Jump to content

Αντιφωσφορικο σε εξωτερικό φίλτρο


Recommended Posts

Καλημέρα έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο αντιφωσφορικο μεσα σε εξωτερικό φίλτρο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γενικότερα αυτή είναι πρακτική που συναντάμε σε θαλασσινό νερό. 

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και θες να το δοκιμάσεις;

Μέτρησες με κάποιο τεστ PO4;

 

 

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια επαλήθευση και θα επανέλθω γιατι μάλλον εχω κάτι po4 που μου περισσεύουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα οτι της sera το po4 τεστ δεν ειναι και πολυ αξιόπιστο ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος mimism έγραψε:

Διάβασα οτι της sera το po4 τεστ δεν ειναι και πολυ αξιόπιστο ισχύει;

Ελπίζω να είναι γιατί και εγώ αυτό πήρα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβή μέτρηση PO4 δυστυχώς δεν θα πάρουμε με κανένα τεστ υγρό ή stick οποιασδήποτε εταιρείας, το μόνο που μπορουμε να δουμε από αυτά τα τεστ είναι η τάση των φοσφωρικών, δηλαδή αν πάρουμε ένδειξη μέτρησης PO4 με κάποιο τεστ σημαίνει οτι ήδη  έχουμε αρκετά φωσφορικά και χρειαζόμαστε άμεσες ενέργειες.

Για να πούμε οτι θα πάρουμε σωστή μέτρηση φωσφορικών χρειαζόμαστε εργαλεία όπως το hanna phosphorus που επειδή η τιμή του είναι υψηλή για μέτρηση μόνο μιας παραμέτρου οι περισσότεροι χομπίστες απλά παίρνουν ένα τεστ υγρο συνήθως της sera και για τα θαλασσινά της salifert και κοιτάμε να είμαστε πάντα στο 0 που λέει το τεστ ,δηλαδή ανεκτά φωσφορικά(οχι όμως οτι μετράει με ακρίβεια), Πάντα έχουμε φωσφορικά στο ενυδρείο μας αλλά πρέπει να τα διατηρούμε όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Η συζήτηση φωσφορικά είναι πολύ μεγάλη και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον..

Την καλημέρα μου κυρίες και κύριοι..  :crazyyyy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πάντως, λίγες φορές ακούμε για προβλήματα PO4 σε ενυδρεία γλυκού νερού.

Κάποια υπερσυσσώρευση σε αυτά σημαίνει σχεδόν πάντα ελλιπής φροντίδα του συστήματος. Αύξηση συστηματικών αλλαγών νερού, φειδωλά ταΐσματα, επαρκής βιολογία στο φίλτρο και βακτήρια, ιχθυοφόρτιση και λίπανση σε λογικά πλαίσια, δίνουν άμεσα την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν είσαι τακτικός με τις ρουτίνες και δε ξεχνιέσαι ναι το αλλάζεις όταν πρέπει, είναι μια χαρά. 

Πρέπει όμως να έχεις τον νου σου και να μετράς συχνά, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος όταν δε μπορεί να απορροφήσει άλλο, να το ξεράσει πάλι στο ενυδρείο.

 

Αν δεν είσαι τακτικός με τις ρουτίνες και ξεχνιέσαι (σαν και εμένα),

είναι προτιμότερο ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι (ή ακόμα ένα diy εσωτερικό φίλτρο από μπουκάλι με μια μικρή αντλία),που να χωρά την ποσότητα αντιφώσφορου για τα λίτρα σου μέσα στο ενυδρείο και όταν φτάσεις στην επιθυμητή τιμή PO4 το αφαιρείς.

 

Χτυπάει άσχημα στο μάτι ok (ειδικά στο μπροστά τζάμι που το βάζω εγώ) αλλά δεν είναι μόνιμα εκεί και έτσι μου υπενθυμίζει κάθε φορά να μετρήσω, να τον ανανεώσω ή να το αφαιρέσω.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Ακριβή μέτρηση PO4 δυστυχώς δεν θα πάρουμε με κανένα τεστ υγρό ή stick οποιασδήποτε εταιρείας, το μόνο που μπορουμε να δουμε από αυτά τα τεστ είναι η τάση των φοσφωρικών, δηλαδή αν πάρουμε ένδειξη μέτρησης PO4 με κάποιο τεστ σημαίνει οτι ήδη  έχουμε αρκετά φωσφορικά και χρειαζόμαστε άμεσες ενέργειες.

Για να πούμε οτι θα πάρουμε σωστή μέτρηση φωσφορικών χρειαζόμαστε εργαλεία όπως το hanna phosphorus που επειδή η τιμή του είναι υψηλή για μέτρηση μόνο μιας παραμέτρου οι περισσότεροι χομπίστες απλά παίρνουν ένα τεστ υγρο συνήθως της sera και για τα θαλασσινά της salifert και κοιτάμε να είμαστε πάντα στο 0 που λέει το τεστ ,δηλαδή ανεκτά φωσφορικά(οχι όμως οτι μετράει με ακρίβεια), Πάντα έχουμε φωσφορικά στο ενυδρείο μας αλλά πρέπει να τα διατηρούμε όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Η συζήτηση φωσφορικά είναι πολύ μεγάλη και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον..

Την καλημέρα μου κυρίες και κύριοι..  :crazyyyy:

Σωστά, μηδέν δε πρόκειται να γίνει αλλά δε σε νοιάζει κι όλας στο γλυκό, μια χαμηλή τιμή θες να μην κάνουν party οι άλγες.

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας σχετικά με ότι αναφέρατε για τα φωσφορικά σε γλυκά ενυδρεία οτι δεν παρουσιάζονται συχνα και ιδιαίτερα προβλήματα..

έδωσα μια πιο γενική απάντηση και κυρίως για το αλμυρό νερό γιατι είδα οτι διαβάζεται και παρακολουθείτε και από άτομα της αλμύρας το συγκεκριμένο θέμα..  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ βεβαίως και βοηθήσατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...