Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Έχω και μια απορία: όταν λέμε ότι ένα φυτό "θέλει πολύ φως" εννοούμε πολλά βατ ή πολλές ώρες φωτισμού; 

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτοπεριοδοι πρέπει να είναι σταθεροί και κοντα στο οκταωρο(δηλαδη οσο υπαρχει και ο ηλιος στη φυση) για ολα τα φυτα..Οταν λεμε πολυ φως εννοουμε δυνατό φως..  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Οι φωτοπεριοδοι πρέπει να είναι σταθεροί και κοντα στο οκταωρο(δηλαδη οσο υπαρχει και ο ηλιος στη φυση) για ολα τα φυτα..Οταν λεμε πολυ φως εννοουμε δυνατό φως..  :) 

Ναι, για την σταθερή φωτοπερίοδο το ξέρω. Άλλη μια ερώτηση. Αφού ακόμα δεν έχει ψάρι το ενυδρείο μπορώ να βάλω μια λάμπα πολλά βατ μήπως και κοκκινίσει λίγο η hygrophila polysperma rosanervig; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να τα πολυβλεπεις. Μεσα στο χωμα θαναι απλα τωρα μπηκαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Πολλά βατ = αλγες ε; :wacko:

Και εγω ετσι πιστευω. Μπορει ισως να σου κοκκινισει αλλα τι θα γινει στο υπολοιπο ενυδρειο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι μωρε να χαλασεις τις ισορροπιες για λιγο χρωμα. ξερω γω δεν μου ακουγεται συνετο. Βεβαια ολα ειναι θεμα ορεξης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gyristroula said:

Ναι, για την σταθερή φωτοπερίοδο το ξέρω. Άλλη μια ερώτηση. Αφού ακόμα δεν έχει ψάρι το ενυδρείο μπορώ να βάλω μια λάμπα πολλά βατ μήπως και κοκκινίσει λίγο η hygrophila polysperma rosanervig

Το συγκεκριμένο φυτό δεν χρειάζεται πολύ φως και το κοκκίνισμά του οφείλεται σε έναν ιό που εμποδίζει την παραγωγή χλωροφύλλης στα φύλλα. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το συγκεκριμένο φυτό δεν χρειάζεται πολύ φως και το κοκκίνισμά του οφείλεται σε έναν ιό που εμποδίζει την παραγωγή χλωροφύλλης στα φύλλα. 

Κάπου διάβασα ότι γίνεται κόκκινο με "πολύ φως".. δεν ισχύει;  θα γίνει κόκκινο έτσι κ αλλιώς; :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Πολύ φως+co2+σωστή λίπανση=ισορροπία-επιτυχία

 

Σκέτο το πρώτο ενδεχεται να δημιουργήσει προβλήματα. . .

Ναι, το κατάλαβα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλω αλλιώς; αλήθεια, θέλω βοήθεια.. η μόνη εμπειρία που είχα με φυτά μέχρι τώρα ήταν μια ανούμπια σε ξύλο και χρυσόψαρα γύρω της :D

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει με τους μονομαχους εχουν κρεμαστα φιλτρα ή μειωνουν την ροη. Επισης σαν να σκουραινουν το νερο με ξερα φυλλα στο βυθο. Και τελος σαν να εχουν ξυλα διασπαρτα πουνα αγγιζουν την επιφανεια κ;ι βαζουν ειτε μοςς ειτε φυτα επιφανειας ακομη και βρυα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα έχεις βάλει. Τα hygrophila, και οι μεγάλες valisneria πάνε πάντα πλάτη. Σε δεκαπέντε μέρες (hygrophila) θα έχει πιάσει επιφάνεια.

Ένα μικρό ξύλο θα το έβαζα για πολλούς λόγους όπως οι τανίνες που θα βγάλει στο νερό, και για αντίθεση χρωματισμού με το πράσινο των φυτών, και επειδή επάνω του μπορείς να στηρίξεις άλλα φυτά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο μου φαίνεται και το πράσινο των φυτών κάνει ωραία αντίθεση με το υπόστρωμα.

Εγώ θα έβαζα μεγαλύτερο ξύλο ή τουλάχιστον ένα ακόμα ίδιου μεγέθους με αυτό που έχεις ή και λίγο μεγαλύτερο. Με το μάτι και μόνο θα έλεγα πως η hygrophila εκεί που είναι θα παίρνει πολύ φως και πιστεύω πως θα σου πιάσει πράσινη τριχοειδή σύντομα. Δοκιμαστικά θα την έβαζα μπροστά από το φίλτρο για να καλύψει όλη την δεξιά πλευρά.

Τώρα αν το αφήσεις έτσι πιστεύω πως πρέπει να κάνεις κάτι με το φως. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο αν μπορούσες να το βάλεις και λίγο πιο πάνω. Το limnobium θα γεμίσει βέβαια την επιφάνεια κάποια στιγμή και θα κάνει σκιά αλλά και πάλι νομίζω πως είναι δυνατό. Αν γνωρίζεις, πες μας και τα watt της λάμπας.

Για άλλα φυτά εγώ θα έβαζα προσωρινά μια egeria densa ίσα ίσα για τους πρώτους μήνες για να τραβάει θρεπτικά για μην έχεις άλγες με το καλημέρα και σίγουρα περισσότερα φυτά.

Τώρα το μπλέξιμο με τα μικρά φυτεμένα είναι ότι έχεις αρκετά περιορισμένο χώρο και είναι πιο δύσκολο να επιτευχθούν οι ισορροπίες που σημαίνει άλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Απο οτι εχω δει με τους μονομαχους εχουν κρεμαστα φιλτρα ή μειωνουν την ροη. Επισης σαν να σκουραινουν το νερο με ξερα φυλλα στο βυθο. Και τελος σαν να εχουν ξυλα διασπαρτα πουνα αγγιζουν την επιφανεια κ;ι βαζουν ειτε μοςς ειτε φυτα επιφανειας ακομη και βρυα

Την ροή εννοείται θα την μειώσω πριν μπει ο μονομαχος,  πλατανόφυλλα θα πάω να μαζεψω κάποια στιγμή..  τα φυτά στην επιφάνεια ελπίζω να πολλαπλασιαστούν :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μια χαρά τα έχεις βάλει. Τα hygrophila, και οι μεγάλες valisneria πάνε πάντα πλάτη. Σε δεκαπέντε μέρες (hygrophila) θα έχει πιάσει επιφάνεια.

Ένα μικρό ξύλο θα το έβαζα για πολλούς λόγους όπως οι τανίνες που θα βγάλει στο νερό, και για αντίθεση χρωματισμού με το πράσινο των φυτών, και επειδή επάνω του μπορείς να στηρίξεις άλλα φυτά.:)

Για ξύλο σκέφτομαι κ εγώ απλά δεν ξέρω σε τί μέγεθος και πώς να το βάλω να δείχνει ωραίο.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ωραίο μου φαίνεται και το πράσινο των φυτών κάνει ωραία αντίθεση με το υπόστρωμα.

Εγώ θα έβαζα μεγαλύτερο ξύλο ή τουλάχιστον ένα ακόμα ίδιου μεγέθους με αυτό που έχεις ή και λίγο μεγαλύτερο. Με το μάτι και μόνο θα έλεγα πως η hygrophila εκεί που είναι θα παίρνει πολύ φως και πιστεύω πως θα σου πιάσει πράσινη τριχοειδή σύντομα. Δοκιμαστικά θα την έβαζα μπροστά από το φίλτρο για να καλύψει όλη την δεξιά πλευρά.

Τώρα αν το αφήσεις έτσι πιστεύω πως πρέπει να κάνεις κάτι με το φως. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο αν μπορούσες να το βάλεις και λίγο πιο πάνω. Το limnobium θα γεμίσει βέβαια την επιφάνεια κάποια στιγμή και θα κάνει σκιά αλλά και πάλι νομίζω πως είναι δυνατό. Αν γνωρίζεις, πες μας και τα watt της λάμπας.

Για άλλα φυτά εγώ θα έβαζα προσωρινά μια egeria densa ίσα ίσα για τους πρώτους μήνες για να τραβάει θρεπτικά για μην έχεις άλγες με το καλημέρα και σίγουρα περισσότερα φυτά.

Τώρα το μπλέξιμο με τα μικρά φυτεμένα είναι ότι έχεις αρκετά περιορισμένο χώρο και είναι πιο δύσκολο να επιτευχθούν οι ισορροπίες που σημαίνει άλγες.

Κ εσύ για ξύλο λες ε; :D

Αυτή η λάμπα μπήκε σήμερα γιατί η άλλη που είχα κάηκε κ η μόνη που βρήκα στο σουπερ του χωριού ήταν αυτή..  Οικονομίας λέει 14 w, e27, 1521 lm, 3000k warm white δεν τα ξέρω εγώ αυτά αλλά η αλήθεια είναι πως είναι δυνατό το φως :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Για ξύλο σκέφτομαι κ εγώ απλά δεν ξέρω σε τί μέγεθος και πώς να το βάλω να δείχνει ωραίο.. :rolleyes:

Το ξυλαράκι που έχεις είναι πολύ μικρό. Με το που θα αναπτυχθούν τα φυτά λίγο θα κρυφτεί και θα είναι σαν να μην έχεις.

Πάρε ένα πιο μεγάλο να δείχνει μέσα στο ενυδρείο. Το πως θα το βάλεις θα το αποφασίσεις, μετά από τις δοκιμές που θα κάνεις.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το ξυλαράκι που έχεις είναι πολύ μικρό. Με το που θα αναπτυχθούν τα φυτά λίγο θα κρυφτεί και θα είναι σαν να μην έχεις.

Πάρε ένα πιο μεγάλο να δείχνει μέσα στο ενυδρείο. Το πως θα το βάλεις θα το αποφασίσεις, μετά από τις δοκιμές που θα κάνεις.:D

Χμμ.. θα κοιτάξω μήπως βρω κανα ωραίο μεγάλο, θα βάλω την ανούμπια εκεί κ το μικρό θα το βγαλω μου φαίνεται..  :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κ εσύ για ξύλο λες ε; :D

Αυτή η λάμπα μπήκε σήμερα γιατί η άλλη που είχα κάηκε κ η μόνη που βρήκα στο σουπερ του χωριού ήταν αυτή..  Οικονομίας λέει 14 w, e27, 1521 lm, 3000k warm white δεν τα ξέρω εγώ αυτά αλλά η αλήθεια είναι πως είναι δυνατό το φως :bigemo_harabe_net-135:

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?μετριος φωτισμος ειναι περιπου 30lm ανα λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?μετριος φωτισμος ειναι περιπου 30lm ανα λιτρο

Συνολικά λίτρα 45, καθαρά δεν ξέρω πόσα έχω, δεν τα έχω υπολογίσει :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ εγώ νόμιζα ότι κοιτάμε τα βατ,  μισό βατ ανά λιτρο νερού.. Οπότε να κοιταξω να βρω άλλη λάμπα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...