Jump to content

lonewolf47

Recommended Posts

Καλησπέρα, στον τελευταίο καθαρισμό το φίλτρο μου ένα, fluval 406 άρχισε να χάνει νερό από την βαλβίδα aquastop που ρυθμίζει την ροή και ενώνει τους σωλήνες με το φίλτρο. Η διαρροή είναι στην βαλβίδα στα πλάγια της, όχι εκεί που ενώνονται οι σωλήνες με την ίδια την βαλβίδα ή αυτή με το φίλτρο. Ξέρει κανείς πως το φτιάχνουμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειναι τα σφικτηρεκια για τους σωληνες απο την κατω μερια εχει δυο oring.

Ενα στο in και ενα στο out.

Αυτα τα τσεκαρες μηπως ειναι κομμενα ή δεν εχουν μπει στην θεση τους ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Εκει που ειναι τα σφικτηρεκια για τους σωληνες απο την κατω μερια εχει δυο oring.

Ενα στο in και ενα στο out.

Αυτα τα τσεκαρες μηπως ειναι κομμενα ή δεν εχουν μπει στην θεση τους ??

Ναι, τα κοίταξα είναι σε καλή κατάσταση στην θέση τους. Αν τους βάλω γρασο σιλικόνης λες  να βοηθήσει;  Το φίλτρο ειναι ακόμη στην τριετή εγγύηση. Το petsupermarket  έχει την αντιπροσωπεία της fluval? γιατί το φίλτρο το είχα πάρει από το aquavivere.

Link to comment
Share on other sites

Το γρασσο δεν νομιζω να βοηθησει...

Αν τα τυλιξεις με τεφλον ομως θα γινει δουλιτσα...

Τσεκαρε προσεκτικα μηπως εχει καποιο κρακ και χανει και φυσικα εφοσον εχεις εγγυηση επικοινωνησε αρχικα με το καταστημα που το αγορασες και αναλογος τι θα σου πει μιλας και με τον αντιπροσωπο αν προκειται να εχεις ταχυτερη εξυπηρετηση...

Link to comment
Share on other sites

Rastaman το μαγαζί από όπου αγόρασα το φίλτρο ήταν το  aquavivere που έχει κλείσει. Γι'αυτό ρώτησα για την αντιπροσωπεία. Θα δοκιμάσω με το τεφλον και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα δικια σου για το aquavivere.

Αντιπροσωπος της fluval αν δεν εχει αλλαξει κατι ειναι οντως το petsupermarket...

Link to comment
Share on other sites

Το aquastop εχει στα πλαγια αριστερά και δεξιά άλλα δυο μικρά O rings εσωτερικά που δεν φαίνονται. Αυτά αλλάζουν αλλά είναι λίγο δύσκολο να βγουν. Αλλιώς αλλάζεις ολόκληρο το aquastop. Ενα ενδεικτικό video.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Alpha_1 έγραψε:

Το aquastop εχει στα πλαγια αριστερά και δεξιά άλλα δυο μικρά O rings εσωτερικά που δεν φαίνονται. Αυτά αλλάζουν αλλά είναι λίγο δύσκολο να βγουν. Αλλιώς αλλάζεις ολόκληρο το aquastop. Ενα ενδεικτικό video.

 

 

Είναι αυτό που λες, αλλά αφού δεν έχει o-ring στα ανταλλακτικά θα τηλεφωνήσω στο petsupermarket για ολόκληρη την βαλβίδα με την εγγύηση αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ωρε αυτο δεν ειπαμε απο την αρχη και ειπαμε να τα τυλιξεις με τεφλον??!!!

Ψαξε σε κανα χρωματοπωλειο,σε μαγαζι με υδραυλικα ή αν εισαι Αθηνα κανε μια βολτα απο Σπυρου Πατση...

Ειναι λαστιχακι δεν νομιζω να στο καλυψει η εγγυηση και η βαλβιδα αν θυμαμαι καλα παει γυρω στο 10ρικο...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, rastaman said:

Ωρε αυτο δεν ειπαμε απο την αρχη και ειπαμε να τα τυλιξεις με τεφλον??!!!

Ψαξε σε κανα χρωματοπωλειο,σε μαγαζι με υδραυλικα ή αν εισαι Αθηνα κανε μια βολτα απο Σπυρου Πατση...

Ειναι λαστιχακι δεν νομιζω να στο καλυψει η εγγυηση και η βαλβιδα αν θυμαμαι καλα παει γυρω στο 10ρικο...

Εσύ rastaman είπες παραπάνω για τα δύο O rings που βρίσκονται εκεί που είναι οι σφυγκτήρες για τα λάστιχα. Εχει και εκεί λαστιχάκια, αλλά έχει και εσωτερικά άλλα δύο επιπλέον εκεί που βρίσκονται οι βαλβίδες, όπως φαίνεται στο βίντεο παραπάνω. Εγώ στο 206 που είχα διαρροή από το ίδιο σημείο με τον lonewolf47 προσπάθησα να τα βγάλω και να τα αλλάξω αλλά παραλίγο να σπάσω το aquastop, οπότε πηρα καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση Fluval. Απορώ γιατί τα πουλάνε τόσο ακριβά, ειλικρινά. 2 Fluval είχα και τα σιχάθηκα εντελώς. Μακάρι να ξεμπερδέψεις ανώδυνα φίλε και εντός εγγύησης ή έστω με μικρό κόστος. Η βαλβίδα γύρω στα 17€ είχε όταν είδα για το 206 που νομίζω είναι εντελώς ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Τα o ring δεν τα καλύπτει η εγγύηση,είναι στα αναλώσιμα,θα πρότεινα να πάρεις ολόκληρη τη βαλβίδα να είσαι και πιο ήσυχος.Η fluval έχει πάντα 2 αντιπροσώπους σε κάθε χώρα, εδώ είναι το petsupermarket και η εταιρεία pet habit στη Ν.Σμυρνη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος NickTheFish έγραψε:

Τα o ring δεν τα καλύπτει η εγγύηση,είναι στα αναλώσιμα,θα πρότεινα να πάρεις ολόκληρη τη βαλβίδα να είσαι και πιο ήσυχος.Η fluval έχει πάντα 2 αντιπροσώπους σε κάθε χώρα, εδώ είναι το petsupermarket και η εταιρεία pet habit στη Ν.Σμυρνη

Αυτό θα κάνω. Θα σας ενημερώσω για την υπόθεση με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Κλασσική περίπτωση Fluval. Απορώ γιατί τα πουλάνε τόσο ακριβά, ειλικρινά. 2 Fluval είχα και τα σιχάθηκα εντελώς. Μακάρι να ξεμπερδέψεις ανώδυνα φίλε και εντός εγγύησης ή έστω με μικρό κόστος. Η βαλβίδα γύρω στα 17€ είχε όταν είδα για το 206 που νομίζω είναι εντελώς ίδια.

Στην Ελλάδα είναι φτηνά σε σχέση με το εξωτερικό. Έχεις δει πόσο έχουν στο Amazon.com?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ataktoulis said:

Κλασσική περίπτωση Fluval. Απορώ γιατί τα πουλάνε τόσο ακριβά, ειλικρινά. 2 Fluval είχα και τα σιχάθηκα εντελώς. Μακάρι να ξεμπερδέψεις ανώδυνα φίλε και εντός εγγύησης ή έστω με μικρό κόστος. Η βαλβίδα γύρω στα 17€ είχε όταν είδα για το 206 που νομίζω είναι εντελώς ίδια.

Είναι καλά φίλτρα, χωράνε και αρκετά υλικά και είναι και λίγο φθηνότερα από άλλα (πχ eheim classic αν πάρεις μαζί δυο διπλά βανάκια και υλικά βγαίνει πολύ πιο ακριβά και χωρίς βανάκια δεν γίνετε). Το δικό μου 206 άρχισε κι έχανε από εκεί αφού είχα για 1 χρόνο (και παραπάνω) το aquastop στο 50% περίπου για να μειώσω την ροή. 

Link to comment
Share on other sites

Το petsupermarket απάντησε ότι η βαλβίδα είναι στα αναλώσιμα και ότι η εγγύηση καλύπτει το μοτέρ. Ας ελπίσουμε ότι το ίδιο το φίλτρο θα κρατήσει αρκετά για 17,80 € που κάνει η ρημάδα η βαλβίδα.. Έτσι και τα φτύσει το fluval τι φίλτρο να πάρω για 350 λίτρα καθαρά;

Υ.Γ. ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια και τις απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία - lonewolf47
Link to comment
Share on other sites

Dophin ή Sun Sun για να μην κλαις τα λεφτά σου. Δεν υστερούν σε τίποτα από τα επώνυμα και από αντοχή θα δείξει ο χρόνος. Το μόνο αρνητικό τους είναι η έλλειψη ανταλλακτικών ή έστω η δυσκολία εύρεσής τους, αλλά θα δώσεις μισά λεφτά για την αγορά. Και εάν χαλάσει έχει ο Θεός.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Dophin ή Sun Sun για να μην κλαις τα λεφτά σου. Δεν υστερούν σε τίποτα από τα επώνυμα και από αντοχή θα δείξει ο χρόνος. Το μόνο αρνητικό τους είναι η έλλειψη ανταλλακτικών ή έστω η δυσκολία εύρεσής τους, αλλά θα δώσεις μισά λεφτά για την αγορά. Και εάν χαλάσει έχει ο Θεός.. ;)

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγω. Για το Sun Sun θα πρότεινες το 304Α ή το  304B με την λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά καθαρά κινεζικό εξωτερικό φίλτρο δε θα έβαζα στο σπίτι μου....eheim classic για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω 3 κινέζικα φίλτρα (2 εξωτερικά και ένα εσωτερικο) μετά την πίκρα που έφαγα με τα Fluval και δεν το μετανιώνω καθόλου. Μιλάμε για ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβα φίλτρα, σε σημείο που αναρωτιέσαι αν δουλεύουν. Αντικραδασμικές βάσεις, ανθεκτικά μπαστούνια (αντιγραφή Eheim στο χρώμα. :) ) και απλό διάφανο λάστιχο (σαν αλφαδολάστιχο) όχι σπιράλ και λοιπές αηδίες που δυσκολεύουν το καθάρισμα. Μεγάλα καλάθια και γενικά προς το παρόν χωρίς κανένα θέμα απολύτως. Ο χρόνος θα δείξει φυσικά και μακάρι να μη χρειαστούν ανταλλακτικά γιατί μάλλον δε θα βρω ποτέ! 

 

@lonewolf47 εγώ έχω Dophin Astro αλλά

και για τα Sun Sun έχω ακούσει καλά λόγια. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Εγώ πάλι έχω 3 κινέζικα φίλτρα (2 εξωτερικά και ένα εσωτερικο) μετά την πίκρα που έφαγα με τα Fluval και δεν το μετανιώνω καθόλου. Μιλάμε για ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβα φίλτρα, σε σημείο που αναρωτιέσαι αν δουλεύουν. Αντικραδασμικές βάσεις, ανθεκτικά μπαστούνια (αντιγραφή Eheim στο χρώμα. :) ) και απλό διάφανο λάστιχο (σαν αλφαδολάστιχο) όχι σπιράλ και λοιπές αηδίες που δυσκολεύουν το καθάρισμα. Μεγάλα καλάθια και γενικά προς το παρόν χωρίς κανένα θέμα απολύτως. Ο χρόνος θα δείξει φυσικά και μακάρι να μη χρειαστούν ανταλλακτικά γιατί μάλλον δε θα βρω ποτέ! 

 

@lonewolf47 εγώ έχω Dophin Astro αλλά

και για τα Sun Sun έχω ακούσει καλά λόγια. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

350 λίτρα καθαρά. Δεν μου αρέσει καθόλου το χρώμα των Eheim! Ευτυχώς που θα είναι σε ντουλάπι ότι και αν πάρω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος lonewolf47 έγραψε:

350 λίτρα καθαρά. Δεν μου αρέσει καθόλου το χρώμα των Eheim! Ευτυχώς που θα είναι σε ντουλάπι ότι και αν πάρω.

 

Το χρώμα απ'τα μπαστούνια εννοούσα που είναι πράσινα. Κατά τα άλλα το φίλτρο είναι στιβαρότατο. Στα λίτρα σου θα επέλεγα Dophin Astro 2212. Δες αν θέλεις χαρακτηριστικά, είναι ό,τι πρέπει για τα λίτρα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, lonewolf47 said:

Το petsupermarket απάντησε ότι η βαλβίδα είναι στα αναλώσιμα και ότι η εγγύηση καλύπτει το μοτέρ. Ας ελπίσουμε ότι το ίδιο το φίλτρο θα κρατήσει αρκετά για 17,80 € που κάνει η ρημάδα η βαλβίδα.. Έτσι και τα φτύσει το fluval τι φίλτρο να πάρω για 350 λίτρα καθαρά;

Υ.Γ. ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια και τις απαντήσεις.

Εγω τα δουλεύω χρόνια φίλε μου, εκτός από διαρροή μια φορά παλιά στο O ring της κεφαλής, και τώρα στο aquastop δεν έχουν πάθει τίποτα. Απλά φρόντισε να έχεις κανένα λαστιχάκι ανταλλακτικό για την κεφαλή στο σπίτι για να μην τρέχεις. Δεν είναι ακριβό το O ring της κεφαλής και καλό είναι να έχουμε ανταλλακτικά καβάτζα. Επίσης τα φίλτρα πολλές φορές εμαφανίζουν διαρροές γιατί τα παραγεμίζουμε με υλικά και αυξάνεται η πίεση μέσα στο canister με αποτέλεσμα τα διάφορα O rings να μην αντέχουν και να χάνουν. Επίσης μεγάλη προσοχή όταν θέλουμε να μειώσουμε την ροή με τα valves, αν τα κλείσουμε πολύ, πάλι αυξάνεται η πίεση σε εκείνο το σημείο και πάλι θα έχουμε διαρροές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια και τις απαντήσεις. Για να μην το μπερδεύουμε άλλο εδώ,  Θα ανοίξω καινούργιο θεμα με επιλογή φίλτρου θα χρειαστώ λίγο τα φώτα του @ataktoulis

Έγινε επεξεργασία - lonewolf47
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...