Jump to content

Ποσότητα υλικών εξωτερικου φίλτρου


Νίκος Μπακάλης

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι. Γιατι τα βακτηρια δεν ζουν μονο στο βιολογικο υλικο, αλλα σε ολες τις επιφανιες του ενυδρειου. Αν φανταστουμε, οτι εχουμε μονο ογκο νερου με ιδια ποσοτητα αμμωνιας, ιδια ροη κτλ κτλ ,  που περναει απο τα 2λ βιολογικου υλικου, τοτε ναι - ο αριθμος των βακτηριων θα ειναι ιδιος.

Με δυο λογια- αριθμος των βακτηιων ειναι αντίστοιχος με την ποσοτητα αμμωνιας, που εχεις στο ενυδρειο σου. Οταν αυξανεται αμμωνια, αυξανεται και αριθμος των βακτηριων, οταν μειωνεται η αμμωνια, μειωνεται και ο αριθμος τους. Οταν εχεις φουλ τροφη- παιρνεις κιλα, οταν δεν εχεις καθολου.... ποσο θα αντεξεις; :hehe:

 

 

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ και μου έκανε εντύπωση. Αν ήταν θα βάζαμε 2 εξωτερικά φίλτρα σε 60lt και 15 ψαράκια και θα είμασταν οκ. Χονδρικά μη λαμβάνοντας υπόψη άλλα χαρακτηριστικά όπως μέγεθος ψαριών κλπ..

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ataktoulis said:

 

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ και μου έκανε εντύπωση. Αν ήταν θα βάζαμε 2 εξωτερικά φίλτρα σε 60lt και 15 ψαράκια και θα είμασταν οκ. Χονδρικά μη λαμβάνοντας υπόψη άλλα χαρακτηριστικά όπως μέγεθος ψαριών κλπ..

Παράγοντας για το πόσα ψάρια μπαίνουν σε μια γυάλα δεν είναι η φιλτρανση οπότε τα μπερδεψες, δεν είναι αυτό το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Παράγοντας για το πόσα ψάρια μπαίνουν σε μια γυάλα δεν είναι η φιλτρανση οπότε τα μπερδεψες, δεν είναι αυτό το ερώτημα.

 

Αλλά ποιος είναι; (Προφανώς και άλλοι αλλά και αυτός). Αν είναι γιατί χρησιμοποιούμε φίλτρα; Να βάλω σε 500lt 5 Guppy χωρίς φίλτρο να δω πόσο θα πάνε με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού; Δε θα επηρεαστούν;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Παράγοντας για το πόσα ψάρια μπαίνουν σε μια γυάλα δεν είναι η φιλτρανση οπότε τα μπερδεψες, δεν είναι αυτό το ερώτημα.

 

"... Χονδρικά μη λαμβάνοντας υπόψη άλλα χαρακτηριστικά όπως μέγεθος ψαριών κλπ.."

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Δεν ειπα οτι ειχα φουλ νιτρικά .σ μια τετοια αλλαγη τοσο μεγαλη δλδ κ ακομα μεγαλυτερες που κανω εγω,θα επρεπε να νιτρικα να ειναι σχεδόν μηδενικα.η μετριση γινοταν την ιδια μερα οπως κ την επομενη που ειχα ταισει το μισο της ποσοτητας.δεν ειχα ξεμεινει δλδ απο βιολογια αλλα σιγουρα ειχα πεταξει αρκετη. 

Αν μετα την αλλαγη νερου δεν κατεβαινουν τα νιτρικα, τοτε το πιο λογικο ειναι να εχεις νιτρικα στο νερο βρυσης. Κανε ενα check up.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Τώρα τα μπερδεύεις γιατί το τελευταίο σενάριο που περιγράφεις είναι εντελώς διαφορετικό...

 

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Θα μου εξηγήσει κανείς από τους διαφωνούντες γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει και θα ήθελα να μάθω τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σ αυτο δεν συμφωνω κ γιαυτο ενα θεμα γινεται κ@λ@ς.οπως κ αλλα θεματα.Ειπε ο καθενας την αποψη του ,διαβαζοντας ο καθενας ,να πραξει οπως πραξει κ να καταλαβει οτι καταλαβε.σ λεω μου λες ,εγω εχω 10 χρονια εμπειρίας εσυ 9 κ τετοια που εκει συνήθως καταλήγει, κανει ανθρωπους εδω μεσα να μην γραφουν.Οπως κ στην ζωη ετσι κ εδω .καποιος εχει διαθεση να σ μιλαει 38 ωρες κ καποιος αλλος, 3 κουβεντες με εντελως διαφορετικη οπτικη κ κατεύθυνση, τον ποιον θα ακουσεις ειναι δικο σου θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis Τα ερωτηματα που προεκυψαν στο post #17 και ειναι σχετικα με το θεμα που ανοιξε το μελος νομιζω οτι καλυφθηκαν πληρως.

Στο post#26 θετεις ενα ερωτημα που δεν ειναι επι του θεματος και παρολο που εχει καλυφθει πολλες φορες ελαβες μια σχετικη απαντηση απο τον @KostasGr

Αν εχεις λοιπον οποιεσδηποτε αποριες που ξεφευγουν απο τον τιτλο του θεματος να ανοιξεις ενα νεο θεμα για να τις συζητησουμε εκει για να μην μπερδευουμε και τον φιλο μας που ειναι νεος στο χομπι μας :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Σε ένα ενυδρείο δεν μπορούμε να βάλουμε όσα ψάρια θέλουμε υπάρχει κάποιος κανόνας που λίγο πολύ ισχύει πάντοτε σε συνάρτηση με τα είδη ψαριών.

2. αφού βρούμε πόσα ψάρια μπορούμε να βάλουμε στο ενυδρείο μας τότε αγοράζουμε και τοποθετούμε το ανάλογο φίλτρο, πχ έχουμε ενυδρείο 200 λίτρα και παίρνουμε ένα φίλτρο που λέει για 150-300 λίτρα τότε ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι το φίλτρο μας επαρκή 100% είναι μελετημένα για να μας καλύπτουν 100% ακόμη και αν το ενυδρείο μας το φορτώσουμε στο μάξιμουμ με βάση τον κανόνα.

3. μεγαλύτερο φίλτρο δεν έχει νόημα γιατί απλά δεν μπορεί να αποικηθει από τα ανάλογα βακτήρια και αυτό γιατί ο αριθμός των βακτήριων εξαρτάτε πάντοτε από την τροφή που έχουν στην διάθεση τους.

 

Με ποιο απλά λόγια αν το ενυδρείο σου χωράει 20 καρδινάλιους 10 κόρυ και 6 ψάρια επιφάνειας τότε θα βγάλουν χ΄ ΝΗ και από αυτό θα βγει χ΄ ΝΟ2 και ΝΟ3, αναφέρω τυχαίο αριθμό. Τα 36 ψάρια βγάζουν 100 ΝΗ αυτή η τροφή επαρκή για 10.000 βακτήρια και εσύ έχεις κατοικία στο φίλτρο για 20.000.  Τώρα αν πάρεις και προσθέσεις και άλλο υλικό και αυξήσεις της κατοικίες σε 60.000 έκανες μια τρύπα στο νερό τα βακτήρια θα συνεχίσουν να είναι 10.000 γιατί έχουν τροφή μόνο για 10.000 στόματα.

 

Αν αυξήσεις τον αριθμό των ψαριών τότε θα αυξηθεί και η τροφή και με περισσότεροι τροφή θα έχεις περισσότερα βακτήρια,   και πάλι θα επαρκή το φίλτρο, έτσι απλά.

Αν αυξήσεις όμως των αριθμό των ψαριών σου υπερβολικά πέρα από τα προβλεπόμενα τότε ναι θα θέλεις νέο βιολογικό υλικό αλλά πάλι δεν θα έχει νόημα γιατί το ενυδρείο θα είναι μετά κονσέρβα και τα ψάρια δεν θα ψοφήσουν από ΝΗ ή ΝΟ2 (χάρη στο σούπερ ντούπερ φίλτρο) αλλά από το ''πάστωμα'', και για να μην πάνε τσάπα ρίξε μετά μέσα λίγο λαδάκι, ρίγανη, και αλάτι, άνοιξε ένα τσίπουρο και έρχομαι. :)

 

Αν και πάλι δεν κατάλαβες εγώ δεν μπορώ να τα πω αλλιώς άνοιξε νέο θέμα και ίσος κάποιος άλλος έχει ποιο φιλολογικό λόγο που να τα λέει ποιο λιανά. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Στο post#26 θετεις ενα ερωτημα που δεν ειναι επι του θεματος και παρολο που εχει καλυφθει πολλες φορες ελαβες μια σχετικη απαντηση απο τον @KostasGr

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Δεν έλαβα σχετική απάντηση από το μέλος που λες απλά μία σύντομη ειρωνία που πέρασε έτσι, ειλικρινά όμως είχα απορία και ήθελα να μάθω, γι'αυτό ξαναρώτησα. Βέβαια μόνο μαζί μου έγινε το θέμα άσχετα που δεν ξεκίνησα εγώ την απορία ή συμφώνησα ή διαφώνησα. Στη @natateo ήταν κάπως διαφορετική η προσέγγιση και κατάλαβα πως η άποψή της διαφέρει και επειδή η δική μου λογική προσέγγιζε περισσότερο αυτό που έλεγε και επειδή συνεχώς την εμπιστεύομαι και βοηθάει όλα τα μέλη κλπ.κλπ.είπα να ρωτήσω που είναι η διαφωνία των υπολοίπων μπας και μου λυθεί η απορία τελικά. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαστε όλοι στο ίδιο επίπεδο γνώσεων γι'αυτό και ρωτάμε για να μαθαίνουμε. Αν για κάτι τόσο απλό που ούτως ή άλλως προέκυψε, δε ρώτησα ξεκάρφωτα μέσα στο αρχικό "σχετικό" ποστ πρέπει να ανοίγουμε νέο θέμα θα το έχω απλά υπόψη. Ή ας μεταφέρει απευθείας τις απορίες μας η ομάδα συντονισμού. Τελοσπάντων, ευχαριστώ όπως και να'χει, θα το'χω υπόψη στο μέλλον.

 

@Δημητρης Τ +1

@Χρήστος σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεία σου.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Δεν έλαβα σχετική απάντηση από το μέλος που λες απλά μία σύντομη ειρωνία που πέρασε έτσι, ειλικρινά όμως είχα απορία και ήθελα να μάθω, γι'αυτό ξαναρώτησα. Βέβαια μόνο μαζί μου έγινε το θέμα άσχετα που δεν ξεκίνησα εγώ την απορία ή συμφώνησα ή διαφώνησα. Στη @natateo ήταν κάπως διαφορετική η προσέγγιση και κατάλαβα πως η άποψή της διαφέρει και επειδή η δική μου λογική προσέγγιζε περισσότερο αυτό που έλεγε και επειδή συνεχώς την εμπιστεύομαι και βοηθάει όλα τα μέλη κλπ.κλπ.είπα να ρωτήσω που είναι η διαφωνία των υπολοίπων μπας και μου λυθεί η απορία τελικά. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαστε όλοι στο ίδιο επίπεδο γνώσεων γι'αυτό και ρωτάμε για να μαθαίνουμε. Αν για κάτι τόσο απλό που ούτως ή άλλως προέκυψε, δε ρώτησα ξεκάρφωτα μέσα στο αρχικό "σχετικό" ποστ πρέπει να ανοίγουμε νέο θέμα θα το έχω απλά υπόψη. Ή ας μεταφέρει απευθείας τις απορίες μας η ομάδα συντονισμού. Τελοσπάντων, ευχαριστώ όπως και να'χει, θα το'χω υπόψη στο μέλλον.

 

@Δημητρης Τ +1

@Χρήστος σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεία σου.

@ataktoulis, δεν με καταλαβες καλα,εχουμε ιδια αποψη με τον @Χρήστος, δηλ γραφω- Με δυο λογια- αριθμος των βακτηιων ειναι αντίστοιχος με την ποσοτητα αμμωνιας, που εχεις στο ενυδρειο σου. Οταν αυξανεται αμμωνια, αυξανεται και αριθμος των βακτηριων, οταν μειωνεται η αμμωνια, μειωνεται και ο αριθμος τους.

Σε μπερδεψα με 300λ. Καταλαβα.  Τα 5 ιδια ψαρια εκκρινουν ιδια ποσοτητα αμμωνιας και  σε 300λ και σε 60λ, αλλα "πικνοτητα" της αμμωνιας στο 300λ ενυδρειο θα ειναι 5 φορες λιγοτερη.Θα αναπτυξουν και τα δυο φιλτρα ιδια ποσοτητα βακτηριων, οταν θα περναει απο το βιολογικο υλικο ιδια ποσοτητα αμμωνιας/ την ωρα(ή μερα πχ)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

@ataktoulis, δεν με καταλαβες καλα,εχουμε ιδια αποψη με τον @Χρήστος, δηλ γραφω- Με δυο λογια- αριθμος των βακτηιων ειναι αντίστοιχος με την ποσοτητα αμμωνιας, που εχεις στο ενυδρειο σου. Οταν αυξανεται αμμωνια, αυξανεται και αριθμος των βακτηριων, οταν μειωνεται η αμμωνια, μειωνεται και ο αριθμος τους.

Σε μπερδεψα με 300λ. Καταλαβα.  Τα 5 ιδια ψαρια εκκρινουν ιδια ποσοτητα αμμωνιας και  σε 300λ και σε 60λ, αλλα "πικνοτητα" της αμμωνιας στο 300λ ενυδρειο θα ειναι 5 φορες λιγοτερη.Θα αναπτυξουν και τα δυο φιλτρα ιδια ποσοτητα βακτηριων, οταν θα περναει απο το βιολογικο υλικο ιδια ποσοτητα αμμωνιας/ την ωρα(ή μερα πχ)

 

 

Ευχαριστώ και πάλι πατριωτάκι. ;)

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...