Jump to content

Ξαφνικά νεκρά ολα


liakos7

Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Δηλ. η βρωμα που καθαριζεις, παραμενει παλι μεσα στο ενυδρειο, αυτο μου λες?

Δηλ στα 600 λιτρα που εχω δεν πρεπει να το κανω ποιο μπροστα?

Και απο που αλλαζεις νερο, βρυση η θερμοσιφωνο?

 

Εγώ έχω Χρυσόψαρα οπότε βρύση απευθείας. Αποχλωριώνω κανένα μισάωρο μέχρι να κάνω "συντήρηση", καθάρισμα κλπ.και μετά προσθέτω το καθαρό. Τώρα σχετικά με τη βρώμα που λες, δεν ξέρω τι εννοείς ακριβώς. Η άλγη θεωρείται βρώμα για παράδειγμα; Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που προτείνει ο @Alpha_1 αδειάζοντας λίγους πόντους στην αρχή γιατί με τέρμα γεμάτο μου φαίνεται βουνό. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο θερμοστάτης δεν έχει λόγο να δουλεύει συνέχεια αν δεν πιάσει τη θερμοκρασία που του ρύθμισες. Κάτι άλλο. Μήπως το ενυδρείο είναι κοντά σε κάποιο θερμαντικό σώμα? Εγώ που άναψα στο δωμάτιο μία φορά τη ζέστη του A/C αμέσως το ένα ενυδρείο ανέβηκε 2 βαθμούς. Εννοείται πως δεν το ξαναέβαλα. 

 

P.S: @ataktoulis Βρε συ πρώτα καθαρίζεις και μετά αλλάζεις νερό. :P Αν αλλάζεις νερό και μετά καθαρίζεις άλγες κτλ τότε ότι καθάρισες θα ξανακάτσει κάτω. Το θέμα είναι με την αλλαγή να βγάλεις ότι καθάρισες είτε αυτό είναι άλγη είτε ότι σηκώθηκε από το υπόστρωμα μετά από σκούπα. Υπάρχουν και σκούπες που δουλεύουν με μπαταρία όπου με ένα μικρό μοτεράκι τραβάει νερό που καταλήγει σε καλτσάκι και εκεί κάθεται όλη η βρώμα χωρίς να αφαιρείς νερό. Εγώ βέβαια κούμπωνα το λάστιχο και το χρησιμοποιούσα σαν αντλία για να βγάλω νερό αλλά η σωστή του χρήση αυτή είναι. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ataktoulis said:

 

Εγώ έχω Χρυσόψαρα οπότε βρύση απευθείας. Αποχλωριώνω κανένα μισάωρο μέχρι να κάνω "συντήρηση", καθάρισμα κλπ.και μετά προσθέτω το καθαρό. Τώρα σχετικά με τη βρώμα που λες, δεν ξέρω τι εννοείς ακριβώς. Η άλγη θεωρείται βρώμα για παράδειγμα; Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που προτείνει ο @Alpha_1 αδειάζοντας λίγους πόντους στην αρχή γιατί με τέρμα γεμάτο μου φαίνεται βουνό. :)

Στην ουσία ότι καθαρίζεις (άλγες, άλατα, υπολείμματα τροφών, περιττώματα ψαριών) παραμένουν μέσα στο νερό σου και επίσης με αυτόν τον τρόπο επιβαρύνεις και το φίλτρο σου περισσότερο γιατί τραβάει ότι έχεις καθαρίσει και αιωρείται μέσα στο νερό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε liakos7  αν μπορείς βάλε έναν ελεγκτή θερμοκρασίας να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου με τον θερμαντήρα. 

Link to comment
Share on other sites

liakos 7 Απο που αλλαζεις τελικα νερο φιλε?

Απο τη βρυση η θερμοσιφωνα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εγώ είχα χάσει αποικία γαρίδων από δική μου βλακεία, έβαλα αμπούλα στο σκυλο και μετά βούτηξα τα χέρια στο ενυδρείο..

...Οπότε μήπως κάτι είχαν τα χέρια σου; Είχες πιάσει κάποιο απορρυπαντικό; Δεν τα έχεις ξεβγαλει καλά πριν αρχίσεις την αλλαγή; Ότι χρησιμοποιεις για αλλαγές, πχ κουβάδες τα έχεις αποκλειστικά για ενυδρειακη χρήση φαντάζομαι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υπάρχει κατοικίδιο στο σπίτι (σκύλος, γάτα) ;; Θυμήθηκα ένα πολύ παλιό θέμα γι αυτό ρωτάω

@ina γι αυτό ρώτησα κ εγώ ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θερμοσίφωνα αέριο έχω..επόμενος απ' τη βρύση στη θερμοκρασία που θέλω..23-25 μετρώντας με ένα θερμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Κ τώρα έβαλα το θερμόμετρο κ διχνει 28 ενώ τα ψάρια τα είχα πάντα 24,5-25max.να φταίνε ο κωλο θερμοστατης;κ στο αλλά κάτι τέτοια μου κάνε στο 180αρι κ τον άλλαξα με έναν eheim έβαλα κ controller κ τέρμα το πρόβλημα.τωρα δεν έχω λεφτά ούτε για eheim ούτε για controller όμως χαχα.να βάλω τον διακοσαρι που είχα βγάλει απ' το 180αρι να δω μήπως αυτός δουλεύει σωστά;δηλαδή να ανοίγει κ να κλείνει εννοώ όπως πρέπει,πειράζει που παραπάνω watt;καλύτερα δεν θα ναι;

Link to comment
Share on other sites

Με 28 δεν θα σου πέθαιναν τα ψάρια, κακώς επικεντωνεσαι στην θερμοκρασία.

Έτσι όπως εφυγαν δείχνει δηλητηριασμο.

Έχεις αέριο αλλά το νερό πως ζεστενεται; Μέσα σε ένα θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Μποιλερ νομίζω εχει.τωρα μόλις έκανα αλλαγή κ στο άλλο με τα σκαλαριΑ.οπως κάνω κάθε μα κάθε φορα.κβπως αλλιώς να το κάνω;κ αν όντως ήταν κάτι απ' το νερό δεν θα διχναν κάτι οι μετρήσεις;αμμωνία κτλ εννοω

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο μου φαίνετε να ψόφησαν όλα τα ψάρια από τη αύξηση της θερμοκρασίας, ειδικά τώρα το χειμώνα που οι θερμαντήρες ζορίζονται να ανταποκριθούν. Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα @KostasGr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με τον Κώστα @KostasGr.

 

Εγώ θα σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει περίπτωση να είχες πλύνει χέρια με σαπούνι και να μην τα ξέπλυνες καλά; 

 

Όλα δείχνουν δηλητηρίαση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εξ'αρχής απέκλεισα το θέμα της θερμοκρασίας. Είπαμε είναι ευαίσθητα, οκ. Θα εμφάνιζαν κάποιο σημάδι στρεσς ή ασθένειας, δε θα ψοφούσαν ακαριαία όλα. 

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν όσα ρώτησα στο ποστ #9 δεν μου απαντήθηκαν σωστά και σαφή, τέλος πάντων εγώ αυτό που ήθελα να αποκλείσώ είναι ο θάνατος από co2 σε συνδυασμό με την οσμωτική πίεση.

Καμιά φορά για λόγους τεχνικής φύσεως (το πως και γιατί είναι άλλο θέμα)  το νερό του δικτύου έχει αυξημένη οσμωτική πίεση ειδικά μετά από διακοπές νερού ή από συντήρηση του δικτύου ή μπορεί να περιέχει και μεγάλες συγκεντρώσεις από CO2, ή και χλώριο, αποτέλεσμα τα ψάρια να ψοφήσουν, το CO2 να επανέρθει στα φυσιολογικά και η οσμωτική πίεση να εξισορροπηθεί και η αιτία θανάτου μετά δεν είναι ανιχνεύσιμη (εκτός και αν γίνει νεκροψία),  μοιάζει με αστυνομικό θρίλερ.

 

Για αυτό πότε μα ποτέ δεν πρέπει να βάζουμε άμεσα το νερό του δικτύου στο ενυδρείο καλώ είναι να κάτσει τουλάχιστον 12 ώρες.

ΥΓ αλλαγή νερού κάνουμε εφόσον καθαρίσουμε το ενυδρείο και όχι αντίστροφα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δεν ξέρω τι να πω.εγω ότι κάνω κάθε φορά εδώ κ 5-6 μήνες έκανα...δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.δεβ έχω τη δυνατότητα κ το χρόνο να ετοιμάζω το νερό απ' την προηγούμενη μέρα κτλ.μπορει να είναι λαθος....αλλά δεν μπορώ.στεναχωρηθηκα πολύ...αλλά δεν θα το ξανά "ανοίξω" το ενυδρείο,θα μείνω με τα σκαλαρια μέχρι να πεθάνουν κ αυτά...γιατί μάλλον εγώ κάνω κάτι λάθος κ να κλείσω κ αυτό το ενυδρείο.αφου ότι έκανα στο ένα ενυδρείο κάνω κ στο άλλο.οτι λάθος έκανα τόσο καιρό στο ένα κάνω κ στο άλλο,δεν ξέρω τι...κ δεν νομίζω να το μάθω κιόλας.δεν θέλω να σκοτώσω αλλά ψαράκια!ευχαριστώ πάντως ..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν είχε βρεθεί η αιτία που σκότωνε τα Χρυσόψαρα να ήταν διαφορετικά τώρα αλλά όλα έγιναν πολύ βιαστικά και η μετάβαση χωρίς ιδιαίτερο σχεδιασμό, οπότε δε σημαίνει πως κάτι έκανες λάθος απαραίτητα, ίσως υπήρχε θέμα με το συγκεκριμένο ενυδρείο εξ'αρχής, με κάποια μόλυνση ή κάτι αντίστοιχο. Οπότε μην τρελαίνεσαι και απόλαυσέ το όσο μπορείς. Αν είσαι οκ μόνο με τα Σκαλάρια μείνε με αυτά, αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να βρεθεί η αιτία που σκοτώνει τα πάντα στο Rio 180.

Link to comment
Share on other sites

Εκει πάνε όλα στραβά..κ αφού υπάρχει πρόβλημα γιατί εμφανίζεται πάντα μετά από κάνα μήνα+ χωρίς κανένα απόλυτος σημάδι στα ψάρια;είναι κουλό,απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, μπερδεύτηκα, στο 125 εννοούσα. Γιατί τα ψαράκια δεν ψοφάνε σε μία μέρα αν αρρωστήσουν αλλά μπορεί να επηρεάζονται σιγά σιγά. Κανένας δε μπορεί να ξέρει. Το μόνο σίγουρο είναι πως κάτι πάει στραβά εκεί μέσα γιατί χρησιμοποιείς τα ίδια σκεύη και σκευάσματα και στα 2 ενυδρεία. Άρα..; Το ζήτημα είναι να μπορέσουμε να βρούμε τι είναι αυτό που ενδεχομένως φταίει

Link to comment
Share on other sites

Μα σαν τι να φταίει ρε.γαμωτο;σαν τι;;;;υπάρχει περίπτωση από μπολι που είχα πάρει στις αρχές να υπάρχει θέμα;αλλά το.ενυδρειο που το πήρα δεν έχει πρόβατα..ίσα ίσα έβγαλε κ γεννα πριν λίγο από ανσιστρους

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μποιλερ νομίζω εχει.τωρα μόλις έκανα αλλαγή κ στο άλλο με τα σκαλαριΑ.οπως κάνω κάθε μα κάθε φορα.κβπως αλλιώς να το κάνω;κ αν όντως ήταν κάτι απ' το νερό δεν θα διχναν κάτι οι μετρήσεις;αμμωνία κτλ εννοω

Το μποιλερ ειναι και αυτο ενα ειδος θερμοσιφωνα που μπορει να μεταφερει οτι διποτε στο νερο του ενυδρειου.

Εχει αναφερθει πολλες φορες οτι δεν κανει να κανουμε αλλαγη απο το θερμοσιφωνα για να εχουμε τη θερμοκρασια που θελουμε.

Οι μετρισεις που κανεις δεν θα σου δειξουν αν ειναι δηλητηριαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...