Jump to content

SOS νέο ενυδρείο πρόβλημα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ειμαι αρχάρια και έστησαν ένα νέο ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσαν από το petshop. Το ενυδρείο το έστησαν πριν από μία εβδομάδα 30λιτρα με χαλίκι φίλτρο και κάτι βιταμίνες με aloe vera biotropol r .Έχω φίλτρο με σφουγγάρι.Συμφωνα με τις οδηγίες που μου ειπε ο υπεύθυνος πήρα ένα χρυσόψαρο και ένα african clawed frog .Τη πρώτη μέρα χάλασε το φίλτρο με αποτέλεσμα να μείνουν 2 μέρες χωρίς φίλτρο.Ο βάτραχος δεν πολυετρωγε και αγχώθηκα ότι θα πεθανει από ασιτία και ότι  δεν βρίσκει  τη τροφή με αποτέλεσμα να ρίχνω παραπάνω τροφή απ' ότι χρειάζεται και να μένει στο πατο.

 

Το ενυδρείο έγινε χλωμό πολύ γρήγορα μύριζε πάρα πολύ άσχημα οπότε έκανα αλλαγή νερού 30%. Χειροτέρευε πάλι μετά από λίγο έκανα κάθε 2-3μερες αλλαγή 40-50% του νερού .

 

4 Μέρες μετά την αγορά του χρυσόψαρου το ψάρι ήταν κακοκεφο και πήγαινε στην επιφάνεια πολύ .έβαλα μηχάνημα που παράγει οξυγόνο γιατί πίστευα ότι φταίει αυτό .Μετά έβγαλε κάτι σαν άσπρα μπαλάκια στα πτερύγια σαν φυσαλίδες τα οποία εξαπλώθηκαν και κόκκινες γραμμές σαν  αγγεία που  σπάνε στην ουρά και στο τελείωμα του σώματος.Απο τη στιγμή που το είδα μέσα σε 6ωρες εξαπλωνόταν και το ψάρι δεν μπορούσε πλέον ούτε να κουνηθεί και ήταν ακινητο στην επιφανεια με δυσκολία να αναπνευσει.το απομονωσα σε ένα μεγάλο πλαστικό κουτί με νερό και λίγο αλάτι γιατί πίστευα ότι είχε itch .Καλυτερεύσε ,έφυγαν τα άσπρα σαν φυσαλίδες από το σώμα του και κουνιέται .Ακόμα όμως βλέπω δυσκολία στην αναπνοή και στη κίνηση και οι κόκκινες σαν αιμα γραμμές δεν υποχωρούν και νομίζω πως συνεχίζουν να εξαπλώνονται .

 

Δεν ξέρω τι φταίει .δεν ξέρουν ούτε σε όσα petshop ρώτησα .Μου παν να πάρω βιταμίνες αλλά το ψάρι πεθαίνει .Δεν ξέρω αν το έχει και ο βάτραχος .. δεν έχει σημάδια .έβαλα σήμερα στο φίλτρο στο ενυδρείο που είναι ο βατραχος άνθρακα και ζεόλιθο γιατί υπέθεσα δηλητηρίαση από αμμωνία (δεν είχαν και κάποιο φάρμακο)

 

Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει ?Κάποιο φάρμακο που μπορεί να βοηθήσει ?

Το ενυδρείο το ξέρω ότι είναι μικρό και για το ψάρι και για το βάτραχο τώρα που αρρώστησαν και το εψαξα και αγόρασα ένα δεύτερο για να τα χωρίσω .

received_381263515754711.jpeg

received_346751896170974.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ξερουμε τι ειναι! Γιατι ετσι - Ειμαι αρχάρια και έστησαν ένα νέο ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσαν από το petshop.-

ξεκινανε ολα τετοια θεματα.

Ειναι δηλητηριαση απο αμμωνια. Το ψαρακι παει στην επιφανεια για οξυγονο,οχι γιατι δεν υπαρχει αυτο στο νερο, αλλα γιατι του εκαψες τα βράγχια. Και κοκκινα σημαδια στο δερμα παλι απο αμμωνια ειναι. Τι κανεις τωρα; Καθαριζεις το χαλικι απο βρωμιες (σκουπα βυθου) και αλλαζεις καθε ημερα 20(30% )νερου στο ενυδρειο με αντιχλωριο ή αν μπορεις δωσε πισω το ψαρακι και πρωτα στρωσε το ενυδρειο σου σωστα!

Διαβασε εδω και ανεβασε μια φωτο να δουμε τι εχεις στο ενυδρειο, για να σε βοηθηθουμε.

Οταν θα διαβασεις για τ κυκλο του αζωτου, θα καταλαβεις τι ειναι αμμωνια και γιατι ειναι τοσο βλαβερη.

Με το βατραχακι τι εγινε τελικα;

Και μια συμβουλη - μην ακους πετσοπα. Υπαρχουν πολλες πληροφορίες στο ιντερνετ, αρκει να θελεις να μαθεις.

Καλημερα! :)

P.S. το ψαρακι μπορει να μην το καταφερει....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Γιατί δεν μας λες ποιό petshop σου έδωσε αυτές τις οδηγίες;

Εδωσαν και βατραχακι για παρεα! :death:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εδωσαν και βατραχακι για παρεα! :death:

Αφού δεν έδωσαν καρχαριάκι πάλι καλά B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέμαι και οργίζομαι με κάτι τέτοια περιστατικά πραγματικά. Δηλαδή αν είναι δυνατόν βάτραχος και χρυσόψαρο σε 30 λίτρα...

Φυσικά εσύ δεν φταις μιας και δεν γνωρίζεις αλλά χαίρομαι που βρήκες το φόρουμ που τουλάχιστον θα σου αποδείξει πως ότι άκους από τα πετ σοπ δεν είναι και αυτό που ισχύει.

Εύχομαι να έχεις ακόμα την όρεξη να διαβάσεις εκτενέστερα το τι συμβαίνει στο ενυδρείο ή και τις διαδικασίες προτού βάλουμε ψαράκια και την επόμενη φορά που θα πας στο ίδιο πετ σοπ να μην χρειαστεί να ρωτήσεις τίποτα απλά ράφι και ταμείο... :meh:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

Το ενυδρείο έχει απλό χαλίκι και ένα διακοσμητικο βράχο .ο βάτραχος κάθεται η πανω στο φίλτρο η κάτω από το βράχο έσκαψε και σε ένα σημείο το χαλίκι γιατί προτιμούσε να κάθεται στο τζάμι του ενυδρειου .δεν ειναι ενεργητικός αλλά γενικα απ' ότι διάβασα δεν είναι ενεργητικά τα βατραχακια .Δεν έχει σημάδια όπως το χρυσόψαρο .όμως επειδή κάθεται στο φίλτρο υποθέτω ότι το επηρεάζει και αυτό η αμμωνία .

 

Σχετικά με τις αλλαγές νερού και το αντιχλωριακο υγρό επειδή λίγο δεν ξέρω υπάρχει κάποιο που να είναι απλά αντιχλωριακο η να συνεχίσω να βάζω το biotropol r που λέει ότι αφαιρεί το χλώριο ?(είμαι πολυ ασχετη)

 

Στο φίλτρο να συνεχίσω με άνθρακα και ζεόλιθο που έβαλα χτες μήπως βοηθήσει  ?

 

Το sera toxivec έγραφε στο ιντερνετ ότι δεσμεύει την αμμωνία θα βοηθήσει να το παρω?

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ?

 

Διάβασα ότι δεν πρέπει να ταιζω τα ψάρια τώρα που υπάρχει το πρόβλημα με την αμμωνία .να συνεχίσω έτσι και με το ψάρι που το αφερεσα και είναι σε ξεχωριστό πλαστικό κουτί η επειδή είναι πολύ άσχημα να το ταιζω ?

 

received_348262912447092.jpeg

received_397921810973687.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το βαμμενο χαλικακι δεν ειναι καλο για το ενυδρειο, και το θεμα δεν ειναι μονο οτι ποιος ξερει τι βαφες ειναι, αλλα δεν εχει πορωδες επιφανεια για να αποικισουν εκει τα καλα βακτηρια.

Δεν καταλαβα καλα... Το ψαρι ειναι σε ενα πλαστικο κουτι; Πόσα λιτρα;

Αν στο ενυδρειο δεν υπαρχουν ζωντανα, τοτε βγαλε απο το φιλτρο ανθρακα και ζεολιθο και βαλε μεσα siporax mini (βιολογικο υλικο), αλλαγες νερου μην κανεις μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα αλλαγή νερού 30%. Θα πάρω αύριο αυτό το φάρμακο.

Να αλλάξω υπόστρωμα πχ άλλο χαλίκι η άμμο ?

Επίσης επειδή διάβασα ότι με την αύξηση του ph έχει χειρότερες επιπτώσεις η αμμωνία έβγαλα το οξυγόνο  .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το βαμμενο χαλικακι δεν ειναι καλο για το ενυδρειο, και το θεμα δεν ειναι μονο οτι ποιος ξερει τι βαφες ειναι, αλλα δεν εχει πορωδες επιφανεια για να αποικισουν εκει τα καλα βακτηρια.

Δεν καταλαβα καλα... Το ψαρι ειναι σε ενα πλαστικο κουτι; Πόσα λιτρα;

Αν στο ενυδρειο δεν υπαρχουν ζωντανα, τοτε βγαλε απο το φιλτρο ανθρακα και ζεολιθο και βαλε μεσα siporax mini (βιολογικο υλικο), αλλαγες νερου μην κανεις μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

 

Το ψαρακι ταιζεις λιγο. Στο κουτι με ψαρι αλλαγες νερου πρεπει να κανεις συχνα και να μαζευεις με ενα λαστιχακι και τα περιττώματα απο τον βυθο(πατο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Happyfish12 έγραψε:

Ναι έκανα αλλαγή νερού 30%. Θα πάρω αύριο αυτό το φάρμακο.

Να αλλάξω υπόστρωμα πχ άλλο χαλίκι η άμμο ?

Επίσης επειδή διάβασα ότι με την αύξηση του ph έχει χειρότερες επιπτώσεις η αμμωνία έβγαλα το οξυγόνο  .

 

Αφησε αεραντλια, καλο κανει. Αν εχεις σκληρο νερο το Ph δεν κουνιεται με την χρηση αεραντλιας.

Αν μπορεις, παρε φυσικο χαλικι 1-3mm για το ενυδρειο, καλυτερα σκουροχρωμο.

Το φαρμακο toxivec θα βαζεις μονο εκει, που εχεις το ψαρακι, οχι στο ενυδρειο , που στρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικακι άμα έχεις την δυνατότητα καλύτερα άλλαξε το άμα δεν έχεις στρώσει το νερό ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ .

Το κουτάκι είναι πολύ μικρό 5λιτρα αλλά επειδή πέθενε στο ενυδρείο το έβγαλα αναγκαστικά προσωρινά μέχρι να φέρω ένα δεύτερο ενυδρείο που εχω.

 

Ναι κάνω αλλαγές κανονικά και στα δύο .

Θα πάρω αύριο και το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Happyfish12 έγραψε:

Ωραία ευχαριστώ πολύ .

Το κουτάκι είναι πολύ μικρό 5λιτρα αλλά επειδή πέθενε στο ενυδρείο το έβγαλα αναγκαστικά προσωρινά μέχρι να φέρω ένα δεύτερο ενυδρείο που εχω.

 

Ναι κάνω αλλαγές κανονικά και στα δύο .

Θα πάρω αύριο και το χαλίκι.

Αλλαγες νερου θα κανεις μονο στο κουτι με το ψαρι. Toxivec θα παει μονο στο κουτι με το ψαρι.

biotopol βαλε για λιγο στην ακρη, θα το χρειαστεις μετα.

Το βατραχακι που το εχεις;(ή το πηγες πισω στο μαγαζι;)

Link to comment
Share on other sites

Το βατραχακι είναι στο ενυδρείο κρύβεται κάτω από το πέτρα η πάνω στο φίλτρο .φαίνεται κάπως καλύτερα και το νερό δεν μυρίζει πλέον .. εξακολουθεί να είναι θολό .δεν το τάισα καθόλου χτες .

 

Βρήκα επίσης αυτό επειδη έχει πληγες το ψαρακι

 

Seachem stress guard

Προστατεύει τη βλενογόννο των ψαριών. Μειώνει το stress και την τοξικότητα της αμμωνίας, κατά τη διαδικασία της προσαρμογής ή της μεταφοράς των ψαριών. Δεσμεύει την εκτεθειμένη πρωτεΐνη στις πληγές και προάγει την επούλωση, μειώνοντας την πιθανότητα των πρωτογενών και δευτερογενών λοιμώξεων. 

 

Ποιο είναι καλύτερο να του βάλω αυτό η το toxivec ?

 

Δεν πήγα ούτε το ψάρι ούτε το βάτραχο στο μαγαζί καθώς και λόγω της κατάστασης της αμμωνίας θα τα πέταγαν στα σκουπίδια .

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω μαζί με το χρυσόψαρο λίγο άνθρακα και ζεόλιθο στο πάτο του πλαστικού κουτιού ?

 

Χειροτερεύει και έχει γίνει ροζ  πιο πολύ παρολο που  αλλάζω καθημερινά το νερό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Happyfish12 έγραψε:

Να βάλω μαζί με το χρυσόψαρο λίγο άνθρακα και ζεόλιθο στο πάτο του πλαστικού κουτιού ?

 

Χειροτερεύει και έχει γίνει ροζ  πιο πολύ παρολο που  αλλάζω καθημερινά το νερό 

Το κουτι ειναι πολυ μικρο (θα επρεπει να παρεις 20λ πλαστικο κουτι απο IKEA πχ), το ψαρι πηρε γερη δοση αμμωνιας και μαλλον θα σε αποχαιρετήσει. Κατα της αμμωνιας βοηθαει ο ζεολιθος (μεσα στο φιλτρο)και καποια φαρμακα(toxivec,ammo lock κ.α). Το θεμα ειναι οτι το ψαρακι εχει παθει ζημια. Εχεις φιλτρο ή αεραντλια στο κουτι;

Το βατραχακι δωσε πισω ή βγαλε απο το ενυδρειο - θελει και αυτο καθαρο νερο χωρις αμμωνια.

Αν γινεται βρες μπολι για το ενυδρειο σου, να στρωσει γρηγορα ή μπορεις να παρεις ειδικα σκευασματα με βακτηρια για ενυδρειο (Sera bio nitrivec π.χ).

Υπαρχουν πολλα φαρμακα για να κατεβασεις την αμμωνια  το θεμα ειναι, οτι αν θα τα ριχνεις στο ενυδρειο,δεν ξερω πότε θα στρωσει (ή ποτέ;). Ο κυκλος του αζωτου ξεκιναει μονο αν υπαρχει αμμωνια.

Τι να πω... Δεν φταις εσυ... 

Link to comment
Share on other sites

Έχω φίλτρο μικρό για το πλαστικό κουτί αλλά επειδή είναι μικρό το κουτί και το ψάρι αδύναμο το τραβάει και δεν μπορεί να κολυμπήσει και για αυτό το έβγαλα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...