Jump to content

Αντιστροφη όσμωση


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν οι μεμβράνες είναι όλες εναλλακτες από διαφορετικές εταιρείες. Έχω την όσμωση από waterwaves.gr με μεμβράνη 150 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρω από άλλο κατάστημα έστω και από εξωτερικό σε ποιο οικονομική τιμή. Και αν θα ταιριάξει. 

 

Επισης έχω παρατηρήσει ότι όταν μου έσπασε το flushed kit και αναγκάστηκα και το εβγαλα μειώθηκε η παραγωγή κατά πολύ, επιρρεαζει κάπου αυτό? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν οι μεμβράνες είναι όλες εναλλακτες από διαφορετικές εταιρείες. Έχω την όσμωση από waterwaves.gr με μεμβράνη 150 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρω από άλλο κατάστημα έστω και από εξωτερικό σε ποιο οικονομική τιμή. Και αν θα ταιριάξει. 

  

Επισης έχω παρατηρήσει ότι όταν μου έσπασε το flushed kit και αναγκάστηκα και το εβγαλα μειώθηκε η παραγωγή κατά πολύ, επιρρεαζει κάπου αυτό? 

 

 

 

Αν έγβαλες και το flow restrictor είναι λογικό που έπεσε η παραγωγή.

Σχετικά με την όσμωση που έχεις ίσως υπάρχει κάποιος που να έχει την ίδια και να το έχει δοκιμάσει.

 

ΥΓ. αν πας μεγαλύτερη ή μικρότερη μεμβράνη, πρέπει να βάλεις και το αντίστοιχο flow restrictor.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Όμως μεμβράνη άλλης εταιρείας μπορώ να βάλω? 

Το flush kit είναι για καθαρισμό για ποιο λόγο θέλει το δικό της 

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω, το flush kit είναι για καθαρισμό. Για ποιο λόγο χωρίς το resistor σε μια όσμωση μειώνετε η ροή? Από τη στιγμή που έχω βγάλει όλο το σύστημα flush kit εκτός? Σαν μεμβράνη η παραγωγή δεν έπρεπε να μένει ίδια? 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά οι μεμβράνες βγαίνουν σε standard μεγέθη και πιστεύω ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να σου πω με σιγουριά.

 

Σχετικά με το flush kit, έχει ένα διακόπτη  και συνδέεται πάνω στην έξοδο του "σκάρτου νερού" κάνοντας το να περνάει είτε από το flow restrictor, είτε να το παρακάμπτει.

 

Το flow restrictor ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να περιορίζει το "σκάρτο" νερό που πετιέται δημιουργώντας μια αντίσταση (αν μπορώ να πω πιο άπλα).

Αυτή η αντίσταση σχετίζεται με το ποσά gpd είναι η μεμβράνη σου, και έχοντας το νερό και άλλη επιλογή τότε περνά περισσότερο νερό μέσα από τη μεμβράνη και βγαίνει ως καθαρό.

 

Όταν πάλι κάνεις καθάρισμα το νερο παρακάμπτει όλη αυτή την διαδικασία και το σύστημα σου δουλεύει πιο χαλαρό.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι πρέπει να το αλλάζουμε κάθε φορά που αλλάζουμε μεμβράνη σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...