Jump to content

αγορα Sera Marin Biotop Cube 130


theodss

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους ειμαι κατοχος 2 ενυδρειων juwel rio 240 στο ενα εχω δισκους και σκευτομαι στο αλλο να κανω ενα reef απλα δεν μπορεσα να καταληξω στο τη εξοπλισμο να αγορασω σκιμερ κλπ εχω βρει καποια αλλα δεν ξερω αν αξιζουν επισεις στο αν πρεπει να ανοιξω τρυπα η να βαλω εξωτερικη υπερχειλιση καθως και τη αντιστροφη οσμοση πρεπει να παρω γιατι το νερο στην περιοχη μου εχει παρα πολλα αλλατα η αλλη σκεψη ειναι η αγορα ενος  Sera Marin Biotop Cube 130 αλλα δεν ξερω αν αξιζει η χρειαζεται μεγαλυτερο σκιμερ

Έγινε επεξεργασία - theodss
Link to comment
Share on other sites

 Κατ αρχήν φίλε μου ρίξε όσο περισσότερο διάβασμα μπορείς και εδώ σε θέματα που έχουν να κάνουν με στήσιμο καινούριου ενυδρείου αλλά και γενικότερα σε αξιόπιστες πηγές. 

  Στα must του εξοπλισμού είναι η όσμωση, ένα ρεφρακτόμετρο, αναπλήρωση νερού,  και στη συνέχεια είτε πας σε κάποια λύση all in one  όπως αυτό που λες ή το στήνεις εσύ όπως θες αγοράζοντας εξοπλισμό. Από τη στιγμή που το νερό σου έχει πολλά άλατα όπως λες, τους δίσκους πως τους κρατάς, χωρίς όσμωση;  

 

Αυτό το ενυδρείο που λες είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει με σχετικά χαμηλό κόστος να στήσει ένα reefάκι χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις και με λίγα εύκολα κοραλάκια (μανιτάρια, άντε το πολύ κανένα εύκολο lps). Δε γνωρίζω αυτό το συγκεκριμένο ευδρείο αλλά γενικά σε όλα αυτού του είδους συνήθως ο εξοπλισμός ειναι ο πολύ βασικός. Τα μικρά σκιμεράκια που έχουν αυτά τα ενυδρεία δεν κάνουν καμιά αξιόλογη επεξεργασία του νερού, αλλά μπορείς να παίξεις περισσότερο με άνθρακα και αντιφώσφορο και πιο συχνές αλλαγές νερού. Ο φωτισμός, όπως βλέπω στο site Sera με τα 36 Watt led στα 130 λίτρα κινείται στα όρια του χαμηλού αλλά  ικανοποιητικός για εύκολα μαλακά (μανιτάρια, καμiά xenia κτλ). Επίσης ένα ενυδρείο κλειστό από πάνω όπως είναι αυτό, το καλοκαίρι θα έχει πολύ μεγαλύτερο θέμα με άνοδο της θεμοκρασίας και πρέπει να σκεφτείς και κάποια λύση για ψύξη, είτε ένα μικρό chiller, είτε ανεμιστηράκια. Βέβαια μένεις και Γρεβενά που ακόμη και το καλοκαίρι δεν έχει πολλή ζέστη (το γνωρίζω από προσωπική πείρα...)

 

Πρώτα απ όλα όμως και πιο σημαντικό είναι να ρίξεις όσο περισσότερο διάβασμα μπορείς, να κατανοήσιες τον τρόπο λειτουργίας του θαλασσινού ενυδρείου και τη σκοπιμότητα του κάθε μέρους του εξοπλισμού

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε. 

Η πρόταση μου είναι να κρατήσεις τα λεφτά από το να αγοράσεις νέο ενυδρείο και μείνε στο Ρίο 240.

Με μια τρύπα και εξοπλισμό θα φτιάξεις ένα εξαιρετικό reef.

Όπως είπε και ο @thediscusman χρειάζεται πολύ διάβασμα και μελέτη. 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν βιαζομαι και δεν θελω να καταληξωσε κατι βιαστικο ο λογος που σκευτικα για αλλο ενυδρειο εινια λογο ετοιμου εξοπλισμου και επειδη λογικα δεν θα χρειαστη να ανοιξω τρυπα εχω παρει αντιστοφη οσμοση 5 σταδιων για 500 λιτρα την ημερα  πλαστικι δεξαμενη 200 λιτρα για την αυτοματη αναπληρωση καπως ετσι τουλαχιστον το σκευτομαι φιλτρο εχω ενα eheim που επεισης ειναι για 500 λιτρα νομιζω πως χρειαζομαι κυκλοφοριτες φωτισμο για κοραλια και σκιμερ θερμοστατες κλπ εχω τωρα αν ξεχασα κατι μου λετε 

 

υγ. για τους δισκους εχω και εκει αντιστροφη οσμοση 5 σταδιων καθως το νερο στην περιοχη μου ξεπερναει τα 400 αλατα μετρημενο ακομα και ο εξοπλισμος σε ενα ενυδρειο που δουλευει χαλαει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...