Jump to content

pico corner....


Recommended Posts

το θέμα προχωράει πλέον οπότε μέσα στο μήνα θα παρουσιάσω εδώ μερικά βήματα.....  Ξεκινώντας από την αρχή.
Το όλο θέμα το είχα στο μυαλό μου από όταν μου τη βίδωσε να έχω ακόμη ένα ενυδρείο σπίτι χωρίς όμως να υπάρχει φράγκο για να αγοράσω ένα. Αμέσως επόμενη λύση ήταν να το φτιάξω  μόνος μου με οτι πράγματα εχω στο σπίτι. Λόγω έλλειψης χρόνου τα βήματα είναι αργά αλλά υπάρχει πρόοδος. Όπως και να εχει ομως να πω απο τώρα πως επειδή το ολο θέμα έχει καποια σημεία λίγο ανορθόδοξα μπορεί στο τέλος να μη μου βγει τίποτα και να τα παρατήσω.

Ξεκινάμε με το φωτιστικό (βασικά το κύκλωμα του, το τμήμα με τα led θα είναι ξεχωριστό και θα το προχωρήσω αργότερα).
  Μόλις τελείωσα με τις δοκιμές στο τελικό κύκλωμα με ολα τα led (και τα 3 δηλαδή) και μετρήθηκαν καταναλώσεις κτλπ. εντάξει efficient δεν το λες ακριβώς αλλά τουλάχιστον είμαι κάτω απο τα 7watt σύνολο μαζί με τη κατανάλωση του κινέζικου τροφοδοτικού που το έτρεξε. Χαζομάρα που δεν μέτρησα και το κύκλωμα ξεχωριστά. τώρα τα μάζεψα την επόμενη φορά. Όπως και να έχει επειδή το ειχα βαλει πείσμα θα το τρέξω μερικούς μήνες όπως είναι να μου φύγει η χαρά της δημιουργίας και εντωμεταξύ θα σχεδιάσω νέο κύκλωμα με χρήση μικροτσιπ για αυξημένη αποδοτικότητα.

Οι ψύκτρες στα LM δεν έχουν μπει όλες ακόμη αφού ήταν απλά μια δοκιμή και οι αντιστάσεις στο τελικό κύκλωμα θα είναι όλες του 1watt (αν και με 1/2 είμαι καλυμμένος. το 1/4 είναι λίγο οριακό) τώρα δεν είχα άλλες.
Έχω επάνω δυο royal blue 1w στο 90% τους και 1 1w ice white που μπορεί να παίξει με επιλογή στο 90% του ή στο 30% ή στο 60% (στο περίπου πάντα). Το κάθε μπλε λεντ θα ρυθμιστεί ξεχωριστά τις πρώτες μέρες που θα τρέξει ολοκληρωμένο το ενυδρείο αν και νομίζω οτι θα τα έχω στο 90% τους. Το άσπρο θα εχει διακόπτη 3 θέσεων γιατί παραείναι φωτεινό.
Θα υπάρχει ακόμη ένας πυκνωτής στην αρχική είσοδο του κυκλώματος ενώ είμαι σίγουρος ότι καλό είναι να μπει και μια δίοδος στην έξοδο του κάθε τρανζιστορ αλλά οι πρακτικά ανύπαρκτες γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά έχουν σταματήσει ηδη αρκετά πριν από αυτό το βήμα οπότε το αφήνω.

Δεν θα κάνω τίποτα άλλο στο φωτιστικό αυτή την εβδομάδα (η σχεδίαση της πλακέτας και η αποχάλκωση της θέλουν χρόνο) και θα ασχοληθώ με τη γυάλα.  Έχω κολλήσει ήδη τα περισσότερα σημεία της (ναι δεν γίνεται να κολληθεί ολη με τη μια, δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που νομίζετε.  μη βιαστείτε θα καταλάβετε όταν το δείτε) και τώρα ξεκινάω το δύσκολο σημείο.

Τα κομμάτια του βράχου ήδη στρώνονται εδώ και 10 μέρες σε χωριστό μέρος (να ρίχνω βακτήρια ??).

IMG_20190203_012757_HDR.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και καλή σκέψη. Απλά τα Leds θέλουν και αυτά ψύκτρες από κάτω. Δεν ξέρω αν αυτό που φαίνεται είναι η ψύκτρα. 

 

Επίσης όταν λες LM εννοείς τα voltage regulator.;

 

Όταν οδηγούμε led δυστυχώς τα voltage regulators δεν είναι efficient γιατι απλά η διαφορά της τάσης μετατρέπεται σε χαμένη θερμοκρασία πάνω στο LM. 

 

Υπάρχουν buck converters που κάνουν αυτή την δουλειά και είναι πολύ φθηνοί. Έχουν 2 ευρώ. (https://grobotronics.com/dc-dc-converter-step-down-1-17v-1.8a.html

 

Φυσικά θέλει ρύθμιση στην έξοδο του στα 3.3 volt η αν έχεις τροφοδοτικό βλέπεις την κατανάλωση του κυκλώματος και ρυθμίζεις τα αμπέρ ώστε να είναι κοντά σε αυτά που ο κατασκευαστής λέει για το Led. 

 

Εγώ θα έβαζα έναν σε κάθε Led. Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για την οδήγηση του. Αν θέλεις να ελέγχεις την φωτεινότητα με PWM τότε θα χρειαστείς και ένα fet αλλά σίγουρα και ελεγκτή microcontroller.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leonardo_10 said:

Πολύ καλό και καλή σκέψη. Απλά τα Leds θέλουν και αυτά ψύκτρες από κάτω. Δεν ξέρω αν αυτό που φαίνεται είναι η ψύκτρα. 

 

Επίσης όταν λες LM εννοείς τα voltage regulator.;

 

Όταν οδηγούμε led δυστυχώς τα voltage regulators δεν είναι efficient γιατι απλά η διαφορά της τάσης μετατρέπεται σε χαμένη θερμοκρασία πάνω στο LM. 

 

Υπάρχουν buck converters που κάνουν αυτή την δουλειά και είναι πολύ φθηνοί. Έχουν 2 ευρώ. (https://grobotronics.com/dc-dc-converter-step-down-1-17v-1.8a.html

 

Φυσικά θέλει ρύθμιση στην έξοδο του στα 3.3 volt η αν έχεις τροφοδοτικό βλέπεις την κατανάλωση του κυκλώματος και ρυθμίζεις τα αμπέρ ώστε να είναι κοντά σε αυτά που ο κατασκευαστής λέει για το Led. 

 

Εγώ θα έβαζα έναν σε κάθε Led. Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για την οδήγηση του. Αν θέλεις να ελέγχεις την φωτεινότητα με PWM τότε θα χρειαστείς και ένα fet αλλά σίγουρα και ελεγκτή microcontroller.

 

 

 

 

Ευχαριστώ.
Ετσι όπως είναι το κύκλωμα στέλνει σε κάθε led 3.2 volt & 300mA  (στο άσπρο στέλνει 3v 60mA έως 300mA ανάλογα που θα το ρυθμίσω). Είναι εντός παραμέτρων λειτουργίας του κάθε led που αναφέρουν 2.8 εως 3.4v  & 350mA max.
Το efficient όντως είναι χαμηλό αλλά στο τέλος της ημέρας η συνολική κατανάλωση μαζί με το φτηνιάρικο τροφοδοτικό είναι μόλις 6.7watt. Άντε να πάει στα 4watt με μικροτσιπ και ποιοτικότερο τροφοδοτικό. Αργότερα θα γίνει και αυτό για την ώρα μη ξεχνάμε πως δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικά ή προγραμματισμό. baby steps.... και οχι δεν αγοράζω τίποτα. ο σκοπός του project είναι να το φτιάξω όλο χρησιμοποιώντας οτι υπάρχει στο σπίτι μου και να αγοράσω μόνο οτι είναι πραγματικά απαραίτητο (για την ώρα το μόνο που έχω αγοράσει είναι 10 αντιστάσεις του 1Ω  και ένα σωληνάριο μαύρη σιλικόνη).  Οχι τόσο για το κόστος όσο για τη χαρα της δημιουργίας.
Για την ωρα ήθελα να κάνω στο σχέδιο της πλακέτας σε πρόγραμμα στον υπολογιστή και να το τυπώσω σε διαφάνεια ώστε να χρησιμοποιήσω φωτοευαίσθητη πλακέτα αλλά λόγω έλλειψης γνώσεων δεν κατάφερα να δουλέψω κάνα δυο απο τα προγράμματα που βρήκα οπότε πάμε στον μαρκαδόρο και τη σκόνη....
 

Τα Led θα μπουν σε ψήκτρα αργότερα το φωτιστικό δεν είναι ακόμη έτοιμο, μόνο με το κύκλωμα ασχολήθηκα. (αν και αυτό που πατάνε πάλι ψήκτρα είναι αλλά για τις δοκιμές μόνο).

Γίνονται σκέψεις για την τοποθέτηση μιας γαρίδας αρλεκίνου όταν με το καλό αλλά θα πρεπει να το συζητήσω λιγο μαζί σας πρώτα αυτο. Ίσως αν καλλιεργούσα αστέρινες σε ενα ακόμη ενυδρείο των 5-10 λίτρων για να τη ταΐζω? εχω ακόμη μια γωνια ελεύθερη στον πάγκο της κουζίνας.....!
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ευχαριστώ.
Ετσι όπως είναι το κύκλωμα στέλνει σε κάθε led 3.2 volt & 300mA  (στο άσπρο στέλνει 3v 60mA έως 300mA ανάλογα που θα το ρυθμίσω). Είναι εντός παραμέτρων λειτουργίας του κάθε led που αναφέρουν 2.8 εως 3.4v  & 350mA max.
Το efficient όντως είναι χαμηλό αλλά στο τέλος της ημέρας η συνολική κατανάλωση μαζί με το φτηνιάρικο τροφοδοτικό είναι μόλις 6.7watt. Άντε να πάει στα 4watt με μικροτσιπ και ποιοτικότερο τροφοδοτικό. Αργότερα θα γίνει και αυτό για την ώρα μη ξεχνάμε πως δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικά ή προγραμματισμό. baby steps.... και οχι δεν αγοράζω τίποτα. ο σκοπός του project είναι να το φτιάξω όλο χρησιμοποιώντας οτι υπάρχει στο σπίτι μου και να αγοράσω μόνο οτι είναι πραγματικά απαραίτητο (για την ώρα το μόνο που έχω αγοράσει είναι 10 αντιστάσεις του 1Ω  και ένα σωληνάριο μαύρη σιλικόνη).  Οχι τόσο για το κόστος όσο για τη χαρα της δημιουργίας.
Για την ωρα ήθελα να κάνω στο σχέδιο της πλακέτας σε πρόγραμμα στον υπολογιστή και να το τυπώσω σε διαφάνεια ώστε να χρησιμοποιήσω φωτοευαίσθητη πλακέτα αλλά λόγω έλλειψης γνώσεων δεν κατάφερα να δουλέψω κάνα δυο απο τα προγράμματα που βρήκα οπότε πάμε στον μαρκαδόρο και τη σκόνη....
 

Τα Led θα μπουν σε ψήκτρα αργότερα το φωτιστικό δεν είναι ακόμη έτοιμο, μόνο με το κύκλωμα ασχολήθηκα. (αν και αυτό που πατάνε πάλι ψήκτρα είναι αλλά για τις δοκιμές μόνο).

Γίνονται σκέψεις για την τοποθέτηση μιας γαρίδας αρλεκίνου όταν με το καλό αλλά θα πρεπει να το συζητήσω λιγο μαζί σας πρώτα αυτο. Ίσως αν καλλιεργούσα αστέρινες σε ενα ακόμη ενυδρείο των 5-10 λίτρων για να τη ταΐζω? εχω ακόμη μια γωνια ελεύθερη στον πάγκο της κουζίνας.....!
 

Πολλοί στο εξωτερικό αγοράζουν έναν αστέρια την εβδομάδα και τον κοβουν και τον βάζουν στο ψυγείο και τις δίνουν ένα πλοκάμι την εβδομάδα. Το ζώο είναι υπέροχο πανέμορφο και ιδιορυθμο στην διατροφή του. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έλεγα να μην είναι αυτή η μόνιμη λύση αν και δύσκολο να την αποφύγω τελείως. Είναι και το κόστος που ανεβαίνει έτσι. Οι αστερίνες έχω ακούσει ότι αναπαραγονται με γρήγορους ρυθμούς, θα μπορούσα Να τις καλλιεργώ ας πούμε σε ένα 10λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά θα πρέπει πρώτα να φτάσουν σε εναν μεγάλο αριθμό, έτσι ώστε ο αριθμός ατόμων, ο ρυθμός αναπαραγωγής τους,  να συμβαδίζει με τον ρυθμό που θα αφαιρείς απο το ενυδρείο τις αστερίνες για τάισμα και  να μην μειώνουν το stock των αστερίνων στο ενυδρείο καλλιέργειάς τους. 

 

Ολα αυτά με την προϋπόθεση οτι ξέρεις το τι θέλει μια αστερίνα για να αναπαραχθεί. (βέλτιστες συνθήκες περιβάλλοντος , τροφή)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι αστερίνες ναι μεν αναπαράγονται σε γοργούς ρυθμούς που πολλές φορές καταλήγουν να είναι μάστιγα σε ένα reef ενώ γενικά θεωρούνται ακίνδυνες για τα κοράλια, σε καμιά περίπτωση όμως δεν επαρκούν για να τραφούν σε βάθος χρόνου οι γαρίδες αρλεκίνοι. Για αυτό όσοι τις χρησιμοποιούν για να εξαλείψουν ή να ελέγξουν τον πληθυσμό των αστερίνων τις απομακρύνουν μόλις ο πληθυσμός των αστερίνων μειωθεί. 

Ειδικά σε 10 λίτρα με τίποτα. Αν είχες κανενα ενυδρείο 200 λίτρα και βάλε και παρέχοντας τους βέλτιστες συνθήκες αναπαραγωγής, περιβάλλοντος, τροφής)κτλ, όπως είπε και ο @submarine1981 τότε ίσως αλλά και πάλι πιστεύω θα εξαντλούνταν πολύ γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

οπότε πλην του "delivery" Με κατεψυγμένο δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλος τρόπος για να εχεις αυτό το ασπόνδυλο... τουλάχιστον στη περίπτωση μου. Κρίμα και το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Μάλλον θα πρέπει να βρω άλλο κάτοικο για το pico. Ιδέες? μάλλον 20 εως 25 λίτρα θα βγει αν και δύσκολο να μετρηθεί με μαθηματικά πριν γεμίσει, λόγω σχήματος.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Νίκο έλεγα να μην είναι αυτή η μόνιμη λύση αν και δύσκολο να την αποφύγω τελείως. Είναι και το κόστος που ανεβαίνει έτσι. Οι αστερίνες έχω ακούσει ότι αναπαραγονται με γρήγορους ρυθμούς, θα μπορούσα Να τις καλλιεργώ ας πούμε σε ένα 10λιτρο?

Ούτε καν, όπως είπε και ο @thediscusman είχα παλιά, μιλάμε για ζωντανό που κυριολεκτικά, τις θερίζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

οπότε πλην του "delivery" Με κατεψυγμένο δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλος τρόπος για να εχεις αυτό το ασπόνδυλο... τουλάχιστον στη περίπτωση μου. Κρίμα και το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Μάλλον θα πρέπει να βρω άλλο κάτοικο για το pico. Ιδέες? μάλλον 20 εως 25 λίτρα θα βγει αν και δύσκολο να μετρηθεί με μαθηματικά πριν γεμίσει, λόγω σχήματος.
 

Πολύ σωστά σκέφτεσαι να πας σε άλλες επιλογές. Είναι κρίμα να καταδικάζουμε σε θάνατο είδη που στην αιχμαλωσία μπορούν να ζήσουν μόνο κάτω από αυστηρές προδιαγραφές...  Τώρα για άλλες επιλογές; Σίγουρα υπάρχουν αρκετές ακόμη και για pico.

Αν θες να σκέφτεσαι απολειστικά γαρίδες, άνετα μια ομάδα από sexy shrimp, ειναι πολύ όμορφες και καθώς κουνιούνται συνέχεια δίνουν μια αίσθηση ζωντάνιας. Αν θες και ψαράκι, κάποιο από τα μικρά gobies μαζί με την γαρίδα που συμβιώνει, όπως το neatodes, ή το yasha. Με αυτό τον τρόπο και μαζί με εύκολα κοραλάκια (π.χ. κάποια ρικόρδεα) φτιάχνεις ένα πολύ όμορφο μικρόκοσμο. Εννοείται ότι θα έχεις τον απαιτούμενο έστω βασικό εξοπλισμό για να μη γίνει καμιά παρεξήγηση από κάποιον αρχάριο που διαβάζει και θεωρήσει ότι στήνουμε έτσι για πλάκα ένα pico και είναι όλα εύκολα. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα γεμίσω αστέρινες το θαλασσινό μου και της αδερφής μου και ποιος ξέρει μπορεί μετά απο μήνες να εχω αρκετές για να τους βάλω για λίγο καιρό μια αρλεκίνο να μου φυγει η κάψα... και μολις τις καθαρίσουν τη χαρίζω παλι σε κάποιον.
Οσον αφορά το Pico τώρα, σήμερα έγιναν και άλλα βήματα.... και ας μη σας βγάζουν νόημα ετσι σκόρπια!
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σήμερα έχουμε αποχάλκωση.....  (περιμένοντας να ΄στεγνώσει η γυάλα μετά τα τεστ στεγανότητας...)

IMG_20190224_133912_HDR[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι εργασίες συνεχίζονται.....  Επίσης λύνονται λιγα τεχνικά ζητήματα όσον αφορά την αυτόματη αναπλήρωση που έφτιαξα και τελειώνουμε με όλες τις κατασκευές πλην ηλεκτρονικών που εχω μεινει λίγο πίσω.  Λογικά σε δυο εβδομάδες το πολύ θα είναι όλα στη θέση τους και το ενυδρείο θα στρώνεται.


 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλησιάζει η ώρα....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο εχει τοποθετηθεί και τρέχει κανονικά απο εχτες... σε κάνα δίωρο που θα ανέβει και το βίντεο θα το δείτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογω της μουσικης που εχω βαλει δεν με αφηνει το youtube Να ανεβασω το βιντεο οποτε μπορειτε να το δειτε μεσα απο το FB μου τουλαχιστον οσοι εχετε.
 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

για δειτε τώρα μηπως δουλεύει επιτέλους το λινκ....
 

 

Link to comment
Share on other sites

οκ αυριο το μεσημερι θα το εχω στο γιουτιουμπ. εντωμεταξυ απο το λινκ στο ΦΒ παιζει κανονικά απλά πατηστε στο watch on facebook που γραφει μεσα στο μαυρο πλαισιο

 

Link to comment
Share on other sites

Το να πω ότι έχω πάθει πλάκα είναι λίγο....

 

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια παρουσίαση!!!!

 

Τι διαμάντι είναι αυτό?????

Δημήτρη :bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92:!!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και το βίντεο! 

Πείτε γνώμες Άφοβα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, fishbone! said:

Το να πω ότι έχω πάθει πλάκα είναι λίγο....

 

Δεν έχω ξαναδεί τέτοια παρουσίαση!!!!

 

Τι διαμάντι είναι αυτό?????

Δημήτρη :bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92:!!!!

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ θα ανεβάσω και φωτογραφίες γιατί το βίντεο δεν το δείχνει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...