Jump to content

Παιδιά τι είναι αυτο;


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν είχε οδηγίες χρήσης; ρωτάω γιατί σκέφτομαι κ εγώ να πάρω... 

Όχι δεν είχε στην παραγγελία απλά έλεγε συν 10 ευρώ νομίζω για το φλας κιτ.. είπα και εγώ οκ ούτε καν ήξερα τι πήρα.... πάντως μια χαρά να βλέπετε τα ποστ μου να γελάτε... θα χαρακτηριστω ο γελωτοποιός του  ακουα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ,μάλλον το ίδιο κοιταω κ εγώ, αυτό με το φλας κιτ που δεν ξέρω καν τί είναι..  τώρα τί θα κάνεις, θα ετοιμασεις νερό για αλλαγές; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Οκ,μάλλον το ίδιο κοιταω κ εγώ, αυτό με το φλας κιτ που δεν ξέρω καν τί είναι..  τώρα τί θα κάνεις, θα ετοιμασεις νερό για αλλαγές; 

Δεν ξέρω ας απαντήσει κάποιος αν το νερό είναι για πέταμα.... Και πραγματικά χάλασα τόσο νερό τζάμπα για να μαζέψω συνολικά περίπου 300 λίτρα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες εσύ είναι ότι ουσιαστικά ξέπλενες την εξωτερική επιφάνεια της μεμβράνης, τη νεπιφάνεια δηλαδή που έρχεται πρώτη σε επαφή με το νερό. Αυτό το κάνουμε μετά από κάποια χρήση και μόνο για λίγο, ας πούμε 5 λεπτά για να ξεπλύνει ότι έχει συσσωρευτεί στο εξωτερικό τοίχωμα της μεμβράνης. Αυτή είναι η έννοια του on (=ανοικτό για flushing). Το off (=κλειστό για flushing και λειτουργεί η όσμωση)

Οταν βρίσκεται στο on (=ανοικτό για flushing) το νερό περνά με μεγάλη ροή από το εξωτερικό τοίχωμα της μεμβράνης και δεν διαπερνά τη μεμβράνη, συνεπώς βγαίνει σχεδόν όλο το νερό από το σωληνάκι του ακάθαρτου νερού και απειροελάχιστο  από το σωληνάκι του καθαρού. Ωστόσο, αν εσύ έπαιρνες από το σωληνάκι του καθαρού (αν έχεις κάνει σωστά τις συνδέσεις) τότε αυτό το λιγοστό νερό είναι καθαρό και δεν δικαιολογεί να έχει νιτρικά.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Αυτό που έκανες εσύ είναι ότι ουσιαστικά ξέπλενες την εξωτερική επιφάνεια της μεμβράνης. Αυτό το κάνουμε μετά από κάποια χρήση και μόνο για λίγο, ας πούμε 5 λεπτά για να ξεπλύνει ότι έχει συσσωρευτεί στο εξωτερικό τοίχωμα της μεμβράνης. Αυτή είναι η έννοια του on (=ανοικτό για flushing). Το off (=κλειστό για flushing και λειτουργεί η όσμωση)

Άρα το νερό δεν έχει φιλτράριστει; πάντως το νερό ήταν πεντακάθαρο οπτικά αλλά ήταν στην πρώτη χρήση βέβαια μάζεψα λίγο νερό για να το δω

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Parasxos said:

Άρα το νερό δεν έχει φιλτράριστει; πάντως το νερό ήταν πεντακάθαρο οπτικά αλλά ήταν στην πρώτη χρήση βέβαια μάζεψα λίγο νερό για να το δω

Φιλτράρεται το νερό, έκανα edit τοπροηγόυμενο ποστ, δες το εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thediscusman έγραψε:

Φιλτράρεται το νερό, έκανα edit τοπροηγόυμενο ποστ, δες το εκεί.

Αρα θα βγαλω και το φιλτρο φωτο να μου πειτε μηπως εκανα κατι λαθος... ασε που θα το κλείσω κι θα ξαναμετρησω no3 να δω τι θα βγάλει....

Link to comment
Share on other sites

Το εξάρτημα που βλέπεις πίσω από το σωληνάκι ουσιαστικά κλέινει ένα μέρος της ροής στην έξοδο του ακάθαρτου νερού με σκοπό να αναγκαστεί μέρος του νερού να περάσει την ημιδιαπερατή μεμβράνη της όσμωσης και να σου δώσει καθαρό νερό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε. Το νερό και από τα δύο σωληνάκια βγαινει καθαρο αφου περναει απο 2 σταδια φιλτραρίσματος. Απλά όταν λέμε ακάθαρτο εννοούμε το νερό με φουλ άλατα και καθαρό το νερό με 0 άλατα. 

Αν είχες κάνει αυτό θα το είχαμε βρει το πρόβλημα με το flash kit νωρίτερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Για να μην μπερδευόμαστε. Το νερό και από τα δύο σωληνάκια βγαινει καθαρο αφου περναει απο 2 σταδια φιλτραρίσματος. Απλά όταν λέμε ακάθαρτο εννοούμε το νερό με φουλ άλατα και καθαρό το νερό με 0 άλατα. 

Αν είχες κάνει αυτό θα το είχαμε βρει το πρόβλημα με το flash kit νωρίτερα.

Πραγματικά μου διέφυγε το ποστ τώρα το διάβασα... Και μου διέφυγε μόνο αυτό έλεος... πάντως όταν έκανα το τεστ αυτό που έφευγε το μπόλικο ήταν λευκό κάπως προφανώς από τα άλατα το άλλο που έπαιρνα σε σταγόνες ήταν τέρμα διαυγές.... αν είναι έτσι όμως ότι και σε αυτή την περίπτωση φιλτράρει κανονικά  τότε μάλλον δεν έβαλα σωστά την μεβρανη;;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Antonis K said:

Για να μην μπερδευόμαστε. Το νερό και από τα δύο σωληνάκια βγαινει καθαρο αφου περναει απο 2 σταδια φιλτραρίσματος. Απλά όταν λέμε ακάθαρτο εννοούμε το νερό με φουλ άλατα και καθαρό το νερό με 0 άλατα. 

Όχι σε αυτό δε συμφωνώ.

Τα δύο πρώτα στάδια κατακρατούν στερεά το πρώτο και χημικά το δεύτερο. Τα νιτρικά άλατα δε μπορούν να κατακρατηθούν από κανένα από τα δύο πρώτα στάδια παρά μόνο από τη μεμβράνη. Συνεπώς, από το σωληνάκι του ακάθαρτου νερού βγαίνει νερό καθαρό από αιωρούμενα σωματίδια μεγαλύτερα των 100 micron (αν τόσο είναι το προφίλτρο) και καθαρό από χημικές ουσίες και οσμές, όχι όμως από ενώσεις αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών κτλ... και από το σωληνάκι του καθαρού νερού βγαίνει νερό απαλλαγμένο από τα πάντα σε βαθμό γύρω στο 97%

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά μπορεί να βγαίνουν από το σωληνάκι του ακάθαρτου νερού, όχι όμως από το σωληνάκι του καθαρού της όσμωσης. Αν έχεις νιτρικά 25 στο καθαρό νερό της όσμωσης αυτό είναι εντελώς αδικαιολόγητο. Κάτι δε λειτουργεί σωστά. Ή έχεις κάνει κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία στα σωληνάκια, ή η μεμβράνη δεν κουμπώνει καλά, ή μπορεί η μεμβράνη να χάλασε, αν έμεινε έξω στο κρύο το χειμώνα και πάγωσε μέσα της το νερό, ή το τεστάκι δε μετράει σωστά.

Και χάλια να είναι το νερό του δικτύου σου η μεμβράνη έπρεπε να τα είχε κρατήσει όλα.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, thediscusman said:

Όχι σε αυτό δε συμφωνώ.

Τα δύο πρώτα στάδια κατακρατούν στερεά το πρώτο και χημικά το δεύτερο. Τα νιτρικά άλατα δε μπορούν να κατακρατηθούν από κανένα από τα δύο πρώτα στάδια παρά μόνο από τη μεμβράνη. Συνεπώς, από το σωληνάκι του ακάθαρτου νερού βγαίνει νερό καθαρό από αιωρούμενα σωματίδια μεγαλύτερα των 100 micron (αν τόσο είναι το προφίλτρο) και καθαρό από χημικές ουσίες και οσμές, όχι όμως από ενώσεις αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών κτλ... και από το σωληνάκι του καθαρού νερού βγαίνει νερό απαλλαγμένο από τα πάντα σε βαθμό γύρω στο 97%

Απλά μια διευκρίνιση. Δεν εννοουσα 100 (χαχα) τα προφίλτρα στερεών έχουν διάμετρο πόρου είτε 1 είτε 5 micron (ανάλογα την εταιρεία) Πάλι όμως αρκετά μεγάλο για να περάσουν ενώσεις νιτρικών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Απλά μια διευκρίνιση. Δεν εννοουσα 100 (χαχα) τα προφίλτρα στερεών έχουν διάμετρο πόρου είτε 1 είτε 5 micron (ανάλογα την εταιρεία) Πάλι όμως αρκετά μεγάλο για να περάσουν ενώσεις νιτρικών.

 

20190214_181558.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αντε, επιτέλους :)

Όσκαρ βλακείας οχι αστεία... Επίσης η ροή της εξόδου είναι πολύ πιο ήπια... μάλλον τότε η αναλογία ήταν 1 προς 20 και αν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε!! Από τη στιγμή που ή όσμωση λειτουργεί σωστά αυτό είναι και το φυσιολογικό, να είναι 0 τα νιτρικά.

Ναι κάνε σταδιακές αλλαγές νερού, να πέσουν τα νιτρικά. Κάνε μικρότερες να μην έχεις μεγάλες διακυμάνσεις και πιο συχνές. Να ξέρεις  οι απότομες αλλαγές ακόμη  και αν είναι προς το καλύτερο προκαλούν κάποιο στρεσσ.

Βακτήρια βάζε κανονικά με βάση τις οδηγίες.

Μετά τις αλλαγές κάνε ξανά μετρήσεις. Αν έχεις για μια περίοδο 5 ημερών σταθερά 0 αμμωνία και νιτρώδη και αναβεασμένα νιτρικά σημαίνει ότι το φίλτρο έστρωσε. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι έχει την ωριμότητα που θα έχει στους 6 μήνες. Απλά σημαίνει ότι δεν είναι τοξικό για τα ψάρια. Συνεπώς δεν κάνεις άλλες προσθήκες σε ζωντανά, προσπαθείς να θεραπευτούν τα κλοουνάκια και συνεχίζεις σταθερά...

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Μια χαρά τότε!! Από τη στιγμή που ή όσμωση λειτουργεί σωστά αυτό είναι και το φυσιολογικό, να είναι 0 τα νιτρικά.

Ναι κάνε σταδιακές αλλαγές νερού, να πέσουν τα νιτρικά. Κάνε μικρότερες να μην έχεις μεγάλες διακυμάνσεις και πιο συχνές. Να ξέρεις  οι απότομες αλλαγές ακόμη  και αν είναι προς το καλύτερο προκαλούν κάποιο στρεσσ.

Βακτήρια βάζε κανονικά με βάση τις οδηγίες.

Μετά τις αλλαγές κάνε ξανά μετρήσεις. Αν έχεις για μια περίοδο 5 ημερών σταθερά 0 αμμωνία και νιτρώδη και αναβεασμένα νιτρικά σημαίνει ότι το φίλτρο έστρωσε. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι έχει την ωριμότητα που θα έχει στους 6 μήνες. Απλά σημαίνει ότι δεν είναι τοξικό για τα ψάρια. Συνεπώς δεν κάνεις άλλες προσθήκες σε ζωντανά, προσπαθείς να θεραπευτούν τα κλοουνάκια και συνεχίζεις σταθερά...

 

Και έχει ο Θεός.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...