Jump to content

Προσθήκη cory panda


panagiotis_dms

Recommended Posts

Καλό μήνα στην παρέα,

 

Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα, περίπου 50 καθαρά και ήδη έχω μέσα 6 galaxy rasbora, 6 danio erythromicon και 5 γαρίδες.

Θα μπορούσα να βάλω και μία ομάδα από panda cory ή θα γίνει ψαρόσουπα? Φίλτρο έχω εξωτερικό fluval 106 και υπόστρωμα της τρόπικα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλό μήνα στην παρέα,

 

Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα, περίπου 50 καθαρά και ήδη έχω μέσα 6 galaxy rasbora, 6 danio erythromicon και 5 γαρίδες.

Θα μπορούσα να βάλω και μία ομάδα από panda cory ή θα γίνει ψαρόσουπα? Φίλτρο έχω εξωτερικό fluval 106 και υπόστρωμα της τρόπικα. 

Θεωρητικά με Ph περίπου στο 7, και θερμοκρασία 23-24 βαθμούς είσαι μέσα στο εύρος των απαιτήσεών τους.

Στα γατόψαρα αρέσει η ψιλή άμμος όπου σκαλίζουν και τρέφονται. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που έχεις μέσα είναι μικρά σε μέγεθος, οπότε εφόσον τηρείς τις προϋποθέσεις που αναφέρει παραπάνω ο Σωτήρης μπορείς να επιχειρήσεις να προσθέσεις μια μικρή ομαδούλα 5-6 ατόμων. Έχε στο νου σου ότι τα συγκεκριμένα ψαράκια χρειάζονται λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες. Κάνε μια αναζήτηση στο ιντερνετ για τις απαιτήσεις τους. Εννοείται πως με αυτά κλείνεις την ψαροσύνθεσή σου...

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, KostasGr said:

Προτίμησε Sterbai, πιο ανθεκτικά και αντέχουν θερμοκρασίες. 

Κώστα συμφωνώ αλλά τα Sterbai γίνονται τεράστια ρε συ... Για μένα σε αυτά τα λίτρα από Panda και κάτω (Habrosus, Hastatus κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Κατ'αρχήν εννοείται πως δεν μπαίνει τίποτα άλλο. Δεύτερον διάβασα για τα ψαράκια και η θερμοκρασία μου είναι στους 24, πιστεύω να μην θέλουν πιο κάτω. Η αρχική μου αναζήτηση ήταν για pygmaeus αλλά δεν βρήκα πουθενά τουλάχιστον στα μαγαζιά που ξέρω στην αθήνα και σαν δεύτερη επιλογή είχα κάτι εξίσου μικρό οπότε και βρήκα αυτά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το σκέφτεσαι, εάν δεν βρίσκεις τα τρία ήδη των Πυγμαίων είναι καλή λύση. Στους 24°C είναι μια χαρά. 

Φροντισε να πάρεις ψαράκια μικρά σε μέγεθος, ποτε δεν κάνει κακό αυτό. 

 

Περιμενουμε και συνολικη παρουσίαση του ενυδρείου σου στην αντίστοιχη κατηγορία «Ενυδρεία μελών»

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εν τέλει έβαλα 4 μικρά γύρω στους 2,5 πόντους. Ίσως βάλω άλλο ένα αλλά μου φαίνεται δεν με παίρνει για κάτι παραπάνω κυρίως γιατί είναι πολύ κινητικά και έχει γεμίσει το ενυδρείο. Τα αγόρασα αρκετά στρεσαρισμένα και φοβήθηκα ότι θα έχω απώλειες αλλά μετά από πολύ καλή προσαρμογή πλέον φαίνονται εντάξει.

 

Θα κάνω διπλή παρουσίαση των ενυδρείων μου όταν πάρουν λίγο και τα φυτά που έχω ;)

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε 10 στο συνολο για να ειναι ευτυχισμενα τα ψαρακια και μην κολλας. Δεν εχεις προβλημα με τα ψαρακια που εχεις. Εγω θα ανεβαζα κι εναν βαθμο την θερμοκρασια. 

Το καλοκαιρι πως θα την κρατας χαμηλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...