Jump to content

Μάρκα ενυδρείου


mimism

Recommended Posts

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τα ενυδρεία akvastabil.Αν ναι ποια η γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω ξανακουσει αλλά φυσικά αυτό δεν λέει κάτι.

Δώσε αν θέλεις λεπτομερειες για λίτρα,διαστασεις,τιμη και αν έχεις και link.

Link to comment
Share on other sites

https://www.akvastabil.dk/en/fusion/aquariums

Αυτο ειναι το site της εταιρείας, εδω στην Ελλάδα τα εχω βρει σε ενα μαγαζί μπορω να πω σε ποιό;

Έγινε επεξεργασία - mimism
Link to comment
Share on other sites

Απο τις κορυφαίες εταιρίες κατασκευης ενυδρείων αλλά αρκετά ακριβά για την Ελλάδα... βέβαια ισχύει και με το παραπάνω ότι πληρώνεις παίρνεις!!!!! Τα δούλευε ο Νιντάλ όταν είχε το μαγαζί στον κορυδαλλό (Animal Station) και μάλιστα στην έκθεση του 2010 είχαμε στήσει σε ένα της Akvastabil βιοτοπικό με "Sahyadria denisonii "

DSC02108.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι είναι αυτό που τα κάνει να ξεχωρίζουν?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χωρίςνα θέλω να κάνω κάποια διαφήμιση εδω το εχω βρει και βαζω ενα παράδειγμα...

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-φωτα-τ5-kai-βαση-επιπλο-akvastabil-fusion-aquarium-white-130x50x50-cm-cabinet-white-130x50x75-cm-325-l.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το οικονομικό κομμάτι πιστεύω ότι το συγκεκριμένο akvastabil εχει πολύ καλές διαστάσεις και δεν εχει και το εσωτερικο φιλτρο που εχουν τα ριο (γενικά είμαι αρνητικός με το εσωτερικο φιλτρο).

Αλλα γενικα ναι είναι ακριβα σαν ενυδρεια!!! 

    

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δε μ'αρέσουν τα εσωτερικά φίλτρα της Juwel (το έχω βγάλει) αλλά γενικά είναι δυνατά και με αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό. Αν δεν "καίγεσαι" για Led δες κάποια μοντέλα Rio που έχουν απομείνει με Τ5 και έχουν εξαιρετικές τιμές. Π.χ. Rio 240 με έπιπλο 480€. Αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις.. 

Ωραία τα Akvastabil ωστόσο, απλά όπως είπα και πριν ακριβούτσικα μου φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι είναι crystal clear, τα γύρω γύρω είναι από αλουμίνιο ΑΑ ποιότητας και το έπιπλο είναι από γερμανική μελαμίνη άριστης ποιότητας και φυσικά το όνομα και το κύρως της εταιρίας που είναι στο χώρο πάρα πολλά χρόνια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Το τζάμι είναι crystal clear, τα γύρω γύρω είναι από αλουμίνιο ΑΑ ποιότητας και το έπιπλο είναι από γερμανική μελαμίνη άριστης ποιότητας και φυσικά το όνομα και το κύρως της εταιρίας που είναι στο χώρο πάρα πολλά χρόνια!!!!!

Δεν ξερω απο τιμες τζαμιων σε διαστασεις κτλ...αλλα το επιπλο δεν μου λεει κατι επειδη ειναι απο μελαμινη αριστης ποιοτητας...σε ξυλουργο σιγουρα καλυτερο ποιοτικα μπορεις να κανεις και φανταζομαι, μιας και δεν ξερω το κοστος των τζαμιων για να μπορω να υπολογισω το επιπλο, θα βγει πιο οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Την ποίτητα κατασκευής που βγάζει το  εργοστάσιο δεν μπορείς να την πετύχεις με custom και ασχέτως αν τα παραπάνω ενυδρεία είναι φθηνά ή ακριβά, αν έχεις ασχοληθεί να δεις κόστος κατασκευής ενός σοβατού ενυδρείου θα εκπλαγείς με το τελικό κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ακριβό. Γενικά είναι ακριβό το ενυδρείο καθως και τα έπιπλα. Είμαι της γνώμης ότι καλύτερα να φτιάξεις το έπιπλο σε κάποιον που εμπιστεύεσαι, από καλό ξύλο όπως το δρυς, και αν μπορείς να φτιάξεις και τα τζάμια. Αν δεν μπορείς τίποτα από τα δύο τότε οι εταιρείες που φτιάχνουν ενυδρεία και έπιπλα θα έχουν ανεβασμένο το κόστος όπως πάντα γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Την ποίτητα κατασκευής που βγάζει το  εργοστάσιο δεν μπορείς να την πετύχεις με custom και ασχέτως αν τα παραπάνω ενυδρεία είναι φθηνά ή ακριβά, αν έχεις ασχοληθεί να δεις κόστος κατασκευής ενός σοβατού ενυδρείου θα εκπλαγείς με το τελικό κόστος. 

Κατσε ρε κωστα αν μου αναφερεσαι στα τζαμια οχι απλα παω πασο δεν συζητω καν γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα, αλλα στα επιπλα επειδη και ο πεθερος μου ηταν ξυλουργος για ενα διαστημα και ενας φιλος μου ειναι ξυλουργος εχω μια εικονα. Δεν μπορω να σγκρινω το χειροποιητο επιπλο για ενα ενυδρειο, χωρις ντεκορ, με κοστος στα 200 με 300 ευρω σε σχεση με το εργοστασιακο. Δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια για τις τιμες μιας και περασε καιρος απο τοτε που ρωτησα τον φιλο μου αλλα.καπου εκει θα παιζουν

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, christos efthimiou said:

Κατσε ρε κωστα αν μου αναφερεσαι στα τζαμια οχι απλα παω πασο δεν συζητω καν γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα, αλλα στα επιπλα επειδη και ο πεθερος μου ηταν ξυλουργος για ενα διαστημα και ενας φιλος μου ειναι ξυλουργος εχω μια εικονα. Δεν μπορω να σγκρινω το χειροποιητο επιπλο για ενα ενυδρειο, χωρις ντεκορ, με κοστος στα 200 με 300 ευρω σε σχεση με το εργοστασιακο. Δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια για τις τιμες μιας και περασε καιρος απο τοτε που ρωτησα τον φιλο μου αλλα.καπου εκει θα παιζουν

Λοιπόν επειδή εγώ έφτιαξα έπιπλο σε Μαραγκό ο οποίος είναι και φίλος και πλήρωσα μόνο τα ξύλα (εγώ χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ Συμίδα) αλλά ακόμα και να σου χαρίσουν τα ξύλα έχετε ιδέα πόσο θέλει ένας λουστραδόρος για να το βάψει;;;; και να γίνει σωστή δουλειά να αδιαβροχοποιηθεί το έπιπλο πρώτα και μετα να βαφτεί.... λοιπόν για το δικό μου έπιπλο και με πολλά παζάρια λόγω του ότι μεσολάβησε ο φίλος που το έφτιαξε, με τα χρώματα (το έκανα λάκα) και την ρητίνη αδιαβροχοποίησης μου πήρε 200 Ευρώ!!!!! Οπότε υπολογίστε πόσο θα κοστίσει ένα έπιπλο και με τα ξύλα και με τα εργατικά.... πόσο μάλλον αν το κάνεις δρύινο όπως είπε κάποιος φίλος... θα πιάσεις το χιλιάρικο.

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Λοιπόν επειδή εγώ έφτιαξα έπιπλο σε Μαραγκό ο οποίος είναι και φίλος και πλήρωσα μόνο τα ξύλα (εγώ χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ Συμίδα) αλλά ακόμα και να σου χαρίσουν τα ξύλα έχετε ιδέα πόσο θέλει ένας λουστραδόρος για να το βάψει;;;; και να γίνει σωστή δουλειά να αδιαβροχοποιηθεί το έπιπλο πρώτα και μετα να βαφτεί.... λοιπόν για το δικό μου έπιπλο και με πολλά παζάρια λόγω του ότι μεσολάβησε ο φίλος που το έφτιαξε, με τα χρώματα (το έκανα λάκα) και την ρητίνη αδιαβροχοποίησης μου πήρε 200 Ευρώ!!!!! Οπότε υπολογίστε πόσο θα κοστίσει ένα έπιπλο και με τα ξύλα και με τα εργατικά.... πόσο μάλλον αν το κάνεις δρύινο όπως είπε κάποιος φίλος... θα πιάσεις το χιλιάρικο.

Οχι μωρε κκαι χιλιαρικο. Δεν λεμε για μασιφ ξυλο. Χιλιαρικο παιρνουν για εντοιχισμενη ντουλαπα απο τοιχο σε τοιχο. Για φλουδα ξυλο χωρις σκαλισματα πολυ λιγοτερα. Προχθες ηθελα να παρω εσωτερικες πορτες και για 3 πορτεςο ξυλουργος μου ειπε οτι ο λουστραδορος ηθελε 40ευρω την πορτα. Βεβαια αυτες οι τιμες λαρισα. Φανταζομαι αθηνα/θεσσαλονικη θα ειναι ανεβασμενες. Τεσπα γιατι εγω αναφερθηκα στο λινκ το πρωτο οτι 800+ για ενυδρειο οσο και να το αξιζει μου φαινεται οτι ειναι πολλα. Δεν ξερω αν ειχε προετοιμασια για θαλασσινο αν θα αξιζε (τρυπες και αλλα καλουδια)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, christos efthimiou said:

Οχι μωρε κκαι χιλιαρικο. Δεν λεμε για μασιφ ξυλο. Χιλιαρικο παιρνουν για εντοιχισμενη ντουλαπα απο τοιχο σε τοιχο. Για φλουδα ξυλο χωρις σκαλισματα πολυ λιγοτερα. Προχθες ηθελα να παρω εσωτερικες πορτες και για 3 πορτεςο ξυλουργος μου ειπε οτι ο λουστραδορος ηθελε 40ευρω την πορτα. Βεβαια αυτες οι τιμες λαρισα. Φανταζομαι αθηνα/θεσσαλονικη θα ειναι ανεβασμενες. Τεσπα γιατι εγω αναφερθηκα στο λινκ το πρωτο οτι 800+ για ενυδρειο οσο και να το αξιζει μου φαινεται οτι ειναι πολλα. Δεν ξερω αν ειχε προετοιμασια για θαλασσινο αν θα αξιζε (τρυπες και αλλα καλουδια)

Κοίτα το δικό μου έπιπλο 1,50 χ 50 πήγε γύρω στα 450 κόντρα πλακέ σημύδα 18άρα βαμμένο μαύρη λάκα!!!! τώρα όταν μιλάμε για ενυδρείο με τζάμια crystal clear!!!! στο μέγεθος αυτό που έχει το ενυδρείο του λίνκ που έβαλες βάλέ μαζί με σιλικόνες,χωρίς εργατικά τουλάχιστον 300 Ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειπα εξαρχης ποτε δεν εψαξα για να φτιαξω ενυδρειο οποτε δεν ξερω για τζαμια ποσο μαλλον για crystal clear (ιδεα δεν εχω τι ειναι). Αναφερθηκα στο ξυλο καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...