Jump to content

Nymphaea Lotus αναπτυξη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..ανοιγω αυτο το θεμα μηπως καταφερω να βγαλω ακρη με τη Nymphaea Lotus...Λοιπον σε 120 λιτρα φυτεμενο (πολυ περιληπτικα,τρεχει 4 χρονια με co2 1 φυσαλιδα/δευτερολεπτο,current led φωτιστικο 36watt,λιπασμα σειρα fluval)την εχω 1 χρονο,εβγαζε φυλλα τα οποια εφταναν μερικα στην επιφανεια και με το που εφτανα μετα απο 20 μερες περιπου αρχιζαν να χαλανε με αποτελεσμα να τα κοβω και ξανα το ιδιο με το επομενο φυλλο που θα εφτανε στην επιφανεια...πριν 1 μηνα και διοτι μου ειχε πεταξει αρκετους βολβους σε διαφορα σημεια εκοψα αρκετα φυλλα τα οποια βρισκονταν σε χαμηλα σημεια για να την ελαφρυνω λιγο,απο τοτε ολα τα φυλλα φτανουν μεχρι τη μεση στο υψος του ενυδρειου και μενουν εκει για καποιο διαστημα ωσπου να χαλασουν και να βγαλει νεα φυλλα....οι αποριες μου...

Γιατι πλεον δεν φτανουν μετα το κλαδεμα φυλλα στην επιφανεια και γενικα σε αυτο το φυτο ποσο καιρο πρεπει να μενουν τα φυλλα υγιεις μεχρο να σαπισουν και να πεσουν ωσπου στη περιπτωση μου αναλογα τ φυλλο κραταει 40 με 60 ημερες...Ευχαριστω πολυ!!!

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το έχεις δει ρίξε μια ματιά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει φυσικα και σε ευχαριστω....απλα δν εχω καταλαβει στη περιπτωση που κοψεις τα φυλλα επιφανειας,ποτε θα ξαναβγαλει φυλλα τα οποια δεν θα μεινουν σε χαμηλο υψος οπως συμβαινει στη περιπτωση μου...

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια μπορεις να ανεβασεις για να καταλαβουμε ακριβος τι γινεται; :)

Link to comment
Share on other sites

τα φύλα τα κόβείς προτού φτάσουν στην επιφάνεια, αν το κάνεις αυτό μετά βγάζει πάλι λίγα φύλα εντός νερού και μετά ξανά φύλα επιφάνειας και ο κύκλος κλαδέματος συνεχίζεται έτσι όσο διατηρείς το φυτό, τα παλιά φύλα θα χαλούν και θα βγαίνουν νέα είναι νορμάλ. Το πόσο θα κρατούν εξαρτάτε απο το είδος του φυτού.

 

Από την στιγμή που αφήσεις έστω και ένα φύλο να αναπτυχθεί στην επιφάνεια τότε το φυτό θα βγάζει πολλά φύλλα επιφάνειας και πολύ λίγα, αδύναμα και με μικρή διάρκια ζωής εντός του νερού, με τάση στο τέλος να έχεις μόνο φύλα επιφάνειας  και καθόλου εντός νερού.

Αν συμβεί αυτό τότε κόβουμε  όλα τα φύλα δεν αφήνουμε  κανένα, το σοκ αυτό μπορεί να κάνει το φυτό να ξανά βγάλει φύλα εντός νερού ή να σου μαραθεί ή μπορεί και να μην πιάσει εξαρτάτε πάντοτε απο το είδος του φυτού. Σε εσένα το σοκ έκανε να σταματήσουν τα φύλα επιφάνειας, για πόσο αυτό εξαρτάτε απο το φυτό, σε κάποια φάση θα ξανά βγάλει φύλα επιφάνειας και η διάρκεια ζωής τους είναι αυτή που περιγράφεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια φωτογραφια μπορεις να ανεβασεις για να καταλαβουμε ακριβος τι γινεται; :)

Ανεβαζω μερικες πριν 1 μηνα τραβηγμενες,δεν εστιάζω στο συγκεκριμενο φυτο αλλα γενικα...

IMG-282a5d9bfa4f42441674bb57a42faaf9-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

τα φύλα τα κόβείς προτού φτάσουν στην επιφάνεια, αν το κάνεις αυτό μετά βγάζει πάλι λίγα φύλα εντός νερού και μετά ξανά φύλα επιφάνειας και ο κύκλος κλαδέματος συνεχίζεται έτσι όσο διατηρείς το φυτό, τα παλιά φύλα θα χαλούν και θα βγαίνουν νέα είναι νορμάλ. Το πόσο θα κρατούν εξαρτάτε απο το είδος του φυτού.

 

Από την στιγμή που αφήσεις έστω και ένα φύλο να αναπτυχθεί στην επιφάνεια τότε το φυτό θα βγάζει πολλά φύλλα επιφάνειας και πολύ λίγα, αδύναμα και με μικρή διάρκια ζωής εντός του νερού, με τάση στο τέλος να έχεις μόνο φύλα επιφάνειας  και καθόλου εντός νερού.

Αν συμβεί αυτό τότε κόβουμε  όλα τα φύλα δεν αφήνουμε  κανένα, το σοκ αυτό μπορεί να κάνει το φυτό να ξανά βγάλει φύλα εντός νερού ή να σου μαραθεί ή μπορεί και να μην πιάσει εξαρτάτε πάντοτε απο το είδος του φυτού. Σε εσένα το σοκ έκανε να σταματήσουν τα φύλα επιφάνειας, για πόσο αυτό εξαρτάτε απο το φυτό, σε κάποια φάση θα ξανά βγάλει φύλα επιφάνειας και η διάρκεια ζωής τους είναι αυτή που περιγράφεις.

Σε ευχαριστω παρα πολυ καταλαβα απολυτως τωρα τι συμβαινει...οντως το υπερβολικο αποτομα κλαδεμα που του εκανα πρεπει να του δημιουργησε σοκ,θα περιμενω μεχρι να βγαλει επιφανειας υπομονετικα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια φωτογραφια μπορεις να ανεβασεις για να καταλαβουμε ακριβος τι γινεται; :)

IMG-82c6701ca8c614e57dc91da0a7d061f7-V.thumb.jpg.fc3374c4f1ad2bc0723a82a744b7a94f.jpg

IMG-92b3ee871e06ba6cdbe1b27bb0dfa7b9-V.jpg

IMG-90cf5c7fc42489bf33287a3f645f2de4-V.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

IMG-82c6701ca8c614e57dc91da0a7d061f7-V.thumb.jpg.fc3374c4f1ad2bc0723a82a744b7a94f.jpg

IMG-92b3ee871e06ba6cdbe1b27bb0dfa7b9-V.jpg

IMG-90cf5c7fc42489bf33287a3f645f2de4-V.jpg

Ασχετο με το θεμα αλλα το ειδα στην ακρη της φωτογραφιας και μου αρεσε...:D μιλαω για την γυαλα που φαινεται στην ακρη της τελευταιας φωτογραφιας 
απο που την αγορασες και ποσα λιτρα ειναι? επειδη θελω να φτιαξω κατι παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ασχετο με το θεμα αλλα το ειδα στην ακρη της φωτογραφιας και μου αρεσε...:D μιλαω για την γυαλα που φαινεται στην ακρη της τελευταιας φωτογραφιας 
απο που την αγορασες και ποσα λιτρα ειναι? επειδη θελω να φτιαξω κατι παρομοιο.

Φιλε μου καλησπερα...τη γυαλα αυτη μου την ειχαν φερει σαν δωρο με κάτι αλλο μεσα...τη βρισκεις ευκολα κλασικη γυαλα ισως και στα Ικεα αν θυμαμαι καλα εχει,ειναι περιπου 3 λιτρα και ειχα βαλει πριν 6 μηνες πειραματικα εντελως hemianthus callitrichoides χωρις φιλτρο χωρις θερμοστατη χωρίς co2 μονο υποστρωμα seachem και μπολι και βλεπεις το αποτελεσμα...ξεχασα και φωτισμο ενα led μανταλακι απο τ ικεα 3watt απλα ειναι 3000 kelvin δεν  ειχε 6000-6500

IMG-dc89ae0ff5face74360bd3f642ff1630-V.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Φιλε μου καλησπερα...τη γυαλα αυτη μου την ειχαν φερει σαν δωρο με κάτι αλλο μεσα...τη βρισκεις ευκολα κλασικη γυαλα ισως και στα Ικεα αν θυμαμαι καλα εχει,ειναι περιπου 3 λιτρα και ειχα βαλει πριν 6 μηνες πειραματικα εντελως hemianthus callitrichoides χωρις φιλτρο χωρις θερμοστατη χωρίς co2 μονο υποστρωμα seachem και μπολι και βλεπεις το αποτελεσμα...ξεχασα και φωτισμο ενα led μανταλακι απο τ ικεα 3watt απλα ειναι 3000 kelvin δεν  ειχε 6000-6500

 

 

Eμένα αυτό που μου κάνει αίσθηση και το συγχαίρω είναι ότι κρατάς φυτεμένο 4 χρόνια.

Έχεις κάνει rescapes ;

Όσον αφορά την Lotus πολλά φυτά τείνουν να "εκπαιδεύονται" ανάλογα με το κλάδεμα που επιδέχονται.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Eμένα αυτό που μου κάνει αίσθηση και το συγχαίρω είναι ότι κρατάς φυτεμένο 4 χρόνια.

Έχεις κάνει rescapes ;

Όσον αφορά την Lotus πολλά φυτά τείνουν να "εκπαιδεύονται" ανάλογα με το κλάδεμα που επιδέχονται.

 

Για να ειμαι ειλικρινης αυτο το ενυδρειο το εχω στη κατοχη μου ουτε ενα χρονο...το ειχε πολυ καλος μου φιλος και το πηρα εγω μετα πλεον...απο τη πρωτη μερα μαζι πηγαμε αγορασαμε τις ριζες που θελαμε και γενικα ημουν διπλα σε ολη τη πορια του....σαν βασικο κορμο παντα ειχε αυτες τις ριζες και  λευκη αμμο και στο κεντρο λιγο υποστρωμα seachem για boost...ειχε και αλλα διαφορα φυτα μεγαλα σε μεγεθος τα οποια αφαιρεθηκαν οπως και οι μεγαλες ανουμπιες και με κλαδεματα μενουν μονο μικρα....επισης να πω πως ειχε φιλοξενησει 4 δισκους πανω απο ενα χρονο υγειεστατους μεχρι που τους εδωσε...

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Για να ειμαι ειλικρινης αυτο το ενυδρειο το εχω στη κατοχη μου ουτε ενα χρονο...το ειχε πολυ καλος μου φιλος και το πηρα εγω μετα πλεον...απο τη πρωτη μερα μαζι πηγαμε αγορασαμε τα ξυλα που θελαμε και γενικα ημουν διπλα σε ολη τη πορια του....σαν βασικο κορμο παντα ειχε αυτες τις ριζες και αμμο και στο κεντρο λιγο υποστρωμα seachem...ειχε και αλλα διαφορα φυτα μεγαλα σε μεγεθος τα οποια αφαιρεθηκαν οπως και οι μεγαλες ανουμπιες και με κλαδεματα μενουν μονο μικρα....επισης να πω πως ειχε φιλοξενησει 4 δισκους πανω απο ενα χρονο υγειεστατους μεχρι που τους εδωσε...

Μια φωτο χρονια πριν...

received_1413760918739553.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Φιλε μου καλησπερα...τη γυαλα αυτη μου την ειχαν φερει σαν δωρο με κάτι αλλο μεσα...τη βρισκεις ευκολα κλασικη γυαλα ισως και στα Ικεα αν θυμαμαι καλα εχει,ειναι περιπου 3 λιτρα και ειχα βαλει πριν 6 μηνες πειραματικα εντελως hemianthus callitrichoides χωρις φιλτρο χωρις θερμοστατη χωρίς co2 μονο υποστρωμα seachem και μπολι και βλεπεις το αποτελεσμα...ξεχασα και φωτισμο ενα led μανταλακι απο τ ικεα 3watt απλα ειναι 3000 kelvin δεν  ειχε 6000-6500

IMG-dc89ae0ff5face74360bd3f642ff1630-V.jpg

Εντυπωσιακοτατο! :w00t: 
Εγω θελω να βρω μια γυαλα 10-20 λιτρα και να την κανω καπως ετσι με γαριδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ενυδρεια! Να τα χαιρεσαι! :thumbsu:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

H λότους εκπαιδεύεται κατά κάποιον τρόπο και όταν κλαδέψεις χαμηλά 1-2 φορές τείνει να μείνει εκεί.

Στα περισσότερα ώριμα ενυδρεία θα δεις την λότους να έχει μετατραπεί σε ένα Midground φυτό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...