Jump to content

Αλλαγη βυθου


Pink panther

Recommended Posts

Καλημερα! Αποφασισα μετα απο συμβουλες πολλων εμπειρων στο χομπυ, να αλλαξω το υποστρωμα απο χαλικο σε αμμο μιας και ειναι το καταλληλο για τις κιχλιδες μου. Σκεφτομαι ομως πως αν ανακατευοντας απλα τον βυθο με τη σκουπα βυθου ανεβαινουν τα νιτρωδη, οταν το βγαλω ολοκληρο το χαλικι δε θα ανεβουν και παλι σε υπερβολικο βαθμο? Εννοειται πως θα εχω βγαλει τα ψαρια την στιγμη της αλλαγης και θα εχω αφησει μεσα μονο το 30% του νερου, αλλα και παλι δε θα ανεβουν οι τιμες? Επισης, μπορω να βαλω απλη χαλαζιακη αμμο η θα πρεπει οπωσδηποτε να παω να μαζεψω αμμο θαλασσης? Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο, λίτρα και ψάρια.... Μπορείς εφόσον έχεις βγάλει τα ψάρια από το ενυδρείο να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα βαρελάκι ή σε κουβάδες (για αυτό σε ρώτησα για τα λίτρα του ενυδρείου σου...) καλό θα είναι το νερό να το πάρεις από την έξοδο του φίλτρου σου ώστε να είναι όσο πιό καθαρό γίνεται... και μετά να βγάλεις το χαλίκι και το υπόλοιπο του νερού να καθαρίσεις το ενυδρείο, (ΟΧΙ ΜΕ ΧΗΜΙΚΑ) σκέτο νεράκι και τέλος να βάλεις την άμμο που θές και να φτιάξεις το διάκοσμο όπως σου αρέσει...

 

Όσο για την άμμο θαλάσσης πές μας τί ψάρια έχεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να είναι άμμος θάλασσας , επίσης βγάλε νερό από το ενυδρείο σε ένα βαρελάκια και ξανά βάλτο μέσα και πολύ συντακτικό είναι να βάλεις βακτήρια άμεσου ξεκινήματος για να σου στρώσουν το νερό κατευθείαν εφόσον θα βάλεις τα ψαράκια σου ξανά μέσα  

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Εχω 15αφρικανικες κιχλιδες μικρες. Το ενυδρειο ειναι 350 λιτρα. Εχω βαρελι αλλαγης αλλα μολις 90 λιτρα. Μπορω βεβαια να βαλω το νερο σε διαφορους κουβαδες ωσπου να το ξαναβαλω μεσα. Ποσο νερο πρεπει να κρατησω? Το 70% φτανει? Και να βαλω 30% καθαρο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Δεν είναι ανάγκη να είναι άμμος θάλασσας , επίσης βγάλε νερό από το ενυδρείο σε ένα βαρελάκια και ξανά βάλτο μέσα και πολύ συντακτικό είναι να βάλεις βακτήρια άμεσου ξεκινήματος για να σου στρώσουν το νερό κατευθείαν εφόσον θα βάλεις τα ψαράκια σου ξανά μέσα  

Θα βαλω βακτηρια, οκ! Παρηγγειλα 10 κιλα αραγωνιτη και αλλα 10 χαλαζιακης αμμου. Ελπιζω να ειναι ενταξει ε? Ειχα 20 κιλα χαλικι και σιδεροπετρες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι εντάξει με 20 κιλά εξαρτάτε βέβαια τί ύψος θέλεις να έχει το υπόστρωμα... κοίτα τα βακτήρια είναι στα φίλτρα σου οπότε εάν βάλεις τα φίλτρα σου να δουλεύουν μέσα στο βαρέλι με νερό του ενυδρείου οπότε δεν χαθεί η βιολογία σου και προσθέσεις και βακτήρια μετά όταν τελειώσεις την διαδικασία νομίζω ότι με το νερό στο βαρελάκι σου είσαι εντάξει... πές ότι έκανες μια τεράστια αλλαγή νερού δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι αφρικάνες....

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Νομίζω ότι είσαι εντάξει με 20 κιλά εξαρτάτε βέβαια τί ύψος θέλεις να έχει το υπόστρωμα... κοίτα τα βακτήρια είναι στα φίλτρα σου οπότε εάν βάλεις τα φίλτρα σου να δουλεύουν μέσα στο βαρέλι με νερό του ενυδρείου οπότε δεν χαθεί η βιολογία σου και προσθέσεις και βακτήρια μετά όταν τελειώσεις την διαδικασία νομίζω ότι με το νερό στο βαρελάκι σου είσαι εντάξει... πές ότι έκανες μια τεράστια αλλαγή νερού δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι αφρικάνες....

Ωραια! Πειραζει αν βαλω λιγο siporax απο το φιλτρο σε ενα εσωτερικο φιλτρακι και τα εχω τα ψαρια μαζι με αυτο στο βαρελι μεχρι να γινει η αλλαγη? Η θα πρεπει να βαλω στο βαρελι τους σωληνες του εξωτερικου φιλτρου? Εισοδο και εξοδο? Πιστευω σε μια ωριτσα θα εχει τελειωσει η διαδικασια. Θα χαθει η βιολογια του εξωτερικου αν μεινει κλειστο για μια ωρα?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Pink panther said:

Ωραια! Πειραζει αν βαλω λιγο siporax απο το φιλτρο σε ενα εσωτερικο φιλτρακι και τα εχω τα ψαρια μαζι με αυτο στο βαρελι μεχρι να γινει η αλλαγη? Η θα πρεπει να βαλω στο βαρελι τους σωληνες του εξωτερικου φιλτρου? Εισοδο και εξοδο? Πιστευω σε μια ωριτσα θα εχει τελειωσει η διαδικασια. Θα χαθει η βιολογια του εξωτερικου αν μεινει κλειστο για μια ωρα?

Εγώ θα έβαζα τους σωλήνες στο βαρέλι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Pink panther έγραψε:

Θα βαλω βακτηρια, οκ! Παρηγγειλα 10 κιλα αραγωνιτη και αλλα 10 χαλαζιακης αμμου. Ελπιζω να ειναι ενταξει ε? Ειχα 20 κιλα χαλικι και σιδεροπετρες.

Όχι απλά βακτήρια αλλά βακτήρια γτηγορησς εκινησης  έχει διαφορά θα σου στρώσουν τον νερό σε δευτερόλεπτα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Όχι απλά βακτήρια αλλά βακτήρια γτηγορησς εκινησης  έχει διαφορά θα σου στρώσουν τον νερό σε δευτερόλεπτα 

Εχω της sera bio nitrivec. Κανουν? Η να παρω αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το bionitrivec.

Για μενα δεν χρειαζεται να κρατησεις τοσο πολυ νερο. Επισης αν εχεις ανθρακα βαλτον στο μικρο φιλτρακι και μεσα στο ενυδρειο για καμια εβδομαδα μολις τελειωσεις το στησιμο...

Βαλε μας αν θελεις και καμια φωτο να δουμε το πριν και το μετα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μια χαρα ειναι το bionitrivec.

Για μενα δεν χρειαζεται να κρατησεις τοσο πολυ νερο. Επισης αν εχεις ανθρακα βαλτον στο μικρο φιλτρακι και μεσα στο ενυδρειο για καμια εβδομαδα μολις τελειωσεις το στησιμο...

Βαλε μας αν θελεις και καμια φωτο να δουμε το πριν και το μετα :)

Εγινε!! Θα βαλω! Σε ευχαριστω πολυ!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ε ναι! Πολυ ομορφο,ευγε!Εριξες διαβασμα κ  μελετη πανω στα μαλαουι βλεπω!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...