Jump to content

Ολικός καθαρισμός και αναγέννηση ενυδρείου


giwrgosvald

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

ως άπειρος χομπίστας στο θέμα του θαλασσινού ενυδρείου θα χρειαστώ τα φώτα σας και εγώ ώστε να μην υποκύψω σε λάθη του παρελθόντος για να μπορέσω να διατηρήσω ένα υγιές και όμορφο ενυδρείο. Εξοπλιστείτε με υπομονή για τις χιλιοειπωμένες ερωτήσεις που θα σας κάνω και ελπίζω να βρείτε το κουράγιο να με καθοδηγήσετε.

Μετά από 3 χρόνια διατήρησης ενός 60λ και έπειτα σε 180λ με διάφορα είδη γλυκού νερού έκανα την αλλαγή σε 180λ θαλασσινού με βράχια και νερό από τοπικές θάλασσες. Το διατήρησα περίπου 2 χρόνια και τελικά το παράτησα απογοητευμένος από τα αποτελέσματα. Μετά από 2-3 χρόνια παύσης επιστρέφω με υπομονή και όρεξη για σωστή δουλειά.

Τα λάθη του τότε: σπάνιες αλλαγές νερού από θάλασσα (ανά 1-2 μήνες το 30%), 0 μετρήσεις , εξοπλισμό ελλειπή ( 1 εξ. φίλτρο με σφουγγάρια κτλ, όπως στο γλυκό νερό δλδ , και ένα σκίμερ για 80λ σε ενυδρείο 180.) Τα αποτελέσματα? Απογοήτευση μόνο.. διότι το καθαρό κρατούσε πολύ λίγο και μονίμως αντίκριζα βρωμιά και άλγη.

 

Τώρα βρήκα ευκαιρία να πάρω από φίλο που δεν έχει χρόνο πλέον ένα 300λ ενυδρείο με σαμπ περίπου 50λ όπως το κόβω, σκιμερ boyu DG2516, ένα wave maker άγνωστο, Τ8 φωτισμό (2 λάμπες δεν γνωρίζω watt) , 6 ψαράκια , πολλά κιλά ζωντανό βράχο, αραγωνίτη 4ετοιας στρωμένο (!) και το σημαντικότερο... νερό που έχει να αλλαχθεί από Ιούλιο (σ.σ 7 μήνες) με κιτρινωπό χρώμα και πολύ άλγη το ενυδρείο.

Στο δια ταύτα , έχω μεταφέρει τα ζωντανά στο παλιό μου 180λ μέχρι να φτιάξω το καινούριο έπιπλο και να καθαρίσω το νέο 300λ ενυδρείο (θα με πάρει ούτε μια εβδομάδα αυτό).

Θέλω να μου πείτε τι να κάνω με τον παλιό αραγωνίτη (πέταμα? ή κάτω από τον νέο για βιολογία?) , τι να κάνω με τους βράχους που τόσα χρόνια σίγουρα έχουν καλή βιολογία αλλά έχουν πιάσει και πολύ γλίτσα-άλγη στη μια μεριά και τέλος πια διαδικασία να προσέξω από το στήσιμο που πάω να κάνω, σκέφτηκα: 1)γέμισμα νερό 2) 3-4 ημέρες να κάτσει το νερό και να πάρω καμμιά μέτρηση 3) τοποθέτηση βράχου 4) μετά από 2 μέρες μέτρηση και αν όλα οκ βάζω τα ψάρια. Παράλληλα θέλω να μου πείτε και αν θα χρειαστεί από τη ναρχή να προμηθευτώ άνθρακα , αντιφόσφωρο κτλ.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, διαβάζοντας ήδη 2 εβδομάδες εδώ μέσα έχω καταλάβει πολλά αλλά θεωρώ την περίπτωσή μου περίεργη γιατί έχω ήδη τα ψάρια στην αναμονή στο χάλια νερό χωρίς να υπάρχει δυνατότητα άλλη και θέλω να κάνω το καλύτερο το συντομότερο με την βοήθεια έμπειρων ατόμων.. και όχι να βασιστώ σε κάποιο pet shop.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! Επισυνάπτω φωτογραφίες για να εκτιμήσετε την κατάσταση!!

20190215_215053.jpg

20190215_215056.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το βρώμικο τζάμι αλλά ήθελα να γράψω το συντομότερο για να πάρω συμβουλές άμεσα! Θα ακολουθήσει και φώτο με το 300λ.. Άκρως ακατάλληλες φώτο! Να απομακρύνετε καρδιακούς από την οθόνη!! :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε:welcome:!

Χαίρομαι που φαίνεσαι άνθρωπος έτοιμος να πράξει άλλα και να ακούσει. 

Έχεις δρόμο ακόμα και δύσκολο. 

Αν δεν είχες ενυδρείο ίσως ήταν πιο εύκολο από το να φτιάξεις κάτι που είναι εχει ξεκινήσει λάθος!

 

Σήμερα καθαρίζεις το τζαμί!

Είναι ψυχολογικό βασικά άλλα και θα μπορούμε να βλέπουμε καλύτερα μέσα. 

 

Αύριο καθαρίζεις το νέο 300 και το ξεπλύνεις καλά! Να γίνει πεντακάθαρο (προτίμησε ξύδι)

Ετοιμάσου να δώσεις χρήματα για σκιμμερ,  αντλίες, τεστ , άνθρακα , αντιφοσφωρο κτλ.

Αραγωνιτη τον πετάς.

Τον βράχο τον καθαρίζεις με σκληρή βούρτσα (τζακιού) από τις άλγες.  Όχι ότι δεν θα ξαναβγούν :notfair:!!!

Αυτά για σήμερα (Είναι και αργά...)

 

Να ξέρεις ότι για να έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα θα πρέπει να βάλεις ρουτίνες και να είσαι τυπικός. 

Εις αύριο τα νεότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που θα κατέβω Θεσσ/νίκη θα πάω για αγορά αλατιού, τεστ, αραγωνίτη, άνθρακα και αντιφόσφωρο.

Έχω ήδη παραγγείλει Α/Ο.

Αντλίες και σκιμερ αρχικά λέω να χρησιμοποιήσω τα υπάρχοντα και εντός 1-2 μηνών να πάω για άλλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Test να προτιμήσεις της Salifert.

Τον αραγωνίτη εγω θα τον έπλενα καλά, θα τον βούταγα σε βραστό γλυκό νερό και μετά θα τον στέγνωνα για μελλοντική χρήση. Για μένα μην τον πετάς. (Θεωρώ οτι ύστερα απο μια μεταβολή απο αλμυρό σε βραστό γλυκό νερό ,  λόγω ωσμωτικής πίεσης και υψηλής θερμοκρασίας δεν θα επιβιώσει τίποτα. Και φυσικά αποξήρανση μετα.)

 

Τον αντιφώσφορο και τον άνθρακα πρέπει να τους βάλεις κάπου με ροή. Αν δεν έχεις κάποιο φιλτράκι ίσως χρειαστεί να πάρεις (θα χρειαστείς και κάλτσα).  (Στο μέλλον αν τα οικονομικά είναι καλά, παίρνεις και ριάκτορα)

Link to comment
Share on other sites

Για τον αντιφώσφορο και τον άνθρακα σκέφτηκα 2 επιλογές, ή κάλτσα ή ένα εξωτερικό φίλτρο που έχω να το τοποθετήσω δίπλα στο σαμπ και να κάνει δουλειά.

Για τις κάλτσες δεν έχω καταλάβει που τις τοποθετείς και πως περνάει το νερό από εκεί (από την υπερχείλιση? :unsure: με αντλιά?? ή στέκονται μέσα στο σαμπ? :huh:)

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην κάλτσα βάζεις το υλικό. Μετά τοποθετείς την κάλτσα μέσα στο εξωτερικο/εσωτερικό φίλτρο για να έχει ροή. Το νερό θα περάσει μέσα από την κάλτσα και το υλικό φιλτραρίσματος.

Απλά θέλει καθάρισμα ή κάλτσα για να είναι ανοιχτεί οι πόροι της.

 

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως η κάλτσα χρησιμοποιείται με διαφορετικό τρόπο από ότι ένα πουγγί στο φίλτρο. Θα τοποθετηθούν στο εξωτερικό φίλτρο που θα τρέχει στο sump. Στο sump τι χρειάζεται να υπάρχει από υλικό φιλτραρίσματος εκτός από άνθρακα , αντιφωσφ , βαμβάκι και το σκίμερ?

Link to comment
Share on other sites

GetAttachmentThumbnail.jpg.7a3fa41989e2de4f33336eec86b2ead7.jpg

Εδώ είναι το σαμπ που λειτουργούσε.. Τι προτείνετε να βάλω σε κάθε επίπεδο?? Αυτές οι μπαλίτσες στο πρώτο μέρος χρησιμεύουν σε θαλασσινό?? Ο προκάτοχος τα είχε αλλά μήπως κάνουν κακό αντί καλό??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αφήσεις τις μισές βιόσφαιρες, και υαλοβάμβακα οχι συνέχεια. Καλύτερα ανα διαστήματα για να μην σου ανεβάζει NO3.  

 

Κατα τα άλλα μπορείς να προσθέσεις  ζωντανό βράχο. Κάτι άλλο δεν χρειάζεται για αρχή. Αργότερα αν εχεις όρεξη μπορείς να φτιάξεις στο μεσαίο τμήμα ενα refugium με φύκια Chaeto.

Link to comment
Share on other sites

Το refugium σίγουρα θα το βάλω στα πλάνα θα βοηθήσει. Όσον αφορά το Deep sand bed που έχω δει, να το έκανα με τον παλιό αραγωνίτη εφόσον το καθαρίσω όπως πρότεινες??

Η είναι κάτι που δεν βοηθάει και δεν χρειάζεται στην τελική?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που έχει μέσα το σαμπ αν μείναν χωρίς νερό έχουν ψοφήσει. 

Άρα αν οι bioballs ή βιολογικό υλικό αν το βάλεις μέσα θα ανεβάσει αμμωνία. 

Πρέπει να ξεπλυθουν όλα καλά και μετά να ξανα χρησιμοποιείθουν .

 

Deep Sand Bed δεν στο προτείνω. Είναι απαρχαιωμένο και επικίνδυνο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως λέει ο @fishbone! θελουν όλα σχολαστικό πλύσιμο.  

Για το Deep Sand Bed δεν μπορώ να πω κάτι γιατι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ λόγω του οτι εχω μικρό sump. 

 Παρόλα αυτά εγω θα εβαζα τον καινούργιο αραγωνίτη. ή αν θα ήθελα να γλιτώσω χρήμα, τότε αφου θα είχα πλύνει πάρα πολύ καλά τον παλαιό αραγονίτη , θα έβαζα π.χ τα 10 cm παλαιό, και τα υπόλοιπα 5 cm με τον καινούργιο.  Με λίγα λόγια τον παλαιό θα τον έβαζα στα κατώτερα στρώματα, είτε στο ενυδρείο, είτε στο sump, και απο πάνω θα έστρωνα φρέσκο αραγονίτη που θα πάταγε πάνω στον παλαιό. 

 

Τα νούμερα 10 cm και 5 cm ειναι θεωρητικά. Δεν θυμάμαι τις ποσότητες που πρέπει να εχει το Deep Sand Bed.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει περίπου στα 10cm είναι αρκετά. Το σκέφτομαι μόνο για μέσα στο sump , η εικόνα που θα έχει περιμετρικά το ενυδρείο νομίζω δεν θα είναι ωραία.

Λέω να βάλω αραγωνίτη 10cm + ζωντανό βράχο + chaeto αργότερα μέσα στο sump.

Αναμένω σήμερα την Α/Ο και αναρωτιέμαι πόσες ώρες θα χρειαστούν να μαζέψω τα 300+ λίτρα που χρειάζομαι.

Για το σκιμερ που έχω, BOYU 2516 , ποια η άποψη σας??

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι είναι λάθος το DSB .

Θα σου εξηγήσω γιατί. 

1ον στο main ενυδρείο τα 10εκ δημιουργεί ένα είδος DSB στο οποίο ναι μεν θα αποικισουν αναεροβια βακτήρια που θα συμβάλουν στην απονοιτρωποιηση όμως αν κάποια στιγμή αναταραχθουν από ζωντανό οργανισμό πχ wrasse ή σαλιγκάρι ή κάτι άλλο θα αποδεσμευτούν τοξικά αέρια και θα πάρεις το ενυδρείο στο χέρι. 

2ον αν μπει ο αραγωνιτης στο σαμπ θα πρέπει να φτιαχτεί μια cryptic zone με 0 αναταραξη ώστε να μην συμβεί το παραπάνω. 

Και στις 2 περιπτώσεις πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείσεις τον παλιό αραγωνιτη γιατί έχει δεσμεύσει πολλά νιτρικά/φωσφορικα που θα αρχίσουν βγαίνουν στην στήλη του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fishbone! said:

Η άποψη μου είναι ότι είναι λάθος το DSB .

Θα σου εξηγήσω γιατί. 

1ον στο main ενυδρείο τα 10εκ δημιουργεί ένα είδος DSB στο οποίο ναι μεν θα αποικισουν αναεροβια βακτήρια που θα συμβάλουν στην απονοιτρωποιηση όμως αν κάποια στιγμή αναταραχθουν από ζωντανό οργανισμό πχ wrasse ή σαλιγκάρι ή κάτι άλλο θα αποδεσμευτούν τοξικά αέρια και θα πάρεις το ενυδρείο στο χέρι. 

2ον αν μπει ο αραγωνιτης στο σαμπ θα πρέπει να φτιαχτεί μια cryptic zone με 0 αναταραξη ώστε να μην συμβεί το παραπάνω. 

Και στις 2 περιπτώσεις πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείσεις τον παλιό αραγωνιτη γιατί έχει δεσμεύσει πολλά νιτρικά/φωσφορικα που θα αρχίσουν βγαίνουν στην στήλη του νερού.

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα για το dsb. Είναι κρίμα να χάνεις χρόνο και κόπο για ένα σύστημα που είναι πλέον εντελώς ξεπερασμένο. Άσε που ακόμη και όταν το χρησιμοποιούσαν κατά κόρον ήταν αμφιβόλου αποτελεσματικότητας. Υπάρχουν άλλες επιλογές πολύ πιο αποτελεσματικές, πχ ένα σωστά στημένο refugium.

 

Εγω θα διαφωνησω και με τις βιομπάλες. Και αυτές είναι πλέον ξεπερασμένη επιλογή σε ένα reef με ζωντανο βράχο. Καλύτερα βάλε επιπλέον ζωντανό βράχο αν θες μια επιπλέον ασφάλεια στη βιολογία σου. Αποφάσισε όμως τη ροή που θα του δώσεις. Aν θες να εξελιχθεί σε cryptic zone  δώσε χαμηλή ροή και βάλε μικρά κομμάτια (ή σπάσε τα σε μικρά). Αν απλά θες να λειτουργεί όπως στο κυρίως ενυδρείο βάλε τον στη θέση που είχες τις βιομπάλες.

 

Θα διαφωνήσω επίσης με την σκέψη σου να έχεις ταυτόχρονο στο ίδιο διαμέρισμα dsb που το σκέφτεσαι, ζωντανό βράχο και άλγες, κυρίως για λόγους καθαριότητας. Είμαι φανατικά υπέρ των καθαρών λύσεων. Άποψή μου είναι ότι πρέπει αν έχεις προσβαση σε όλα τα σημεία του sump εύκολα. Είναι ζωτικής σημασίας η καθαριότητα. Φαντάζεσαι τι βρωμιά θα μαζεύεται αν τα έχειςόλα αυτά μαζί;  Σημεία στα οποία μπορεί να συσσωρευτεί detritus είναι πηγή προβλημάτων μακριπρόθεσμα. 

 

Αν έχεις πολύ καλό μηχανικό, μετά σκίμμερ και refugium και τέλος χημικό φίλτρο είσαι σούπερ. Ξεκινας έτσι και βλέπεις στην πορεία αν θα παίξεις με άλλες μεθόδους. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω για το dsb , όσο λιγότερα τόσο πιο καθαρά ολα όπως λες. 

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Αν έχεις πολύ καλό μηχανικό, μετά σκίμμερ και refugium και τέλος χημικό φίλτρο είσαι σούπερ. Ξεκινας έτσι και βλέπεις στην πορεία αν θα παίξεις με άλλες μεθόδους. 

 

Μηχανικό όταν αναφέρεις ποια μέθοδο εννοείς? Και χημικό εννοείς άνθρακα και αντιφωσφορο? 

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό εννοούμε κάθε μέθοδο που δεσμεύει αιωρούμενα σωματίδια του μεγέθους 100 ή 200 micron και πάνω (περίπου, ανάλογα το προιόν που χρησιμοποιούμε). Δεν αναφέρθηκα σε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο, απλά εννοούσα να βρεις αυτό που ταιρίαζει στο ενυδρείο σου και στην τσέπη σου καλύτερα. Μπορείς να κάνεις εξαιρετικό μηχανικό φιλτράρισμα και με 30-40 ευρώ, μπορείς να το κάνεις και με 350 ευρώ...

 

Τώρα αν θες κάποια συγκεκριμένη πρόταση η πιο εύκολη και αποτελεσματική είναι κάλτσα μαζί με μία βάση που την κρατά. Την τοποθετείς εκεί που πέφτει το νερό απο την υπερχείλιση μέσα στο sump. Πάρε καλύτερα τις μεγάλες για να μην αλλάζεις κάθε 2 μέρες. Πάρε επίσης 3-4  με σκοπό να τις μαζεύεις και να τις πλένεις στο πλυντήριο κάθε 15 μέρες περίπου. Προτίμησε αυτές στα 150 ή 200 micron να μη μπουκώνουν αμέσως.

 

Άλλη λύση είναι να χρησιμοποιείς υαλοβάμβακα.

 

Άλλη εξαιρετικά αποδοτική και εύχρηση λύση είναι τα νέα roller φίλτρα που κυκλοφορούν εδώ και 1-2 χρόνια. Τα βάζεις και δεν ασχολείσαι ξανά για 1-2 μήνες που αλλάζεις απλά το υλικό. Έχουν εξαιρετικά καλές κριτικές. Για να μην παρεξηγηθώ όμως, δε σου προτείνω να μπεις τώρα σε ένα τέτοιο έξοδο. Απλά επειδή αναφέρομαι σε μεθόδους μηχανικού φιλτραρίσματος το λέω σαν την πιο αποτελεσματική λύση  (απο άποψη χρόνου και απόδοσης) για να έχουμε έναν ολοκληρωμένο κατάλογο και για κάποιον που θα διαβάσει αργότερα το ποστ.

 

Το σημαντικό είναι να δεσμεύεται όσο το δυνατό μεγαλύτερο μέρος αιωρούμενων σωματιδίων και να απομακρύνεται αποτελεσματικά όσο γίνεται σε πιο τακτά χρονικα διαστήματα από τη στήλη του νερού σου.

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @thediscusman!

Με κατατόπισες σε μεγάλο βαθμό, τώρα συνειδητοποίησα και οι κάλτσες τι ρόλο βαράνε στην έξοδο της υπερχείλισης, γιατί νόμιζα εκεί έμπαινε ο άνθρακας και ο αντιφόσφωρος σε μερικές περιπτώσεις. Θα προχωρήσω στη περίπτωση των καλτσών ως εύκολη πρώτη λύση, το πλύσιμο στο πλυντήριο δεν είναι επίφοβο όμως? (απορρυπαντικό κτλ)

 

Και κάτι ακόμα.. μια άποψη για το BOYU 2516?? Μήπως να μπατζετάρω και αγορά skimmer για αργότερα??

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giwrgosvald said:

Θα προχωρήσω στη περίπτωση των καλτσών ως εύκολη πρώτη λύση, το πλύσιμο στο πλυντήριο δεν είναι επίφοβο όμως? (απορρυπαντικό κτλ)

 

Καποιοι βάζουν χλωρίνη και μετά τα αφήνουν σε νερό όσμωσης μαζί  με αντιχλώριο. Εγω προσωπικά απλά τα πλένω χωρίς καθόλου απορριπαντικό στους 40 βαθμούς και μια χαρά καθαρίζουν.

Άνθρακα και αντιφώσφορο τα βάζεις καλύτερα κάπου αλλού, ή σε εξωτερικό φίλτρο (κάννιστρο) ή ιδανικά σε κάποιο ρεάκτορα. Βέβαια και σε κάλτσα να τα βάλεις σε άλλο σημείο όμως όχι εκεί που πέφτει η υπερχείλιση πάλι θα δουλέψει. Δεν έχει νόημα να τα βάζεις στην υπερχείλιση. Ο λόγος έιναι ότι προτιμάς να περάσει το νερό πρώτα από σκίμμερ  και refugium για  να κρατήσουν αυτά ότι είναι να κρατήσουν και μετά από χημικό. Το χημικό το πληρώνεις και μάλιστα ακριβά για αυτό καλύτερα να μπαίνει στο τέλος να μαζέψει ότι περισσέυει από άλλους τρόπους φιλτραρίσματος. 

 

Υπάρχουν πολλοί τρὀποι για το πως θα τοποθετηθεί η κάλτσα. Αν θες ψάξε λίγο στο google  σε εικόνες και βίντεο να πάρεις ιδέες και τα ξανασυζητάμε. Εγώ προτιμώ αυτή τη λύση καθαρά για μειωμένο θόρυβο απο το νερό που κατεβαίνει από την υπερχείλιση. Αν δε σε νοχλεί ο θόρυβος εκεί που θα το έχεις όπως και να τις τοποθετήσεις την ίδια δουλειά θα κάνουν. 

https://www.youtube.com/watch?v=Y9-eVVZ1lxk

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...