Jump to content

Συναντήσεις Θεσσαλονίκης,... τι, πως και γιατί !!!!


Aiolos

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα προς συζήτηση μήπως και αξιωθούμε πάλι να δραστηριοποιηθούμε και να ξαναζωντανέψουμε τις συναντήσεις στη Θεσσαλονίκη.
Το ανοίγω όχι να βάζει ο καθένας like και τέτοια, αλλά για να γίνει ουσιαστικός διάλογος στο αν υπάρχει ενδιαφέρον ή όχι και αν όχι τι είναι αυτό που σας κάνει να μη συμμετέχετε 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεσα  βεβαι για ψαροκαταστασεις. ισως  για αρχη να δουμε-βρουμε ωραια ανετα στεκια σε διαφορες περιοχες  για μεγαλες ψαροσυζητησεις

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω πρώτος. Θα με ενδιέφερε πολύ να συναντήσω νέα άτομα με κοινό ενδιαφέρον τα ενυδρεία μας για να συζητήσουμε, να ανταλλάξουμε απόψεις, να λάβω συμβουλές ως λιγότερο έμπειρος κ.ά., ΑΛΛΑ, λόγω προβλήματος υγείας δε θα καταφέρω σε καμία ενδεχόμενη συνάντηση να παρεβρεθώ. Ελπίζω να οργανωθείτε και να γίνει συνήθεια ο εβδομαδιαίος καφές των μελών όπως συμβαίνει με διάφορα φόρουμ διαφορετικών ενδιαφερόντων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Βαγγέλης Τζηζ έγραψε:

μεσα  βεβαι για ψαροκαταστασεις. ισως  για αρχη να δουμε-βρουμε ωραια ανετα στεκια σε διαφορες περιοχες  για μεγαλες ψαροσυζητησεις

μπορούμε να έχουμε εναλλαγές στα στέκια... μια ανατολικά, μια δυτικά ή και κέντρο... ιδέες πετάω και ότι βολέψει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε απο κατι βασικο..
Εγω γενικα εδω μεσα βλεπω κινηση, υπαρχουν ατομα τα οποια θελουν να συμμετασχουν σε συζητησεις ασχετα με το αν μπορουν η οχι να ερθουν σε καποιες συναντησεις.. γενικα το αγνωστο τρομαζει καποιους και ισως να ειναι ενας λογος αυτος και να μην το προτιμουν.
Εχουμε ατομα στην Βορεια Ελλαδα ποσο μαλλον στην Θεσσαλονικη και μακαρι να μπορεσουμε να βρουμε ενα στεκι να μπορουμε να πηγαινουμε εκει..
Το να βρουμε ενα στανταρ μαγαζι οπως εχει κανει η αθηνα ειναι μια καλη ιδεα πιστευω και ισως να χρειαστει λιγο παραπανω ψαξιμο..

Οπως και να εχει και εγω οσο μπορω ( επειδη ειμαι εκτος Θεσσαλονικης ) θα προσπαθω να δινω το παρον και εδω οσο μπορω αλλα και απο κοντα!

Ελπιζω οι κοντρες που δημιουργουνται αραια και που να σταματησουν γιατι δεν υπαρχει λογος να υφιστανται και να συνεχισουμε ολοι να κανουμε αυτο που κανουμε.. Δηλαδη το καλυτερο δυνατο που μπορει ο καθενας για το κοινο μας χομπι..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Ας ξεκινησουμε απο κατι βασικο..
Εγω γενικα εδω μεσα βλεπω κινηση, υπαρχουν ατομα τα οποια θελουν να συμμετασχουν σε συζητησεις ασχετα με το αν μπορουν η οχι να ερθουν σε καποιες συναντησεις.. γενικα το αγνωστο τρομαζει καποιους και ισως να ειναι ενας λογος αυτος και να μην το προτιμουν.
Εχουμε ατομα στην Βορεια Ελλαδα ποσο μαλλον στην Θεσσαλονικη και μακαρι να μπορεσουμε να βρουμε ενα στεκι να μπορουμε να πηγαινουμε εκει..
Το να βρουμε ενα στανταρ μαγαζι οπως εχει κανει η αθηνα ειναι μια καλη ιδεα πιστευω και ισως να χρειαστει λιγο παραπανω ψαξιμο..

Οπως και να εχει και εγω οσο μπορω ( επειδη ειμαι εκτος Θεσσαλονικης ) θα προσπαθω να δινω το παρον και εδω οσο μπορω αλλα και απο κοντα!

Ελπιζω οι κοντρες που δημιουργουνται αραια και που να σταματησουν γιατι δεν υπαρχει λογος να υφιστανται και να συνεχισουμε ολοι να κανουμε αυτο που κανουμε.. Δηλαδη το καλυτερο δυνατο που μπορει ο καθενας για το κοινο μας χομπι..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτό "το άγνωστο τρομάζει", παρέα με κοινά ενδιαφέροντα τα ενυδρεία είμαστε και τίποτα παραπάνω.
Στέκι υπάρχει ένα "σταθερό" στα ανατολικά και η πρόταση που έκανα για κέντρο η δυτικά, απλά ήταν σαν ιδέα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτό "το άγνωστο τρομάζει", παρέα με κοινά ενδιαφέροντα τα ενυδρεία είμαστε και τίποτα παραπάνω.
Στέκι υπάρχει ένα "σταθερό" στα ανατολικά και η πρόταση που έκανα για κέντρο η δυτικά, απλά ήταν σαν ιδέα...
Συμφωνω με αυτο που λες απλα το αναφερω και εδω για να δουνε οσοι δισταζουν οτι δεν υπαρχει λογος για τετοιο κλιμα..
Οποτε ναι αμα συμφωνειτε μπορουμε να το "αλλαζουμε" το μερος συναντησης για να τους βολευει ολους!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Συμφωνω με αυτο που λες απλα το αναφερω και εδω για να δουνε οσοι δισταζουν οτι δεν υπαρχει λογος για τετοιο κλιμα..
Οποτε ναι αμα συμφωνειτε μπορουμε να το "αλλαζουμε" το μερος συναντησης για να τους βολευει ολους!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ε μα, ούτε τυφλά ραντεβού είναι, ούτε "πονηρές" γνωριμίες χα χα χα
Απλά η μεγάλη ζημιά στις αληθινές ανθρώπινες σχέσεις και συναντήσεις έγινε με τα κοινωνικά δίκτυα, όπου ο καθένας βολεύεται μέσα από αυτά (σε όλους τους τομείς) χάνοντας έτσι την πραγματική ουσία των ανθρώπινων και πραγματικών σχέσεων.
Το ότι μας ψεκάζουν όπως έγραψα παραπάνω, δεν εννοουσα απαραίτητα με τα αεροπλάνα... αυτοψεκασμός είναι και τα κοινωνικά δίκτυα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ένας από τους βασικούς λόγους που οι συναντήσεις δεν εχουν  ανταπόκριση είναι η γενική κρίση που  επικρατεί σε όλα τα φόρουμ πάνω σε αυτό το θέμα  είχα τοποθετηθεί εδώ.

 Άλλος λόγος είναι  οι διαφορές παρεξηγήσεις που συνέβησαν στο παρελθόν  μεταξύ των μελών του Amazon είτε αυτά είναι απλά μέλη είτε είναι συντονιστές.

 Ας μην ξεχνάμε όμως  πως κάθε forum λειτουργεί στα πλαίσια της οικογένειας.  Όπως είναι γνωστό και στην καλύτερη οικογένεια  υπάρχουν διαφορετικές απόψεις  οι οποίες αρκετές φορές οδηγούν   τα μέλη της σε σύγκρουση.   Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν δύο λύσεις η τα μέλη της οικογένειας τα ξαναβρίσκουν η χωρίζουν.  Αυτό θα μπορούσαμε ως ένα βαθμό να το χαρακτηρίσουμε φυσιολογικό. Το άρρωστο όμως είναι όταν κάποιο μέλος για τους χ ψ λόγους αποφασίσει να χωρίσει από την οικογένεια μάχεται το άλλο μέλος  που μέχρι πρότινος ήταν μαζί.  Έτσι και σε αυτό το forum είτε ότι θέλουμε είτε όχι  υπήρξαν και ίσως υπάρχουν ακόμη μέλι που για τον A η  Β λόγο  μάχονταν η και μάχονται ακόμη ΑΖ.

 Όταν  φεύγει ένα μέλος συνήθως μαζί με αυτό το μέλος φευγουν και πέντε-δέκα ακόλουθοι του και αν το συγκεκριμένο μέλος συνεχίζει να μάχεται το aquazone επηρεάζει κι άλλους 5-10 οι οποίοι και αυτοί αποχωρούν.

 Κάπως έτσι  φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και είμαστε αυτοί που είμαστε.

 Αυτή είναι η ποιότητα της ανθρώπινης φύσης.

 Η δικαιολογία δεν έχουμε χρόνο για εμένα είναι ότι πιο γελοίο.

  Αν το ΑΖ έκανε συναντήσεις κάθε τρεις  και λίγο θα έλεγα ναι, έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε στη ζωή μας και όχι να τρέχουμε  στις συναντήσεις του aquazone.
 Αλλά εδώ μιλάμε για συναντήσεις τον χρόνο τρεις φορές και δεν εχει  χρόνο να βρεθεί σε μία από αυτές;!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω και εγώ την άποψη μου κι ας μην είμαι Θεσσαλονικιός!

Το βασικότερο πρόβλημα για εμένα είναι η κρίση που μαστίζει την χώρα. Με συνέπεια την οικονομική άλλα και ψυχολογική πτώση των πολιτών και κατά συνέπεια των χομπιστων.

Τα ενυδρεία μειώθηκαν δραματικά τα τελευταία 5 χρόνια. Τα λίτρα επίσης. Η διάθεση πάτωμα!

Έβλεπες παλιότερα να κάθετε μια στραβή και το μέλος ξαναεστεινε από την αρχή.  Τώρα ούτε σκέψη. 

Ενυδρεία κοσμήματα έπαψαν να λειτουργούν γιατί οι ιδιοκτήτες δεν είχαν ούτε για αλάτι. Και αυτό δεν φάνηκε από την αρχή άλλα με το πέρας του χρόνου!

Το άλλο φυσικά κομμάτι έχει να κάνει και με τα social media και με την εύκολη και γρήγορη απάντηση.

Τώρα ειδικότερα για την Θεσσαλονίκη εσείς ξέρετε καλύτερα πόσοι χομπιστες υπάρχουν? Αν και πιστεύω για θαλασσινα πολύ λιγότερα!

Μετά από τα σκηνικά του παρελθόντος πολλά μέλη  του φόρουμ απομακρύνθηκαν (Καλώς ή κακώς, δεν θα κρίνω).

Γίνεται όμως μια προσπάθεια από μέρους μας να επιστρέψουν όσοι υπάρχουν και όσοι φυσικά θέλουν. Πλέον υπάρχουν αρκετοί συντονιστές από την Βόρεια Ελλάδα ενώ στο παρελθόν σχεδόν κανένας. Γίνανε κάποιες συναντήσεις έστω και με περιορισμένη προσέλευση.  Θα πάει και καλύτερα. 

Δυστυχώς δεν θα φτάσουμε στα νούμερα του παρελθόντος αν και το εύχομαι (γιατί θα συνοδεύεται και από μια γενικότερη ανάταση της ελληνικής οικονομίας).

Ακόμα και στην Αθήνα που οι συναντήσεις γίνονται κάθε μήνα οι συμμετοχές έχουν πέσει και λογικό είναι. Τι να κάνει ο άλλος που πλέον δεν έχει ενυδρείο???

Εγώ θέλω να μένω στα θετικά!!!  Προσπάθειες γίνονται και όποιοι έχουν θετικό πνεύμα,  θα έρθουν και θα περάσουν καλά.  Οι άλλοι ας κάτσουν σπίτια τους ....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μονο η "αφραγκια" δεν φταιει. Καποιοι προτιμουν τον καναπε και κινητο στο χερι παρα live κουβεντα και καλες ανθρωπινες σχεσεις.:(

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια τι κριση και κολοκυθια! Ρε για εναν καφε πατε ρεεεεε!

Μην νομιζετε οτι στην Αθηνα γινεται χαμος και δεν εχουμε που να κατσουμε. Αλλα εχουμε βρει το παρεακι μας και δεν μας ξεκουναει κανεις.

Παιδες τρωγοντας ερχεται η ορεξη.  Αν το καθιερωσετε και μαζευεστε το παρεακι θα ρθουν κι αλλοι!

Και οσοι κολλανε γιατι ειναι η πρωτη φορα κτλ λεω πολυ απλα, στεγνα και ηλιολουστα μην κολλατε. Πειτε πως βγαινετε για καφε να γνωρισετε κοσμο. Ουτε δαγκωνουμε ουτε ανωμαλοι βιαστες ειμαστε!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Θα σας αναφερω κατι απλο. Επειδη ως γνωστον οι περισσότεροι δεν βγαινουμε να παμε για εναν καφε ( έστω καθημερινα ) η αραιά  και που.

Κανω αμαν ποτε θα ερθει αυτη η ωρα για την συναντηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεει ο Δημητρης. Ειδικα εκει στη Σαλονικα την πατε την φραπεδια γονατο! Ε βγειτε για εναν καφε!

Φτιαξτε ομως να το μαθει κι ο κοσμος. Να υπαρχει σημειο αναφορας. Πχ καθε δευτερη Κυριακη στο ταδε μαγαζι. Οσοι θελετε ερχεστε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η συζητηση που γινεται με τοσο παθος (ειδικα απο τα μελη της Αθηνας) μου θυμιζει γραφειο γνωριμιων

και συνοικεσιων.Αλλοιμονο εαν περιμεναμε να δημιουργησουμε φιλιες και γνωριμιες μεσα απο τις συγκεντρωσεις

ενος φορουμ για ενυδρεια.Ασχοληθητε με κατι σοβαροτερο για να τραβηξεται κοσμο.Υπ' οψη υπαρχουν αλλα τρια

φορουμ που κανουν συγκεντρωσεις.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

Αυτη η συζητηση που γινεται με τοσο παθος (ειδικα απο τα μελη της Αθηνας) μου θυμιζει γραφειο γνωριμιων

και συνοικεσιων.Αλλοιμονο εαν περιμεναμε να δημιουργησουμε φιλιες και γνωριμιες μεσα απο τις συγκεντρωσεις

ενος φορουμ για ενυδρεια.Ασχοληθητε με κατι σοβαροτερο για να τραβηξεται κοσμο.Υπ' οψη υπαρχουν αλλα τρια

φορουμ που κανουν συγκεντρωσεις.

Έχεις να προτείνεις κάτι????

Κανείς δεν είπε ότι περιμένουμε να κάνουμε γνωριμίες και φιλίες  μονο από το φόρουμ. Γιατί όχι και από εδώ?

Με αυτό το σκεπτικό οι μόνες φιλίες μας θα έπρεπε να ήταν μόνο από το δημοτικό!!! 

Το ότι κάνουν συναντήσεις και άλλα 3 φόρουμ πόσο μας ενδιαφέρει?

Εδώ μιλάμε για το ΑΖ . το μεγαλύτερο ενυδρειακο φόρουμ!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

Αυτη η συζητηση που γινεται με τοσο παθος (ειδικα απο τα μελη της Αθηνας) μου θυμιζει γραφειο γνωριμιων

και συνοικεσιων.Αλλοιμονο εαν περιμεναμε να δημιουργησουμε φιλιες και γνωριμιες μεσα απο τις συγκεντρωσεις

ενος φορουμ για ενυδρεια.Ασχοληθητε με κατι σοβαροτερο για να τραβηξεται κοσμο.Υπ' οψη υπαρχουν αλλα τρια

φορουμ που κανουν συγκεντρωσεις.

Γιατι οχι! Εαν εισε κοινωνικο ατομο μπορει, μπορει να γινει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

Αυτη η συζητηση που γινεται με τοσο παθος (ειδικα απο τα μελη της Αθηνας) μου θυμιζει γραφειο γνωριμιων

και συνοικεσιων.Αλλοιμονο εαν περιμεναμε να δημιουργησουμε φιλιες και γνωριμιες μεσα απο τις συγκεντρωσεις

ενος φορουμ για ενυδρεια.Ασχοληθητε με κατι σοβαροτερο για να τραβηξεται κοσμο.Υπ' οψη υπαρχουν αλλα τρια

φορουμ που κανουν συγκεντρωσεις.

 αυτό το θέμα το άνοιξε μέλος για να αναπτυχθεί με οποιονδήποτε τρόπο και να πει ο καθένας την άποψη του ΧΩΡΙΣ τσακωμούς...όσο αφορά το αν τα σχόλια είναι από Αθήνα-Πειραιά-Θεσσαλονικη-Κωλοπετινίτσα μικρή σημασία έχει..δείχνεις να χάνεις το νόημα όπως και το ότι υπάρχουν άλλα τρία φόρουμ το θεωρώ άτοπο...επίσης θέλω να ακούσω το κάτι σοβαρότερο που λες για να τραβήξει κόσμο κάποιος..εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνεις για να έρθει ο άλλος σε μία συνάντηση σε υλικό αγαθό ή να τον δελεάσεις κάπως...σίγουρα μπαίνει ο παράγοντας ίντριγκα που κατά καιρούς συμβαίνει και κόσμος φεύγει κόσμος έρχεται όπως σε κάθε χόμπυ...είμαι καινούριος σχετικά στο ενυδρειακό κομμάτι αλλά από φόρουμ άλλης ενασχόλησης έχω μία εμπειρία...είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα και το πως εξελίσσονται τα πράγματα..όλοι παίρνουν την απάντηση τους σε αυτό που θέλουν διαδικτυακά αλλά βαριούνται να κουνηθούν για να πάνε για ένα χομπυστικό καφέ...πυροτεχνήματα υπήρχαν και θα υπάρχουν που μόλις ακούσουν για ένα δωράκι σκάνε μύτη και μετά εξαφανιζόλ..καλύτερα 3 και ο κούκος παρά λιγούρηδες..αυτά που παραθέτω είναι καθαρά προσωπική άποψη...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα ξερω , οτι χαρηκα παρα πολυ ,που γνωρισα τα παιδια απο το φορουμ απο κοντα! Σας αγαπω, αγορια!!!!! (θα εχω ποτέ κανα κοριτσι για παρεα;:D)

Δεν λυπηθηκα ουτε στιγμη(ουτε στις σκεψεις μου) για τα λεφτα, χρονο, καυσιμα (η αν εχω κατι πιο σοβαρο να κανω ) κτλ . Για μενα εχει σημασια, που απλα καθομαστε, πινουμε καφε, λεμε τα δικα μας και ο καθενας απο μας ξερει , οτι δεν τον θεωρουν "ανωμαλο" :hehe: , που εχει 10 ενυδρεια, 10 βαρελια με ζωντανες τροφες , που πληρωσε 50€ για ενα φραγκ και αλλα καλα :D

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν κ εχω παραβρεθεί λιγες φορες , τα παιδια που συναντησα με κάνανε να νοιωσω ανετα.μονο κερδος εχω απο τετοιες συναντήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, για κρίση, για χρόνο και διάφορα άλλα, μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά ρε παιδιά. 
Αν κάποιος έχει τη διάθεση να έρθει, έρχεται, και τα έξοδα (πόσα ποια !!!) και τον χρόνο του προγραμματίζει,... όλα τ άλλα είναι δικαιολογίες του καναπέ που όλα γίνονται πλέον από εκεί, ακόμη και το σεξ.
Ξεκολλήστε και γνωρίστε αληθινούς ανθρώπους, στον αληθινό κόσμο.

Όλα τ άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος stav έγραψε:

Αυτη η συζητηση που γινεται με τοσο παθος (ειδικα απο τα μελη της Αθηνας) μου θυμιζει γραφειο γνωριμιων

και συνοικεσιων.Αλλοιμονο εαν περιμεναμε να δημιουργησουμε φιλιες και γνωριμιες μεσα απο τις συγκεντρωσεις

ενος φορουμ για ενυδρεια.Ασχοληθητε με κατι σοβαροτερο για να τραβηξεται κοσμο.Υπ' οψη υπαρχουν αλλα τρια

φορουμ που κανουν συγκεντρωσεις.

Τι πιο σοβαρότερο από το να γνωρίσει κάποιος νέα άτομα, να ανταλλάξει απόψεις (ζωντανά πλέον) να ανταλλάξουν φυτά ή και ότι άλλο έχει να χαρίσει ο καθένας.
Για πες εσύ καμιά ιδέα που θα έκανε τον άλλον να έρθει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει συνάντηση ή κοπή της πίτας με δωράκια ενυδρεία και φίλτρα κλπ κλπ κλπ, εκεί θα έρθετε ε?.. εκεί θα βρείτε και χρόνο και λεφτά για τον καφέ ε?

Τα φάγαμε στη μάπα όλα αυτα,... ναααα κόσμος εκεί, και μετά άντε πάλι του χρόνου στην επόμενη πίτα... σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να κρινουμε! Ενας καφες ειναι οποιος θελει ερχεται! Εγω παντως τα φιλαρακια και τις κουμπαριες που εχω κανει εδω απο τις συναντησεις, τα οποια με βοηθανε και σε αλλες πτυχες της ζωης μου, δεν τα αλλαζω!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...