Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια πρώτη φορά εχω τέτοιο περιστατικό. Στην αρχή ήταν απλά ποιο πεταχτο το λεπι αλλά ήταν μαυρο και μικρο όποτε λέω η θα τσακώθηκε η θα γρατζουνιστηκε.... και ξαφνικα σε δυο μερες μεγαλωσε αρκετα και κοκκινησε ...τι μπορει να ειναι ; μπορεί να ξεπεραστεί με θεραπεία;;; :( 

Screenshot_20190216-231259_Gallery.jpg

Screenshot_20190216-231250_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gianniskyr
Link to comment
Share on other sites

Παρε μεγεθυντικο φακο και δες αν εχει ποδαρακια.

σελιδα 18. https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

γουγλαρε argulus. Αν δεν ειναι αυτο ή καποιο αλλο παρασιτο.... μπορει να ειναι καποιο αιματωμα(τραυματισμος).

Δες πρωτα με μεγεθυντικο φακο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Δεν διέκρινα ποδαράκια...κα γενικά δεν υπήρχε ομοιότητα με argulus... παντός σήμερα νομίζω οτι σαν να φαίνεται ποιο φουσκωμένο         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Δεν διέκρινα ποδαράκια...κα γενικά δεν υπήρχε ομοιότητα με argulus... παντός σήμερα νομίζω οτι σαν να φαίνεται ποιο φουσκωμένο         

20190217_163106.jpg

20190217_163335.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ; πάντως δεν είδα ποδαράκια...τη πρέπει να κάνω ;  εν τω μεταξύ το περίεργο είναι ότι η συμπεριφορά του είναι κανονική  

Link to comment
Share on other sites

Πιασε το ψαρι και προσπαθησε να βγαλεις προσεκτικα αυτο το εξογκωμα. Εμενα με argulus μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Gianniskyr έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση...αν δεν είναι argulus και σκάσει??? 

Δεν υπαρχει προβλημα. Σε καθε περιπτωση μετα πρεπει το ψαρακι να βαλεις για 4-5 ημερες σε καραντινα με καποιο αντιβακτηριακο φαρμακο για να κλεισει καλα η πληγη(πχ.sera bactopur).Δες προσεκτικα αν υπαρχουν τετοια εξογκωματα(μπορει να ειναι πολυ πιο μικρα) και σε αλλα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...