικο. Απλα δεν ξερω τι. Αν δεν θελω να παρω βιολογικο μακαρονι σε τι μπορω να παω περα απο ελαφροπετρα?π.χ. ουπα ή και τιποτα αλλο?αν η αποδοση ειναι ιδια γιατι να μην παρω ουπα που δεν θα χρειαζεται να το αλλαζω οπως η ελαφροπετρα?

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ειναι και ολα κανουν δουλεια .Απλα να εχεις υποψην σου πως αν ανακατεψεις τα υλικα θα επηρεασει την ροη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Ολα καλα ειναι και ολα κανουν δουλεια .Απλα να εχεις υποψην σου πως αν ανακατεψεις τα υλικα θα επηρεασει την ροη...

Ααα αυτο δεν το χα σκεφτει. Βεβαια εχω υπεραρκετη κυκλοφορια εντος του ενυδρειου απο τον κυκλοφορητη. Από την αλλη η χαμηλη ροη εντος του υλικου λες να επηρεασει την αποδοση του ιδιου υλικου π.χ. στην καταπολεμηση της αμωνιας?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο κυκλοφορητής που έχεις μέσα είναι τουμπανάκι, οπότε για τα ψάρια δεν έχεις θέμα σίγουρα. 

Απλά και το φίλτρο χρειάζεται μία ικανοποιητική θα έλεγα ροή για να μπορεί να αποδίδει. Νομίζω μόνο με πειραματισμό το βλέπεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ελαφροπετρα την θεωρω ποιο σωστο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με την ελαφρόπετρα καθώς κάποια κομμάτια μπορεί να επιπλέουν και να πάνε στην φτερωτή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Προσοχή με την ελαφρόπετρα καθώς κάποια κομμάτια μπορεί να επιπλέουν και να πάνε στην φτερωτή. 

Θα εβαζα σφουγγαρι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 5 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

 

Τελικα πηρα ουπα θα δω πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

οκ καλώς επέλεξες τα ούπατ αλλά σε λίγο καιρό που θα πιάσουν μπίχλα εσωτερικά πως σκέφτεσαι να τα καθαρίσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

οκ καλώς επέλεξες τα ούπατ αλλά σε λίγο καιρό που θα πιάσουν μπίχλα εσωτερικά πως σκέφτεσαι να τα καθαρίσεις ??

Δεν το ειχα σκεφτει. Ετσι προχειρα η θα δω με το ελαφρυ ξεβγαλμα αν γινεται αλλιως θα δοκιμασω το ελαφρυ βρασιμο. Λογικα σαν τα μακαρονια το ιδιο θεμα θα εχω. Παντως δεν ειναι και φθηνα. 2χ150αδες κοντα στα 7 ευρω μου βγηκαν τα μεγαλα για να κυκλοφορει το νερο. Θελω να δω ποσο ογκο θα πιασουν και στο ενυδρειο για να δω αν αξιζουν τελικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρρυ αλλά τί είναι το ούπα? 

 

Τα μόνα ούπα που ξέρω είναι αυτά:

160-01.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Husky_Jim said:

Παιδιά σόρρυ αλλά τί είναι το ούπα? 

 

Τα μόνα ούπα που ξέρω είναι αυτά:

160-01.jpg

Αυτό είναι :P 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι τα ούπα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Αλήθεια τώρα θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι τα ούπα ;

Αυτα που βλεπεις πιο πανω που τα χρησιμοποιουμε και στον τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει ο @Χρήστος το εχει ψαξει με τα βακτηρια (συγνωμη αν δεν ισχυει ή υπαρχουν και αλλοι) οποτε ας μας πει και αυτος την αποψη του. Το βιολογικο υλικο το χρησιμοποιουμε μονο για την "συμφερουσα" αναλογια επιφανειας/ογκου? Ή και για καποιον αλλο λογο? Αν δεν υπαρχει αλλος λογος εχω δει καποιοι να βαζουν ουπα που οπως, καθαρα προσωπικη αποψη, μου φαινονται οτι και αυτα εχουν το ιδιο συμφερουσα αναλογια. Βεβαια τα μεγαλα ουπα,  οχι τα μικρα γιατι μαλλον θα παρακοψουν κυκλοφορια και θα μπουκωσουν ευκολα, δεν τα βρηκα και τοσο φθηνα οποτε δεν ξερω αν αξιζει σαν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούπα έχω χρησιμοποιήσει μόνο στα ντουβάρια ποτέ σε ενυδρείο. Μάλλον κάποιος άλλος Χρήστος θα το χρησιμοποίησε.

Εν πάση περιπτώσει το βιολογικό υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε μας ενδιαφέρει να έχει πολλούς πόρους για να έχει μεγάλη επιφάνεια ώστε να μπορέσουν να αποικίσουν πολλά βακτήρια, κατά την δικιά μου άποψη το ποιο φθηνό και καλύτερο υλικό αυτήν την στιγμή που μιλάμε σε σχέση ποιότητας -τιμής είναι η ελαφρόπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Oυπα δεν εχω ξανα ακούσει να χρησιμοποιούν σε ενυδρείο...

Παλιά σε λίμνες χρησιμοποιούσαν διάφορα πλαστικά από σωληνώσεις ηλετκρολογου.

Το πλαστικό δεν πιάνει τόση βιολογία... σε σύγκριση με τα ενυδρειακα.

Η ελαφρόπετρα δουλεύει ως βιολογικό και είναι φθηνή, ενα τσουβάλι κάνει 4-5 ευρώ,

Δες ενα συγκριτικό μετα κεραμικά υλικά ...

 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση εδώ στο φόρουμ, και για ούπα, και για μπικουτί και για καλαμάκια, αυτά του καφέ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Εγώ ούπα έχω χρησιμοποιήσει μόνο στα ντουβάρια ποτέ σε ενυδρείο. Μάλλον κάποιος άλλος Χρήστος θα το χρησιμοποίησε.

Εν πάση περιπτώσει το βιολογικό υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε μας ενδιαφέρει να έχει πολλούς πόρους για να έχει μεγάλη επιφάνεια ώστε να μπορέσουν να αποικίσουν πολλά βακτήρια, κατά την δικιά μου άποψη το ποιο φθηνό και καλύτερο υλικό αυτήν την στιγμή που μιλάμε σε σχέση ποιότητας -τιμής είναι η ελαφρόπετρα.

Ναι δεν ειπα οτι εσυ μου ειπες. Ειπα οτι σε εχω δει κατα καιρους να γραφεις περι βακτηριων και αποικιση και οποτε κατι θα ξερεις παραπανω. Η ελαφροπετρα δεν θελει ομως ανανεωση?κατι που και σε βαος χρονου θα ειναι φθηνο ποιο θα μπορουσε να ειναι?

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Oυπα δεν εχω ξανα ακούσει να χρησιμοποιούν σε ενυδρείο...

Παλιά σε λίμνες χρησιμοποιούσαν διάφορα πλαστικά από σωληνώσεις ηλετκρολογου.

Το πλαστικό δεν πιάνει τόση βιολογία... σε σύγκριση με τα ενυδρειακα.

Η ελαφρόπετρα δουλεύει ως βιολογικό και είναι φθηνή, ενα τσουβάλι κάνει 4-5 ευρώ,

Δες ενα συγκριτικό μετα κεραμικά υλικά ...

Το πλαστικο δεν πιανει τοσο βιολογια απο που το ξερεις? Γιατι με αυτο ναι πραγματι τα ουπα πεφτουν στην σχεση τιμη-επιφανειας-ογκου

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση εδώ στο φόρουμ, και για ούπα, και για μπικουτί και για καλαμάκια, αυτά του καφέ :hehe:

Τωρα εσυ κανεις πλακα ή σοβαρα το λες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ναι δεν ειπα οτι εσυ μου ειπες. Ειπα οτι σε εχω δει κατα καιρους να γραφεις περι βακτηριων και αποικιση και οποτε κατι θα ξερεις παραπανω. Η ελαφροπετρα δεν θελει ομως ανανεωση?κατι που και σε βαος χρονου θα ειναι φθηνο ποιο θα μπορουσε να ειναι?

 

 

Για να πιασει ενα αντικειμενο αρκετη βιολογια πρεπει να ειναι πορωδες, οσο πιο πολους πορους εχει τοσο περισοτερη βιολογια μπορει να αποικίσει επάνω.

Το πλαστικο τωρα σε συγκριση με τα κεραμικα τι πορους εχει?

θελεις να βαλεις ουπα βάλε ουπα... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τωρα εσυ κανεις πλακα ή σοβαρα το λες?

Σοβαρότατα. Το θυμάμαι γιατί μου είχαν κάνει εντύπωση τα ουπα τα μπικουτί κ τα καλαμάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Για να πιασει ενα αντικειμενο αρκετη βιολογια πρεπει να ειναι πορωδες, οσο πιο πολους πορους εχει τοσο περισοτερη βιολογια μπορει να αποικίσει επάνω.

Το πλαστικο τωρα σε συγκριση με τα κεραμικα τι πορους εχει?

θελεις να βαλεις ουπα βάλε ουπα... :)

Α θελει και πορους. Οκ τωρα καταλαβα. Δεν το ξερα. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και τα βιντεακια. Τωρα αυτα εβλεπα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Σοβαρότατα. Το θυμάμαι γιατί μου είχαν κάνει εντύπωση τα ουπα τα μπικουτί κ τα καλαμάκια ;)

Και που ειχατε καταληξει?το θυμασαι το θεμα μηπως και το ξεθαψω και το διαβασω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...