Jump to content

Ένταση και διάρκεια φωτισμού


nikos_1981

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα κάνω αύριο αναβάθμιση του φωτισμού στο ενυδρείο μου. Έχουν αγοραστεί led modules των 1,5 w το καθένα. Συνολικά έχω 15 με λευκό ψυχρό των 6000Κ και 3 με κόκκινο φώς. Στο σύνολο δηλαδή θα μπουν 27 W. Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα μεικτά άρα καμιά 60-70 καθαρά (ύψος 45 εκ) και διαθέτει εύκολα φυτά τύπου ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, μοςς και άλλα. Ο φωτισμός που έχω τώρα είναι λάμπα λεντ aquael των 5 W. Το νερό σε μετρήσεις είναι κομπλέ αλλά τα φυτά δεν είναι και στα καλύτερά τους εδώ και καιρό. Θεωρείται ότι είναι υπερβολικά πολλά τα +27 W που θα μπουν ή είναι οκ; Έλεγα να τα ξεκινήσω με 6 ώρες την ημέρα συμπληρώνοντας την κεντρική λάμπα που θα δουλεύει 9ωρο και βλέπουμε. Θα ήθελα να κάνω μια μικτή ζούγκλα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό αφού δεν διαθέτω διοξείδιο του άνθρακα. Ίσως κανά μπουκάλι excel να ρίξω αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαίνεται η αναβάθμιση. Προσωπικά θα έβαζα τη μαμά λάμπα ένα 8ωρο και ενδιάμεσα ένα 4ωρο τα λεντακια και σταδιακά ίσως περισσότερο. Τα φυτακια νομίζω θα πάρουν τα πάνω τους. Το θέμα είναι να μη έχεις καμία έξαρση άλγης. 

Αν θες κάνε και ένα φωτορεπορτάζ από την κατασκευή των λεντ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις Aquael leddy smart 5w (slim), φτανει μονο για ενα μικρο ενυδρειο 15λ με υψος 30εκ. το πολυ. Καλα εκανες, που σκεφτηκες αναβαθμιση.

Μια φωτογραφια, αν μπορεις. Ξεκινα, οπως λεει ο @Antonis K.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Με μεγάλη καθυστέρηση η απάντηση.. αλλά όλα οκ με το φωτισμό. Με παίδεψαν πολύ τα λεντ για να κρατηθούν κολλημένα στο καπάκι αλλά τελικά όλα καλά. 

22.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος nikos_1981 έγραψε:

Με μεγάλη καθυστέρηση η απάντηση.. αλλά όλα οκ με το φωτισμό. Με παίδεψαν πολύ τα λεντ για να κρατηθούν κολλημένα στο καπάκι αλλά τελικά όλα καλά. 

22.jpg

Ποτέ δεν είναι αργά. Το μόνο που λείπει είναι μια φωτογραφία να δούμε το φωτισμό σε λειτουργία.:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...