Jump to content

Φροντίδα Νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε μου, πες μας πιο αναλυτικά ποιο είναι το θέμα σου...

 

ΥΓ. Μην γράφεις με κεφαλαία, είναι όρος των κανονισμών του φορουμ ;)  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου, πες μας πιο αναλυτικά ποιο είναι το θέμα σου...

 

ΥΓ. Μην γράφεις με κεφαλαία, είναι όρος των κανονισμών του φορουμ ;)  

Συγγνωμη δεν το ηξερα

Θελω να παρω ενα ενυδρειο γιατι εχω 2  χελωνες, αλλα δεν εχω καταλαβει τι λαμπα χρειαζεται πανω στην στερια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Kon tser έγραψε:

Συγγνωμη δεν το ηξερα

Θελω να παρω ενα ενυδρειο γιατι εχω 2  χελωνες, αλλα δεν εχω καταλαβει τι λαμπα χρειαζεται πανω στην στερια;

Μία θερμαντικη κ μία uvb αν θυμάμαι καλά..

(Είχα κ εγώ παλιότερα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ναι, ψαχούλεψε λίγο τα θέματα της κατηγορίας αμφίβια,θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες :rolleyes:

Ναι εχω κοιταξει παρα πολλα αλλα δεν ειχα καταλαβει

Αρα χρειαζεται μια λαμπα θερμοτητας  και μια uvb  στη στερια

Οκ ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι κοντα στα 10 χρονων 

Θα προσπαθησω να παρω οσο μεγαλυτερο μπορω

Απο λαμπα θα παρω σιγουρα μια θερμοτητας για την στερια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αρκετα ,17 εκ η μια και τωρα τις εχω σε ενα μικρο σπιτακι  γιατι δεν το ηξερα οτι χρειαζονται τοσο μεγαλο (μιας και δεν τις αγορασα αλλα μου τις χαρισαν)και τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα ενυδρειο .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε 2 λάμπες, μια uvb και μια  λάμπα θέρμανσης να φωτίζουν την στεριά που θα ανεβαίνουν,  είναι απο τα πιο σημαντικά και αναγκαία  ο φωτισμός για την υγεια τους και την αναπτυξη τους,  αφου συνθέτουν βιταμίνη d3(μέσω της uvb)  και στεγνώνουν το καβουκι για αποφυγή μυκητιάσεων, βακτηρίων, αλγης,

Επειδή έχεις 2 χελώνες όπως εγώ, τσέκαρε τα παρακάτω θέματα που έχουν και φωτο για να πάρεις μια ιδέα  και ότι απορίες έχεις τις ξαναλέμε 

Υ.Γ ειναι σε ηλικία που πρέπει να τρώνε 70-80% φυτική τροφή  την εβδομάδα π,χ μαρούλι κυρίως, λόλα, αγριοραδικο ή ραδίκι( τα φύλλα)  και για ποικιλια καρότο, κολοκύθι.

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
λαθος λεξη
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Παρε 2 λάμπες, μια uvb και μια  λάμπα θέρμανσης να φωτίζουν την στεριά που θα ανεβαίνουν,  είναι απο τα πιο σημαντικά και αναγκαία  ο φωτισμός για την υγεια τους και την αναπτυξη τους,  αφου συνθέτουν βιταμίνη d3(μέσω της uvb)  και στεγνώνουν το καβουκι για αποφυγή μυκητιάσεων, βακτηρίων, αλγης,

Επειδή έχεις 2 χελώνες όπως εγώ, τσέκαρε τα παρακάτω θέματα που έχουν και φωτο για να πάρεις μια ιδέα  και ότι απορίες έχεις τις ξαναλέμε 

Υ.Γ ειναι σε ηλικία που πρέπει να τρώνε 70-80% φυτική τροφή  την εβδομάδα π,χ μαρούλι κυρίως, λόλα, αγριοραδικο ή ραδίκι( τα φύλλα)  και για ποικιλια καρότο, κολοκύθι.

Σίγουρα, για αρχή θα πάρω μια θερμότητας και πιο μετά uvb διότι εκεί που είναι έχει ήλιο για πολλές ώρες .

έχω σκεφτεί για αυτήν ( http://www.feeders.gr/product/λάμπα-θέρμανσης-basking-spot-λευκή-50w/

επίσης σκέφτομαι να τους πάρω βιταμίνες όπως:http://www.feeders.gr/product/taberaqua-vitaminico/,

http://www.feeders.gr/product/beaphar-multi-vit-βιταμίνη-d3-για-ερπετά/

Κάνουν;;;;

όσο για την διατροφή όπως μου είπες , το καρότο θα πρέπει να το βράζω για να μην είναι σκληρό 

έχω διαβάσει ότι τρώνε και ασπράδι αυγού

 

Επίσης μπράβο σου για το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Kon tser
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Kon tser έγραψε:

Επίσης μπράβο σου για το ενυδρείο.

Μια χαρά είναι η λάμπα στα 50w και η trixie ειναι γνωστή εταιρία , εγω εχω και τις 2 της exoterra, αν δεν πέφτει ο ήλιος πάνω τους απευθείας και παρεμβαίνετε τζάμι δώρον άδωρο παρε και την uvb καλύτερα,  βιταμίνες δεν χρειάζονται σε αυτήν την ηλικία μόνο σε περίπτωση ασθενείας, υποβιταμίνωσης κλπ. Το καρότο και το κολοκύθι βρασμένο και το αφήνεις να πάρει θερμοκρασία δωματίου πριν το δώσεις αλλά όπως σου είπα δεν είναι για κάθε μέρα, τα πρώτα που σου είπα τα δίνεις άφοβα. Ασπραδι αυγού,  βρασμένο κοτόπουλο(το ψαχνό), κρέας γαλοπούλας, τόνο(κονσέρβα νερού) μπορείς να δόσεις τις 1-2 μέρες της εβδομάδας που θα ταΐζεις πρωτεϊνική τροφή αν δεν έχεις στικς ή πελετς για χελώνες. Αναφορικά με το ενυδρείο μου ευχαριστώ,  άλλα αν θες να δεις το καλύτερο habitat εδώ στο φορουμ δες παρακάτω του φίλου @rafael

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

οκ 

απο θερμοστάτη τι μου προτείνεις; πόσα watt;

για λάμπα uvb αυτή https://reptiliumshop.gr/product/exo-terra-reptile-uvb150-13w/

και https://reptiliumshop.gr/product/exo-terra-reptile-uvb150-13w/

επίσης χρειάζεται και τις δύο λάμπες δεν μπορώ δηλαδή να πάρω μόνο την uvb ;

εφόσον και τόσο καιρό που δεν είχαν λάμπες και είχαν μόνο τον ήλιο ,ήταν καλά

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε τι και πόσο θα ναι το ενυδρείο σου πρώτα και ανάλογα παίρνεις θερμοστάτη, τώρα δεν έχεις?  Οχι αυτήν, την uvb100 στο πράσινο κουτί είναι για χελώνες. Μη μπερδεύεσαι η uvb είναι για ήλιο η άλλη για ζεστή, ποια δεν θέλεις εσύ? Γίνετε υπό προϋποθέσεις (το καλοκαίρι), στην ηλικία που φτάσανε αντέχουν στις ''κακουχιες'',  αλλά κάλο είναι λάμπες να έχουμε για το χειμώνα αν τις έχουμε ''ξύπνιες'' και δεν πέφτουν σε χειμέρια νάρκη.      

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αποφάσισε τι και πόσο θα ναι το ενυδρείο σου πρώτα και ανάλογα παίρνεις θερμοστάτη, τώρα δεν έχεις?  Οχι αυτήν, την uvb100 στο πράσινο κουτί είναι για χελώνες. Μη μπερδεύεσαι η uvb είναι για ήλιο η άλλη για ζεστή, ποια δεν θέλεις εσύ? Γίνετε υπό προϋποθέσεις (το καλοκαίρι), στην ηλικία που φτάσανε αντέχουν στις ''κακουχιες'',  αλλά κάλο είναι λάμπες να έχουμε για το χειμώνα αν τις έχουμε ''ξύπνιες'' και δεν πέφτουν σε χειμέρια νάρκη.      

περίπου θα είναι 90( μπορεί και 1 μέτρο) *40 *40

uvb:https://reptiliumshop.gr/product/exo-terra-reptile-uvb100-13w/

έλεγα να μην πάρω της ζέστης ,θα δω 

ζέστης:https://reptiliumshop.gr/product/exo-terra-daylight-basking-spot-75w/

Link to comment
Share on other sites

Μικρο ειναι και παλι για 2 μεγαλες, αυτη ειναι η λαμπα σωστά, τη ζεστή την χρειάζονται όταν ''λιαζονται'', το καλοκαίρι δεν σου χρειάζεται η λάμπα το χειμώνα όμως έστω για κάνα 4-6ωρο... ξεκινα πρωτα και κανε ενα ενα τα βήματα και σε συνάρτηση μεταξυ τους το καθένα, ενυδρειο-θερμοστατης --φιλτρο-φωτιμος-στερια. Αλλα διάβασε πρώτα και μπες και σε σαϊτ για χελωνες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μικρο ειναι και παλι για 2 μεγαλες, αυτη ειναι η λαμπα σωστά, τη ζεστή την χρειάζονται όταν ''λιαζονται'', το καλοκαίρι δεν σου χρειάζεται η λάμπα το χειμώνα όμως έστω για κάνα 4-6ωρο... ξεκινα πρωτα και κανε ενα ενα τα βήματα και σε συνάρτηση μεταξυ τους το καθένα, ενυδρειο-θερμοστατης --φιλτρο-φωτιμος-στερια. Αλλα διάβασε πρώτα και μπες και σε σαϊτ για χελωνες.

μπορεί να φτιάξω μια στεριά κατάλληλη ώστε να περνάει ο ήλιος απευθείας και όχι απο το τζάμι ( θα το σκεφτώ) 

επίσης ο θερμοστάτης θα πρέπει να είναι αναμενος συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα ναι, το καλοκαίρι κλειστός.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kon tser έγραψε:

να είναι δηλαδη κάπως έτσι 

Red eared slider Gregory bob basking on the turtle topper

Κάπως έτσι αλλά με πλεξιγκλάς το είχα φτιάξει εγώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το χειμώνα ναι, το καλοκαίρι κλειστός.

Οκ ευχαριστώ  πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Kon tser έγραψε:

να είναι δηλαδη κάπως έτσι 

Red eared slider Gregory bob basking on the turtle topper

Μια χαρα ειναι, παιζουν πολλα  βιντεο στο you tube για το πως τα φτιαχνουν me pvc.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...