Jump to content

Ελαφρόπετρα ή ουπα?


christos efthimiou

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Και που ειχατε καταληξει?το θυμασαι το θεμα μηπως και το ξεθαψω και το διαβασω

Πάνω δεξιά στην αναζήτηση γραψε ούπα και θα σου τα βρει όλα ;)

Είμαι από ταμπλετ τώρα και δεν ξέρω πώς να βάλω το λινκ :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Πάνω δεξιά στην αναζήτηση γραψε ούπα και θα σου τα βρει όλα ;)

Είμαι από ταμπλετ τώρα και δεν ξέρω πώς να βάλω το λινκ :blink:

Καλα θυμομουν οτι παλια το ειχα ακουσει οτι τα χρησιμοποιουσαν. Βεβαια αποδσεις και τετοια δεν ξερω. Θα τα διαβασω τα θεματα. Λιγο ποη τα κοιταξα ειδα να λενε για ενα κ 1 και οτι το φερνουν τα ενυδρειακα μαγαζια. Τι ειναι? Αν ειναι αυτο που ειδα στο βιντεο μου εμοιαζε με το ματριξ της seachem αλλα σε βαμβακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλα θυμομουν οτι παλια το ειχα ακουσει οτι τα χρησιμοποιουσαν. Βεβαια αποδσεις και τετοια δεν ξερω. Θα τα διαβασω τα θεματα. Λιγο ποη τα κοιταξα ειδα να λενε για ενα κ 1 και οτι το φερνουν τα ενυδρειακα μαγαζια. Τι ειναι? Αν ειναι αυτο που ειδα στο βιντεο μου εμοιαζε με το ματριξ της seachem αλλα σε βαμβακι

Το κ1 είναι κάτι πλαστικά σαν μπαλάκια αν θυμάμαι καλά, τα βρισκεις εύκολα στο ebay.. με μια ματιά που εριξα πάντως δεν καταλήγουν κάπου, απλά αναφέρουν κάποιοι κάποια υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθουν στα φίλτρα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το κ1 είναι κάτι πλαστικά σαν μπαλάκια αν θυμάμαι καλά, τα βρισκεις εύκολα στο ebay.. με μια ματιά που εριξα πάντως δεν καταλήγουν κάπου, απλά αναφέρουν κάποιοι κάποια υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθουν στα φίλτρα 

Τελικα ολα αυτα τα πλαστικα πρεπει να εχουν και κινηση για καλυτερη αποδοση. Θα διαβασω αυριο βεβαια αν τελικα εχουν αποδοση, γιατι απο οτι ειπαν πιο πανω ο @Χρήστος και ο @nicpapa το προβλημα ειναι οτι δεν εχιυν πορους και ετσι ειναι υποδεεστερα απο τα μακαρονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όσα ειπώθηκαν παραπάνω, αλλά το μεγάλο ερώτημα είναι.. σε ενδιαφέρει αν η απόδοση δεν είναι η ίδια;

 

Έχεις ήδη βιολογικό μέσα (το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι υπερ-αρκετό), έχεις ένα φυσιολογικό αριθμό ψαριών συγκριτικά με το φίλτρο και τα λίτρα σου, και αρκετή άμμο, η οποία είναι επίσης ένα (όμορφο) πορώδες υλικό. Προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε αν το πλαστικό είναι λιγότερο πορώδες από άλλα υλικά, σε αυτή την περίπτωση, πόσο μάλλον αν το είχα ήδη αγοράσει.

 

Βακτήρια είναι, όπου βρουν θα κολλήσουν. Το αν θα κολλήσουν 10^6 ή 10^8 σε ένα τετραγωνικό εκατοστό υλικού του φίλτρου σου, δεν νομίζω πως είναι ζωτικής σημασίας για ένα φυσιολογικής ιχθυοφόρτισης (και ταΐσματος) ενυδρείο. Δε μιλάμε για ιχθυοκαλλιέργειες που προσπαθείς να έχεις τη μέγιστη απόδοση, το μικρότερο κόστος και ταυτόχρονα να υπερφορτώνεις ένα σύστημα με σκοπό το κέρδος. Ωραίες είναι οι θεωρητικές συζητήσεις αλλά πρακτικά δεν θα γίνει και τίποτα.

 

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, αν έπρεπε να επιλέξω στο καλύτερο βιολογικό υλικό(ανάμεσα σε ούπα/ελαφρόπετρα), προφανώς θα προτιμούσα την ελαφρόπετρα λόγω τιμής και ειδικής επιφάνειας, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν το είχα ήδη πάρει δεν πρόκειται να έδινα κι άλλα χρήματα αφού και με το πλαστικό τη δουλειά μου θα την κάνω. 

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την εποχη του Νωε καποιοι χρησιμοποιουσαν ουπα σαν βιολογικο υλικο ειδικα σε σαμπ(τι αποτελεσμα ειχαν δεν ξερω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ούπα που λέτε δεν είναι ούπα , είναι τα Κ1 που χρησιμοποιούνται σαν μηχανικό υλικό φίλτρων και κυρίως για φίλτρα τύπου τρίκλιν .

Καμία σχέση με βιολογικά υλικά .

Άρα δεν κάνουν την ίδια δουλειά .

Η ελαφρόπετρα θα ήταν ιδανική και κορυφαία σαν βιολογικό υλικό ( σε σχέση τιμή απόδοση ) αν οι πόροι τις ήταν διαμπερείς . Εξακολουθεί όμως σε σχέση με τη τιμή τις να είναι ότι ποιό οικονομικό υλικό .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το k1 χρησιμοποιείται μηχανικη φιλτανση η για τυπου τρικλιν???

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Το k1 χρησιμοποιείται μηχανικη φιλτανση η για τυπου τρικλιν???

Όπως και οποιοδήποτε υλικό που δε μπορεί να επηρεάσει τη χημική σύσταση του νερού .

Με αυτό το σκεπτικό ενας χομπίστας μπορεί οποιοδήποτε υλικό να χρησιμοποιήσει σταθμίζοντας τις ανάγκες του , τις ιδιότητες και το οικονομικό .

 

Υγ. Δε ξέρω αν χρησιμοποιήστε το Κ1 , το υπέθεσα απο αυτά που διαβάζω εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το κ1 δουλευει πολυ διαφορετικα .ουσιαστικά αποσκοπεί στην γρηγορη παραγωγη κ βιολογίας .το ειχα για καιρο.καλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Οχι, το κ1 δουλευει πολυ διαφορετικα .ουσιαστικά αποσκοπεί στην γρηγορη παραγωγη κ βιολογίας .το ειχα για καιρο.καλο ειναι.

Αφού δεν είναι βιολογικό υλικό πως έχει γρήγορη παραγωγή βιολογίας .

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορΑ μας ειναι οτι δεν ειναι για μηχανικη φιλτρανση η τυπου τρικλιν που εγραψες παραπανω.

ουσιαστικά εκει που αποσκοπεί ειναι τα καινουργια βακτηρια να αποκολουνται ,μιας κ το υλικο (χτυπάει)μόνιμα μεταξυ του.κ ετσι να πηγαινουν κ να καθονται στην θεση των παλιών που ειναι ηδη σ μια αποικία. Αυτο λεει η θεωρια τουλαχιστον ,γιαυτο κ χρησιμοποιείται σ λιμνες συνηθως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η απάντηση στο ερώτημα " ελαφρόπετρα ή ούπα " είναι ότι κάνουν την ίδια δουλειά και τα δύο ;

Θεωρείς δηλαδή ότι ο φίλος που έκανε το ερώτημα θα δουλέψει τα "ούπα" με αυτό το τρόπο ;

Με αυτό το σκεπτικό Δημητρης Τ , οποιοδήποτε αδρανές υλικό είναι και βιολογικό .

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκεπτικό κ που εγραψα για ουπα  η ελαφρόπετρα????μιλησα μονο για το κ1 γιατι καταλαβα οτι δεν ξερεις πως λειτουργεί.ξανατονιζω δεν εξέφρασα γνωμη για ουπα η ελαφρόπετρα κ αν θεωρω κατι, δεν το εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

το Κ1 έχει διαφορετική φιλοσοφία και αφορά διαφορετικά φίλτρα πχ κάποια DIY φίλτρα για ενυδρεία ή μεγάλα φίλτρα για λίμνες, στο κλασικό απλό ενυδρείο για να λειτουργήσει πρέπει το λιγότερο ο κάδος με το φίλτρο να αποτελεί το  10% από τον όγκο του ενυδρείου ιδανικά είναι 20%. Δηλαδή για ένα ενυδρείο με 200 λίτρα νερό θέλουμε ένα φίλτρο με κάδο 20-40 λίτρα. το είδος τη φίλτρανσης αυτής έχει να κάνει με την μηχανοβιοκινητικότιτα κάτι που εν μέρη και πολύ καλά το κάνουν η κλασικές βιόμπαλες που έχουν τα περισσότερα μανίσια βιολογικά φίλτρα και κατά την άποψη μου κακός για δήθεν καλύτερα κάποιοι της αφερούν και αντικαθιστούν το υλικό με άλλα ΄΄μοντέρνα΄΄ υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...