Jump to content

Άρρωστο Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Γεια Σας Παιδιά,

 

Έχω ένα ενυδρειο 9 λίτρων με τρία χρυσόψαρα όμως το ένα δύστυχος έχω παρατηρήσει πως έχει μειωθεί η κινητικότητα του, καμιά φορά πηγαίνει πάνω και δεν κουνιέται και λιγότερες φόρες βυθίζεται κάτω και μένει ακίνητο, επίσης του αρέσει πια να κρύβεται πίσω από το φίλτρο και δεν ανοίγει πολύ τα πτερύγια του. Δεν έχω παρατηρήσει λευκά στίγματα στο δέρμα του Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω?

vlcsnap-2019-01-20-19h36m39s834.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος konpik2002 έγραψε:

Γεια Σας Παιδιά,

 

Έχω ένα ενυδρειο 9 λίτρων με τρία χρυσόψαρα όμως το ένα δύστυχος έχω παρατηρήσει πως έχει μειωθεί η κινητικότητα του, καμιά φορά πηγαίνει πάνω και δεν κουνιέται και λιγότερες φόρες βυθίζεται κάτω και μένει ακίνητο, επίσης του αρέσει πια να κρύβεται πίσω από το φίλτρο και δεν ανοίγει πολύ τα πτερύγια του. Δεν έχω παρατηρήσει λευκά στίγματα στο δέρμα του Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω?

vlcsnap-2019-01-20-19h36m39s834.png

Τι να σου πω.... 9 λιτρα ειναι λιγα και για ενα χρυσοψαρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δηλητηριαση απο αμμωνια......

Ποιος σου ειπε οτι γινεται να βαλεις 3 χρυσοψαρα σε 9 λ; Πρεπει να δωσεις πισω τα 2 ψαρια, να μεινει μονο ενα.

Τωρα οτι εγινε , εγινε.... Κανε αλλαγη νερου τωρα περιπου 3-4λ (πιστευω ξερεις πως)

αυριο ακομα 3λ και μετα ανα 2 ημερες 2-3λ καθε φορα.

Διαβασε εδω

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 9λ κανονικα δεν μπανει κανενα ψαρι.............. Μονο καμια μικρη γαριδουλα και αν...............

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πραγματια μπορεις να κανεις αν θες να χαρεις ψαρακια με κινηση και χρωματα και οχι αυτο που βλεπεις τωρα καθως σε 9λιτρα ποσο να τρεξουν τα καημενα ειναι να κανεις αυτα που σου ειπε η @natateo και ψαξε ειτε για μεταχειρισμενο ή για καινουριο 60 λιτρων ενυδρειο. Φυσικα καινπαραπανω αν μπορεις να διαθεσεις οικονομικα. Τωρα αν δεν μπορεις να διαθεσεις, που δεν ειναι κακο, πολυ απο εμας αργησαμε να αγορασουμε ενω θελαμε ενυδρειο επεστρεψε τα ψαρακια και ψαξε για γαριδουλες με μοςς. Ειναι πολυ ωραιος συνδυασμος. Ξυλα με πρασινα αληθινα φυτα (moss, anubias nana) και γαριδουλες (σχεδον σε οτι χρωνα σου αρεσει) neocaridina λεγονται.

Link to comment
Share on other sites

Σε 9 λίτρα ΔΕΝ ΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ψάρι... Τα χρυσόψαρα που έχεις είναι comet και θέλουν μήκος ενυδρείου 1,00-1,20 μέτρα, για να μπορούν να κινηθούν. Σε 60 λίτρα θα έβαζα μόνο δύο (2) fancy χρυσόψαρα, αυτά με τις διπλές ουρές. Γενικά το κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό και πολύ δυνατό φίλτρο, γιατί είναι ρυπαρά ψάρια. Τα ψαράκια σου πεθαίνουν από αμμωνία. Το ενυδρείο που έχεις είναι μόνο για καραντίνα, άντε για καμία γαριδούλα με moss. Και βέβαια, πετάς το χρωματιστό χαλίκι, που μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει στο μέλλον.

 

Διάβασε το link που σου λέει η @natateo και μην στενοχωριέσαι, όλοι κάναμε παρόμοια λάθη στην αρχή, αρκεί να τα διορθώσεις άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

9 λιτρα ;;;; Απαγορευτικά πάρε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με σωστό φίλτρο και φωτισμό ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...