Jump to content

Χρυσόψαρο σε 25λτ


Balou

Recommended Posts

Έχω ένα χρυσόψαρο comet σε 25λτ με φίλτρο και λίγα φυτά απο το είδος vallisneria, το οποίο "τρέχει" εδω και τρία χρόνια. Αλλαγές νερού 20%-30% κάνω κάθε 7-10 μέρες με προσθήκη αντιχλώριου και το μέγα λάθος πλύσιμο το σφουγγάρι του φίλτρου με νερό από την βρύση... Τελευταία φορά το έπλυνα πριν 2 βδομάδες περίπου, μετά διάβασα εδω κάποια πράγματα και κατάλαβα τις απανωτές κοτσάνες μου. Αγόρασα υγρά τεστ sera (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 & ΝΟ3) και χτες έκανα μέτρηση στο ενυδρειο και σε όλα οι τιμές ήταν μηδέν. Έτσι, σύμφωνα με τα παραπάνω, εκτιμώ οτι το ενυδρείο μου είναι άστρωτο
 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα ήταν άστρωτο αν είχες μετρήσεις αμμωνίας ή νιτρωδών. Σε 3 χρόνια δε γίνεται να μην έχει στρώσει όσα λάθη και να έχεις κάνει. Τώρα για τα λίτρα σου ότι είναι απαγορευτικά για το ψαράκι το ξέρεις έτσι; Μην πλένεις με νερό βρύσης γιατί καταστρέφεις όποια βιολογία κατάφερε να αναπτυχθεί ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και είδα τα λάθη (πλυσιμο φίλτρου, λιτρα, κ.λπ.) που έχω κάνει, αυτά προσπαθώ να μαζέψω τωρα...
Ναι ξέρω οτι 25λτ δεν κάνει ουτε να βρασεις μακαρόνια, αλλά όπως ανάφερα στην ενότητα "Καλώς ήρθατε", σκοπεύω , αν είναι εν τέλει σωστό, να το μεταφέρω προσωρινα σε πλαστικό δοχείο 70λτ. Λυπάμαι ειλικρινα πολυ που έχω αναγκάσει ενα ψαρι να ζει σε τετοιες συνθηκες και ψάχνω την καλυτερη δυνατή λύση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Balou said:

Διάβασα και είδα τα λάθη (πλυσιμο φίλτρου, λιτρα, κ.λπ.) που έχω κάνει, αυτά προσπαθώ να μαζέψω τωρα...
Ναι ξέρω οτι 25λτ δεν κάνει ουτε να βρασεις μακαρόνια, αλλά όπως ανάφερα στην ενότητα "Καλώς ήρθατε", σκοπεύω , αν είναι εν τέλει σωστό, να το μεταφέρω προσωρινα σε πλαστικό δοχείο 70λτ. Λυπάμαι ειλικρινα πολυ που έχω αναγκάσει ενα ψαρι να ζει σε τετοιες συνθηκες και ψάχνω την καλυτερη δυνατή λύση

Μέσα στο φιλτράκι εκτός από σφουγγάρι τί άλλο έχει?

Link to comment
Share on other sites

Αν πλένεις το σφουγγάρι με νερό βρύσης κάθε φορά που αλλάζεις νερό τότε πρακτικά δεν υπάρχει αποικία και ας τρέχει το ενυδρείο 3 χρόνια. Μπράβο σου όμως που διάβασες και θέλεις να φτιάξεις τις συνθήκες για το ψάρι σου :thumbup:

70 λίτρα για ένα χρυσόψαρο είναι παλάτι.

 

P.S: @ataktoulis δεν ξέρω αν αυτό που λες είναι απαραίτητα σωστό. Μπορεί να έχει αναπτυχθεί αποικία βακτηρίων στο φίλτρο αν δεν έχουν πέσει βακτήρια ή τέλος πάντων να δημιουργηθούν απονιτροποιητικά βακτήρια μόνο με περιττώματα και τροφή? Αν συνδυάσουμε και το γεγονός ότι το σφουγγάρι, που θα είναι ούτως η άλλως μικρό, πλένεται με νερό βρύσης τότε ακόμα και αν υπάρχει κάποια ποσότητα βακτηρίων τότε πεθαίνει και αυτή.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει τίποτε άλλο, προχτες παρέλαβα siporax mini και το σ/κ σκοπευω να κάτσω να το φτιάξω. Η τελευταια αλλάγη νερού έγινε το πριν 7 μέρες (το Σάββατο) αλλά ευτυχώς δεν έπλυνα το φίλτρο. Επίσης πήρα το seachem prime αντί για το αντιχλώριο που έριχνα (δεν θυμαμαι μάρκα).
Δεν ηξερα παιδια τίποτα, έμεινα με τις οδηγίες του πετσοπ τόσα χρόνια και αφού το ψαρι ζουσε θεωρούσα ότι όλα καλά. Βέβαια ο πετσοπας θα μπορουσε να μου πει να πηδηξω από τον τρίτο, οπότε η ευθύνη είναι σχεδόν όλη δική μου

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Balou said:

Δεν έχω βάλει τίποτε άλλο, προχτες παρέλαβα siporax mini και το σ/κ σκοπευω να κάτσω να το φτιάξω. Η τελευταια αλλάγη νερού έγινε το πριν 7 μέρες (το Σάββατο) αλλά ευτυχώς δεν έπλυνα το φίλτρο. Επίσης πήρα το seachem prime αντί για το αντιχλώριο που έριχνα (δεν θυμαμαι μάρκα).
Δεν ηξερα παιδια τίποτα, έμεινα με τις οδηγίες του πετσοπ τόσα χρόνια και αφού το ψαρι ζουσε θεωρούσα ότι όλα καλά. Βέβαια ο πετσοπας θα μπορουσε να μου πει να πηδηξω από τον τρίτο, οπότε η ευθύνη είναι σχεδόν όλη δική μου

Όλες οι κινήσεις που κάνεις τώρα είναι προς την σωστή κατεύθυνση οπότε συνέχισε έτσι(και το prime και η τοποθέτηση βιολογικού υλικού.(mini siporax)).

Τι χρησιμοποιείς για βυθό? Άμμο ή χαλίκι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω χαλίκι λευκο-μπεζ, νομίζω οτι είναι φυσικό και όχι βαμμένο, για φυσικό το αγορασα (3,50€ το κιλό) στο οποίο προσθέτω ανα 15 μέρες μία ταμπλέτα sera flourish , που σπάω σε μικρότερα κομμάτια. Το χαλίκι βρίσκεται περίπου 1,5 χρόνο, πριν είχα χρωματιστο (τα ειπαμε απανωτά τα λάθη).
Πόση μπορεί να είναι η μέγιστη παραμονη του χρυσόψαρου στο πλαστικό κουτι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αν πλένεις το σφουγγάρι με νερό βρύσης κάθε φορά που αλλάζεις νερό τότε πρακτικά δεν υπάρχει αποικία και ας τρέχει το ενυδρείο 3 χρόνια. Μπράβο σου όμως που διάβασες και θέλεις να φτιάξεις τις συνθήκες για το ψάρι σου :thumbup:

70 λίτρα για ένα χρυσόψαρο είναι παλάτι.

 

P.S: @ataktoulis δεν ξέρω αν αυτό που λες είναι απαραίτητα σωστό. Μπορεί να έχει αναπτυχθεί αποικία βακτηρίων στο φίλτρο αν δεν έχουν πέσει βακτήρια ή τέλος πάντων να δημιουργηθούν απονιτροποιητικά βακτήρια μόνο με περιττώματα και τροφή? Αν συνδυάσουμε και το γεγονός ότι το σφουγγάρι, που θα είναι ούτως η άλλως μικρό, πλένεται με νερό βρύσης τότε ακόμα και αν υπάρχει κάποια ποσότητα βακτηρίων τότε πεθαίνει και αυτή.

 

Ότι μπορεί να αναπτυχθεί βιολογία είναι γεγονός. Βέβαια όπως λες και να πάει να γίνει κάτι με το νερό της βρύσης πάει χαμένη αλλά σίγουρα οι ρύποι του ψαριού (κυρίως) και η τροφή δημιουργούν αμμωνία η οποία λογικά καταναλώνεται από βακτήρια έστω και λίγα. Σκέψου το και αλλιώς, με αλλαγές νερού ανά 7-10 μέρες, χωρίς καθόλου βιολογία το ψαράκι θα είχε καεί από αμμωνία, τώρα κάπως την παλεύει 3 χρόνια Αν μιλούσαμε για πιο συχνές αλλαγές οκ αλλά νομίζω πως για να άντεξε 3 χρόνια θα υπάρχει κάποια υποτυπώδης έστω βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα σιποραξ όσο ποιο πολλά χωράνε για Μα φτιάξεις έδαφος για τα βακτήρια τα έχεις καταστρέψει τα ποιο πολλά λόγο νερού βρύσης ... επισεις για να κρατήσεις τς μετρήσεις σταθερές σε 25 λιτρα θέλει κόπο μην ξεχνάς ότι τα λιτρα σου είναι πολύ λίγα με αποτέλεσμα σε μια αλλαγή νερού μπορεί οι τιμες να ανεβω κατεβαίνουν ...άμα φτιάξεις καλή βιολογία όμως δεν θα έχεις θέμα ..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω οτι είναι λίγα τα λίτρα και από τα γραφόμενα εδώ είναι και δύσκολο να διατηρεις βιολογία και δεν ενδεικνύονται για αυτό το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια δεν υπάρχουν μόνο μέσα στο φίλτρο..Υπάρχουν και σε άλλα πορώδη μέρη που μπορούν να βρουν κατάλληλες συνθήκες για να αποικίσουν..

Ο λόγος που σε ρώτησα αν έχεις χαλίκι ή άμμο είναι  οτι στο χαλίκι τα βακτήρια μπορούν να ζήσουν να πολλαπλασιαστούν και να αποικίσουν, μην ξεχνάμε ή και για ενημέρωση όλων όσων δεν το γνωρίζουν οτι στα θαλλασινά ενυδρεία δεν υπάρχει αποικία βακτηριων στο φίλτρο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει φίλτρο, υπάρχουν όμως πέτρες που είναι πορώδεις και οι αποικίες αναπτύσονται εκεί.

Επίσης βακτήρια υπάρχουν και στη στήλη του νερού.

Αποκλείεται το ενυδρείο σου να είναι άστρωτο και να χεις αυτές τις μετρήσεις(αρκει τα τεστ να μην είναι ληγμένα και να ακολούθησες σωστά τα βήματα του τεστ)

Συνεπώς υπάρχει βιολογία μέσα στο ενυδρείο σου και απότι φαίνεται επαρκής για τα λίτρα σου, θα προσθέσεις όμως όσα περισσότερα siporax  χωράνε όπως λ΄΄εει και από πάνω ο φίλος @garganik για να το βοηθήσεις να γίνει πιο σταθερή και άνετη η βιολογία.

Τα βακτήρια δεν είναι απαραίτητο να προστεθούν για να δημιουργηθούν αποικίες, μπορείς να δημιουργήσεις ενυδρείο με φοβερή βιολογία χωρίς την παραμικρή προσθήκη σκευασμάτων βακτηριδίων περιμένοντας όμως τουλάχιστον 2-3 μήνες ενώ με την προσθήκη βακτηρίων η βιολογια μπορεί να είναι έτοιμη και σε λιγότερο από 3-4 βδομάδες..

Αλλά όπως και να χει 3 χρόνια είναι υπεραρκετά για να αποκτήσει ένα ενυδρείο την βιολογία που χρειάζεται από την ώρα που όλα τα υπόλοιπα εκτός από το φίλτρο δεν αλλάζονταν και δεν πλένονταν σε κάθε αλλαγή νερού γιατί αν γινόταν αυτό όλα αυτα που προανέφερα προφανώς και δεν θα ισχυαν..

Ελπίζω να βοηθάω κάπως..

Link to comment
Share on other sites

@Skoti βοηθάς, όλοι όσοι μου γράψατε βασικά και σας ευχαριστώ γι αυτό, ευτυχώς μεσα σε όλα τα άλλα, δεν επλενα τιποτε άλλο.
έχω αγοράσει και το sera bio nitrivec, αλλά δεν το εχω χρησιμοποιήσει ακόμη, διάβασα διφορούμενες απόψεις για την χρήση του και δεν εχω κατασταλάξει κατα πόσο θα πρέπει ή δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί. Προσωπικά δεν απορρίπτω τις καινοτομίες αλλά έχοντας κάνει τόσα λάθη προτίμησα να μάθω μερικά πράγματα ακόμη.

Έγινε επεξεργασία - Balou
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άφοβα να χρησιμοποιήσεις το Nitrivec, είναι πολύ καλό προϊόν ασχέτως που κάποιοι λένε πως είναι σκέτο νερό. Εμένα με βοήθησε πάντως στο στρώσιμο σε όλα τα ενυδρεία που είχα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μπορείς άφοβα να χρησιμοποιήσεις το Nitrivec, είναι πολύ καλό προϊόν ασχέτως που κάποιοι λένε πως είναι σκέτο νερό. Εμένα με βοήθησε πάντως στο στρώσιμο σε όλα τα ενυδρεία που είχα.

Ευχαριστώ για την απάντηση, η δοσολογία φαντάζομαι όπως αναφέρεται στο φυλλάδιο χρήσης, μετά χρειάζεται να κάνω μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζεσαι μετρήσεις μετά. Δε χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια μιας και όπως είπαμε το φιλτράκι σου είναι στρωμμένο, απλά για ενίσχυση αφού έκανες χρήση νερού βρύσης.

Αν δεν κάνω λάθος για τα λίτρα σου είναι 10ml (ένα καπάκι). Κούνησε το μπουκάλι πολύ καλά πριν τα ρίξεις στο νερό και μην τρομάξεις καθόλου με τη θολούρα. Σε λίγες ώρες το νερό σου θα είναι κρύσταλλο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Όχι, δε χρειάζεσαι μετρήσεις μετά. Δε χρειάζεται να ρίχνεις συνέχεια μιας και όπως είπαμε το φιλτράκι σου είναι στρωμμένο, απλά για ενίσχυση αφού έκανες χρήση νερού βρύσης.

Αν δεν κάνω λάθος για τα λίτρα σου είναι 10ml (ένα καπάκι). Κούνησε το μπουκάλι πολύ καλά πριν τα ρίξεις στο νερό και μην τρομάξεις καθόλου με τη θολούρα. Σε λίγες ώρες το νερό σου θα είναι κρύσταλλο!

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update
Δυστυχώς ο κύριος Ψαρής μας άφησε χτες.
Είχε μεταφερθεί από τις 9/2 σε πλαστικό κουτί 70 λίτρα πράττοντας τα δέοντα, οι μετρήσεις ήταν ΟΚ, ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 ΝΟ3=5, (είχα αναφερθεί στο 1ο ποστ σε άστρωτο ενυδρείο την πρώτη φορά που μέτρησα αλλά μάλλον δεν τις είχα κάνει σωστά), όλα ήταν μια χαρά, μάλιστα φαινόταν ιδιαίτερα χαρούμενος με όρεξη, και χτες το πρωί τον βρήκα νεκρό, έτσι απλά, κάτω από το φίλτρο. Πριν το ξεστήσω χτες έκανα άλλη μια μέτρηση στο νερό , οι τιμές ήταν ίδιες ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 ΝΟ3=5. Μάλλον είχε ταλαιπωρηθεί ήδη το καλό μου, τρία χρόνια στο 25αρι, δεν μεγάλωνε όπως έπρεπε και ήταν ήδη αργά.
Sometimes we have to learn the hard way.

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Πολύ κρίμα.

Όπως λες και εσύ πολλά πράγματα τα μαθαίνουμε the hard way αλλά εν τέλει καλό μας κάνει γιατί έτσι μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Εξάλλου όλοι έχουμε χάσει ψάρια. Λογικό είναι να πτοείσαι αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσεις από την αρχή τώρα που ξέρεις κάποια πράγματα παραπάνω. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου στοίχισε πολυ, να χάνω ενα ζωάκι και μάλιστα να είμαι υπεύθυνη εγώ. Είναι απίστευτο πως ενα ψάρι μπορούσε να είναι τόσο διαδραστικό, με γνώριζε, ερχόταν κοντά στο τζάμι όταν το πλησίαζα και μόλις του εδειχνα την τροφή του έκανε σαν τρελλό, πηγαινε πέρα δωθε, σαν τα σκυλια την ωρα του φαγητού. Φοβερη εμπειρία!
 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα όντως,

Τώρα που έχεις μπει στη σωστή λογική και είσαι συνειδητοποιημένη σε αυτό το χόμπι ίσως να ενθουσιαστείς με κάτι άλλο πιο ιδανικό για τα 25 λίτρα (πχ. μονομάχο ή γαρίδούλες).

Καλή αρχή και μην απογοητεύεσαι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αγαπούσα τα ζώα και μου άρεσε να έχω ζώα. Από μικρή βέβαια, «βασάνιζα» χρυσόψαρα σε γυάλες, αλλά τότε (+30 χρονιά πριν), δεν υπήρχε αυτή η ενημέρωση και η πρόσβαση σε πληροφορίες. Όταν συνειδητοποίησα το λάθος με την γυάλα σταμάτησα να παίρνω χρυσόψαρα. Πριν 3 χρόνια έχασα τον επί επτά χρόνια φιλαράκο μου (σκυλάκι) από όγκο στο κεφάλι, αναγκάστηκα να του κάνω ευθανασία μετά από εννέα επίπονους μήνες και την επόμενη μέρα πήρα τον Ψαρή μου, για να διαχειριστώ την απώλεια. Πήρα και την 25λιτρη γυάλα νομίζοντας ότι θα είναι καλά και ότι του πρόσφερα ό,τι καλύτερο. Δυστυχώς γι’ αυτόν, βρήκα πολύ αργά το φόρουμ και μάλιστα αφορμή ήταν κάτι guppies που μου χάρισαν, ήμουν τόσο σίγουρη ότι είναι καλά ο ψαρής. Είμαι αρκετά φορτισμένη συναισθηματικά οπότε συγχωρέστε μου, την πολυλογία και το μελό…

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι και για τον σκυλάκο σου. Φαντάζομαι πως η ευθανασία είναι χίλιες φορές χειρότερη εμπειρία από το φύγει από φυσικά αίτια. Κοίταξε όσον αφορά τα ψάρια μπορεί να έχεις ακούσει πως εδώ πρόκειται για χόμπι και όχι  για "κανονικό" κατοικίδιο. Σίγουρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την συντροφιά ενός σκύλου με αυτή ενός ψαριού αλλά με τον καιρό πιστεύω πως όλοι δενόμαστε με κάποιο τρόπο με τα ψάρια μας. Δηλαδή με το να καθαρίζουμε το ενυδρείο μας, να αλλάζουμε το νερό του/των ψαριών μας και γενικά με λίγα λόγια να τα φροντίζουμε τελικά δεν διαφέρει και τόσο από το να πηγαίνεις βόλτα τον σκύλο σου, να τον πηγαίνεις στον κτηνίατρο κ.ο.κ.

Επειδή το έχω γράψει και παλιότερα, η γνώση που υπάρχει σημέρα και ειδικά μέσω των φόρουμ συζητήσεων βοηθάει πάρα μα πάρα πολύ όλους ανεξαρτήτου εμπειρίας να φτιάξουν το ενυδρείο που θέλουν. Δυστυχώς, και βέβαια δεν είναι απόλυτο, αλλά οι καταστηματάρχες αν δεν γνωρίζεις κάτι μπορούν να σου πουλήσουν ότι θέλουν και εσύ φυσικά πάνω στην αγνοία σου να "τσιμπήσεις". Ξαναλέω δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά θα βρεις πολλά θέματα εδώ από περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν αγοράσει ενυδρεία και ενυδρεία και τελικά έχουν το αντίστροφο αποτέλεσμα με αυτό που θέλουν να πετύχουν. Εδώ όμως θα ακούσεις πολλές απόψεις και συμβουλές από ανθρώπους που την έχουν πάθει μία-δύο-δέκα φορές πριν από εσένα και άρα μπορούν να σου πουν δυο λόγια παραπάνω. Επειδή βλέπω πως ήδη προχώρησες σε γαριδάδικο χαίρομαι που τελικά δεν το παράτησες εντελώς και να είσαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις μια χαρά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απαντήση σου, κάθε αρχή και δύσκολη, δεν πτοούμαι εύκολα, οπότε θα ξεκινήσω σωστά αυτην την φορά. Είμαι υπο σκέψη για γαρίδες, εφόσον υπάρχει ενυδρείο. Για την ακριβεία δύο ενυδρεια 35 & 25 λιτρων (μήπως να τα ενώσω σε ένα ?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...