Jump to content

Υψηλα νιτρωδη μετα απο αλλαγη νερου


Pink panther

Recommended Posts

Καλησπέρα! Τις 2 τελευταιες φορες που εκανα 20% αλλαγη στο ενυδρειο, αυξηθηκαν τα νιτρωδη και τα νιτρικα την επομενη μερα. Τα ψαρακια ηταν για λιγες ωρες στην επιφανεια ψαχνοντας για οξυγονο και μετα κατεβηκαν κατω και ηταν καπως νωχελικα. Παρατηρησα σε 2 οτι κολυμπουσαν καπως περιεργα και σε ενα πως πεταχτηκε λιγο προς τα εξω το ενα του ματι. Παραθετω τη φορμα ασθενειων. Αν γνωριζει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ας με διαφωτισει!  redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : αυξηση νιτρωδων και νιτρικων μετα απο αλλαγη νερου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:350

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικο φιλτρο 1200l/h, σφουγγαρι, siporax, βαμβακι(το αλλαζω καθε μηνα)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): αφρικανικες κιχλιδες μικρου μεγεθους, 4 labidos, 3 acei, 5 saulosi, 2 socolofi, 1 maingano, 1 synodontis(γατοψαρο)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 1 φορα την ημερα με τροφη για κιχλιδες jbl, αλλαγη νερου 20% καθε 10 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.5

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):2

- ΝΟ3 (νιτρικά):30

- Θερμοκρασία:24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: τα ψαρια αυτη τη στιγμη δςιχνουν υγειεστατα και ζωηρα, αφου ανοιξα την αεραντλια και δεν τα ταισα 2 μερες. Ακομα ομως τα νιτρωδη και τα νιτρικα ειναι σε αυτες τις τιμες. Θα ανεβαινουν παντα μετα απο καθε αλλαγη? 

Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη σημαίνει άστρωτο φίλτρο, δεν θα έπρεπε να βλέπεις ποτέ μετά από 2 μήνες, ειδικά μετά από αλλαγή νερού.

 

Τα συμπτώματα που αναφέρεις όλα είναι αποτέλεσμα κακής ποιότητας νερού. 

 

Μερικές παρατρήσεις. 

 

- Ρύθμισε την έξοδο του φίλτρου σου ώστε να έχεις καλή ανατάραξη της επιφάνειας, έχεις έλειψη οξυγόνου στο νερό. 

 

- Τάιζε 2 φορές την ημέρα. Εμπλούτισε την διατροφή των ψαριών με ποικιλία διαφορετικών τροφών, όχι μόνο μία. 

 

- Μεγαλύτερες και πιο συχνές αλλαγές νερού. Τουλάχιστον 30% την εβδομάδα. 

 

Κι επειδή ανέφερα πιο πάνω για άστγρωτο φίλτρο, κράτα και το ότι μάλλον έχεις ανεπαρκή φίλτρανση (αλήθεια ποιο ακριβώς έχεις;). Μάλλον πρέπει να προσθέσεις άλλο ένα φίλτρο. 

 

Τα παραπάνω πρέπει να τα λάβεις σοβαρά υπόψιν σου διαφορετικά σύντομα θα αρχίσου οι απώλειες. 

 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου αμμεσα.νιτρωδη μ αμμωνια μικρη διαφορα εχουν ,στην επιδραση τους πανω στα ψαρια.ταισμα μια φορα την ημερα κ αλλαγες νερου μεχρι να δεις νιτρωδη 0.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Το φιλτρο εννοειται κανει μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια. Δινω 2 διαφορετικες τροφες, μια της jbl και μια σπιρουλινα εναλλαξ καθε μερα. Το φιλτρο μου ειναι το aquanova και ειναι γεματο βιολογικο υλικο. Μου φανηκε κι εμενα περιεργο που ενω δεν ειχα ποτε προβλημα δημιουργηθηκε ξαφνικα μετα απο 2 μηνες αλλα νομιζω βρηκα την αιτια... Στις 2 τελευταιες αλλαγες εκανα σκουπα βυθου σε ολο το ενυδρειο και ανακατεψα πολυ τον βυθο μιας και προσθεσα πετρες για να φτιαξω σπηλιες στις αφρικανες! Πιστευετε οτι μπορει να φταιει αυτο? Εκανα ακομα μια μεγαλη αλλαγη και οι τιμες πεσανε ευτυχως και ολα δειχνουν ξανα φυσιολογικα! Απλα φοβαμαι να ξανακανω σκουπα βυθου τωρα... 

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές σου ειναι μικρες ετσι κ αλλιως,κανε μεγαλύτερες η πιο συχνα.Εγω οταν κανω σκουπα μετα απο πολυ καιρό κανω τον μισο βυθο ,αν κανω συχνα τον κανω ολο.παντως σ δυο μηνες με τοσο μικρα ψαρια μου ακουγεται δυσκολο ο βυθος να εχει μαζεψει τοση μουργα.μηπως οταν το εκανες μύρισε υπερβολικα ασχημα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρησα διαφορα στην μυρωδια. Θα κανω πιο συχνες αλλαγες οπως μου ειπες και ο,τι αλλο χρειαστει! Μηπως να βαλω κυκλοφορητη ωστε να διωχνει τα σκουπιδακια απο το χαλικι στην εισοδο του φιλτρου? Μηπως ειναι πολλα τα ψαρακια για τα 350 λιτρα? Να τους παρω βιταμινες? Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω εκτος απο συχνες αλλαγες? Επισης, τα φυτα που εχω βαλει παρατηρησα οτι σαπιζουν τα φυλλα τους. Να τα βγαλω και να προσθεσω πετρες η ειναι αρκετες? 

Link to comment
Share on other sites

Απο μενα βαλε στην ρουτινα σου τις αλλαγες,για τα υπολοιπα δεν εχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...