Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου


Burhi

Recommended Posts

Νατα τελικά το ενυδρείο έγινε 250 λίτρα καθαρό απλά το λέω τώρα δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά χεχε πριν 3 ε βδομάδες το καθάρισα και άλλαξα το βαμβάκι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Νατα τελικά το ενυδρείο έγινε 250 λίτρα καθαρό απλά το λέω τώρα δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά χεχε πριν 3 ε βδομάδες το καθάρισα και άλλαξα το βαμβάκι 

Το ενυδρειο ειναι φρεσκο ακομα. Αλγες μπορει να εχεις.

Το βαμβακι αλλαζεις (΄η πλενεις) πιο συχνα αν χρειαζεται. Να μην υπαρχουν πολλες βρωμιες στο φιλτρο και λιγο πιο συχνα αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Burhi έγραψε:

Με το καθαρισμό θα εξαφανιστεί; η πρέπει να κάνω τίποτα άλλο; 

Excel βοηθαει αρκετα. Δοκιμασε. Αποτελεσματα θα δεις σε 3-4 εβδομαδες.

Αν μπορεις κανε τεστ για αμμωνια και φωσφορικα (phosphate test) εννοειται πριν την αλλαγη νερου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια τα ψαράκια  μου είχαν πάθει ich και έκανα μια θεραπεία με esha exit για 3 ημέρες όπως έλεγε στις οδηγίες και όλα τα ψαράκια έγιναν μπόμπα δεν έχασα κανένα αλλά τώρα θέλω να βάλω ενεργο ανθρακα αγόρασα ένα της dophin είναι σε ένα διχτακι τώρα αυτό όπως είναι το βάζω στο φίλτρο αλλα πρέπει να αφαιρεθεί κανένα υλικό ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Καλημέρα παιδια τα ψαράκια  μου είχαν πάθει ich και έκανα μια θεραπεία με esha exit για 3 ημέρες όπως έλεγε στις οδηγίες και όλα τα ψαράκια έγιναν μπόμπα δεν έχασα κανένα αλλά τώρα θέλω να βάλω ενεργο ανθρακα αγόρασα ένα της dophin είναι σε ένα διχτακι τώρα αυτό όπως είναι το βάζω στο φίλτρο αλλα πρέπει να αφαιρεθεί κανένα υλικό ή όχι; 

Aν χωραει ο ανθρακας, βαλε μεσα. Αν δεν χωραει, βγαλε κανενα σφουγγαρι. Βιολογικο υλικο να μεινει μεσα. Και κανε μετα αλλαγη νερου (κακο δεν κανει).

και λεμε και ξαναλεμε για καραντινα καινουργιων ψαριων............

Link to comment
Share on other sites

Αχα οκέι νατα μάλλον χωράει μετά από 3 μέρες θα κάνω αλλαγή νερού σίγουρα..

Για καραντίνα το ξέρω ότι είναι το καλύτερο πράγμα αλλά δεν έχω μικρό ενυδρείο στο μέλλον πάντως θα φτιάξω σίγουρα thank you  Νατα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Αχα οκέι νατα μάλλον χωράει μετά από 3 μέρες θα κάνω αλλαγή νερού σίγουρα..

Για καραντίνα το ξέρω ότι είναι το καλύτερο πράγμα αλλά δεν έχω μικρό ενυδρείο στο μέλλον πάντως θα φτιάξω σίγουρα thank you  Νατα. 

Ενα κουτι αποθηκευσης απο IKEA αρκει . Δες εδω στο ποστ #27 :)

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108963-προσαρμογή-ψαριών/?page=2&tab=comments#comment-1217710

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά ένας φίλος μου μου χάρισε ένα φίλτρο dophin astro 2202 είναι μικρό για το δικό μου ενυδρείο αλλά λέω να το βάλω για 2ο φίλτρο εσείς τι λέτε να το βάλω η όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται να το βάλεις. Γέμισέ το με Siporax και άφησέ το να λειτουργεί μαζί με το βασικό σου. Μόνο καλό θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Οκέι τότες αφού καλό θα κάνω θα το βάλω. Τσάμπα είναι όπως είδα είναι και οικονομικό σε βατ 5.4 αν θυμάμαι καλά. Όσο για υλικό λέω να βάλω το 1 καλαθάκι seachem Matrix γιατι έχω πρόβλημα με τα νιτρικά 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το 2202 έχει ένα καλαθάκι μόνο ούτως ή άλλως οπότε βάρα! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο fluval 206 και θέλω μια μικρή βοήθεια για την τοποθέτηση της εισόδου/εξόδου. 

Λοιπόν το 1ο φίλτρο eheim 2217 η είσοδος νερού είναι στα αριστερά και η έξοδος(σπρέι μπαρ) περίπου στη μέση του ενυδρείου και χτυπάει κατά πλάτους του ενυδρείου. Τώρα το fluval 206 πως να τοποθετησω την είσοδο και έξοδο νερού(έφτιαξα ένα Diy σπρέι μπαρ με λαστιχο στο fluval). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...