Jump to content

Ποιος είναι ο ποιο εύκολος βιότοπος για να ξεκινήσει κάποιος ένα ενυδρείο.


Recommended Posts

Γεια σε όλους.

 

Είμαι καινούργιος στο site  και θέλω να ξεκινήσω το πρώτο μου ενυδρείο. Μετά από διάβασμα στα άρθρα και λόγω ψάξιμο, θα ήθελα να ξεκινήσω κάνοντας έναν βιότοπο. Θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο ποιο εύκολος για να ξεκινήσει κάποιος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Με το καλό το πρώτο σου ενυδρείο και μπράβο που θέλεις να επεκταθείς με τη πρώτη στο βιοτοπικό!

Προσωπική μου άποψη χωρίς όμως να το έχω επιχειρήσει πιστεύω πως είναι τα ενυδρεία των λιμνών tanganyika και malawi της αφρικής. Ανάλογα πάντα όμως τα λίτρα που διαθέτεις και φυσικά αν μπορείς να κάνεις, όσο πιο πολύ γίνεται, σωστή απομίμηση του κάθε βιότοπου από άποψη ψαριών,φυτών,παραμέτρων του νερού κ.α. 

Μπορείς να διαβάσεις και το παρακάτω άρθρο για μία γενικότερη αντίληψη.

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με έναν ενυδρείο 120-160 λίτρα. Θα ήταν εφικτό να αναπαραστησω αυτές τις λίμνες σε αυτά τα λίτρα? 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς και για μεγαλύτερο ακόμα καλύτερα.

Tanganyika σίγουρα. 

Για malawi θεωρώ ελάχιστο τα 300 λίτρα λόγω μεγέθους των ψαριών και ταυτόχρονα τσακωμών. 

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην κινηθείς με γνώμονα την ευκολία στησίματος του βιότοπου αλλά ανάλογα με το τι σου αρέσει πιο πολύ. Εξάλλου αν πάρουμε για παράδειγμα την αφρική το aquascape περιέχει άμμο,πέτρες ή/και κοχύλια. Οπότε πάρε τον χρόνο σου και διάβασε για τα βιοτοπικά ενυδρεία ανά τον κόσμο και στη συνέχεια αποφασίζεις τι σου αρέσει περισσότερο. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αμερική ...πλατύ και Μολυ να βάλεις , χαλίκι ένα ξυλο και κανα δυο εύκολα φυτακι είναι το ποιο εύκολο και θα το χαρείς ... θα δεις και γέννες θα έχεις και τα φυτακια σου και είναι ότι πρέπει για 120 λιτρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή υπομονή με τα διαβάσματα..  ;) 

Φαίνεσαι άνθρωπος ορεξάτος που σε ενδιαφέρει να προσφέρεις στα ψαράκια αυτό που θέλουν από την ώρα που μας αναφέρεις οτι θέλεις εξαρχής βιότοπο..

Θα βρεις πληροφορίες και σε αρθράκια που υπάρχουν και οτιδήποτε σε ενδιαφέρει να μαθεις θα σε καλύψουν τα παιδιά που ασχολούνται με το συγκεκριμένο κομμάτι ενυδρείων..

Την καλημέρα μου και μη διστάζεις να ρωτάς για να σου λύνονται απορίες ετσι ώστε να αποφύγεις τα λάθη που κάναμε οι περισσότεροι στην αρχή ως αρχάριοι..!! :welcome::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Διαλεγεις τα ψαρακια που σου αρεσουν, δεν τα αγοραζεις, ερχεσαι εδω να τα ψαξουμε παρεα και να δουμε τον βιοτοπο τους. Μιλαμε για αυστηρο βιοτοπο η με την ευρεια εννοια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...