Jump to content

pico corner....


Recommended Posts

σε αυτό το γαριδάδικο δεν χορεύουν μόνο οι sexy!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pre-sunday video... wait for it!
μου πήρε 2 ώρες να το μοντάρω, δεν θα περιμένω και μεχρι αύριο για να το ανεβάσω! και οπως τα προτιμά και ο @bbetta ...

 (ελπίζω να μην κοπεί ο ήχος λόγω δικαιωμάτων)

 



 
Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να συμπαθώ τα ασπόνδυλα μόνο και μόνο από τα βίντεο σου (όχι ότι θα αποκτήσω βέβαια ?)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ γιατι ειναι πολύ ωραία ιδιως καποια σαν τις sexy shrimp δεν ενοχλούν καθόλου! Βασικά τα περισσότερα δεν ενοχλουν καθόλου απλά καθαριζουν. Εμένα μου αρέσουν πολύ οι γαρίδες ιδιως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημουν σίγουρος οτι θα το ξέχναγα γιαυτό σου το ειχα πει μπας και μου το θυμιζες!
Λοιπόν, σε αυτό το ενυδρείο ειχα πάντα κάποιες αλγες (εχει και χαμηλή κυκλοφορία)... ο βράχος είχε πάντα τριχοειδή επάνω του και τα πλέξι ήθελαν 2 φορές τη βδομάδα καθάρισμα. Κάποια στιγμή έβαλα τον ερημίτη (πρασινοπόδης) απο το αλλο και καθάρισε τον βράχο τελείως σε 2 μέρες. Τα τζάμια όμως είχαν γενικά το ιδιο θέμα μονίμως.
Οταν στράβωσε το μεγάλο θαλασσινό τον Φεβρουάριο, πηρα καποια κοράλλια και τα έβαλα στο μικρό και επίσης έβαλα και τον αστερία γιατι σταμάτησε να κουνιέται.
Ο αστερίας έμεινε ακίνητος 2 εβδομάδες και ουτε εγώ δεν ξέρω τι με κράταγε και δεν τον πέταγα. Τελικά ζωντάνεψε και άρχισε τις βόλτες. Ταυτόχρονα με αυτό, άλλαξα και βακτήρια μετά από προτροπή του @Giwrgos Fragoulis και απο special blend πήγα στα zeobak (με τρομακτική υπερδοσολογία αναγκαστικά μιας και λεει μια σταγόνα για 120 λιτρα)....
2-3 εβδομάδες μετά το ενυδρείο είναι σαν αχρησιμοποίητο. Αλγη δεν βγαίνει σε καμία επιφάνεια ούτε μέσα στα διαμερίσματα  του ας πούμε σαμπ ουτε πουθενά! Ο αστερίας εχει ξαναπάει εδώ και μήνες στο μεγάλο και η άλγη εξακολουθεί να μην ξαναβγαίνει. Ακόμη και την πρόσοψη την καθαρίζω μια φορά το μήνα μόνο.
Για πείτε λοιπόν, ήταν τα βακτήρια που έκαναν τη δουλειά ή ο αστερίας??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το περιγράφεις όντως τα βακτήρια φαίνεται να σε έσωσαν. 
Αν δεν είχα παραγγείλει ήδη, θα πήγαινα και εγώ στα ίδια για δοκιμή. Τι ακριβώς σου είπε ο Γιώργος για αυτά που σε έπεισε;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για το pico ενυδρείο πάντα ε, εκεί είχα την άλγη. Στο μεγάλο και στο γλυκό δεν ειδα καποια διαφορά (εκτός από την καινούρια τριχοειδή άλγη που έχω στον βράχο όπως ξέρεις ήδη από τότε που ειχα το πρόβλημα αλλά και αυτή έχει μειωθεί πλέον).
O Γιώργος κλασσικά είπε τα πάντα για τα πάντα! Διάβασε ποστ 745 στη σελίδα 30

 
Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξε η υπερδοσολογία. Δεν γίνεται να μετρήσω λιγότερη ποσότητα από μια σταγόνα (βασικά θα υπάρχει τρόπος με αραίωση ίσως αλλά βαριέμαι) γιαυτό έριχνα 2 φορές την εβδομάδα όπως γράφει από μια σταγόνα σε κάθε ενυδρείο. Πλέον ρίχνω μια φορά την εβδομάδα για ψυχολογικούς λόγους και θα μειώσω και άλλο. (λάθος έκανα είναι μια σταγόνα για 92 λίτρα, το pico είναι κάπου 28-30 λίτρα, με αυτό το σχήμα πρέπει να είσαι μαθηματικός για να βγάλεις χωρητικότητα. Να το θέσουμε σαν challenge στο φόρουμ!)



 

Link to comment
Share on other sites

sunday photo....

img_202.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για το pico ενυδρείο πάντα ε, εκεί είχα την άλγη. Στο μεγάλο και στο γλυκό δεν ειδα καποια διαφορά (εκτός από την καινούρια τριχοειδή άλγη που έχω στον βράχο όπως ξέρεις ήδη από τότε που ειχα το πρόβλημα αλλά και αυτή έχει μειωθεί πλέον).
O Γιώργος κλασσικά είπε τα πάντα για τα πάντα! Διάβασε ποστ 745 στη σελίδα 30
 
Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξε η υπερδοσολογία. Δεν γίνεται να μετρήσω λιγότερη ποσότητα από μια σταγόνα (βασικά θα υπάρχει τρόπος με αραίωση ίσως αλλά βαριέμαι) γιαυτό έριχνα 2 φορές την εβδομάδα όπως γράφει από μια σταγόνα σε κάθε ενυδρείο. Πλέον ρίχνω μια φορά την εβδομάδα για ψυχολογικούς λόγους και θα μειώσω και άλλο. (λάθος έκανα είναι μια σταγόνα για 92 λίτρα, το pico είναι κάπου 28-30 λίτρα, με αυτό το σχήμα πρέπει να είσαι μαθηματικός για να βγάλεις χωρητικότητα. Να το θέσουμε σαν challenge στο φόρουμ!)



 
Μπορείς να βάλεις λιγότερο. Μια σταγόνα από τα βακτήρια και μια σταγόνα με νερό ΑΟ σύνολο δυο σταγόνες τα βακτήρια της εβδομάδας σου! Μην φτιάξεις όλο το μπουκάλι γιατί θα αλλοιωθεί. Η ρίχνεις μια φορά με την αλλαγή.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@bbetta Λοπον, το φωτιστικό εχει 3χ royal blue 1w και ενα 1w ice white ολα στο 90% της εντασής τους με φακούς 90 μοιρών.  ειναι στα 12cm πάνω απο το νερό και οι ακανθάστεες ειναι στην κορυφή του βράχου στα 20cm πανω απο τα λεντ με 7cm νερό να μεσολαβούν. Το συνολικό υψος του ενυδρειου ειναι 30cm.
Ελεγα να βγάλω ενα απο τα royal blue και να βάλω ακόμη δυο bright blue και να αλλάξω το άσπρο με ενα ιδιο των 3w. Εχω τα λεντ ηδη και βρήκα και μεγαλύτερο τασάκι στο σπίτι της μάνας μου! το καθυστερώ γιατι βαριέμαι να τυπώνω καινούριο κύκλωμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sunday photo....

FJ20200712_175518.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

68549684.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ειχα πετύχει αυτές τις γαριδούλες 2.5 ευρώ περίπου η μία.

Ειχα μια κάρπετ πράσινη  με καμιά 10 άρια πάνω της. Ηταν πανέμορφες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος μπορείς να μου πεις το επιστημονικό όνομα του πατρικ; Ποιο αστεριάκι είναι;

Ετσι να χω να ονειρεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 4/11/2020 at 8:51 ΠΜ, gixxer said:

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος μπορείς να μου πεις το επιστημονικό όνομα του πατρικ; Ποιο αστεριάκι είναι;

Ετσι να χω να ονειρεύομαι.

δεν ειχα δει το μνμ. δεν ξέρω ποιος ηταν.... μας άφησε χρόνους μετά απο καμιά 10ρια μήνες ζωής.
Εντωμεταξύ έχουμε νέες προσθήκες σήμερα.....ωραία ζωντανά!
 

FJIMG_20210210_130741.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

148598834_10225215738051446_6062587922566567862_o.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και η βασίλισσα...

picta.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

και η βασίλισσα...

picta.jpg

 

ΘΕΑ !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι φοβερό ζωντανό. Πρόσφατα έβαλα και εγω μια γιατι γέμιζα αστερίνες και έφτασε η κατάσταση στο απροχώρητο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

ειναι φοβερό ζωντανό. Πρόσφατα έβαλα και εγω μια γιατι γέμιζα αστερίνες και έφτασε η κατάσταση στο απροχώρητο. 

Οταν θα φαει ολες; ......:rip:

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν θα φαει ολες; ......:rip:

ή την δίνεις ή ζητιανεύεις αστερίνες...άλλοι θέλουν να τις εξαφανίζουν και άλλοι τις αναζητάνε με τέτοια ζωντανά...?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις καλλιεργώ χρόνια τώρα και στα 3 θαλασσινά. Επίσης έχω φίλο που ψαρεύει και βγάζει συνέχεια και μου δίνει αστερίες. Πιστεύω να την κρατήσω χρόνια!

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

ή την δίνεις ή ζητιανεύεις αστερίνες...άλλοι θέλουν να τις εξαφανίζουν και άλλοι τις αναζητάνε με τέτοια ζωντανά...?

Θα την δώσει σε εμένα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...