Jump to content

Αμμωνια


Parasxos

Recommended Posts

λοιπόν εγώ θα σου πω τι θα έκανα και πράξε ότι θέλεις εσύ... θα έδινα τα ψάρια από χθες και θα καθόμουν να διαβάσω ώστε να προετοιμάσω το κατάλληλο έδαφος.. επίσης μην ξεγελάστεις ότι τα λίγα λίτρα σημαίνουν εύκολο ενυδρείο... τα λίγα λίτρα δεν συγχωρούν λάθη... αυτά από εμένα τελείως φιλικά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

λοιπόν εγώ θα σου πω τι θα έκανα και πράξε ότι θέλεις εσύ... θα έδινα τα ψάρια από χθες και θα καθόμουν να διαβάσω ώστε να προετοιμάσω το κατάλληλο έδαφος.. επίσης μην ξεγελάστεις ότι τα λίγα λίτρα σημαίνουν εύκολο ενυδρείο... τα λίγα λίτρα δεν συγχωρούν λάθη... αυτά από εμένα τελείως φιλικά... 

Ωραία επειδή δεν έχω την επιλογή ούτε να τα δώσω πίσω ούτε να τα δώσω σε κάποιον φίλο υπάρχει λύση η θα πεθάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Parasxos έγραψε:

Να τα βάλω στο πιο μεγάλο που τα επίπεδα αμμωνιας είναι πιο μικρα;

Σωστή η σκέψη, μεγάλες αλλαγές, και το μπουκάλι που σου είπα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Ωραία επειδή δεν έχω την επιλογή ούτε να τα δώσω πίσω ούτε να τα δώσω σε κάποιον φίλο υπάρχει λύση η θα πεθάνουν;

όπως γράψαμε και πιο πάνω επιθετικά κάθε μέρα βακτήρια, ammostop και τάισμα για να έχουν κάτι να τρώνε...δεν εγγυώμαι ότι θα τα καταφέρουν αλλά άμα δεν έχεις να τα δώσεις θεωρώ ότι αυτή είναι η μόνη επιλογή... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Άρα τα βγάζω τα βάζω στο πιο μεγάλο και στο μικρό κάθε μέρα βακτήρια 30ml και τροφή;

Όταν τα βγάλεις ναι συνεχίζεις κανονικά. Υπομονή τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Όταν τα βγάλεις ναι συνεχίζεις κανονικά. Υπομονή τώρα. 

Μα ούτε και το μεγάλο έχει στρωθεί μάλλον... απλά σε μέτρηση είχε πιο λίγο αμμωνια.. Τι να πω ελπίζω με τόσο στρες να ζήσουν..τεσπα έριξα πάλι 30ml βακτήρια στο μικρό.. 

Screenshot_20190130-002427_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Τα 30ml που ρίχνεις είναι τεράστια ποσότητα. Διαβάζουμε τις οδηγίες του σκευάσματος που έχουμε αγοράσει...

 

Dosage Microbe-Lift Special Blend:
Dosage for 100 litres of aquarium water: Start dosage: first day: 25 ml, day 8, 15, 22, 29: 15 ml. Maintenance dosage: every 14 days 7,5 ml

 

 

Συμφωνα με τα παραπάνω και επειδή έχεις βγάλει τα ψάρια από μέσα, θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που λέει ανάλογα με τα λίτρα σου. Αφού υπάρχει αμμωνία στο μικρό, δεν ταΐζεις στο μικρό, παρά μόνο στο μεγάλο που υπάρχουν ψάρια, μερα παρα μερα σε ποσότητα που καταναλώνουν σε δευτερόλεπτα!

 

Τώρα που έβαλες τα ψάρια στο μεγάλο πρέπει εκεί να κανεις πιο δραστικές ενέργειες με ammostop που είπαν τα παιδιά και περισσότερα βακτήρια, λίγο μεγαλύτερες ποσότητες και συχνότητα από τις αναγραφόμενες. 

 

Για εμένα καλύτερα να επικεντρωθεις μόνο σε ένα ενυδρείο μέχρι να αποκτήσεις κάποιες γνώσεις, στο μεγάλο δηλαδή. 

Επίσης η κατασκευή στο μεγάλο ενυδρείο δεξιά ελπίζω να είναι κολλημένη αλλιώς την βλέπω πολύ ριψοκίνδυνη να πέσει 

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Παράσχο καλημέρα,

είναι εύκολο να παρουσιάσεις το μεγάλο ενυδρείο σου σε ένα νέο θέμα?

Σου μιλάμε γενικά και αόριστα ενώ δεν ξέρουμε αν στο μεγάλο έχεις σκίμμερ , τί βράχο έχεις(νεκρο ή ζωντανό) , τί αραγωνίτη έχεις , τί βακτήρια ρίχνεις, πόσο ακριβώς τρέχει το ενυδρείο, τι υλικά φίλτρανσης χρησιμοποιείς και που,?

Είναι κρίμα να είσαι σε ένα φόρουμ που σε βοηθάει και στην τελική να ακούς κάποιον άνθρωπο που απλά θέλει να πουλήσει να σου λέει οτι είναι οκ το ενυδρείο για ζωντανά μη έχοντας καν την εικόνα των μετρήσεών σου στο ενυδρείο.

Τώρα κάνεις ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και τον σταυρό σου να αντέξουν..

Όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και εγώ σε προηγούμενη σελίδα σε άλλο θέμα ένα ενυδρειάκι θαλασσινού μικρό είναι πολύ πιο δύσκολο στην συντήρηση και διατήρηση ζωντανών.

Ότι σου λέω στο λέω άκρως φιλικά και με διάθεση να βοηθήσω αλλά ότι σου γράφουμε εδώ να ξέρεις είναι από εμπειρίες που έχουμε περάσει και την έχουμε πατήσει, και σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε άτομα να μην την πατήσουν και αυτοί όπως εμείς.

Καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο περίεργο να μας ρωτάς να σου λέμε κάτι και να κάνεις κάτι άλλο και να ζητάς βοήθεια για κάτι που έκανες ενώ σου είπαμε να μην το κάνεις, και δεν θέλω να είμαι απόλυτος απλά εδώ δεν μιλάμε για πολιτικές απόψεις που ο καθένας έχει την αποψή του αλλά για μια επιστήμη που ειδικά τα πρώτα στάδια στρωσίματος του νερού ενός ενυδρείου είναι ίδια για τον καθένα μας και ειδικά όταν είμαστε νέοι στο χόμπυ της θάλασσας.

 

ΑΚΡΩΣ φιλικά,

 

Γιώργος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Τα 30ml που ρίχνεις είναι τεράστια ποσότητα. Διαβάζουμε τις οδηγίες του σκευάσματος που έχουμε αγοράσει...

 

Dosage Microbe-Lift Special Blend:
Dosage for 100 litres of aquarium water: Start dosage: first day: 25 ml, day 8, 15, 22, 29: 15 ml. Maintenance dosage: every 14 days 7,5 ml

 

 

Συμφωνα με τα παραπάνω και επειδή έχεις βγάλει τα ψάρια από μέσα, θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που λέει ανάλογα με τα λίτρα σου. Αφού υπάρχει αμμωνία στο μικρό, δεν ταΐζεις στο μικρό, παρά μόνο στο μεγάλο που υπάρχουν ψάρια, μερα παρα μερα σε ποσότητα που καταναλώνουν σε δευτερόλεπτα!

 

Τώρα που έβαλες τα ψάρια στο μεγάλο πρέπει εκεί να κανεις πιο δραστικές ενέργειες με ammostop που είπαν τα παιδιά και περισσότερα βακτήρια, λίγο μεγαλύτερες ποσότητες και συχνότητα από τις αναγραφόμενες. 

 

Για εμένα καλύτερα να επικεντρωθεις μόνο σε ένα ενυδρείο μέχρι να αποκτήσεις κάποιες γνώσεις, στο μεγάλο δηλαδή. 

Επίσης η κατασκευή στο μεγάλο ενυδρείο δεξιά ελπίζω να είναι κολλημένη αλλιώς την βλέπω πολύ ριψοκίνδυνη να πέσει 

Είναι κολλημένη η κατασκευή μην φοβάσαι φίλε μου.. Άρα αγοράζω αμμοστοπ και Ρίχνω στο πιο μεγάλο και στο μικρό απλά το αφήνω να κάνει τον κύκλο του κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Λοιπόν φίλε Παράσχο καλημέρα,

είναι εύκολο να παρουσιάσεις το μεγάλο ενυδρείο σου σε ένα νέο θέμα?

Σου μιλάμε γενικά και αόριστα ενώ δεν ξέρουμε αν στο μεγάλο έχεις σκίμμερ , τί βράχο έχεις(νεκρο ή ζωντανό) , τί αραγωνίτη έχεις , τί βακτήρια ρίχνεις, πόσο ακριβώς τρέχει το ενυδρείο, τι υλικά φίλτρανσης χρησιμοποιείς και που,?

Είναι κρίμα να είσαι σε ένα φόρουμ που σε βοηθάει και στην τελική να ακούς κάποιον άνθρωπο που απλά θέλει να πουλήσει να σου λέει οτι είναι οκ το ενυδρείο για ζωντανά μη έχοντας καν την εικόνα των μετρήσεών σου στο ενυδρείο.

Τώρα κάνεις ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και τον σταυρό σου να αντέξουν..

Όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και εγώ σε προηγούμενη σελίδα σε άλλο θέμα ένα ενυδρειάκι θαλασσινού μικρό είναι πολύ πιο δύσκολο στην συντήρηση και διατήρηση ζωντανών.

Ότι σου λέω στο λέω άκρως φιλικά και με διάθεση να βοηθήσω αλλά ότι σου γράφουμε εδώ να ξέρεις είναι από εμπειρίες που έχουμε περάσει και την έχουμε πατήσει, και σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε άτομα να μην την πατήσουν και αυτοί όπως εμείς.

Καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο περίεργο να μας ρωτάς να σου λέμε κάτι και να κάνεις κάτι άλλο και να ζητάς βοήθεια για κάτι που έκανες ενώ σου είπαμε να μην το κάνεις, και δεν θέλω να είμαι απόλυτος απλά εδώ δεν μιλάμε για πολιτικές απόψεις που ο καθένας έχει την αποψή του αλλά για μια επιστήμη που ειδικά τα πρώτα στάδια στρωσίματος του νερού ενός ενυδρείου είναι ίδια για τον καθένα μας και ειδικά όταν είμαστε νέοι στο χόμπυ της θάλασσας.

 

ΑΚΡΩΣ φιλικά,

 

Γιώργος

Το καταλαβαίνω ότι θέλετε να βοηθήσετε άλλωστε Γι αυτό ζητάω και εγώ την βοήθεια σας οκ έκανα λάθος θεωρώντας ότι τρέχοντας το ενυδρείο κανένα μήνα θα γινόταν αυτόματα ο κύκλος του αζώτου χωρίς να έριχνα βακτήρια η να ταιζα... για να μην χαθεί το θεμα που είναι η αμμωνια θα πω ότι στο μεγάλο τρέχει γύρω στον μήνα και έχει χοντρό αραγωνιτη (δεν ξέρω στοιχεία από μέγεθος δλδ ελπίζω να μην παίζει καταλυτικό ρόλο αυτό) έχω νεκρό βράχο γύρω στα 15 κιλά υπάρχει ένα σκιμερ που τρέχει και είναι το σκιμερ mce 600 που μέσα έχω βάλει πριν 15 μέρες άνθρακα και αντιφωσφ και περιμένω ένα εξωτερικό φιλτρο για να βοηθήσω την φιλτρανση τα βακτήρια είναι special blend... κυκλοφοριτες φως  κλπ δεν παίζουν ρόλο νομίζω σε αυτό το στάδιο οπότε δεν τα αναφέρω  .

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να προσθέσεις έστω λίγο ζωντανό βράχο. Καλά τα βακτήρια, αλλά η δυναμική του ζωντανού βράχου σε ένα  reef  είναι ανεκτίμητη, ειδικά στην περίπτωσή σου που έχεις βάλει ήδη ψάρια. 

Αν δεν είχες βάλει ψάρια μπορείνα έκανες στρώσιμο με κεκρό βράχο και βακτήρια, αλλά όπως είσαι τώρα με αμμωνία στα ύψη δε βλέπω να τη βγάζουν καθαρή τα ψάρια. Είσαι ακόμη στα πολύ αρχικά στάδια του στρωσίματος. 

Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία βάζεις ζωντανό βράχο και μάλιστα σε σημείο που να τον κτυπά ο ο κυκλοφορητής. Μόνο έτσι θα δεις σχετικά άμεσα μείωση των τιμών αμμωνίας και ακολούθως νιτρωδών. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thediscusman έγραψε:

Θα μπορούσες να προσθέσεις έστω λίγο ζωντανό βράχο. Καλά τα βακτήρια, αλλά η δυναμική του ζωντανού βράχου σε ένα  reef  είναι ανεκτίμητη, ειδικά στην περίπτωσή σου που έχεις βάλει ήδη ψάρια. 

Αν δεν είχες βάλει ψάρια μπορείνα έκανες στρώσιμο με κεκρό βράχο και βακτήρια, αλλά όπως είσαι τώρα με αμμωνία στα ύψη δε βλέπω να τη βγάζουν καθαρή τα ψάρια. Είσαι ακόμη στα πολύ αρχικά στάδια του στρωσίματος. 

Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία βάζεις ζωντανό βράχο και μάλιστα σε σημείο που να τον κτυπά ο ο κυκλοφορητής. Μόνο έτσι θα δεις σχετικά άμεσα μείωση των τιμών αμμωνίας και ακολούθως νιτρωδών. 

Αν βρω άμεσα να αγοράσω οκ αλλά αν όχι θα πάρω για αρχή σήμερα το σκεύασμα αμμοστοπ και θα Ρίχνω.. Στο μεγάλο μέχρι στιγμής δεν έχω τόση αμμωνια στο μικρό είναι ανεβασμένη....

Link to comment
Share on other sites

τελείως μπακαλίστικα θα σου πω ότι ξεκινάς με αμμωνία η οποία μετατρέπεται σε νιτρώδη και με την σειρά τους αυτά σε νιτρικά..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

τελείως μπακαλίστικα θα σου πω ότι ξεκινάς με αμμωνία η οποία μετατρέπεται σε νιτρώδη και με την σειρά τους αυτά σε νιτρικά..

Ναι το είδα αυτό..  μετρήσεις κάθε ποτέ να κανω;

Link to comment
Share on other sites

μία την εβδομάδα νομίζω ότι είναι μια χαρά...τεστάκια έχεις τα βασικά έτσι???βακτήρια όπως είπε ο Βασίλης ότι γράφει ο κατασκευαστής και όχι κατά βούληση γιατί μετά θα έχεις άλλα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

μία την εβδομάδα νομίζω ότι είναι μια χαρά...τεστάκια έχεις τα βασικά έτσι???βακτήρια όπως είπε ο Βασίλης ότι γράφει ο κατασκευαστής και όχι κατά βούληση γιατί μετά θα έχεις άλλα θέματα...

Από τεστακια αυτά... Οπότε τα επόμενα βακτήρια σε μια βδομάδα στις ποσότητες που πρέπει....;

Screenshot_20190130-115513_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Parasxos said:

Στο μεγάλο μέχρι στιγμής δεν έχω τόση αμμωνια στο μικρό είναι ανεβασμένη....

 

Πάνω κάτω στο ίδιο στάδιο βρίσκονται και τα 2 ενυδρεία σου, απλά στο μεγάλο λόγω περισσότερων λίτρων η συγκέντρωση αμμωνίας είναι μικρότερη. 

Το αμμο στοπ όμως δε θα σε βοηθήσει καθόλου στο στρώσιμο, απλά δεσμέυει μέρος της ααμμωνίας που θπάρχει στο νερό. Ο ζωντανός βράχος είναι αυτός που με βάση τα δεδομένα του ενυδρείου σου τώρα θα σώσει τα ψαράκια που βρίσκονται μέσα.

Η αμμωνία ακόμη και σε μικρές συγκεντρώσεις είναι καταστορφική για τα ψάρια.

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος thediscusman έγραψε:

 

Πάνω κάτω στο ίδιο στάδιο βρίσκονται και τα 2 ενυδρεία σου, απλ´αστο μεγάλο λόγω περισσότερων λίτρων η συγκέντρωση αμμωνίας είναι μικρότερη. 

Το αμμο στοπ όμως δε θα σε βοηθήσει καθόλου στο στρώσιμο, απλά δεσμέυει μέρος της ααμμωνίας που θπάρχει στο νερό. Ο ζωντανός βράχος είναι αυτός που με βάση τα δεδομένα του ενυδρείου σου τώρα θα σώσει τα ψαράκια που βρίσκονται μέσα.

 

Αν δεν βοηθήσει καθόλου τα ψαράκια να κοιτάξω τότε για ζωντανό βράχο αν έχει κάποιος εδώ στην Ρόδο άμεσα 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Parasxos said:

Αν δεν βοηθήσει καθόλου τα ψαράκια να κοιτάξω τότε για ζωντανό βράχο αν έχει κάποιος εδώ στην Ρόδο άμεσα 

Δεν εννοώ ότι δε θα βοηθήσει τα ψαράκια, ασφαλώς και θα τα βοηθήσει με την εξης έννοια: Δεσμεύει μέρος της αμμωνίας που υπάρχει στο ενυδρείο και δηλητηριάζει ουσιαστικά τα ψάρια. Δε βοηθά όμως στο στρώσιμο του ενυδρείου. Δηλαδή, για όσο διάστημα το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο και υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας κατακρατά ένα μέρος από αυτήν. 

 

Ατιθέτως ο ζωντανός βράχος καταναλώνει αμμωνία με τις αποικίες βακτηρίων που υπάρχουν και ουσιαστικά κάνει ένα ενυδρείο να στρώσει πολύ πιο σύντομα. Το στρώσιμο με νεκρό βράχο και βακτήρια παίρνει πολύ μεγαλύτερο διάστημα (μήνα, ίσως και παραπάνω) ενώ με ζωντανό βράχο λιγότερο από το μισό. Εξαρτάται βέβαια και απο την ποιότητα του βράχου, και από το αν προέρχεται από στρωμένο ενυδρείο. Το ζουμί είναι ότι με χρήση ζωντανού βράχου έχεις άμεσα ( από την πρώτη μέρα κιόλας) έτοιμες αποικίες βακτηριδίων να διαχειριστούν και να καταναλώσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Δεν εννοώ ότι δε θα βοηθήσει τα ψαράκια, ασφαλώς και θα τα βοηθήσει με την εξης έννοια: Δεσμεύει μέρος της αμμωνίας που υπάρχει στο ενυδρείο και δηλητηριάζει ουσιαστικά τα ψάρια. Δε βοηθά όμως στο στρώσιμο του ενυδρείου. Δηλαδή, για όσο διάστημα το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο και υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας κατακρατά ένα μέρος από αυτήν. 

 

Ατιθέτως ο ζωντανός βράχος καταναλώνει αμμωνία με τις αποικίες βακτηρίων που υπάρχουν και ουσιαστικά κάνει ένα ενυδρείο να στρώσει πολύ πιο σύντομα. Το στρώσιμο με νεκρό βράχο και βακτήρια παίρνει πολύ μεγαλύτερο διάστημα (μήνα, ίσως και παραπάνω) ενώ με ζωντανό βράχο λιγότερο από το μισό. Εξαρτάται βέβαια και απο την ποιότητα του βράχου, και από το αν προέρχεται από στρωμένο ενυδρείο. Το ζουμί είναι ότι με χρήση ζωντανού βράχου έχεις άμεσα ( από την πρώτη μέρα κιόλας) έτοιμες αποικίες βακτηριδίων να διαχειριστούν και να καταναλώσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη.

Το κατάλαβα αυτό... Άρα κοιτάω αν έχει κάποιος από εδώ ζωντανό βράχο 2-3 κιλα; αν δεν βρω τουλάχιστον να πάρω το σκεύασμα μπας και σωθούν τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Parasxos said:

Το κατάλαβα αυτό... Άρα κοιτάω αν έχει κάποιος από εδώ ζωντανό βράχο 2-3 κιλα; αν δεν βρω τουλάχιστον να πάρω το σκεύασμα μπας και σωθούν τα ψαρακια

Ναι, εννοείται. Μην περιμένεις όμως θεαματικά απότελέσματα, όπως επίσης να ξέρεις ότι από τη στιγμή που ρίχνεις ammo lock οι μετρήσεις αμμωνίας που θα παίρνεις θα είναι πλασματικές. Θα φαίνεται ότι έχεις λιγότερη, απ όση πραγματικά έχεις.

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Parasxos said:

Το κατάλαβα αυτό... Άρα κοιτάω αν έχει κάποιος από εδώ ζωντανό βράχο 2-3 κιλα; αν δεν βρω τουλάχιστον να πάρω το σκεύασμα μπας και σωθούν τα ψαρακια

Ο συγκεκριμένος τρόπος στρωσίματος υπάρχει αλλά είναι για έμπειρους χομπίστες γιατί ναι μεν ο ζωντανός βράχος κάνει αυτό που σου είπε ο φίλος thediscusman αλλά μπορεί(σχεδόν σίγουρο) να σου δημιουργήσει σκαμπανευάσματα σε άλλα στοιχεία νερού που ούτε αυτά τα θέλεις γιατί μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα όπως είναι τα φωσφορικά..Γιαυτό και σωστά αναφέρεις οτι η ποσότητα ζωντανού βράχου που μπορείς να προσθέσεις σε ένα ενυδρείο με ψαρια μέσα είναι μικρές.

Γενικά θέλω να γράψω τόσα πολλά που σταματάω γιατί κάθε τι που γράφω μου φέρνουν άλλα στο μυαλό που δεν ξέρω αν μπορώ να αναφερθώ γιατί είναι και πολύ λογικό να πεις τί μπουρδες γράφει, τί είναι όλα αυτα? Γιαυτό σκοπός είναι να διαβάσεις τα αρχικά πράγματα που πρέπει να ξέρεις και θα σου δημιουργηθούν από μόνες τους οι ερωτήσεις για πολλά άλλα θέματα..

Ο φίλος thediscusman σωστά στο προτείνει σαν λύση σε αυτό το πρόβλημα που έχεις τώρα αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...