Jump to content

Δε ΜΠΙΓΚ πρότζεκτ..


thedrowningman

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.. 

 

Πέρυσι το καλοκαίρι μού δόθηκε η ευκαιρία να κάνω μια μεγάλη αναβάθμιση στα ενυδρεία μου, που τότε ήταν ένα 180lt με χρυσόψαρα, ένα 240lt με bala sharks και beaufortias και ένα 20lt καραντίνα με neon..

 

Από εκεί που πριν τρία καλοκαίρια είχα αφήσει πίσω στις διακοπές μου ένα 20άλιτρο με δύο χρυσόψαρα μέσα, τα ενυδρεία που έστησα είναι πολύ πιο πέρα από τα κυβικά μου.. μου έχουνε βγει τα μάτια στο διάβασμα εδώ μέσα (σε αυτό και σε αδερφό forum).. γι' αυτό και θέλω πολύ τις γνώμες σας, τις παρατηρήσεις και τη βοήθειά σας.. λίγο από το γούστο σας και τις γνώσεις σας.. 

 

Πήρα λοιπόν στα χέρια μου δυο γιάλες 540lt (1,80x0,60x0,50) και μία ραφιέρα με τρία πατώματα..

 

DSC01275.jpeg

DSC01276.jpeg

DSC01315.jpeg

DSC01316.jpeg

DSC01321.jpeg

DSC01328.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

..στη συνέχεια ξεκίνησα να στήνω το 180άρι για τους έρμους τους neonες που είχανε περάσει πόσους μήνες σε καραντίνα 20άλιτρη..

Τα ψάρια αυτά τελικά δεν κατάφερα να τα βοηθήσω να "γυρίσουν".. 

 

 

DSC01373.jpeg

DSC01374.jpeg

DSC01378.jpeg

DSC01403.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

..και αυτήν την μορφή πήρε η ραφιέρα μου, στα τέλη του Ιούνη.. 

..αφού στήθηκε, σκεφτόμουν πολύ να ενώσω με ένα κομμάτι γυαλί τα δύο κάτω ενυδρεία, προσπαθώντας να ενώσω τα σκοτεινά νερά του Αμαζονίου με τους ορυζώνες της Ασίας, πράγμα που ακόμα δεν το 'χω κάνει.. προς στιγμήν, περιμένω να αναρρώσει ο Βρασίδας (μονομάχος) και μετά να το ξανασκεφτώ.. 

Έχω δει εδώ ότι καλύτερα ο μονομάχος να μην είναι με διαφορετικά είδη και όταν έρθει η ώρα, σίγουρα θα σας ξαναρωτήσω τι σκέφτεστε.. 

 

DSC01488.jpeg

DSC01468.jpeg

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσο ευκολα μπορει καποιος να σε κανει να νιωσεις γατακι!!!!χαχα ετσι απλα 4 ενυδρειακια για να χαλαρωνω μωρε

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ποσο ευκολα μπορει καποιος να σε κανει να νιωσεις γατακι!!!!χαχα ετσι απλα 4 ενυδρειακια για να χαλαρωνω μωρε

απο το στομα μου το πηρες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

..ρε παιδιά, εγώ είμαι ο ψάρακας της παρέας.. και από εσάς έχω ξεσηκώσει ό,τι έχω ξεσηκώσει.. 

 

Αυτές είναι οι γυάλες μου, όπως είναι σήμερα.. 

 

DSC02010.jpeg

DSC02011.jpeg

DSC02046.jpeg

DSC02013.jpeg

DSC02014.jpeg

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Βιοτοπικό Αμαζονίου


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 110x40x42
Συνολικά Λίτρα: 180
Sump (
λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:  Valisneria, Echinodorus, Mayaca, Πόθος , Τηλέγραφος , Σπαθίφυλλο, Αράχνη, Βασιλικός
Ψάρια: 40 Cardinal Tetra, 6 Glowlight Tetra, 2 Ancistrus (m-f), 1 Ancistrus Albino
Άλλα είδη: 3 Applesnails, 1 Nerite, Malaysian trumpet snails, Physa snails

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Γκρίζος Τοίχος
Πέτρες: Dragon Stone
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Λευκή Αμμος
Βυθός: Φύλλα πλάτανου, μπανανιάς

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x 18w και 1x 36 Led
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:  Εσωτερικο Aquael 200 με αντλία 1000λτ/ω, εσωτερικό 200λτ/ω, εσωτερικό 200λτ/ω
Θέρμανση/ Ψύξη: 200 w
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα


Παράμετροι
pH:6,6
Γενική σκληρότητα (GH): range 3-6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): range 3-6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% την εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Χρήση τύρφης στα φίλτρα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για όλα και για το μεράκι σου.

 

Ειδικά η ζούγκλα με τα κοπαδόψαρα μου αρέσει πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε συ μια δυο απορίες. Σε πιο μέρος του σπιτιού έχεις βάλει το κτήνος. Μένεις σε όροφο? Και πως κάνεις τις αλλαγές στο πάνω πάνω ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Christos.. Ευτυχώς μένω σε μονοκατοικία .. το σπίτι είναι δυάρι κ η ραφιέρα έχει μπει στο σαλόνι. τώρα αν σκεφτείς ότι στο χωλ παίζει κ μια 60αρα με το χρυσόψαρο που μου μάγκωσε το φίλτρο κ δίπλα από την τηλεόραση άλλη μια 20αρα πάλι καραντίνα με ψάρι που περιμένω να κάνω εισαγωγή , βρίσκομαι στα πρόθυρα διαζυγίου κ βίαιου εκ διωγμού κ απομάκρυνσης από το σπίτι..

άσε που όταν πέσει η στάθμη νομίζεις ότι είσαι στην Έδεσσα, δεν ακούς ούτε στο τηλ να μιλήσεις κ έχεις μια διαρκή αίσθηση ότι θες να κατουρήσεις..

για αλλαγές κ γενικά για να βάλω χέρια μέσα χρειάζομαι σκάλα.. 

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το μεράκι σου φίλε μου.

Λιγοι θα επιχειρούσαν κάτι τέτοιο και σε  ορισμένες πολυκατοικίες ίσως ήταν απαγορευτικό λόγω βάρους!

Εχουν ένα άγριο - φυσικό λουκ τα ενυδρεία με «άναρχο» φύτεμα. Σίγουρα αυτό είναι πιο κοντά στην φυση από τα aquascape που έχουν επικρατήσει στο χόμπι και τα ψαράκια σου το χαίρονται. 

 

Μου άρεσε η πρόβλεψη για τους μονομάχους και το βιοτοπικο με τους καρδιναλιους, το πιο όμορφο τετρα.

 

 

Σε φαντάζομαι ναι κανεις αλλαγη σε αυτά τα ενυδρεία (κανεις και μεγάλες συχνά!), χαρά στο κουράγιο σου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανε εσυ παρουσιασεις κ ασε μας να βαρεθουμε!Θα συμφωνισω με τον bbeta σε ολα.Respect!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Gifil, ευχαριστώ πολύ φιλαράκι.. όπως καταλαβαίνεις, θα παρουσιάζω μέχρι να με βαρεθείτε.. :) :hehe:

 Βρε παρουσίαζε εσύ και δεν θα βαρεθεί κανένας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Gifil, ευχαριστώ πολύ φιλαράκι.. όπως καταλαβαίνεις, θα παρουσιάζω μέχρι να με βαρεθείτε.. :) :hehe:

Παρουσίαζε εσύ και ασε εμάς να τρεχουμε για υπογλώσσια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...