Jump to content

Αγγελοψαρο με πρησμενη κοιλια και λευκά κόπρανα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!χρειάζομαι πάλι την βοήθεια σας..στο ενυδρείο μου έχω 3 αγγελοψαρα (δυστυχώς πολλά για τα λιτρα μου 120-το έμαθα εκ των υστερων- και ήδη ψάχνω να δώσω το ενα). Τα δύο έχουν κάνει ζευγάρι και έχουν αρχίσει να κυνηγάνε το τρίτο της παρέας. Το πρόβλημα όμως είναι άλλο..  χτες παρατήρησα ότι το λευκό (θηλυκό) έχει ελάχιστα πρησμενη κοιλιά και τα κόπρανα του χτες ήταν λευκά. σήμερα όμως δεν έχω δει να κάνει τπτ.το πρωί ήταν κάπως υποτονικό και κυρίως δεν είχε όρεξη για φαγητό αλλά κολυμπουσε κανονικά και εννοείται δεν σταματουσε να κυνηγά το 3 ψάρι της παρέας. .Ρώτησα στο pet shop  και μου είπαν να βάλω νερο απο το ήδη υπάρχων ενυδρείο μου σε άλλο ενυδρείο (12λιτρα)και να βάλω εκεί το ψάρι μου σε θερμοκρασία 32°C και να βάλω λίγο flagyl. Μέχρι να τα κάνω όλα αυτά ειδα οτι το ψαρι αρχισε παλι μολις με βλεπει στο τζαμι να ερχεται στο μέρος μου κ όταν ταισα έφαγε κ αυτό. Κ όπως είπα κολυμπά κανονικά κ κυνηγά το άλλο.. θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτός.. Τι μου προτείνετε να κάνω?να το βγάλω από το ενυδρείο η θα στρεσαριστει περισσότερο?α. Από τιμές στο ενυδρείο χρησιμοποιώ τα τεστ tetra 6in1 και ριναι όλες εντός ορίων εκτός το no3 που είναι μεταξύ 50-100 κ που στο pet shop αυτό δεν είναι κατι κ ότι οφείλεται στα φυτά κλπ και δεν είναι ανησυχητικό. Ευχαριστω και περιμένω την απάντηση σας για το τι να κάνω με το ψάρι. Για την ώρα είναι ακόμα στο ενυδρείο.

PicsArt_01-30-11.06.18.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikolsim
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!!χρειάζομαι πάλι την βοήθεια σας..στο ενυδρείο μου έχω 3 αγγελοψαρα (δυστυχώς πολλά για τα λιτρα μου 120-το έμαθα εκ των υστερων- και ήδη ψάχνω να δώσω το ενα). Τα δύο έχουν κάνει ζευγάρι και έχουν αρχίσει να κυνηγάνε το τρίτο της παρέας. Το πρόβλημα όμως είναι άλλο..  χτες παρατήρησα ότι το λευκό (θηλυκό) έχει ελάχιστα πρησμενη κοιλιά και τα κόπρανα του χτες ήταν λευκά. σήμερα όμως δεν έχω δει να κάνει τπτ.το πρωί ήταν κάπως υποτονικό και κυρίως δεν είχε όρεξη για φαγητό αλλά κολυμπουσε κανονικά και εννοείται δεν σταματουσε να κυνηγά το 3 ψάρι της παρέας. .Ρώτησα στο pet shop  και μου είπαν να βάλω νερο απο το ήδη υπάρχων ενυδρείο μου σε άλλο ενυδρείο (12λιτρα)και να βάλω εκεί το ψάρι μου σε θερμοκρασία 32°C και να βάλω λίγο flagyl. Μέχρι να τα κάνω όλα αυτά ειδα οτι το ψαρι αρχισε παλι μολις με βλεπει στο τζαμι να ερχεται στο μέρος μου κ όταν ταισα έφαγε κ αυτό. Κ όπως είπα κολυμπά κανονικά κ κυνηγά το άλλο.. θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτός.. Τι μου προτείνετε να κάνω?να το βγάλω από το ενυδρείο η θα στρεσαριστει περισσότερο?α. Από τιμές στο ενυδρείο χρησιμοποιώ τα τεστ tetra 6in1 και ριναι όλες εντός ορίων εκτός το no3 που είναι μεταξύ 50-100 κ που στο pet shop αυτό δεν είναι κατι κ ότι οφείλεται στα φυτά κλπ και δεν είναι ανησυχητικό. Ευχαριστω και περιμένω την απάντηση σας για το τι να κάνω με το ψάρι. Για την ώρα είναι ακόμα στο ενυδρείο.

PicsArt_01-30-11.06.18.jpg

Τα νιτρικα πρεπει να ειναι 10-30(40) ppm. Πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου για να κατεβαζεις τα νιτρικα. Αλλαγες ποσα λ κανεις και ποσο συχνα;

Το φουσκομα μπορει να ειναι και απο το ταιζμα και απο αθσενεια.  Με τι ταιζεις;

Ριξε μια ματια για Hexamita (υπαρχουν πολλες φωτο στο ινετ), για αυτο σου ειπαν στο πετσοπ να παρεις Flagyl. Δεν ριχνουμε ΛΙΓΟ, δοσολογια ειναι 250mg στα 40λ μεχρι 500mg στα 50λ.(δες λιγο εδω απο το ποστ #25 και μετα  https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/109070-αρρωστο-severum/

Τα 10λ δεν φτανουν για θεραπεια(καραντινα) αγγελοψαρου

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Προτου κανεις οτιδηποτα συμπληρωσε την φορμα ασθενειων. Κατι δεν μου κολλαει με τα νιτρικα σου σε ενα τοσο φυτεμενο ενυδρειο και με τοσα λιγα ψαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τα νιτρικα πρεπει να ειναι 10-30(40) ppm. Πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου για να κατεβαζεις τα νιτρικα. Αλλαγες ποσα λ κανεις και ποσο συχνα;

Το φουσκομα μπορει να ειναι και απο το ταιζμα και απο αθσενεια.  Με τι ταιζεις;

Ριξε μια ματια για Hexamita (υπαρχουν πολλες φωτο στο ινετ), για αυτο σου ειπαν στο πετσοπ να παρεις Flagyl. Δεν ριχνουμε ΛΙΓΟ, δοσολογια ειναι 250mg στα 40λ μεχρι 500mg στα 50λ.(δες λιγο εδω απο το ποστ #25 και μετα  https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/109070-αρρωστο-severum/

Τα 10λ δεν φτανουν για θεραπεια(καραντινα) αγγελοψαρου

 

 

Κάνω αλλαγές κάθε βδομάδα..δυστυχως αυτός κ μετά από την τελευταία σχεδόν το 50% του νερού και πάλι το no3 είναι εκεί.. Υπάρχει άλλος τρόπος να πέσει?Εκεί που ρώτησα μου παν ότι είναι φυσιολογικό... :/

Λοιπόν το ψάρι δεν το έβγαλα ακόμα.. περίμενα απαντήσεις σας...

Όσο πάει και φαίνεται ακόμα καλύτερα.. Ούτε σήμερα είδα να κάνει καθόλου κόπρανα βέβαια..ποσο μάλλον ασπρα.. το φούσκωμα είναι ελάχιστο και το ψάρι έχει όρεξη για φαγητό και κυνηγητό...

Τάιζω με TetraMIn και την άλλη τη  tetra με κίτρινο καπακι(δεν θυμάμαι όνομα.τελειωσε και το πεταξα) και στην θέση του πήρα tetra pro menu που μου είπαν ότι έχει διαφορά γεύματα μέσα ανάλογα το χρώμα(σπιρουλινα κλπ). Αυτό το ξεκινησα τις τελευταίες 5-6μερες...δεν ξέρω αν το φούσκωμα οφείλεται σ αυτό.. 

Δυστυχώς δεν έχω άλλο ενυδρείο μόνο το 12λιτρο. Εκεί μου είπε να ρίξω το 1/10 του χαπιού.. Είναι ένα χάπι ανά 100λιτρα μου είπε.. Μόνο που όταν το πήρα ήταν αμπουλα. :/ Πώς το ριχνουμε αυτο??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Προτου κανεις οτιδηποτα συμπληρωσε την φορμα ασθενειων. Κατι δεν μου κολλαει με τα νιτρικα σου σε ενα τοσο φυτεμενο ενυδρειο και με τοσα λιγα ψαρια.

 

Που την βρίσκω την φορμα??

Συγγνώμη είναι λίγο άσχετη.. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι κατι κανεις λαθος κ βγαζεις λαθος τιμες στα Νο3.Επισης ειναι πολυ λαθος να σου λενε οτι ειναι οκ αυτες οι τιμες ppm που τους λες οτι εχεις στο πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Googlαρε "aquazone φορμα ασθενειων" κ θα στη βγαλει.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πιστευω οτι κατι κανεις λαθος κ βγαζεις λαθος τιμες στα Νο3.Επισης ειναι πολυ λαθος να σου λενε οτι ειναι οκ αυτες οι τιμες ppm που τους λες οτι εχεις στο πετ σοπ.

Χρησιμοποιώ τις ταινίες tetra 6in1. Άρα τι μπορεί να έχω κάνει λαθος??Όσο για το pet shop...οτι μου είπε λέω.. Κ μάλιστα του το ανέφερα γτ μέσα στη βδομάδα έκανα 2 αλλαγές κ οι τιμές δεν έπεσαν..   

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις το λάθος των αρχαρίων: για ευκολία ή γιατί έτσι σου είπαν στο pet shop, μετράς με στικ και όχι με υγρά τεστ. Μόνο τα υγρά τεστ είναι αξιόπιστα.  :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : θηλυκό αγγελοψαρο με ελάχιστα πρησμενη κοιλιά και λευκά κόπρανα μόνο όμως πριν 2 μέρες.χτες και σήμερα δεν έχω δει να κάνει τπτ.κατα τ αλλα ορεξατη κ δραστήρια 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): όλη η πλάτη είναι το φίλτρο. Στο πρώτο υαλοβαμβακας.δεύτερο θερμοστατης κ μακαρονι.τριτο ένα παλιό σφουγγάρι μαύρο (μου παν πλέον δεν είναι ανθρακας) κ από πάνω ένα σακουλάκι με κάτι πετρουλες (νομίζω λέγονται ζεολιθος). Τέταρτο κυκλοφοριτης. (Την θέση των πραγμάτων μου την είπαν στο pet shop όταν ξεκίνησα να στήνω το ενυδρειο)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ξεκινησα το στήσιμο τον περασμένο Δεκέμβρη 2017. Τα ψάρια έκλεισαν ένα χρόνο στις 20/1/2019.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 αγγελοψαρα,2 cherry barbs,1 sae,1 σαν γλυφτακι που δεν μεγαλώνει μου είπαν πολύ. Είναι κ το τελευταίο που μπήκε στις 20 του μήνα. 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):  3 φορές την μέρα από λίγο. Εναλαξ.. tetra min(φυλλαρακι) & πριν είχα νιφάδες tetra (νομίζω λέγεται pro energy-κίτρινο καπακι) τώρα με νιφάδες tetra pro menu

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6.8

- KH:ανάμεσα σε 6 με 10

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):100

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: ×

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: αγγελοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: ένα χρόνο στο ενυδρείο. Πιο πάνω έγραψα τα υπόλοιπα συμπτώματα κλπ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): χρώμα δεν έχει αλλάξει. Μόνο μια μερα(αυτη με τα ασπρα κόπρανα δεν είχε όρεξη για φαγητό.τωρα έχει όρεξη. 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Είχε ζευγαρώσει κ πολλες φορές αλλα μόνο αυγά είδα 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) δεν έχω κάνει κάτι. Μου πρότειναν να το βάλω με 1/10 του χαπιού flagyl σε 12λιτρο ενυδρείο δεν έχω κάνει κάτι ακομα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες) έβαλα στην αρχή του ποστ 

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:  

πριν 4 μέρες έκανα μια αλλαγη 30% αλλά δεν έπεσαν οι τιμές στο no3 και ξανά έκανα μια μεγαλύτερη την επόμενη. Τότε παρατήρησα το ψάρι λίγο φουσκωμένο και την επόμενη ασπρα κόπρανα.. Τώρα είναι σαν να μην είναι τόσο πρισμενο. Ίσως έχει σημασία ότι την Δευτέρα αλλάξα λαμπες. Και την περασμένη βδομάδα ξεκινησα να ταιζω με το tetra menu. Επίσης 15μερες πριν κάηκε θερμοστατης και για μια μέρα η θερμοκρασία ήταν 23-25. Δεν ξέρω αν έχουν σημασία όλα αυτά.. Αλλά είπα να τα αναφέρω.

______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Κάνεις το λάθος των αρχαρίων: για ευκολία ή γιατί έτσι σου είπαν στο pet shop, μετράς με στικ και όχι με υγρά τεστ. Μόνο τα υγρά τεστ είναι αξιόπιστα.  :thumbup:

Στην αρχή είχα πάρει υγρά.. Αλλά μάλλον ελαττωματικά γιατί μετρούσε το ph και αυτό δεν έπεφτε από το 8. Πήρα νερό το πήγα στο pet shop και έκανε μέτρηση με μηχάνημα και ήταν 6.8... παιδευομουν 2 μήνες με μέρα πάρα μέρα αλλαγές νερού κ μόνο εμφιαλωμένο και δεν έπεφτε...απο τότε φοβήθηκα τα υγρά και πήρα τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Στην αρχή είχα πάρει υγρά.. Αλλά μάλλον ελαττωματικά γιατί μετρούσε το ph και αυτό δεν έπεφτε από το 8. Πήρα νερό το πήγα στο pet shop και έκανε μέτρηση με μηχάνημα και ήταν 6.8... παιδευομουν 2 μήνες με μέρα πάρα μέρα αλλαγές νερού κ μόνο εμφιαλωμένο και δεν έπεφτε...απο τότε φοβήθηκα τα υγρά και πήρα τις ταινίες.

Τα υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα. Η τουλαχιστον οι γνωστες μαρκες. Το ph μπορει να μην επεφτε γιατι να ειχες τεστ για ph που μετραει απο 8 και πανω ή να ειχε ληξει ή να ειχες κανει κατι λαθος. Παντως προληπτικα μιας και αναφερεις οτι παει καλυτερα θα σου ελεγα ναι μεν να ξεανχωθεις καπως αλλα μην εφησυχαστεις. Μην κολλας στο γυαλινο ενυδρειο. Δεν εχεις εστω και μια λεκανη ή κατι που να χωραει παραπανω λιτρα?απλα να ειναι καθαρο. Επισης αν δεν εχεις φιλτρο εστω μια αεραντλια ειναι μια χαρα. Θερμοστατη τωρα στην κρητη ποσο να πεφτει η θεεμοκρασια?δεν ξερω απο αγγελοψαρα αλλα 28βαθμους τους εχεις μονιμα? Σαν πολυ δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nikolsim έγραψε:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : θηλυκό αγγελοψαρο με ελάχιστα πρησμενη κοιλιά και λευκά κόπρανα μόνο όμως πριν 2 μέρες.χτες και σήμερα δεν έχω δει να κάνει τπτ.κατα τ αλλα ορεξατη κ δραστήρια 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): όλη η πλάτη είναι το φίλτρο. Στο πρώτο υαλοβαμβακας.δεύτερο θερμοστατης κ μακαρονι.τριτο ένα παλιό σφουγγάρι μαύρο (μου παν πλέον δεν είναι ανθρακας) κ από πάνω ένα σακουλάκι με κάτι πετρουλες (νομίζω λέγονται ζεολιθος). Τέταρτο κυκλοφοριτης. (Την θέση των πραγμάτων μου την είπαν στο pet shop όταν ξεκίνησα να στήνω το ενυδρειο)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ξεκινησα το στήσιμο τον περασμένο Δεκέμβρη 2017. Τα ψάρια έκλεισαν ένα χρόνο στις 20/1/2019.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 αγγελοψαρα,2 cherry barbs,1 sae,1 σαν γλυφτακι που δεν μεγαλώνει μου είπαν πολύ. Είναι κ το τελευταίο που μπήκε στις 20 του μήνα. 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):  3 φορές την μέρα από λίγο. Εναλαξ.. tetra min(φυλλαρακι) & πριν είχα νιφάδες tetra (νομίζω λέγεται pro energy-κίτρινο καπακι) τώρα με νιφάδες tetra pro menu

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6.8

- KH:ανάμεσα σε 6 με 10

- GH:8

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):100

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: ×

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: αγγελοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: ένα χρόνο στο ενυδρείο. Πιο πάνω έγραψα τα υπόλοιπα συμπτώματα κλπ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): χρώμα δεν έχει αλλάξει. Μόνο μια μερα(αυτη με τα ασπρα κόπρανα δεν είχε όρεξη για φαγητό.τωρα έχει όρεξη. 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Είχε ζευγαρώσει κ πολλες φορές αλλα μόνο αυγά είδα 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) δεν έχω κάνει κάτι. Μου πρότειναν να το βάλω με 1/10 του χαπιού flagyl σε 12λιτρο ενυδρείο δεν έχω κάνει κάτι ακομα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες) έβαλα στην αρχή του ποστ 

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:  

πριν 4 μέρες έκανα μια αλλαγη 30% αλλά δεν έπεσαν οι τιμές στο no3 και ξανά έκανα μια μεγαλύτερη την επόμενη. Τότε παρατήρησα το ψάρι λίγο φουσκωμένο και την επόμενη ασπρα κόπρανα.. Τώρα είναι σαν να μην είναι τόσο πρισμενο. Ίσως έχει σημασία ότι την Δευτέρα αλλάξα λαμπες. Και την περασμένη βδομάδα ξεκινησα να ταιζω με το tetra menu. Επίσης 15μερες πριν κάηκε θερμοστατης και για μια μέρα η θερμοκρασία ήταν 23-25. Δεν ξέρω αν έχουν σημασία όλα αυτά.. Αλλά είπα να τα αναφέρω.

______________________________________________________________

 

Αν μπορεις βαλε φωτο του ενυδρειου και του φιλτρου.

Αν ειχες 100 νιτρικα μαλλον θα ηταν ολα τουμπα. 28 C τωρα ανεβασες;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Στην αρχή είχα πάρει υγρά.. Αλλά μάλλον ελαττωματικά γιατί μετρούσε το ph και αυτό δεν έπεφτε από το 8. Πήρα νερό το πήγα στο pet shop και έκανε μέτρηση με μηχάνημα και ήταν 6.8... παιδευομουν 2 μήνες με μέρα πάρα μέρα αλλαγές νερού κ μόνο εμφιαλωμένο και δεν έπεφτε...απο τότε φοβήθηκα τα υγρά και πήρα τις ταινίες.

 

Δεν πεφτει κατω απο 8 γιατι προφανως τοσο εχεις. Οι αλλαγες δεν ριχνουν το ph!

 

Αν το ψαρι που βλεπω στην φωτο ειναι το ασθενες τοτε το βλεπω καλα! Μην τρελλενεσαι επειδη ειδες ασπρα κοπρανα. Δωσε του και φυτικη τροφη να ξεμπλοκαρει. Αν συνεχιζει να εχει πρησμενη κοιλια παμε σε φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Αν μπορεις βαλε φωτο του ενυδρειου και του φιλτρου.

Αν ειχες 100 νιτρικα μαλλον θα ηταν ολα τουμπα. 28 C τωρα ανεβασες;

 

 

Δεν πεφτει κατω απο 8 γιατι προφανως τοσο εχεις. Οι αλλαγες δεν ριχνουν το ph!

 

Αν το ψαρι που βλεπω στην φωτο ειναι το ασθενες τοτε το βλεπω καλα! Μην τρελλενεσαι επειδη ειδες ασπρα κοπρανα. Δωσε του και φυτικη τροφη να ξεμπλοκαρει. Αν συνεχιζει να εχει πρησμενη κοιλια παμε σε φαρμακο.

Φωτο θα μπορω να βγαλω παλι αυριο...

Όσο για τους βαθμούς.. Μου είπαν για 28°C και γι αυτό το έχω τόσο!!

ph το μέτρησα και σε μηχανικό μετρητη( δεν ξέρω πώς λέγεται) και ήταν 6.8 όπως και με sera υγρά τόσο έβγαινε.. Αλλά στην αρχή είχα tetra υγρά κ μου έβγαζαν 8 ph! Έβαζα και ένα σαν σκόνη για να το κατεβάσει στους 7 αλλά πάλι τόσο έλεγε.. Κ τελικά ανακάλυψα ότι είχαν θέμα τα tetra υγρά. Στα sera, τις ταινίες και στο μηχανικό μου έβγαζαν 6.8 ph.

Ναι..το ψάρι είναι το άσπρο της φωτο. Αλλά δεν το έβγαλα τελικά από το ενυδρειο γιατί πέρα από εκείνη την μέρα.. το βλέπω πολύ καλά και δραστήριο... ελπίζω να γίνει καλά.. το μόνο θέμα ριναι τώρα το no3 που είναι ψηλά..πως το κατεβάζουμε αυτο??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Αν μπορεις βαλε φωτο του ενυδρειου και του φιλτρου.

Αν ειχες 100 νιτρικα μαλλον θα ηταν ολα τουμπα. 28 C τωρα ανεβασες;

 

 

Δεν πεφτει κατω απο 8 γιατι προφανως τοσο εχεις. Οι αλλαγες δεν ριχνουν το ph!

 

Αν το ψαρι που βλεπω στην φωτο ειναι το ασθενες τοτε το βλεπω καλα! Μην τρελλενεσαι επειδη ειδες ασπρα κοπρανα. Δωσε του και φυτικη τροφη να ξεμπλοκαρει. Αν συνεχιζει να εχει πρησμενη κοιλια παμε σε φαρμακο.

Όταν λέμε φυτική τροφή τι εννοούμε??Που την βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μερος της Ελλαδος η βρυση βγαζει 6.8 ph; η χρησιμοποιεις καποια μεθοδο να κατεβασεις το ph;

Φυτικη τροφη την βρισκεις στο pet shop και σιγουρα θα χρειαστεις σπιρουλινα. Μπορεις να δοκιμασεις και σπιτικη βεβαια. Κολοκυθι, σπανακι αν και δεν ξερω αν θα ανταποκριθουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυτικη τροφη - να προσθεσω ακομα πρασινο βρασμενο αρακα (μπορει να φανε τα ψαρια).

6.8 ph εχει Φλωρινα με Κh-2 kai GH-2-3.

Κανονικα δεν μπορει να εχει 6,8 με Κh-6 (10) kai gh- 8. Και νιτρικα 100 με αλλαγες νερου δεν μπορεσα να φανταστω, οτι γινεται να εχει καποιος σε ενα ενυδρειο με συχνες αλλαγες νερου...

Αλλα μερικες φορες γινεται. Πως; Οταν απο την βρυση τρεχει λιπασμα. Μαλωνα συνεχεια τον ανηψιο μου, που ειχε 80 νιτρικα, μεχρι που εκανα  μετρησεις στο νερο της βρυσης στο χωριο του...Εγω εχω μηδεν, αυτος 3χλμ μακρια εχει 60-80!

Φιλε @Nikolsim, κανε τεστ για νιτρικα στο νερο της βρυσης σου....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

φυτικη τροφη - να προσθεσω ακομα πρασινο βρασμενο αρακα (μπορει να φανε τα ψαρια).

6.8 ph εχει Φλωρινα με Κh-2 kai GH-2-3.

Κανονικα δεν μπορει να εχει 6,8 με Κh-6 (10) kai gh- 8. Και νιτρικα 100 με αλλαγες νερου δεν μπορεσα να φανταστω, οτι γινεται να εχει καποιος σε ενα ενυδρειο με συχνες αλλαγες νερου...

Αλλα μερικες φορες γινεται. Πως; Οταν απο την βρυση τρεχει λιπασμα. Μαλωνα συνεχεια τον ανηψιο μου, που ειχε 80 νιτρικα, μεχρι που εκανα  μετρησεις στο νερο της βρυσης στο χωριο του...Εγω εχω μηδεν, αυτος 3χλμ μακρια εχει 60-80!

Φιλε @Nikolsim, κανε τεστ για νιτρικα στο νερο της βρυσης σου....

Μπορεί να φταίει κ η βρύση??Η αλήθεια είναι ότι έχω φίλτρο αλλά θέλει κ αυτό αλλαγή...χμ...δεν το ήξερα αυτό...ευχαριατω...θα μετρήσω την βρύση.. Και θα φροντίσω να αλλάξω και το φίλτρο σύντομα!

Τον αρακά πως τον δίνουμε στα ψάρια?Στα pet shops στο Ρέθυμνο με τα βίας βρίσκω τις tetra Όχι φυτικές τροφές...μπορω να παραγγείλω από κάπου?αρκεί το κόλπο με τον αρακά?και αν ναι...πως γίνεται??

Όσο για το ψάρι.. όλο και καλύτερα την βλέπω ευτυχώς!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikolsim έγραψε:

Μπορεί να φταίει κ η βρύση??Η αλήθεια είναι ότι έχω φίλτρο αλλά θέλει κ αυτό αλλαγή...χμ...δεν το ήξερα αυτό...ευχαριατω...θα μετρήσω την βρύση.. Και θα φροντίσω να αλλάξω και το φίλτρο σύντομα!

Τον αρακά πως τον δίνουμε στα ψάρια?Στα pet shops στο Ρέθυμνο με τα βίας βρίσκω τις tetra Όχι φυτικές τροφές...μπορω να παραγγείλω από κάπου?αρκεί το κόλπο με τον αρακά?και αν ναι...πως γίνεται??

Όσο για το ψάρι.. όλο και καλύτερα την βλέπω ευτυχώς!!!

Παιρνεις κατεψυγμενο πρασινο αρακα (σακουλακι), βραζεις 5-10 λεπτα(να μαλακώσει), βγαζεις φλουδα και ταιζεις.

Τροφες μπορεις να παραγγειλεις μεσο ιντερνετ.

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/trofes-psarion/

https://aquariumshop.gr/product-category/frontida/trofes/

και σε πολλα αλλα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...