Jump to content

Όσμωση


Parasxos

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση ξανά.... Η όσμωση και σε εσάς βγάζει 10 σταγόνες ας πούμε και πετάτε ένα λιτρο; αυτή είναι η αναλογια; πραγματικά λυπάμαι το νερό που πετάω... Για 180 λίτρα συν μερικές αλλαγές έχω πετάξει κοντά στον τόνο ξέρω γω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Παιδιά μια ερώτηση ξανά.... Η όσμωση και σε εσάς βγάζει 10 σταγόνες ας πούμε και πετάτε ένα λιτρο; αυτή είναι η αναλογια; πραγματικά λυπάμαι το νερό που πετάω... Για 180 λίτρα συν μερικές αλλαγές έχω πετάξει κοντά στον τόνο ξέρω γω....

Εγω δεν εχω Α/Ο αλλα αυτο πρωτη φορα το ακουω μηπως κανεις κατι λαθος? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω δεν εχω Α/Ο αλλα αυτο πρωτη φορα το ακουω μηπως κανεις κατι λαθος? 

Εγώ αναρωτιέμαι μήπως εχω κάνει κάτι σωστό!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

ετσι ειναι η οσμωση!καθαριζει το νερο

Οπότε όλα οκ... απλά πρέπει να φτιάχνω νερό μια μέρα πριν 20 ώρες δλδ και να χάνω πάρα πολλά λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η αναλογία καθαρου/ακαθαρτου νερού κυμαίνεται μεταξυ 1/3 και1/4. 

Κάνε ένα τεστ με δύο μπουκάλια να δεις που περίπου είσαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία είναι ακριβώς αυτή που είπε ο @Antonis K.

 

Ανάλογα με τα ποσά στάδια είναι η όσμωση τόσο λιγότερο καθαρό νερό θα βγάζεις. 

 

Άρα αν η μεμβράνη σου είναι 50αρα θα βγάζεις 50  γαλόνια καθαρό την ημέρα ενο θα πετάς 150 .  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πετάω καθόλου νερό. Το κρατάω σε 20λιτρα μπετονια και το ρίχνω στα καζανακια στις τουαλέτες που έχω σχεδόν συνέχεια κλειστή τη παροχή. Το καλοκαίρι ιδίως πάει όλο στο συντριβάνι της αυλής και δεν φτάνει κιόλας. Υπάρχουν και άλλες χρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω σωληνάκι 20 μέτρα και όταν βαριέμαι να γεμίσω τα 20λιτρα το πάω απευθείας στο συντριβάνι στο κήπο για πότισμα οπουδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Πιο μεγάλη μεμβράνη σημαίνει περισσότερη παραγωγή "καθαρου" νερού, αλλά η αναλογία μένει ίδια. Δηλαδή θα γεμίζει πιο γρήγορα το βαρέλι, αλλά θα πετάς το ίδιο νερό. Προσωπικά προσπαθώ να το αξιοποιήσω όσο νερό είναι για πέταμα (πλύσιμο μπαλκονιού, πότισμα κτλ). 

Τέλος, από προσωπική εμπειρία, έχω παρατηρήσει ότι η αναλογία τείνει προς το καλύτερο με υψηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα οπότε ουσιαστικά ο χρόνος είναι που αλλάζει τίποτα άλλο... Όσο για το νερό που μένει ειδικά τον χειμώνα μου είναι άχρηστο....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Parasxos said:

Κατάλαβα οπότε ουσιαστικά ο χρόνος είναι που αλλάζει τίποτα άλλο... Όσο για το νερό που μένει ειδικά τον χειμώνα μου είναι άχρηστο....

Αφού είπαμε .... Καζανάκι! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Αφού είπαμε .... Καζανάκι! 

χαχα αν δεν ηταν ζορι θα το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εχω μια απορια αν το νερο που πεταει η Α/Ο το ξανα βαζουμε να το φιλτραρει, γινεται;

Όχι δεν γίνεται!

Το νερό για να περάσει τα προφυλτρα και την μεμβράνη χρειάζεται πίεση άρα πρέπει να βάλεις αντλία κάτι που δεν έχει ούτε οικονομικό,  ούτε οικολογικό νόημα. 

 

 

Το νερό αν μπορείς να ποτίζει κήπο,  είτε καζανάκι ή ότι άλλο νομίζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Κατάλαβα οπότε ουσιαστικά ο χρόνος είναι που αλλάζει τίποτα άλλο... Όσο για το νερό που μένει ειδικά τον χειμώνα μου είναι άχρηστο....

Αποκλειστικά. 

Μια 100αρα μεμβράνη θα παράξει την διπλάσια ποσότητα στον ίδιο χρόνο από μια 50αρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αποκλειστικά. 

Μια 100αρα μεμβράνη θα παράξει την διπλάσια ποσότητα στον ίδιο χρόνο από μια 50αρα. 

Κατάλαβα άρα είμαι οκ και όπως είμαι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εχω μια απορια αν το νερο που πεταει η Α/Ο το ξανα βαζουμε να το φιλτραρει, γινεται;

Θα μπορούσες να βάλεις δεύτερη μεμβράνη αμέσως μετά την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...