Jump to content

Παιδιά τι είναι αυτο;


Recommended Posts

Primafix με melafix συγχρόνως ακούγεται σωστό? Το χει δοκιμάσει κανείς?Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης και εμένα για fungus μου φαίνεται! Αν ήταν κάτι άλλο θα το είχε βγάλει το ψάρι η θα έπαιζε με αυτό. Αν ήταν χημικό κάψιμο θα είχε μελάνωμα. Αν ήταν χτύπημα (είτε από ψάρι είτε πάνω σε κοράλλι) θα είχε πληγή. Σε ένα βράδυ τέτοια έκταση όμως δεν δικαιολογείται, πρέπει να υπήρχε έστω και λίγο και να αναπτύχθηκε. Επίσης έλεγξε μήπως είναι ισοποδο (κοινώς ψείρα της θάλασσας), και το έχει καβαλήσει. Δυστυχώς από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να διακρίνω καλά. Αν είναι fungus και πας για θεραπεία, τα φάρμακα αναφέρθηκαν. Επίσης παλιότερα είχα κάνει θεραπεία για fungus σε tetra με αραιωμένο μπεντατιν, με μεγάλη επιτυχία. Δεν ξέρω τις ικανότητες του καθενός. Αλλά η θεραπεία ήταν πάνω στο ψάρι με καθαρισμό και απολύμανση στην πληγή. Θέλει όμως μεγάλη προσοχή γιατί είναι καυστικο, οπότε μεγάλη αραίωση και πολύ στοχευμένα μην περάσει μέσα στο ψάρι διάλυμα, βράγχια στο κτλ. Καλή επιτυχία εύχομαι να είναι ισόποσο και να καθαρίσεις και εσύ και το ψάρι, γρήγορα και εύκολα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι καλό θα ήταν η θεραπεία να γίνει σε ξεχωριστό σύστημα καραντίνα. Όπως επίσης και ότι το fungus έπεται κάποιας σοβαρότερης πάθησης. Ελεγξε και για Columnaris η αλλιώς mouth fungus. Να προσθέσω ότι εκτός από τις θεραπείες της API εμπιστεύομαι πολύ και τα προϊόντα της Seachem.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Μπορεί και να ακούμπησε σε κάποιο κοραλι η ανεμωνη και να έπαθε αυτό. 

Και τι σημαίνει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Επίσης να προσθέσω ότι καλό θα ήταν η θεραπεία να γίνει σε ξεχωριστό σύστημα καραντίνα. Όπως επίσης και ότι το fungus έπεται κάποιας σοβαρότερης πάθησης. Ελεγξε και για Columnaris η αλλιώς mouth fungus. Να προσθέσω ότι εκτός από τις θεραπείες της API εμπιστεύομαι πολύ και τα προϊόντα της Seachem.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μακάρι να καταφέρω να βρω άκρη.. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ένα άλλο δοχείο έχω βάλει κάτι ανεμωνες και είχα βάλει τα ψάρια να δω την συμπεριφορά τους τα είχα 3 ώρες πριν τα βαλω στο ενυδρειακι υπάρχει περίπτωση να άγγιξε καμία ανεμώνη και να το έκανε αυτό; εχει γούστο να έκανα την πατάτα εγώ.   Γιατί έγινε ξαφνικά...

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Παιδιά σε ένα άλλο δοχείο έχω βάλει κάτι ανεμωνες και είχα βάλει τα ψάρια να δω την συμπεριφορά τους τα είχα 3 ώρες πριν τα βαλω στο ενυδρειακι υπάρχει περίπτωση να άγγιξε καμία ανεμώνη και να το έκανε αυτό; εχει γούστο να έκανα την πατάτα εγώ.   Γιατί έγινε ξαφνικά...

Τι ανεμώνες???

Με τα ενυδρεία σου δεν παλεύεις μέχρι πρότινος με αμμωνία κτλ.

Γιατί βάζεις ανεμώνες σε αστρωτο ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ένα άλλο δοχείο έχω βάλει κάτι ανεμωνες και είχα βάλει τα ψάρια να δω την συμπεριφορά τους τα είχα 3 ώρες πριν τα βαλω στο ενυδρειακι υπάρχει περίπτωση να άγγιξε καμία ανεμώνη και να το έκανε αυτό; εχει γούστο να έκανα την πατάτα εγώ.   Γιατί έγινε ξαφνικά...
Τα κλόουν έχουν συμβιωτικό δεσμό με τις ανεμώνες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η διαδικασία συμβίωσης είναι πάντα αναίμακτη. Σε βίαιη προσπάθεια για να χοσταρουν τα ψάρια την ανεμώνη, τύπου "ανεμώνη ψάρια σε λίγα λίτρα, θα πέσει το ψάρι πάνω της θα την δει δεν έχει που αλλού να κολυμπήσει." Μπορεί να προξενήσει στρες στο ψάρι και να εκδηλώσει ικ. Η στο τσίμπημα της ανεμώνης να βγάλει μαύρα στίγματα, μελανωματα από τη χημική έκθεση του ψαριού στην ανεμώνη. Αυτό που δείχνει να έχει το ψάρι σου, προσωπικά δεν μπορώ να το συσχετισω με κάτι τέτοιο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τι ανεμώνες???

Με τα ενυδρεία σου δεν παλεύεις μέχρι πρότινος με αμμωνία κτλ.

Γιατί βάζεις ανεμώνες σε αστρωτο ενυδρείο?

 

Τις έχω βάλει αλλού... Έχω τώρα 4 ενυδρειακια... στο ενα εχω ανεμωνες στο αλλο τα ψαρακια (αυτα τα 2 είναι με θαλασσινό νερό και είναι σε 10λιτρα) και τα 2 που στρωνω....

Link to comment
Share on other sites

Τι ανεμώνες???
Με τα ενυδρεία σου δεν παλεύεις μέχρι πρότινος με αμμωνία κτλ.
Γιατί βάζεις ανεμώνες σε αστρωτο ενυδρείο?
 
Δεν ήξερα για αμμωνία, επιμένω στο columnaris.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Τα κλόουν έχουν συμβιωτικό δεσμό με τις ανεμώνες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η διαδικασία συμβίωσης είναι πάντα αναίμακτη. Σε βίαιη προσπάθεια για να χοσταρουν τα ψάρια την ανεμώνη, τύπου "ανεμώνη ψάρια σε λίγα λίτρα, θα πέσει το ψάρι πάνω της θα την δει δεν έχει που αλλού να κολυμπήσει." Μπορεί να προξενήσει στρες στο ψάρι και να εκδηλώσει ικ. Η στο τσίμπημα της ανεμώνης να βγάλει μαύρα στίγματα, μελανωματα από τη χημική έκθεση του ψαριού στην ανεμώνη. Αυτό που δείχνει να έχει το ψάρι σου, προσωπικά δεν μπορώ να το συσχετισω με κάτι τέτοιο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα το παρακολουθήσω και αν δεν είναι κάτι άλλο απο αύριο θα κάνω θεραπεία με τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Δεν ήξερα για αμμωνία, επιμένω στο columnaris.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να τα βάλω ξεχωριστά σαν καραντίνα ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ξεκινήσεις σήμερα; Ας πουν και οι πιο έμπειροι βέβαια. Εγώ θα ξεκινούσα θεραπεία πάντως και στα 2 άμεσα (προσωπική άποψη καθαρά). Γιατί να καθυστερήσεις αφού όλο συνηγορούν υπέρ Fungus;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μήπως να ξεκινήσεις σήμερα; Ας πουν και οι πιο έμπειροι βέβαια. Εγώ θα ξεκινούσα θεραπεία πάντως και στα 2 άμεσα (προσωπική άποψη καθαρά). Γιατί να καθυστερήσεις αφού όλο συνηγορούν υπέρ Fungus;

Ωραία.. Στο φαρμακείο να παω; υπάρχει στα pet shop?

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα polyguard της Seachem, σε ξεχωριστό σύστημα καραντίνα. Αλλά αν υπάρχει αμμωνία στο σύστημα πάει να πει πως δεν είναι στρωμένο. Το πρόβλημα πιθανώς να έχει βαθύτερη ρίζα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Για γλυκού νερού λέει, αλλά αυτός που το πρότεινε είναι θαλασσινός..

Άρα είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Parasxos έγραψε:

Στο ESHA 2000 διάβασα ότι είναι για γλυκό νερό ισχυει;

 

Στο παρελθόν είχα αντιμετώπισει τέτοιου είδους μυκητίακη μόλυνση με oodinex άλλα θα μπορούσες και το esha trimarin 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Για εμένα polyguard της Seachem, σε ξεχωριστό σύστημα καραντίνα. Αλλά αν υπάρχει αμμωνία στο σύστημα πάει να πει πως δεν είναι στρωμένο. Το πρόβλημα πιθανώς να έχει βαθύτερη ρίζα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν έχει αμμωνια είναι 0 και τα NO3 0 NO2 είναι φουλ σε όλα όμως ακόμη και στο νερο που βάζω απο την θαλασσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Άρα είναι οκ;

 

Sorry έγραψα παραπάνω δύο άλλα σκευάσματα της esha .

 

Άσχετο αλλά έχω βάλει και το 2000 παρόλο που λέει για γλυκό. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Νο2 είναι εξίσου άσχημα. Αν βάζεις νερό από θάλασσα μπορεί κάτι να έχεις φέρει στο σύστημα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Αν έχεις Νο2 είναι εξίσου άσχημα. Αν βάζεις νερό από θάλασσα μπορεί κάτι να έχεις φέρει στο σύστημα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Επειδή είχα αμμωνια έβαζα από θάλασσα σε ξεχωριστά ενυδρεία μόνο για να βάλω τα κλοουνακια σε αυτά που στρωνω έφτιαχνα νερό πάντως no2 έχουν όλα ακόμη και η μέτρηση από θάλασσα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...