Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Λογικα συνδυασμος. Αν δεις στα φυτεμενα καπου θα εχει αναλογα το πως γινονται τα φυτα τι θα τους λειπει. Ισως καλιο

Πρέπει να το ψάξω πριν χαλάσουν εντελώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Trace και κάλιο πιστεύω χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς. Τα φυτά δεν ζουν μόνο με φως. Από Νιτρικά τι έχεις στο ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια.Εχω ενα θυληκο ξιφοφορο που ειναι εγγυος και περιμενω να γεννησει μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ομως εδω και 5 ημερες δεν τρωει τπτ.Το εβαλα στην γεννηστρα μηπως δεν το αφηνουν τα άλλα ψαρια αλλά και παλι δεν τρωει τπτ.Τι να κανω?Βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Limnobium ειναι ρουφήχτρα. Θελει αρκετο καλιο,σιδηρο και σιγουρα νιτρικα.Αν δεν εβαλες ακομα το ψαρι μεσα,μπορει να εχεις πολυ λιγα νιτρικα(η καθολου). Μικρες τρυπουλες στα φυλλα της hygrophila polysperma rosanervig ειναι σιγουρα σημαδι ελλειψης καλιου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Limnobium ειναι ρουφήχτρα. Θελει αρκετο καλιο,σιδηρο και σιγουρα νιτρικα.Αν δεν εβαλες ακομα το ψαρι μεσα,μπορει να εχεις πολυ λιγα νιτρικα(η καθολου). Μικρες τρυπουλες στα φυλλα της hygrophila polysperma rosanervig ειναι σιγουρα σημαδι ελλειψης καλιου.

Το ψάρι θα αργήσει, ούτε τα τεστ δεν έχω πάρει ακόμα, ούτε θερμαντήρα.. να πάρω κάτι για τα φυτά; Και αν ναι, τί; Δεν τα ξερω τα λιπάσματα... :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το ψάρι θα αργήσει, ούτε τα τεστ δεν έχω πάρει ακόμα, ούτε θερμαντήρα.. να πάρω κάτι για τα φυτά; Και αν ναι, τί; Δεν τα ξερω τα λιπάσματα... :AAGGGHHH:

Παρε Seachem Flourish ή Easy- life profito.

Εγω μερικες φορες και γενικο λιπασμα για φυτα κυπου ριχνω στο ενυδρειο  οταν μου τελειωνουν τα ειδικα , αλλα ... αλλο εγω αλλο εσυ :)

Δεν το  συνιστω στους αρχαριους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε Seachem Flourish ή Easy- life profito.

Εγω μερικες φορες και γενικο λιπασμα για φυτα κυπου ριχνω στο ενυδρειο  οταν μου τελειωνουν τα ειδικα , αλλα ... αλλο εγω αλλο εσυ :)

Δεν το  συνιστω στους αρχαριους.

Οκ, σ'ευχαριστώ :rolleyes:

Για τις βαλισνέριες κάτι σε ταμπλέτα ή δεν χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν έχω ιδέα, τέλος του μήνα θα πάρω τέστ..

Απλα θεα...σωστη

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Limnobium ειναι ρουφήχτρα. Θελει αρκετο καλιο,σιδηρο και σιγουρα νιτρικα.Αν δεν εβαλες ακομα το ψαρι μεσα,μπορει να εχεις πολυ λιγα νιτρικα(η καθολου). Μικρες τρυπουλες στα φυλλα της hygrophila polysperma rosanervig ειναι σιγουρα σημαδι ελλειψης καλιου.

Μετα απο 15 θεματα με χαλασμενα φυτα που διαβασα πετυχα και ενα....αρχιζει το ματι να μαθαινει λιγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Οκ, σ'ευχαριστώ :rolleyes:

Για τις βαλισνέριες κάτι σε ταμπλέτα ή δεν χρειάζεται; 

Αν θελεις παρε Tropica Nutriton Capsules για τις ριζες - περιεχουν και νιτρικα και φωσφορικα και μικρο.

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutriton-capsules-ταμπλέτες-ενυδρείου-10-τεμ-5703249714008.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις παρε Tropica Nutriton Capsules για τις ριζες - περιεχουν και νιτρικα και φωσφορικα και μικρο.

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutriton-capsules-ταμπλέτες-ενυδρείου-10-τεμ-5703249714008.html

 

Ευχαριστώ  :bigemo_harabe_net-151:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κουφά πάντα σε δικά μου ενυδρεία συμβαίνουν.. περιμένω τόσες μέρες πότε θα πιάσει μύκητα το ξύλο κ αντί για το ξύλο μυκητιάστηκε η βεντούζα του θερμομέτρου :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υπάρχει κάποιο χαμηλό φυτάκι που να μπαίνει μπροστά και να μη μεγαλώνει πολύ;

sagittaria subulata. Δες το ειναι ομορφο φυτάκι χωρίς πολλές απαιτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gifil έγραψε:

sagittaria subulata. Δες το ειναι ομορφο φυτάκι χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Πάω να το δω, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...