Jump to content

Ανασταση ενυδρειου σε φυτεμενη μορφη


vazma

Recommended Posts

Μετα απο μετακομιση σε νεο σπιτι το ενυδρειο 270 λιτρων βρισκεται σε αδρανεια σε μια αποθηκη (τα ψαρακια ειναι ασφαλη) και σκεφτομαι πλεον την επιστροφη του αυτη τη φορα σε φυτεμενη εκδοση.. 

 

Ειμαι σχετικα αρχαριος (1 χρονο κατοχος ενυδρειου με απλα ψαρακια χωρις φυτα) εχω διαβασει αρκετα περι διαφορων μεθοδων και aquascaping και στη φαση που βρισκομαι θελω να κανω την αρχη για φυτεμενο αλλα ακομα δεν μπορω να πω οτι εχω αποφασισει για την τελικη του μορφη.. σιγουρα παιζω αναμεσα απο Ολλανδικο η Φυσικο υφος..

 

Το πλανο μου ειναι να γεμισω για αρχη το ενυδρειο με το νερακι του και καποια φυτα (γρασιδι τυπου) και εφοσον οι μετρησεις και τα φυτα μου δωσουν το ΟΚ τοτε κινουμαι για περισσοτερα φυτα και λιγα ζουακια (π.χ γαριδες, καρδιναλιους, ροδοστομους και guppies).. 

 

Συμφωνειτε με την παραπανω προσεγγιση η θεωρειτε οτι εξ αρχης πρεπει να κανω το πλανο για την τελικη μορφη του ενυδρειου επιλεγοντας περισσοτερα φυτα?

 

Συνεχιζω με την περιγραφη του τωρινου μου εξοπλισμου:

 

  • Ενυδρειο JUWEL 270 λιτρα
  • Λαμπες 2x Multilux T5 54 W 
  • εσωτερικο φιλτρο Αquael turbo pro 2000
  • 250 Watt Heater 
  • Λευκη αμμος (~ 15 κιλα)
  • 2 πετρες ενα μεγαλο driftwood
  • Θα χρειαστω υποστρωμα? (substrate)
  • CO συστημα & λισπασμα θα χρειαστω εξ αρχης? 
  • KIT για μετρησεις νερου? (Τι προτεινετε? API Master Test Kit?)
  • Κατι αλλο βασικο που εχω ξεχασει?


Bonus-ερωτηση : Βλεπω καποιες μικρο-γρατσουνιες στο τζαμι του ενυδρειου (εσωτερικα). Λογω οτι ειναι αδειο, να επιχειρησω επισκευη? Διαβασα οτι κατι μπορει να γινει αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει την φασαρια..

 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - vazma
Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω αλλά για τις γρατσουνιές σίγουρα δεν αξίζει να ασχοληθείς γιατί αν το γεμίσεις σχεδόν θα εξαφανιστούν. Φυσικά παίζει ρόλο και το μέγεθος της ζημιάς αλλά αφού λες πως είναι μικρο-γρατσουνιές πιστεύω πως δεν αξίζει να κάνεις κάτι. 

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

Το σβησιμο των γρατζουνιών είναι δύσκολη και όχι φτηνή διαδικασία.

Για τύπου ολλανδικό,  και γρασίδι, ο υπάρχων φωτισμός είναι λίγος. Μπορείς να δοκιμάσεις με φυτά χωρίς μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρισεις σε υγρή μορφή , εξωτερικό φίλτρο , υπόστρωμα άμα πας σε τέτοια φυτά και συγουρα co2 εκτός άμα πας σε ανουμπιες και εχυνοδορες που με υπόστρωμα και λίγο λίπασμα είσαι οκ ..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Skoti said:

Βόλο ε?

Αναμένω μηνυματάκι για κανένα καφεδάκι...  ;) 

 

Ζω εξωτερικο αλλα αλλα κατεβαινω συχνα.. με την πρωτη ευκαιρια σιγουρα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...