Jump to content

Αναδιαμορφωση ενυδρειου


panos nts

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.. και καθως ελεγα οτι δεν θα ασχοληθω με κιχλιδαδικο ποτε :P να που μου ηρθε μια ευκαιρια..

να μην τα πολυλογω εαν το κανω να φαινεται πιο ομορφο παιζει να παιχτει τιμιτικη αδεια..

Δωστε μου τα φωτα σας το ενυδρειο ειναι Μαλαουι με 2 ειδη μεσα και 2 πλεκοστομους οι οποίοι θα φυγουν γιατι ειναι τελειως λαθος με το ακουασκειπ..

Παραδοξως να πω πως βρηκα και μικρα αναμεσα στα βραχια κατι που με αφησε αφωνο καθως το ενυδρειο ειναι παρατημενο.. μονο τα δινουν τροφη..

Οι φωτογραφιες δεν βοηθανε πολυ ελπιζω ομως να μπορεσουμε να κανουμε κατι.. ;)

20190130_121342.jpg

20190130_121328.jpg

20190130_121319.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πότε προλαβες να το παρεις; Δεν ειχες μονο μικρα; :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Πότε προλαβες να το παρεις; Δεν ειχες μονο μικρα; :bigemo_harabe_net-66:

Στο στρατόπεδο το βρήκε ο τρελός... 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Στο στρατόπεδο το βρήκε ο τρελός... 

Ειναι ικανος ! :hehe:

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις φόντο, βάζεις καμιά πέτρα, προσθέτεις άμμο :P 

Ζήτα αντί για υπηρεσίες να καθαρίζεις το ενυδρείο!! :bigemo_harabe_net-66::hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα Ναταλια το βρηκα στο στρατοπεδο και μου ανατεθηκε να το καθαρισω και να το αναδιαμορφωσω!!
Ελεηστε τον στρατιωτη με τιμιτικη [emoji23][emoji88]

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Σοβαρα Ναταλια το βρηκα στο στρατοπεδο και μου ανατεθηκε να το καθαρισω και να το αναδιαμορφωσω!!
Ελεηστε τον στρατιωτη με τιμιτικη emoji23.pngemoji88.png

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Άρχισε τα καψώνια. Πρέπει να βγάλουμε κίνηση για πέτρες. Πλάτη και τα σχετικά. Σιγά σιγά και ένα ένα για να πίνεις τον καφέ σου κιόλας με την ησυχία σου.

 

Βλέπω σου ανέθεσαν επικίνδυνη αποστολή!!!!! :lolu:

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

 

Άρχισε τα καψώνια. Πρέπει να βγάλουμε κίνηση για πέτρες. Πλάτη και τα σχετικά. Σιγά σιγά και ένα ένα για να πίνεις τον καφέ σου κιόλας με την ησυχία σου.

 

Βλέπω σου ανέθεσαν επικίνδυνη αποστολή!!!!! :lolu:

 

Γελας αλλα ηδη εβαλα ατομα να πανε να μου παρουν αντιχλωρια και σκουπες βυθου! Επισης βρηκα μικρα λαμπιδο μεσα κατι που μου ρκανε τρομετη εντυπωση!! Απλα πρεπει να μπουνε και αλλες πετρες ετσι οπως το εχω κανει.. θα κανω μια προσπαθεια ακομα και θα σας δειξω το τελικο αποτελεσμα να μου πειτε πως τα πηγα για πρωτη φορα.. :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? Φαίνεται μεγάλο! Πόσα ψάρια έχει μέσα? Θέλει μερικές αλλαγές, ψιλόκοκκη άμμος οπωσδήποτε, περισσότερες και μικρότερες πέτρες ώστε να δημιουργηθούνε πολλές κρυψώνες, γέμισε νερό έως πάνω και αφαίρεσε τελείως το background καθώς το κάνει να δείχνει πολύ άσχημο. Αμέσως θα δείξει το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγαλω το μπαγκραουντ ναι απλα.πρεπει να καθαριστει πρωτα να βαλω μια σκουπα βυθου και γενικα να φυγει η πολυ η βρωμια..

Αμμο λογικα ειχε απο την θαλασσα αλλα θελει επεξεργασια και παλι.. οσον αφορα τις πετρες εχει καποιες ιδιες με αυτες και ελεγα να κανω 3 βουναλακια απο αυτα.. να γινει δηλαδη σαν σπηλιες.. καπως ετσι το σκεφτομουν..

Link to comment
Share on other sites

Ρε απατεώνα τι σου έκατσε πάλι:hysterical:!!!!

 

Τελικά παντού υπάρχουν ψαροκαμενοι:bigemo_harabe_net-53:!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε απατεώνα τι σου έκατσε πάλι:hysterical:!!!!
 
Τελικά παντού υπάρχουν ψαροκαμενοι:bigemo_harabe_net-53:!!!!!
Αχαχαχα αστα να πανε παντου θα βρισκω ενυδρεια οπου και να παω.. [emoji23][emoji23]

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετα λενε καποιοι οτι ο στρατος ειναι βαρετός κ δεν εχει τιποτα να τους προσφερει...Εδω εσενα σε εβαλε στον σωστο (αφρικανικο) δρομο παιδι μου!Στειλε διαστασεις,φιλτρανση,κ ψαροσυνθεση-ιχθυοφωρτιση για αρχη.

Κ πες αντι για θαλαμοφυλακας εσυ να κανεις ενυδρειοφυλακας.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/2/2019 at 8:31 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Και μετα λενε καποιοι οτι ο στρατος ειναι βαρετός κ δεν εχει τιποτα να τους προσφερει...Εδω εσενα σε εβαλε στον σωστο (αφρικανικο) δρομο παιδι μου!Στειλε διαστασεις,φιλτρανση,κ ψαροσυνθεση-ιχθυοφωρτιση για αρχη.

Κ πες αντι για θαλαμοφυλακας εσυ να κανεις ενυδρειοφυλακας.

 

Σορυ για την αργοπορια, φαγαμε εμπλοκη και το κακο ειναι οτι δεν μπορουσα να κανω τιποτα!

Αλλα εκδικηθηκα.. χρρωσα τον στρατο και πηγα πηρα με δικα τους εξοδα σκουπα βυθου και αντιχλωρια.. κατι που δεν ειχαν..

Η πρωτη κινηση ηταν να καθαριστει φυσικα το φιλτρο να πεταχτουν τα παντα εκτος απο σφουγγαρι για να κρατησει βιολογια και να πεταχτουν τα αλλα που ειχαν να αλλαχτουν ενα 6μηνο.. λασπη εβγαλε οχι αστεια..

Εν τελη αυτο εγινε, με την σκουπα βυθου εκανα μια αλλαγη 30 λιτρα περιπου με τις σωστες αναλογιες αντιχλωριου..

Γενικα το ενυδρειο καθαρισε και προσπαθησα να μαζεψω τις πετρες σε 2 μεριες να φτιαξουν περιοχες μονα τους οπως και εγινε..

Δυστυχως εχουν και ανκιστρους μεσα κατι που δεν ηξεραν οτι ειναι ακριβως οτι δεν πρεπει να βαλουν σε αφρικανικο..

Οι κατοικοι ειναι (λογικα) 8 λαμπιδο και ψαχνω να βρω το αλλο ειδος επειδη κρυβονται παρα πολυ λογικα ειναι 2 demasoni, αλλα θα το σιγουρεψω γιατι δεν ξερω τα ειδη της Αφρικης καλα και (φυσικα) τα 2 ανκιστρους..

Η πλατη πρεπει να φυγει ειναι ακυρη..

Εχει σαμπ με αντλια και χωρο για αρκετο βιολογικο υλικο, εκανα καποιες ρυθμισεις εκει για να λειτουργει πιο αποτελεσματικα..

Ας μην τα πολυλογω θα μιλησουν καποιες φωτο..

20190219_223234.jpg

20190219_223254.jpg

20190219_223242.jpg

20190219_223259.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μυρίζει η τιμητική. Συνέχισε έτσι αγόρι μου! :bigemo_harabe_net-53:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο στρατόπεδο ρε φίλε έχει τόσα λίτρα ενυδρείο ?

Μονόχρωμο φόντο για πλάτη φίλε. Η θαλασσινη δεν πειράζει αν δεν την έβγαλες κρατάει σκληρότητα. Οι ποταμισιες έχουν και άλλα χημικά προσμίξεις που δεν κάνουν καλό. Τα ανγκιστρους αν μπορέσεις να τα δώσεις καμιά ανταλλαγή καλώς αλλιώς δεν θα έχουν πρόβλημα. Επίσης το άλλο είδος φαίνεται γαι auratus...??? 

 

Έγινε επεξεργασία - saxlina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο στρατόπεδο ρε φίλε έχει τόσα λίτρα ενυδρείο ?
Μονόχρωμο φόντο για πλάτη φίλε. Η θαλασσινη δεν πειράζει αν δεν την έβγαλες κρατάει σκληρότητα. Οι ποταμισιες έχουν και άλλα χημικά προσμίξεις που δεν κάνουν καλό. Τα ανγκιστρους αν μπορέσεις να τα δώσεις καμιά ανταλλαγή καλώς αλλιώς δεν θα έχουν πρόβλημα. Επίσης το άλλο είδος φαίνεται γαι auratus...??? 
 
Δεν την εβγαλα την αμμο οχι απλα πρεπει να συμπληρωσω και αλλη.. γενικα εχει δουλεια ακομα και απο την στιγμη που το κανω μονος και δεν εχω βοηθεια ισως να μου παρει λιγο χρονο με τιε υπηρεσιες..
Στρατιωτικη λεσχη ειναι το ενυδρειο εκει που ειμαι και εγω.. [emoji14]
Εχει κατι βοτσαλα διακοσμητικα ασπρα τα οποια επισης πρεπει να βγουν και να συμπληρωθει αμμος, να βρω πετρες να κανω σπηλιες για μικρα και μεγαλα και επισης θελω να φτισξω τον φωτισμο.. αυτα και μετα οτι προκυψει.. ;)
Για δειτε εβγαλα και αλλες φωτο μπας και βρουμε το ειδος..

Τα ανκιστρους δυσκολο να φυγουν δενε ιναι στην δικαιοδοσια μου δεν μπορω να δωσω τα ψαρια δυστυχως, τα βλεπω οτι τρωνε λιγο μπουλινγκ απο τις κιχλιδες αλλα την παλευουν..8f43a68500d16787e1b70ce9475aa9ec.jpg2bd432f10a36065a2ea193c1243ad10f.jpg

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μυρίζει η τιμητική. Συνέχισε έτσι αγόρι μου! :bigemo_harabe_net-53:
Βρε λες να γινει κανα θαυμα?? Χαχαχ

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:
Αν και δεν είναι καλή η φώτο, μάλλον είναι Ps. Polit. 
Αντε με το καλό η τιμητική! 

Δεν καθεται το ατιμο με τιποτα!!
Βρηκα και μια εκπληξη..
 

20190221_122644.jpg

20190221_122558.jpg

20190221_122635.jpg

Έγινε επεξεργασία - panos nts
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και με ps.acei white tail μοιαζει.Μας μπερδευει κ η πλατη απο πισω.Καλυτερα βαψ την με πλαστικο χρωμα μαυρη ή μπλε.Σιγουρα χρειαζεται πετρες μεσα.!

Link to comment
Share on other sites

Να πςρω απο παραλια λετε?? Να κανω κανα καλο βρασιμο και μπλουμ??

 

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραλια εννοειται,καλο πλυσιμο,αντε λουστες κ με βραστο νερο κ μπλουμ.Αρκει η παραλια να ναι ακατηκοιτη κ αμολυντη βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...