Jump to content

Προσαρμογη λαμπων led στο καπακι του ενυδρειου. Ποσα kelvin??


Nikolsim

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!είμαι νεα στο χωρο του ενυδρειου και χρειαζομαι την βοηθεια σας!εχω ενα ενυδρείο sera cube πολύ παλιο..φανταστείτε όταν το πήρα είχε pl λαμπες πάνω και με πολύ προσπάθεια και βοήθεια από τον πατέρα μου κατάφερα με κάτι πατέντες να βάλουμε 2 λαμπες τ5-HO 8w 300mm 8500k και άλλες 2 που γράφουν πάνω 300mm 8w original tropical lamp.οτι μου έδωσαν δλδ από το pet shop.δυστυχως αυτός ο αυτοσχέδιος μηχανισμός δεν δούλεψε κ πολύ. Στο 2μηνο κάηκαν όλες οι λαμπες!Τώρα είμαι στην αναζήτηση άλλης πατέντας με λαμπες led που θα εφαρμόσω πάνω στο καπάκι.το πρόβλημα είναι ότι στοpet shop μου είπαν να ψάξω για 8500κελβιν και περίπου 40-50 λουμιν/λίτρο και αυτός μου έδειχνε λαμπες που είχαν ροζ χρώμα.σημερα που πήγα σε ηλεκτρολόγο το καπάκι και του είπα για τα 8500κ μου είπε ότι βγαίνει μπλε χρώμα..το μπλε δεν είναι για θαλασσινό?Τι πρέπει να ζητήσω για να μην έχουν πρόβλημα τα φυτά μ?ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - Nikolsim
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι λάμπες που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι είναι φάσμα Daylight στα 6000-6500Κ.

Όταν υπάρχουν υποδοχές για παραπάνω λάμπες, μπορείς να βάλεις διαφορετικές για να πιάσεις μεγαλύτερο φάσμα. Εγώ στο παλίο μου φυτεμένο είχα 6500Κ - 4000Κ και 6000Κ με αυτή την σειρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!τωρα θα προσπαθησω να κανω από την αρχη την προσαρμογη στο καπακι μου κ να δημιουργησω υποδοχες για λαμπες.Η προηγούμενη πατέντα που είχα κάνει με λαμπες τ5 ήταν 4 στο σύνολο. 2 πιο άσπρες κ 2 ροζε. Δυστυχώς όμως δεν κράτησε πολύ. Επομένως είναι προτιμότερο να βάλω  περισσότερες με λιγότερα κελβιν; 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σ΄αρεσουν τα PL; Μια χαρα ειναι. Ακομα εχω ενα φωτιστικο της Aquael decolight duo plant με pl λαμπες (2Χ11w - για μικρο ενυδρειο 60λ) και μια χαρα ειναι τα φυτα(ευκολα και μετριας δυσκολιας).

Για τα κελβιν...

6000- 6500 Κ  βγαζουν λευκο φως - day light

8000 K εχει λαμπα Τ5 HiLite Day - εχει λευκο φως

4100K  εχει HiLite Nature  , που εχει ομορφο ζεστο φως. Μπορεις να κανεις συνδιασμο, οπως λεει ο @bbetta.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!τωρα θα προσπαθησω να κανω από την αρχη την προσαρμογη στο καπακι μου κ να δημιουργησω υποδοχες για λαμπες.Η προηγούμενη πατέντα που είχα κάνει με λαμπες τ5 ήταν 4 στο σύνολο. 2 πιο άσπρες κ 2 ροζε. Δυστυχώς όμως δεν κράτησε πολύ. Επομένως είναι προτιμότερο να βάλω  περισσότερες με λιγότερα κελβιν; 

Βασικη ερωτηση - το ενυδρειο ποσα λ ειναι (υψος γραψε ακομα) και απο φυτα τι θελεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι 120 λιτρα κ υψος 50cm. Το προβλημα ειναι οτι πρέπει να γίνει κάποια προσαρμογή στο καπάκι το οποίο στον εσωτερικό του χώρο για τις λαμπες δεν έχει περιθώριο για λαμπα μήκους πάνω από 35cm.

Τα φυτά μου είναι εύκολα. Ανούσιες, βαλισνιερες κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Nikolsim
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γιατι δεν σ΄αρεσουν τα PL; Μια χαρα ειναι. Ακομα εχω ενα φωτιστικο της Aquael decolight duo plant με pl λαμπες (2Χ11w - για μικρο ενυδρειο 60λ) και μια χαρα ειναι τα φυτα(ευκολα και μετριας δυσκολιας).

Για τα κελβιν...

6000- 6500 Κ  βγαζουν λευκο φως - day light

8000 K εχει λαμπα Τ5 HiLite Day - εχει λευκο φως

4100K  εχει HiLite Nature  , που εχει ομορφο ζεστο φως. Μπορεις να κανεις συνδιασμο, οπως λεει ο @bbetta.

 

Αναγκάστηκα να αλλάξω τα pl γιατί οι λαμπες που έιχε όταν μου έδωσαν το ενυδρείο ήταν για θαλασσινό.. Όσο και να έψαξα όλοι μου έλεγαν ότι δεν βγαίνουν πια pl λαμπες και με πολύ κόπο βρήκα να κάνω μετατροπή για τ5 αυτές τις 4 λαμπες που πήρα και που και πάλι μου είπαν από 4 διαφορετικά pet shop ότι δεν τις βρίσκουν πια ούτε αυτοί.. Έκανα πολύ κόπο για να βρω κ αυτές τις 4.

Έγινε επεξεργασία - Nikolsim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Βαλε μας αν θελεις μια φωτο απο το καπακι σου εσωτερικα και κανε μας και ενα σκαριφημα για τον τροπο που σκεφτεσαι να βαλεις τις λαμπες μηπως μαζι βρουμε μια καλυτερη ιδεα για την τοποθετηση που να αντεξει περισσοτερο στον χρονο :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2019 at 3:52 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Βαλε μας αν θελεις μια φωτο απο το καπακι σου εσωτερικα και κανε μας και ενα σκαριφημα για τον τροπο που σκεφτεσαι να βαλεις τις λαμπες μηπως μαζι βρουμε μια καλυτερη ιδεα για την τοποθετηση που να αντεξει περισσοτερο στον χρονο :)

 

Καλημερα και καλως σας βρηκα!!!Δυστυχώς το καπάκι μου είναι ήδη στον ηλεκτρολόγο που περιμένει να του πω τι να κάνει...ουσιαστικα είναι τετράγωνο αλλά ο χώρος που έχει για λαμπες(εκεί που είχε κ τις pl) ειναι για λαμπες μέχρι 35cm max και χωράνε το πολύ 4..

Έγινε επεξεργασία - Nikolsim
Link to comment
Share on other sites

για εύκολα φυτά θέλεις 2 λάμπες, για μέτρια και δύσκολα 4 λάμπες. Επειδή δεν ξέρεις πως θα εξελιχθείς στο μέλλον αλλά και για λόγους ασφαλείας αφού κάνεις που κάνεις τον κόπο βάλε 4 λάμπες με δυνατότητα να ανάβουν ανά δυο δηλαδή θα βάλεις δυο ηλεκτρονικά μπαλάστ.

Εδώ θέλει λίγο προσοχή έχει λάμπες που στην ίδια διάσταση βγάζουν διαφορετικά βατ και κάποιες ενυδρεικές λάμπες πχ η γνωστή arcadia η μικρότερη Τ5 βγαίνει σε 24 βατ 550 mm κάτι που δεν κάνει για εσένα. Από ότι κατάλαβες θέλει μελέτη το θέμα. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα 2Χ2 σύνολο 4 λάμπες Τ5 από την Οσραμ στα  8 βατ 288 mm.

προσωπικά με αυτές της λάμπες πέρα από το μικρό κόστος έχω μεγαλώσει απαιτητικά φυτά χωρίς πρόβλημα. Οπότε θες και δυο ηλεκτρονικά μπαλάστ  που να υποστηρίζουν της λάμπες, ο ηλεκτρολόγος σου θα ξέρει τη μπαλάστ θα πρέπει να βάλει.

https://www.kafkas.gr/proionta/loipes-lampes/lamptires/lamptires-fthorismou/lamptires-fthorismou-t5-g5/osram-177203-lampa-fthop-lumilux-l8w-840_58494/

https://www.kafkas.gr/proionta/loipes-lampes/lamptires/lamptires-fthorismou/lamptires-fthorismou-t5-g5/osram-177203-lampa-fthop-lumilux-l8w-827_58473/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 4-ς λαμπες με ανακλαστηρες(να αναβουν 2 και 2). Με 50 εκ. υψος  ανακλαστηρες χρειαζονται 1000%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Τελικά ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να μου βάλει λεντοταινια 4000 και 6500 εναλλάξ 6 σειρές στο σύνολο... ελπίζω να μην κάναμε καμία πατάτα.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Καλησπέρα!!Τελικά ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να μου βάλει λεντοταινια 4000 και 6500 εναλλάξ 6 σειρές στο σύνολο... ελπίζω να μην κάναμε καμία πατάτα.. :/

Θα μας το δειξουν τα φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμε τη ηλεκτρολόγος είναι αυτός που δεν μπόρεσε να βάλει 4Χ Τ5, μάλλον θα είναι μόνο ηλεκτρολόγος και όχι πατεντιολόγος :)

 

Τέλος πάντων τη led έβαλε, ποιο κωδικό έχουν και πόσα led ανά μέτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φωτο..λεντοταινιες είναι διαδοχικά η μια με την άλλη.τις προσαρμοσε εκεί που ήταν οι παλιές pl και το μόνο που ξέρω ότι εσωτερικά το καπάκι δεν είχε χώρο για μετασχηματιστές για να μπορέσει να βάλει  τ5. Αυτές που είχα βάλει εγώ πιο πριν με την βοήθεια του πατέρα μου κάηκαν πολύ γρήγορα γτ οι μετασχηματιστές ήταν έξω κ μάλλον τις επηρέαζε η υγρασία.. Αυτός μου είπε τώρα ότι οι λεντοταινια είναι 4000 και 6500.. Για να φτάνουν γύρω στα 40-50 λούμπεν ανά λίτρο.. 

PicsArt_01-31-01.11.02.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αναρωτιέμε τη ηλεκτρολόγος είναι αυτός που δεν μπόρεσε να βάλει 4Χ Τ5, μάλλον θα είναι μόνο ηλεκτρολόγος και όχι πατεντιολόγος :)

 

Τέλος πάντων τη led έβαλε, ποιο κωδικό έχουν και πόσα led ανά μέτρο.

Πολυ μυαλο θελει για να βαλεις 4ΧΤ5 στο καπακι :hehe: , τετοιος ηλεκτρολογος ηταν....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θα μας το δειξουν τα φυτα :)

Για την ώρα πάντως μπορώ να πω ότι τα φυτά αρχίζουν να δείχνουν καλύτερα σε σχέση με τις δανεικες λαμπες θαλασσινου που είχα μέχρι να φτιάξω τις δικές μου που Ναι μεν είχαν αναπτυχθεί πολύ αλλά τα κόκκινα είχαν αρχίσει να πρασινίζουν...τωρα από ότι βλέπω ξανά γίνονται κόκκινα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Για την ώρα πάντως μπορώ να πω ότι τα φυτά αρχίζουν να δείχνουν καλύτερα σε σχέση με τις δανεικες λαμπες θαλασσινου που είχα μέχρι να φτιάξω τις δικές μου που Ναι μεν είχαν αναπτυχθεί πολύ αλλά τα κόκκινα είχαν αρχίσει να πρασινίζουν...τωρα από ότι βλέπω ξανά γίνονται κόκκινα.. 

Καλο σημαδι. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 31/1/2019 at 1:13 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ μυαλο θελει για να βαλεις 4ΧΤ5 στο καπακι :hehe: , τετοιος ηλεκτρολογος ηταν....

Ο σωστος τροπος συδεσης των led ειναι η παρεμβολη ( σε σειρα) μιας αντιστασης. Μερικοι βαζουν μια μονο αντισταση για ολα τα leds που ειναι λαθος.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Vassily Fragoulidis έγραψε:

Ο σωστος τροπος συδεσης των led ειναι η παρεμβολη ( σε σειρα) μιας αντιστασης. Μερικοι βαζουν μια μονο αντισταση για ολα τα leds που ειναι λαθος.

 

Για κανονικα Τ5 μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...