Jump to content

Δεύτερο φίλτρο


h2ostories

Recommended Posts

Καλησπέρα, πόσο καιρό χρειάζεται να τρέχει παράλληλα ένα δεύτερο φίλτρο ώστε να μπορούμε να βγάλουμε με ασφάλεια το πρώτο; 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσες μέρες/μήνες μπορεί να χρειαστεί για να το κανείς αυτό και αν κάποιος πει ένα νούμερο αν στέκει.

Δε ξέρω ποσό μπορεί να τρέχουν μαζί και τι ιχθειοφόρτηση υπάρχει αλλά όταν αφαιρέσεις το παλιό οι μετρήσεις θα στο δείξουν. 

Πάντως αν θες να το επισπεύσεις είναι ποιο εύκολο. 

Μοιρασε το νέο βιολογικό υλικό με το παλιό σου και στα δυο φίλτρα. Έτσι οι τα βακτήρια σου θα αποικήσουν και στο νέο υλικό σου γρηγορότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δε βάζεις όλο το υλικό από το παλιό φίλτρο στο νέο και να είσαι έτοιμος σε 1';;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικά φίλτρα και δεν μπορώ να το κάνω αλλιώς θα το έκανα. Σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να αφήσω το παλιό σφουγγάρι μέσα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω. 

Τι είδους φίλτρα είναι και δεν μπορείς να μεταφέρεις υλικά;

Αυτό με το σφουγγάρι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα καθώς δεν θα περνάει έντονη ροή από αυτό, ενώ οι μεγαλύτερες αποικίες βακτηρίων βρίσκονται στο βιολογικό υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος h2ostories έγραψε:

Είναι δύο διαφορετικά φίλτρα και δεν μπορώ να το κάνω αλλιώς θα το έκανα. Σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να αφήσω το παλιό σφουγγάρι μέσα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή. 

 

Μόνο το βιολογικό υλικό θα μεταφέρεις, όπως λέει και ο @bbetta. Σφουγγάρι θα χρησιμοποιήσεις το καινούριο κατευθείαν. Αν θέλεις το πολύ πολύ στράγγιξε τη βρωμιά από το παλιό στο καινούριο. Μιλάμε για εσωτερικά φίλτρα ή εξωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ευκαιρία να βάλεις κανένα πορώδες υλικό (τύπου siporax mini, Eheim substrate κλπ.) μέσα στα φίλτρα ;

Link to comment
Share on other sites

c9aa3df1-f3d4-4f3a-b091-99f0fa985126.jpg

Αυτό που έχω τώρα είναι τέτοιου τύπου και έχει μέσα ένα μόνο σφουγγάρι και πρόσφατα αλλάζοντας θήκη έβαλα και 5 ceramic rings. Θέλω να βάλω το aquael pat mini το οποίο είναι μόνο σφουγγάρι και δεν γίνεται κάποια μεταφορά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Τι ενυδρείο έχεις και τι/πόσα ψάρια;

Ένας μικρός κύβος των 15 λίτρων είναι και αυτή τη στιγμή δεν έχει ψάρια. Θέλω να βάλω γαρίδες γι'αυτό και η αλλαγή στο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Έχω την εντύπωση πως θα χρειαστείς καλύτερο φίλτρο. Θα σου πουν οι ειδικοί και κυρίως η @natateo που γνωρίζει τα πάντα και για τις γαρίδες. Περίμενε λιγάκι να σου γράψει όταν δει το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

εμένα σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο με φύτα και γαρίδες μόνο (neocaridina) μου πρότειναν αέροφιλτρο μόνο...και πράγματί 4+ μήνες μετά ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0...δες για αερόφιλτρα μόνο...και όχι καμια αμαν αμαν αεραντλία...

Link to comment
Share on other sites

Μετρας ΝΗ3/4 ή Νο2 και θες να αλλάξεις φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

εμένα σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο με φύτα και γαρίδες μόνο (neocaridina) μου πρότειναν αέροφιλτρο μόνο...και πράγματί 4+ μήνες μετά ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0...δες για αερόφιλτρα μόνο...και όχι καμια αμαν αμαν αεραντλία...

Το αεροφιλτρο το είχα σαν δεύτερη επιλογή γιατί κυρίως δεν με βολεύει στο setup με την αντλία και τα σωληνάκια. Φίλτρο θέλω να αλλάξω ξεκάθαρα για αποφυγή θυμάτων σε μικρά και σαν έξτρα επιφάνεια για να τσιμπολογάνε οι γαρίδες. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα πολλες γαριδες αραζουν στο αεροφιλτρο. Επισης δεν ειδα καποιο θανατο. Αν δεν εχεις περιεργες μετρησεις δεν χρειαζεται να αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Προσπάθησε να βάλεις περισσότερο βιολογικό τι φίλτρο θα βάλεις τώρα ;

Είμαι ανάμεσα σε Aquael Pat mini και κάποιο αεροφιλτρο. 

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Παντως εμενα πολλες γαριδες αραζουν στο αεροφιλτρο. Επισης δεν ειδα καποιο θανατο. Αν δεν εχεις περιεργες μετρησεις δεν χρειαζεται να αλλαξεις

Κάποιο θάνατο εννοώ με το φίλτρο που έχω τώρα και όχι από βιολογία αλλά από ρουφηγμα μέσα στο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος h2ostories έγραψε:

Είμαι ανάμεσα σε Aquael Pat mini και κάποιο αεροφιλτρο. 

 

Κάποιο θάνατο εννοώ με το φίλτρο που έχω τώρα και όχι από βιολογία αλλά από ρουφηγμα μέσα στο φίλτρο. 

Το Aquel είναι καλή επιλογηεπιλογή

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εισαι σιγουρος πιστευω το αεροφιλτρο ειναι ιδανικη επιλογη. Τοσο δεν σε βολευει στην διαρυθμιση? Μια αεραντλια θες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα γαριδαδικο εχω αεροφιλτρο, στο αλλο εσωτερικο φιλτρο. 

Απλα πανω στις τρυπες του εσωτερικου "φορεσα" ενα σφουγγαρι (να μην ρουφαει τα μικρα) και πιο μακρυ spray bar εβαλα (να μην "φυσαει" πολυ)

Ενα αεροφιλτρο ειναι οτι πρεπει για γαριδαδικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες εδω τα βιντεο απο professional breeder (σχεδον παντου αεροφιλτρα)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Η αρχική μου ερώτηση είναι σε περίπτωση που πάρω αεροφιλτρο πόσο καιρό να το βάλω να δουλέψει με το παλιό πριν το βγάλω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Θα ρίξεις το βιολογικό υλικό από το παλιό χύμα στο βυθό και θα το καταργήσεις αμέσως. . .

Μετα απο ποσο καιρο μπορει να το βγαλει καποιος ωστε να το αξιοποιησει σε ενα κανονικο φιλτρο?ρωταω γιατι εχω κανει το ιδιο και θαθελα να ξερα αν μπορω να το βγαλω. Το ενυδρειο ειναι στον 4ο μηνα και μετραω μηδενικες αμμωνιες και νιτρωδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@christos efthimiou

Δώσε αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να συζητήσουμε την περίπτωση σου σε ένα νέο θέμα . . . :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...