Jump to content

Στήσιμο 20lt nano reef


George Gourovanidis

Recommended Posts

Καλησπέρα !!! Έχω ξεκινήσει ενώ θαλασσινό 240λ. Τώρα θέλω να ξεκινήσω 20 λ NANO REEF. Σκοπός να βάλω μέσα αργότερα υποκαμπους. Όλοι φίλοι μου συγχομπιστες λένε ότι είναι τρέλα και θα αποτύχει ... αλλά η σκέψη αυτή , να κάνω seahorse reef , με ενθουσιάζει . 

Ερωτηση :

1) το 20 λίτρο το λειτουργώ σαν γλυκό , όταν το κάνω αλμυρό τι σκιμμερ πρέπει να βάλω ; Ή δεν χρειάζεται σκιμμερ ;

2) πως πρακτικά κάνουμε αυτόματη συμπληρώσει σε τόσο μικρό ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα!!

Μετέφερα το ερώτημα σου σε νέο ξεχωριστό θέμα για να μην μπερδεύεται με το άλλο και να υπάρχουν όλες

πληροφορίες συγκεντρωμένες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος George Gourovanidis έγραψε:

Καλησπέρα !!! Έχω ξεκινήσει ενώ θαλασσινό 240λ. Τώρα θέλω να ξεκινήσω 20 λ NANO REEF. Σκοπός να βάλω μέσα αργότερα υποκαμπους. Όλοι φίλοι μου συγχομπιστες λένε ότι είναι τρέλα και θα αποτύχει ... αλλά η σκέψη αυτή , να κάνω seahorse reef , με ενθουσιάζει . 

Ερωτηση :

1) το 20 λίτρο το λειτουργώ σαν γλυκό , όταν το κάνω αλμυρό τι σκιμμερ πρέπει να βάλω ; Ή δεν χρειάζεται σκιμμερ ;

2) πως πρακτικά κάνουμε αυτόματη συμπληρώσει σε τόσο μικρό ενυδρείο 

όταν το δει ο salamander θα σε κατατοπίσει, έκανε σπουδή πάνω στους ιππόκαμπους και μάλιστα προμηθεύτηκε τώρα πρόσφατα δυο.

Πιθανότατα να γνωρίζουν και άλλα μέλη για αυτό το θέμα, αλλά δεν γνωρίζω ποια.  

Link to comment
Share on other sites

δες και εδω...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο και από δω, το εγχείρημα στα 20 λίτρα είναι απαγορευτικό. Υπάρχει ένα είδος που μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα Hippocampus zosterae. Τρώνε μόνο ζωντανή τροφή οπότε πρέπει να σκεφτείς και αυτό. Γενικά έχεις αρκετά να μάθεις για να μπεις στην διαδικασία αυτήν. Είναι τοσα που μπορώ να σου πω... Διάβασε το άρθρο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει το θέμα και θα το παρακολουθώ.

Ο @George Gourovanidis πρέπει να χάθηκε στο διάβασμα... :hehe:

Καλή επιτυχία κι από εμένα αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο..

Σύμφωνα πάντως με αυτά που έχω διαβάσει για τα συγκεκριμένα ζωντανά τα λίτρα αυτά παραείναι λίγα όπως σου πε και ο Ορέστης παραπάνω χωρίς βέβαια να χω προσωπική εμπειρία..(θα γίνει κάποια στιγμη..  :P ) 

@salamander βρήκαμε και το θέμα συζήτησης για τις επόμενες 10 συναντήσεις... :hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...