Jump to content

Μετακομιση ενυδρειου 270 λιτρων και διαφορες αποριες..


vazma

Recommended Posts

Γεια χαρα,

Κατοχος ενυδρείου το τελευταιο χρονο (αρχαριος) που μετακομίζω σε λιγο καιρο και λογω το οτι αδειάζω το ενυδρείο μου ειμαι στη φαση της αναζητησης για το επομενο βημα και εχω κάμποσες απορίες 

1) Εχω καμια 15αρια-20 κιλα λευκης αμμου (δεν ξερω αν ειναι αραγωνιτης, υπαρχει τροπος να μαθω? φωτο συνημμένη) και σκεφτομαι να την πεταξω για να μην ασχοληθώ με μεταφορες κτλ, θα ειναι εξυπνη επιλογη? διαβαζω διαφορα αρθρα περι ζωντανου/νεκρου αραγωνιτη και δεν ξερω αν η ιδια λογικη με τα βακτηρία ισχυει για καθε ειδος άμμου

2) τωρα που το ενυδρείο αδειασε βλεπω οτι υπαρχουν αρκετα σημαδια γήρανσης αλατα, αλγη (?), μικρες γρατσουνιές (φωτο συνημμένη). Υπαρχει λογος να αρχισω να σκεφτομαι την αγορα νεου ενυδρειου? Ποτε θεωρούμε οτι ενα ενυδρείου ειναι "για πεταμα"? Να σημειώσω εδω οτι το ενυδρειο το εχω ενα χρονο οπως [προανέφερα αλλα ηταν μεταχειρισμένο άγνωστης ηλικιας..

3) Στο νεο σπιτι λογικα δεν θα "ακουμπαει σε τοιχο" και σε αυτη τη περιπτωση σκεφτομαι να αφαιρεσω το background ( ψευτικη φελιζον πετρα - φωτο συνημμένη) . Αξιζει να το τολμήσω λέτε? ειναι κολλημένη με σιλικονη θα τα καταφέρω να την καθαρίσω απο το τζαμι?

 

Ευχαριστω!

 

freRcY6.jpgzJ3tDRt.jpg

79gCefA.jpg

rR16QR8.jpg

Έγινε επεξεργασία - vazma
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος vazma έγραψε:

Γεια χαρα,

Κατοχος ενυδρείου το τελευταιο χρονο (αρχαριος) που μετακομίζω σε λιγο καιρο και λογω το οτι αδειάζω το ενυδρείο μου ειμαι στη φαση της αναζητησης για το επομενο βημα και εχω κάμποσες απορίες 

1) Εχω καμια 15αρια-20 κιλα λευκης αμμου (δεν ξερω αν ειναι αραγωνιτης, υπαρχει τροπος να μαθω? φωτο συνημμένη) και σκεφτομαι να την πεταξω για να μην ασχοληθώ με μεταφορες κτλ, θα ειναι εξυπνη επιλογη? διαβαζω διαφορα αρθρα περι ζωντανου/νεκρου αραγωνιτη και δεν ξερω αν η ιδια λογικη με τα βακτηρία ισχυει για καθε ειδος άμμου

2) τωρα που το ενυδρείο αδειασε βλεπω οτι υπαρχουν αρκετα σημαδια γήρανσης αλατα, αλγη (?), μικρες γρατσουνιές (φωτο συνημμένη). Υπαρχει λογος να αρχισω να σκεφτομαι την αγορα νεου ενυδρειου? Ποτε θεωρούμε οτι ενα ενυδρείου ειναι "για πεταμα"? Να σημειώσω εδω οτι το ενυδρειο το εχω ενα χρονο οπως [προανέφερα αλλα ηταν μεταχειρισμένο άγνωστης ηλικιας..

3) Στο νεο σπιτι λογικα δεν θα "ακουμπαει σε τοιχο" και σε αυτη τη περιπτωση σκεφτομαι να αφαιρεσω το background ( ψευτικη φελιζον πετρα - φωτο συνημμένη) . Αξιζει να το τολμήσω λέτε? ειναι κολλημένη με σιλικονη θα τα καταφέρω να την καθαρίσω απο το τζαμι?

 

Ευχαριστω!

 

freRcY6.jpgzJ3tDRt.jpg

79gCefA.jpg

rR16QR8.jpg

Ενα ενυδρειο ποτε δεν ειναι για πεταμα (εκτος αν σπασει) απλος αλλαζεις σιλικονη στα τζαμια,το δικο σου αν δεν χανει νερα και ειναι ελαστικη η σιλικονη (δεν εχει πετρωσει) ειναι μια χαρα και δεν υπαρχει λογος για ανησυχιες.
Τα αλατα και τις αλγες τις καθαριζεις σχετικα ευκολα, την αμμο γιατι να την πεταξεις;
Οσων αφορα το background αν στο καινουργιο μερος που θα τοποθετησεις το ενυδρειο ενοχλει τοτε βγαλτο αλλα φαινεται πολυ ωραιο και δεν υπαρχει λογος για ταλαιπωριες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος vazma έγραψε:

Γεια χαρα,

Κατοχος ενυδρείου το τελευταιο χρονο (αρχαριος) που μετακομίζω σε λιγο καιρο και λογω το οτι αδειάζω το ενυδρείο μου ειμαι στη φαση της αναζητησης για το επομενο βημα και εχω κάμποσες απορίες 

1) Εχω καμια 15αρια-20 κιλα λευκης αμμου (δεν ξερω αν ειναι αραγωνιτης, υπαρχει τροπος να μαθω? φωτο συνημμένη) και σκεφτομαι να την πεταξω για να μην ασχοληθώ με μεταφορες κτλ, θα ειναι εξυπνη επιλογη? διαβαζω διαφορα αρθρα περι ζωντανου/νεκρου αραγωνιτη και δεν ξερω αν η ιδια λογικη με τα βακτηρία ισχυει για καθε ειδος άμμου  Για γλυκό ενυδρείο μιλάμε ή θαλασσινό; τι σκέφτεσαι να φτιάξεις;;

2) τωρα που το ενυδρείο αδειασε βλεπω οτι υπαρχουν αρκετα σημαδια γήρανσης αλατα, αλγη (?), μικρες γρατσουνιές (φωτο συνημμένη). Υπαρχει λογος να αρχισω να σκεφτομαι την αγορα νεου ενυδρειου? Ποτε θεωρούμε οτι ενα ενυδρείου ειναι "για πεταμα"? Να σημειώσω εδω οτι το ενυδρειο το εχω ενα χρονο οπως [προανέφερα αλλα ηταν μεταχειρισμένο άγνωστης ηλικιας.. Μέχρι τώρα το είχες γεμάτο το ενυδρείο; αν ήταν γεμάτο και δεν είχες πρόβλημα δεν θα έχεις.

3) Στο νεο σπιτι λογικα δεν θα "ακουμπαει σε τοιχο" και σε αυτη τη περιπτωση σκεφτομαι να αφαιρεσω το background ( ψευτικη φελιζον πετρα - φωτο συνημμένη) . Αξιζει να το τολμήσω λέτε? ειναι κολλημένη με σιλικονη θα τα καταφέρω να την καθαρίσω απο το τζαμι? Και πάλι εξαρτάται απο το τι θα φτιάξεις. αν το φτιάξεις γλυκό με αφρικάνες και σ αρέσει άστο. Αν όχι πάρε ένα ξυράφι και με απαλές κινήσεις αφαίρεσε την σιλικόνη.

 

Ευχαριστω!

 

freRcY6.jpgzJ3tDRt.jpg

79gCefA.jpg

rR16QR8.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε με το μεταλλικό φτυαράκι. . . Ελπίζω να μην έβγαλες με αυτό την άμμο??!!

Για τα άλατα και τις άλγες μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύστρα τζαμιών και σφουγγαράκι πάντα με την μαλακή πλευρά

και φυσικά εφόσον το έχεις μουλιασμένο με νερό.

Αν κάτι επιμένει πολύ μπορείς να δοκιμάσεις με πανάκι και ακουφορτε με μαγάλη προσοχή και σε καλά αεριζόμενο χώρο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/3/2019 at 12:25 PM, rastaman said:

Προσεχε με το μεταλλικό φτυαράκι. . . Ελπίζω να μην έβγαλες με αυτό την άμμο??!!

Για τα άλατα και τις άλγες μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύστρα τζαμιών και σφουγγαράκι πάντα με την μαλακή πλευρά

και φυσικά εφόσον το έχεις μουλιασμένο με νερό.

Αν κάτι επιμένει πολύ μπορείς να δοκιμάσεις με πανάκι και ακουφορτε με μαγάλη προσοχή και σε καλά αεριζόμενο χώρο :)

 

Την εβγαλα με αυτο.. αλλα μονο τα χοντρα δεν ακουμπουσε στο τζαμι (ισως 2-3 φορες μαξιμουμ..) φανταζομαι γλυτωσα τα χειροτερα ετσι? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...