Jump to content

pico corner....


Recommended Posts

2 hours ago, bbetta said:

Ωραίος! Peppermint και Amboinensis?

Η Πέπερ μόνο, η άλλη πήγε στο μεγάλο...  Αλλά δεν παύει το Πίκο να έχει πλέον 3 είδη γαρίδες και έναν αστερία που έμεινε εντελώς ακίνητος για 20 μέρες ( είχα βάλει τον Πάτρικ από το μεγάλο μπας και σωθεί) με εμένα να αρνούμαι πεισματικά να τον πετάξω για ψοφιο και πλέον κόβει βόλτες μέρα νύχτα..... Κανονικά αυτοί δεν είναι οι ευαίσθητοι της υπόθεσης??

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2019 at 3:03 AM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

το θέμα προχωράει πλέον οπότε μέσα στο μήνα θα παρουσιάσω εδώ μερικά βήματα.....  Ξεκινώντας από την αρχή.
Το όλο θέμα το είχα στο μυαλό μου από όταν μου τη βίδωσε να έχω ακόμη ένα ενυδρείο σπίτι χωρίς όμως να υπάρχει φράγκο για να αγοράσω ένα. Αμέσως επόμενη λύση ήταν να το φτιάξω  μόνος μου με οτι πράγματα εχω στο σπίτι. Λόγω έλλειψης χρόνου τα βήματα είναι αργά αλλά υπάρχει πρόοδος. Όπως και να εχει ομως να πω απο τώρα πως επειδή το ολο θέμα έχει καποια σημεία λίγο ανορθόδοξα μπορεί στο τέλος να μη μου βγει τίποτα και να τα παρατήσω.

Ξεκινάμε με το φωτιστικό (βασικά το κύκλωμα του, το τμήμα με τα led θα είναι ξεχωριστό και θα το προχωρήσω αργότερα).
  Μόλις τελείωσα με τις δοκιμές στο τελικό κύκλωμα με ολα τα led (και τα 3 δηλαδή) και μετρήθηκαν καταναλώσεις κτλπ. εντάξει efficient δεν το λες ακριβώς αλλά τουλάχιστον είμαι κάτω απο τα 7watt σύνολο μαζί με τη κατανάλωση του κινέζικου τροφοδοτικού που το έτρεξε. Χαζομάρα που δεν μέτρησα και το κύκλωμα ξεχωριστά. τώρα τα μάζεψα την επόμενη φορά. Όπως και να έχει επειδή το ειχα βαλει πείσμα θα το τρέξω μερικούς μήνες όπως είναι να μου φύγει η χαρά της δημιουργίας και εντωμεταξύ θα σχεδιάσω νέο κύκλωμα με χρήση μικροτσιπ για αυξημένη αποδοτικότητα.

Οι ψύκτρες στα LM δεν έχουν μπει όλες ακόμη αφού ήταν απλά μια δοκιμή και οι αντιστάσεις στο τελικό κύκλωμα θα είναι όλες του 1watt (αν και με 1/2 είμαι καλυμμένος. το 1/4 είναι λίγο οριακό) τώρα δεν είχα άλλες.
Έχω επάνω δυο royal blue 1w στο 90% τους και 1 1w ice white που μπορεί να παίξει με επιλογή στο 90% του ή στο 30% ή στο 60% (στο περίπου πάντα). Το κάθε μπλε λεντ θα ρυθμιστεί ξεχωριστά τις πρώτες μέρες που θα τρέξει ολοκληρωμένο το ενυδρείο αν και νομίζω οτι θα τα έχω στο 90% τους. Το άσπρο θα εχει διακόπτη 3 θέσεων γιατί παραείναι φωτεινό.
Θα υπάρχει ακόμη ένας πυκνωτής στην αρχική είσοδο του κυκλώματος ενώ είμαι σίγουρος ότι καλό είναι να μπει και μια δίοδος στην έξοδο του κάθε τρανζιστορ αλλά οι πρακτικά ανύπαρκτες γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά έχουν σταματήσει ηδη αρκετά πριν από αυτό το βήμα οπότε το αφήνω.

Δεν θα κάνω τίποτα άλλο στο φωτιστικό αυτή την εβδομάδα (η σχεδίαση της πλακέτας και η αποχάλκωση της θέλουν χρόνο) και θα ασχοληθώ με τη γυάλα.  Έχω κολλήσει ήδη τα περισσότερα σημεία της (ναι δεν γίνεται να κολληθεί ολη με τη μια, δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που νομίζετε.  μη βιαστείτε θα καταλάβετε όταν το δείτε) και τώρα ξεκινάω το δύσκολο σημείο.

Τα κομμάτια του βράχου ήδη στρώνονται εδώ και 10 μέρες σε χωριστό μέρος (να ρίχνω βακτήρια ??).

IMG_20190203_012757_HDR.jpg

καλημέρα, αν έχεις χρόνο, βαλε ενα arduino nano η καποιο απο αυτα, τρέξε την εξοδο με ενα logic N MOSFET IRFZ44N η καποιο αντιστοιχο, και κανε οτι θέλεις με pwm σε όσα λεντάκια θέλεις... μπορεις να ελεγχεις τη φωτεινότητα, γραμμικά με ποτενσιομετρα σε καποια ειδσοδο του arduino, το οποιο θα οδηγει το FET και αυτο θα οδηγει όσο φορτίο θέλεις...

ο υπέροχος κόσμος των μικροελεκτων, υπάρχουν τονοι πληροφορίας στο δικτυο...

:)

 

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήξερα να προγραμματίζω θα έιχα βάλει μέχρι και το καζανάκι στο ndruino.      ......

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πανευκολο, τελευταία με την κριση ειχα χρόνο και καθησα και εμαθα 2-3 πραγματα... αλλα δίκιο έχεις, ειναι οριο η μη γνωση, απλα υπάρχει παντου αλλα θελει υπομονή και χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

sunday photo...

7777.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sunday photo.....

Ο πάτρικ μαζι με το νόθο παιδί του!

img_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, τι ταιζεις τον Πατρικ; Σε καποια σαιτ γραφουν- δυσκολα ζωντανα... σε καποια ευκολα.... εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

sunday photo.....

Ο πάτρικ μαζι με το νόθο παιδί του!

img_2.jpg

 

Το νόθο παιδί του είναι αστέρινα και είναι παράσιτο!

Βγάλτο τώρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε συ έχω βάλει και στα δύο ενυδρεία επειτηδές ένα χρόνο τώρα...  Αφού έχω φαγωθεί να πάρω αρλεκινο . 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

Δημητρη, τι ταιζεις τον Πατρικ; Σε καποια σαιτ γραφουν- δυσκολα ζωντανα... σε καποια ευκολα.... εχω μπερδευτει.

Έχω δοκιμάσει ότι έχω σπίτι αλλά δεν είναι α αγγίζει. Λογικά τρώει άλγη.  Παντού λένε ότι είναι δύσκολα να τόυς κρατήσεις πάνω απ' 6μηνο. Εμένα μαζί και με το πρόβλημα που είχα μου φάνηκε σαν το πιο ανθεκτικό ζωντανό στο σύστημα. Και να φανταστείς τον πήρα δοκιμαστικά, από τοτέ ψάχνω να πάρω και άλλους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2020 at 2:39 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Όχι βρε συ έχω βάλει και στα δύο ενυδρεία επειτηδές ένα χρόνο τώρα...  Αφού έχω φαγωθεί να πάρω αρλεκινο . 

 

Αν θες αρλεκινο τον αστέρια τι τον πήρες?

Θα τον φάει.

 

Και το πιο βασικό. Εσυ έβαλες τις αστέρινες μέσα στο ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

Just now, fishbone! said:

 

Αν θες αρλεκινο τον αστέρια τι τον πήρες?

Θα τον φάει.

 

Και το πιο βασικό. Εσυ έβαλες τις αστέρινες μέσα στο ενυδρείο???

ναι εγώ τις εβαλα και στα δυο ενυδρεια. Μεχρι τώρα εχω μεινει με την απορία γιατι σας προκαλούν προβλήματα εμενα δεν μου εχουν πειραξει κατι 1 χρονο τώρα. Ο αρλεκίνος θα μπει (καποια στιγμή) στο ενυδρειο που δεν εχει αστερία φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Οι αστερίνες μπορεί να πάνε πάνω σε κάποιο σκληρό κοράλλι , να καθίσουν εκει , και να του προκαλέσουν πρόβλημα - τοπική νέκρωσή.  

Γι αυτο θελουμε να τις ξεφορτωθούμε . 

 

Λογικά δεν θα έχεις πολλά ή μεγάλα σκληρά και δεν θα εχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Και εκτός αν εχεις μικρό αριθμό αστερινών και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα.  

 

Επίσης αναπαράγονται εύκολα , και άπαξ και αποκτήσει το ενυδρείο αστερίνες, μετά δύσκολα τις ξεφορτώνεσαι στο 100% 

 

Οσο για την γαρίδα....όντως ειναι αξιαγάπητο ζωντανο. :) 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω κανένα σκληρό, και δυστυχώς δεν μου αναπαράγονται! Τις έχω μετρημένες όσο είναι εφικτό από όταν τις έβαλα και δεν βλέπω αύξηση... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunday photo...

IMG_20200118_045319.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος, ηθελα να δω video, που ειχες στα ποστ #14, 15, 18 και μου βγαζει μη διαθεσιμα.......

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, natateo said:

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος, ηθελα να δω video, που είχες στα ποστ #14, 15, 18 και μου βγαζει μη διαθεσιμα.......

ουτε έμενα τα δείχνει και δεν θυμάμαι και τι είχα ανεβάσει! Αλλά λογικά ηταν βίντεο απο διάφορα στάδια κατασκευής που μετά μοντάρισμα στο μεγάλο βίντεο που φαίνεται ακόμη,

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ουτε έμενα τα δείχνει και δεν θυμάμαι και τι είχα ανεβάσει! Αλλά λογικά ηταν βίντεο απο διάφορα στάδια κατασκευής που μετά μοντάρισμα στο μεγάλο βίντεο που φαίνεται ακόμη,

Αυτα ηθελα να δω..... Να ρωτησουμε τον @rastaman kai @Husky_Jim, μηπως μετα την αναβαθμιση κατι εγινε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτα ηθελα να δω..... Να ρωτησουμε τον @rastaman kai @Husky_Jim, μηπως μετα την αναβαθμιση κατι εγινε...

 

 

Πρόβλημα του Youtube είναι.Για τσέκαρε το κανάλι σου.

 

Τα βίντεο δέν ανοίγουν ούτε από browser:

 

https://youtu.be/q14cEUurHSA

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα στη λιστα του καναλιού μουτ παίζουν ολα τα βίντεο που εχω ανεβάσει. αυτα που λέει η Ναταλία δεν τα εχει καν στη λιστα μου δεν ξέρω γιατι. εσάς δεν σας δειχνει κανένα βιντεο του καναλιου μου?

το κανάλι μου:
https://www.youtube.com/user/shadowmanjim/videos?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

εμενα στη λιστα του καναλιού μουτ παίζουν ολα τα βίντεο που εχω ανεβάσει. αυτα που λέει η Ναταλία δεν τα εχει καν στη λιστα μου δεν ξέρω γιατι. εσάς δεν σας δειχνει κανένα βιντεο του καναλιου μου?

το κανάλι μου:
https://www.youtube.com/user/shadowmanjim/videos?view_as=subscriber

Δειχνει κανονικα, αλλά δεν υπαρχουν τα βιντεο, που ανεβασες εδω...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@natateo δεν ξέρω τι μπορώ να κανω για αυτό, αν ηθελες να δεις κατι συγκεκριμένο πες μου να σου εξηγήσω πως το έφτιαξα!
εντωμεταξύ,

sunday photo....

000.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

333.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ο mr. crabs ειναι πανεμορφος!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...